help pls - reluare alaptat dupa o saptamana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Lili_ana, azi ce anume i-ai dat sa manance copilului? Cate mese de san, cate de lapte praf? Cum a reactionat bb la fiecare dintre ele? Cat dureaza o masa completa la voi? Cum decurge o alaptare?

Eu cred ca renunti prea usor. Stiu, este greu sa alaptezi un copil agitat, care plange de dureri de burtica, care pare mai linistit la bibe decat la tzitzi. Nu ai spus cum ai inceput alaptatul: rani la san ai avut, mastite, cum sunt sfarcurile? Cand si in ce conditii ai introdus laptele praf? Cum sunt scaunele lui bb acum? Cum a luat pana acum in greutate?

Corina a punctat foarte bine cateva idei prin care sa-ti mentii lactatia. Insa cel mai mult ajuta faptul ca tu sa fii convinsa ca laptele de mami este cel mai bun aliment pentru copil, caci totul vine de la psihic. Incredibil cate multe realizezi daca tu esti linistita, relaxata si ai incredere in tine si in bb!

Si ai grija cu biberonul, se obisnuieste caci laptele vine mult mai repede si ii va fi greu sa "munceasca" la san! Incearca mai intai sa-l pui la san, chiar de 3 ori pe ora cum spunea cineva. Ar fi de folos cam 2-3 zile in care tu, pregatita sufleteste pt alaptat, ai fi disponibila pt bebe la orice ora. Adica il pui la san de cate ori da semne de foame sau de sete. Fara niciun strop de lapte praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ana86 spune:

azi i-am dat lapte praf pt ca am vb cu asistenta mea si i-am explicat care e faza si mia zis ca daca ii dau acum iar san, o sa-l stric la burtica si o sa ajung cu el in spital..
o luna si jumate i-am dat numai san si avea crize de colici in fiecare seara, noaptea nu dormea avea program de la 4dim pana pe la 8 si dupa ce papa incepea sa urle.. cand am inceput cu lapte praf sa linistit, nu il mai doare asa burtica, noaptea se trezeste papa si cand termina adoarme singur.
in prima luna a luat in greutate 1kg. azi l-am cantarit si a luat inca 1kg in 3 saptamani, acum ma gandesc sa nu se ingrase prea mult de la laptele praf
scaunele.. are doar unul pe zi si este ca o pasta.. inainte avea 3-4 si erau moi.
pt lactatie am baut ceaiuri de fenicul,chimen,anason si inca unul special de la humana
nu am renuntat ca imi era mie greu, cand alaptam nu mai putea de dragul lui arata ca o broscuta cand papa .. am inceput cu laptele praf pt ca il vedeam cum se chinuia cand il durea burtica si am zis sa incerc sa vad cum reactioneaza si am vazut ca ii merge mai bine. stiu ca laptele de mama e cel mai bun dar nici sa il chinui nu vreau.
i-am mai cumparat humana milchzucker si nu se mai chinuie asa rau cand face kk dar e balonat si are gaze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

asistenta e o idioata. Nu exista asa ceva. Copil care creste un kil pe luna cu lapte de san....daca introduci formula e crima. Aru ca biberoanele si mai strange din dinti o luna. Dupa aia se potolesc si colicii si o sa fie o placere alaptatul. Inca odata. E o imensa greseala lapte praf in cazul vostru....poti trai cu ea toata viata? O preferi in locul catorva sapt de nesomn?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

confirm. asistenta idioata. fa cum spune sabina.


Mami de (28.10.2008) si bb2 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

lili, eu cred ca copilul tau
1 e posibil sa aiba reflux; e musai sa il lasi la verticala dupa ce suge - mult si bine
2 nu prinde bine sanul, ia aer mult si asta il deranjeaza
3 e suprasolictat la nivel digestiv de la laptele praf si reactioneaza in consecinta

si mai cred ca tu iti doresti mai mult o confirmare a faptului ca nu e cazul sa mai alaptezi. daca vrei sa alaptezi, daca expui aici toate problemele, toti pasii, vei gasi ajutorul necesar si vei putea alapta mult si bine in continuare. daca nu mai vrei sa alaptezi, e usor. dar e mai bine pentru toata lumea sa o faci fara a incerca sa gasesti scuze. - link de reclama sters

si mai cred ca asistenta aia nu are ce cauta in spital.


dianocica cu d (3+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ana86 spune:

sub nici o forma nu caut scuza, daca era asa renuntam de la inceput.
dupa ce papa tot timpul ma plimb cu el prin casa pana scoate aerul afara. acum am inceput sa beau iar ceaiuri de anason-fenicul-chimen si o sa iau si galactogic.
repet inca o data nu am renuntat din comoditate pt ca nu puteam dormii noaptea, doamne fereste sunt obisnuita sa nu dorm noptile.
tocmai de asta am deschis acest subiect pt ca vreau sa-mi alaptez puiul in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Lili_ana eu am intrerupt alaptarea 2 saptamani (motive medicale), copilul a primit lapte praf intre timp, dar am reluat alaptarea. Copilul nu s-a stricat la burtica, nu am ajuns la spital dar a fost greu. Laptele era foarte putin, dar treptat am ajuns sa elimin suplimentul.
Cat timp nu am alaptat am luat foarte multe antibiotice asa ca toata lumea mi-a spus sa-mi iau gandul de la a mai alapta.
Sper sa reusesti sa iti alaptezi puiul .

Nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybehappy spune:

Buna Lili_ana !in primul rand felicitari pt bebe si sa fie sanatos si cuminte!
Eu nu pot sa-ti dau sfaturi, dar pot sa-ti povestesc ce am patit eu.La fetita cea mare (are 13 ani acum ) am alaptat pana la 6 luni fara probleme extraordinare (adica am avut ragade, o tentativa esuata de mastita..)cand a facut mai multe scaune moi;fiind la primul bebe si putin panicata (dr ei nu era in oras) am ajuns la spital, unde am nimerit la o tanti dr. care primul lucru care l-a interzis a fost alaptatul(motivand chiar o posibila cauza a scunelor moi);mare prostie am facut, caci stand in spital si fiind speriata de tanti dr. mi s-a oprit si laptele (era o persoana mai ,,speciala ''caci ne-a tinut -vreo 4 mamici cu 4bebe pe motive diverse numai ca sa cotizam sa-i cumpere baiatului ei computer si nu mai stiu ce avea ea nevoie).La bebe de acum ( are doi ani si )inca il mai alaptez si voi incerca sa las de la sine lucrurile cat voi putea si voi simti.Intuitia functioneaza daca-i dai voie!
Incearca sa te simti bine si relaxata cand alaptezi si va simti si el asta!
Trebuie sa ai grija si de tine ca sa-i poti oferi lui un echilibru !
Succes si sanatate tie si micutului!

Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

lili_ana, cum v-ati descurcat? ati sarit hopul ?


Mami de (28.10.2008) si bb2 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_rayne spune:

Buna lili_ana! Eu te inteleg foarte bine pentru ca exact prin aceiasi situatie am trecut si eu! Asistenta care ti-a spus sa nu dai copilului san nu are ce cauta in sistemul medical! Din pacate la noi alaptarea este descurajata chiar de cei care ar trebui sa o incurajeze! Eu am tras 3 saptamani de cosmar pentru ca din maternitate mi s-a spus ca sanii mei sunt prea mici si nu am lapte si chiar daca am nu e suficient si inca o serie de argumente din astea insirate de asistente...Bineinteles ca m-am descurajat si am introdus si supliment de lapte praf cu totate ca inainte de a-i da biberonul fetitei mele, intai o puneam la san...la fel cu urlete, plansete, zvarcoliri...uneori plangeam si eu cu ea si imi era ciuda ca sunt o mama rea si nu am lapte pt copilul meu! Apoi oboseala isi spunea cuvantul si ii dadeam biberonul si gata...Nici medicul de familie, nici pediatra la care mergeam aproape saptamanal nu m-au incurajat nici macar 0 secunda sa scot de tot laptele praf si sa ii dau numai san! Pana cand, intamplator, am intalnit o fosta pediatra care avea 75 de ani si m-a luat la intrebari!! Mi-a spus, printre multe altele, sa scot de tot laptele praf, ca nu o sa moara copilul de foame daca continui sa il pun la san, chiar daca nu o sa ia la fel de mult in greutate! Bineinteles ca mi-a spus ca nu exista lapte rau sau femeie care sa nu aiba lapte(decat in cazuri foarte rare), ca marimea sanilor nu are nici o treaba cu cantitatea de lapte produsa si inca o serie de lucruri pe care nu-mi venea sa cred ca le aud...intr-un cuvan m-a facut cu ou si cu otet!!! Fetita mea avea cam doua luni jumate atunci. Din ziua urmatoare discutiei am scos laptele praf de tot si a inceput calvarul: nu imi putem calma copilul nici cu medicamente, nici cu legant, plimbat, tinut in brate, cantat si toate alea; picam de oboseala, iar dupa o saptamana am spus ca nu mai pot! Sotul meu a spus ca sunt nebuna ca ne-am chinuit atat de mult amandoi si acum sa renuntam...si tot am zis hai inca o zi si inca una pana cand copilul meu s-a invatat sa suga la san, a uitat de biberon, colicii au trecut si mi-am alaptat copilul pana la doi ani...Maine dulceata mea implineste 4 ani si nu a luat niciodata vre-un antibiotic, nu a fost racita, nu stim ce-i ala medic, pastile, vitamine, etc, iar asta e numai datorita alaptatului. Acum astept al doilea copil si de un lucru sunt sigura: laptele praf nu are ce cauta cel putin primele 4-5 luni! Eu nu te sfatuiesc sa faci ca mine caci stii singura ce e mai bine pt. copilul tau, dar nu renunta la alaptat doar pt ca te simti obosita sau pt. ca ai impresia ca iti chinui copilul. Pufosii astia mici par atat de nevinovati, dar sunt niste santajisti sentimentali care daca ti-au prins punctul slab il exploateaza la maxim pt a obtine ce vor

Mergi la inceput