Cu dragoste din Iasi (96)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Buna.
Gabi si eu am cautat topicul cu Prieteni. Bine ca l-am gasit.

Lorym, am inteles ca bicicletele DHS sunt bune. Si noi cautam, dar pentru Stefan, deci un pic mai mare. (ti-am scris PM)

Carmen, uniforma noastra e o simpla vestuta gri, cu insemnele scolii. La ea putem asorta o camasa alba si o cravata si orice fel de pantalon.

Andrea, daca nu ai gasit inca o varianta de voluntariat pentru nepotel, poti sa ma suni sau sa-mi scrii si iti ofer eu variante. Sa nu-mi spui ca la ei chestia asta e obligatorie. (ma rog, cat de obligatoriu poate fi voluntariatul ). Dar banuiesc ca sunt evaluati si in functie de aceste activitati. Bine ca numai la noi conteaza daca am memorat pe de rost comentaiile!

Multa sanantate puiutilor bolnavi. Of! Vremea asta ma scoate din minti. Vreau sa vina caldura. Imi plac ploile, dar vreau sa trec deja la rochite de vara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianaM spune:

gabriela mia ajuns costumul de ALBA CA ZAPADA .MULTUMESC MULT .vorbim la telefon mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Buna dimineata...dau cafelutza....adica un ness sau un 3 in 1...ca nu m-am putut abtine sa nu cumpar.
Acus scol gasca....Matei pleaca in excursie si vine deseara.
Daca aveti timp sau chef de plimbare, este azi, maine si poimaine targ hand made pe Lapusneanu...o sa particip si eu cu niste magneti draguti de frigider...magneti pt copii sau cu mesaje tintite. Va astept cu bratele deschise.

Iuliana, ma bucur ca a ajuns Alba ca Zapada, sper sa fie si apreciata.

Stie cineva cam ce pret au ciresele in piata; la noi la toneta sunt 6,5 lei si mi se pare mult, tinand cont ca a venit vremea lor.

Pupici si o zi grozava,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Buna,

Imi spune si mie cat costa un curs de dans pentru copii la Casa Studentilor? (pretul pe luna ma intereseaza si cate activitati pe sapta fac). Au acolo si balet? Daca stiti si pretul unui curs de balet...va rog...

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

www.doxologia.ro/ultima-ora/gradinita-mitropoliei-moldovei-bucovinei-pasul-spre-educatia-morala-religioasa-copilului" target="_blank">Gradinita mea

Sigur, doar mie mi se putea intampla sa nu am nici acum site-ul gata. Si nici afisul pentru Gradinita mea de vacanata. Dar pentru doritori pot spune ca incepem activitatile pe data de 21 iunie. Fiecare saptamana are o tema anume, de pe 5 iulie va veni si un stagiar strain, vorbitor de limba engleza (printr-un parteneriat cu AISEC-ul). In plus avem si o paleta f larga de cursuri, foarte interesante (Dans,sah, Micii exploratori, balet, Arta_fantezie_creatie) Va puteti inscrie fie la saptamanile de vacanat, fie doar la cursuri.
Va astept cu drag.

Daca mai doriti informatii...trimit PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

ti-am scris pe mess
si eu vreau amanunte te rog


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

M-am mai gandit si scriu aici.
Asadar, noi am fi interesati de gradinita de vara. Foarte.
Iar lamuririle sunt de mare folos. Dar sa o iau metodic:

1 - pretul, acum catva timp, pentru cursurile de dans la pitici era de 50 ron/luna. La ei la sala.

2- spune-ne programul si cand se vor desfasura aceste activitati. adica ce inseamna gardinita de vara. Program pana la 12? Program prelungit?

3- noi am vrea engleza - asta sigur - si, apoi, in functie de restul activitatilor existente deja, tenis si inot, daca programul e in timpul zilei, vrem micii exploratori, dans, sah, arta...

Nu vreau sa renunt defel la activitatile sportive care sunt dupa amiaza, in principiu de la ora 17...

4- daca gradinita de vara inseamna sa stea de dimineata la gradinita si sa faca aceste activitati e SUPER, ar avea activitate si joaca cu copii.

5- cine ii supravegheaza? Asta trebuia sa intreb de la inceput. Ai cumva vreo Ada Arsenie pe acolo? Caci impreuna cu noi ar mai veni 3 copii si toti parintii fug de aceasta persoana, care a fost la Iris si a fugit repede de acolo dupa ce a nenorocit copiii - stiti povestea.

6. zi-ne ceva preturi si mai ales programul.

ps chiar imi pun problema ce fac cu Alex in vara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

buna,

si eu ma intrebam ieri cand vii cu amanuntele; am aceeasi problema, ce fac cu V in vara asta; din IAsi nu pot sa-l trimit foarte mult, ca sa nu intrerupa tenisul.

chiar Carmen, cu streptococul asta cand are voie sa reia antrenamentele, am intrebat pediatra dar nu sunt lamurita.


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Cristina, noi cum am terminat klacidul l-am trimis la gradi si la tenis si de ieri merge si la inot... avea totusi 16 ziel de antibiotic si 2 exudate curate asa ca...

Aveam o interbare mai de demult... unde faceti basket, Connie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Buna.
Programul Gradinitei de Vara incepe in data de 21 iunie. (Copiii vin si in perioada 14 - 18 iunie, pentru acomodare) Pentru fiecare saptamana ne-am propus cate o tema. Ele sunt: (am sa fiu foarte succinta, o sa trimit detaliat sapt viitare cand e gata si site-ul)
1.Micii Sanitari (parteneriat cu Crucea Rosie si cu un medic de familie - prezinta instrumentar medical, stetoscop etc)
2.Saptamana Micului Pelerin (parteneriat cu Centrul Sf Arhangheli Mihail si Gavril #537;i Centrul de Pelerinaj al MMB - mergem la Trei Ierarhi, la Cetatuia)
3. Calatorind prin Europa (diverse jocuri din diverse tari, invatam cantece in alte limbi europene, parteneriat cu o agentie de turism ce ne aduce filme si imagini din alte tari)
4. Prietenii animalelor (partenriat cu pet shop, invatam si ne jucam descoperind lumea animalelor)
5. Saptamana fanteziei si creatiei (diverse activitati de dezvoltare a creativitatii - origami, lucru cu materiale neconventionale, ateliere de creatie)
6. Vietuitoarele pamantului (vizita la Muzeul de Stiintele Naturii, citim din Enciclopedii etc)
7. Saptamana comorii pierdute (acivitati in aer liber sau Gradinita; in fiecare zi devin cautatori de comori, gasesc zilnic cate un indiciu si in ultima zi, pe baza indiciilor gasesc o comoara)
8. Saptamana sportului (vizita la Stadion, partenriat cu clubul Micul sahist, concursuri sportive)
9.In lumea povestilor (devin in fiecare zi personajele unei povesti)
10. Saptamana bucatelor alese (pregatesc in fiecare zi cate ceva - o salata, un tort, o budinca...)

In foarte mare, astea sunt activitatile. De pe 5 iulie va veni si stagiarul strain care va participa la aceste activitati, el aducand idei de jocuri pliate pe temele respective. Mizam in special pe comunicarea in limba engleza intre copii si el.
Taxa pe saptamana pentru program 8-17 este de 150ron +10 ron/zi masa. Pentru program pana la 12 este de 100 ron(masa optional). Specific ca avem bucatarie proprie, iar mancarea e fff buna

In plus avem diferite cursuri precum: sah, dans, balet, Micii exploratori, Arta_fantezie_creatie. Daca urmeaza cursurile Gradinitei de vara costul acestor cursuri este de 15ron/luna (dansul e 20ron/luna). Daca nu urmeaza cursurile Gradintei de vara si vin doar la cercuri, costurile sunt de 50 ron/luna. Cursurile vor fi dimineata, de la 10-11 la 12. In principiu programul ar fi:
luni - sah
marti si joi - dans
miercuri si vineri - Micii exploratori
luni - Arta-fantezie-creatie (probabil o activitate pe sapt, cost 30ron/luna)
Nu stiu exact cand va fi baletul. E foarte probabil sa fie candva dupa-amiaza, de la 4 la 5. Luni vorbesc cu profesoara de balet (o doamna extraordinara, fosta balerina si care stie sa lucreze cu copiii)

Pentru cei ce nu cunosc Gradinita va astept la sediu. Eu sunt aici luni, miercuri si vineri. Programul pana la 17 presupune mic-dejun, joaca in parc - pana pe la 9.30-10, acttivitati si optionale pana la 12.30, pranzul, somn si iar joaca si voie buna pana la 17.

(am zis ca e mai bine sa scriu aici si nu PM, ca sa vada toti cei interesati)

Carmen, nu am nici o Ada aici. Ei vor fi supravegheati de educatoarele mele de la Gradinita, pentru care eu garantez. Nu stiu inca cand anume va fi engleza. Alex nu mai face acolo? Noi mizam pentru vara strict pe jocuri, cantece si - cum spuneam - comunicare, mai putin pe cursuri efective, dat fiind ca nu e acelasi nivel la toti copiii.



Mergi la inceput