Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici21

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

La multi ani Luca!

SoriLea de la farmacii, Helpnet, Sensiblu, Centrofarm.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

am intrat pt5min.
sunt varza.sebastian suge de parca nu ar mai fi mancat niciodata.inca nu ne tinem caputul.
permanent trebuie sa am in cap varsta corectata care e de o luna si o saptamna, in timp ce varsta reala e de 3 luni(pe 4 nov).se mai gaseste cate un inteligent sa spuna:vai ce mic e, chiar si pt un prematur!
l-am luat acasa acum 2 luni la 1,700 kg, iar azi are 3,700.Ii multumesc lui Dumnezeu!
gangureste, daca ii zambesc, imi zambeste,daca fac ochii mari face la fel, se infige in picioruse.
la cap e vina mea pt l-am tinut tot timpul pe mine si nu a avut timp sa isi fortifice muschii.

pt iritatii am folosit crema emolienta de la farmacia Fullbox din Municipal, facuta dupa reteta dnei dr Ana Culcer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

histamina foarte buna crema aia, eu am folosit numai din asta la fete.
Cu remaricle oamenilor va trebui sa te obisnuiesti. Eu am renuntat de mult sa ma mai enervez/ingrijorez/dau explicatii. Cand aud (si aud des) "vaai, dar ce mica e!" raspund zambind "da, e mica".


Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana

Si asa Nadia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Histamina, la greutate stati foarte bine. Pentru caput pune-l cat mai mult pe burtica ca sa isi intareasca muschii spatelui. Partea cu varsta corectata vei vedea ca va avea lucruri care le va face la varsta normala si lucruri care le va face la varsta corectata.
Referitor la cei din jur vei invata sa nu ii mai bagi in seama. La noi si acum la doi ani se mai intampla sau auzim diverse remarci. Pe mine cel mai mult ma distreaza acum ca cine nu o stie pe Karla si o vede nu ii da mai mult de un an si jumatate dupa statura, dar cand o aude vorbind vine inevitabil intrebarea "cati ani are?"



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Histamina, o sa vezi ce evolueaza.Si eu am suferit cand faceam comparatie( fara sa vreau!) cu alti copii de varsta lui fiu-meu desi totul avea o explicatie.
Dar dupa ce a inceput sa mearga (singur la 1.6 ani) si vorbeste foarte bine acum la 2,5 ani nu se mai vede nici o diferenta.
Noi am fost si la kinetoterapie, asa ocazional si ne arata niste exercitii care sa-i ajute muschii.
Pentru muschii gatului e bine ,cum ti-a zis cineva, sa-l tii pe burtica si mai e un exercitiu de pe spate sa-l tragi usor de manute in fundulet.La inceput caputul se va lasa pe spate dar incetul cu incetul va fi puternic.
Noi am mai folosit si o minge gonflabila cam 50-80 cm diametru si-l puneam pe burtica pe ea si miscam mingea in fata si in spate.

ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

multam fain ,etele.
da, azi mi-a zis fosta mea invatatoare:poate o fi normal!imi venea sa o bat.
in fine.
avem hemoglobina 9,7.nu ii dau fier, pt ca imi e teama.eu fac la fier reactie de degranulare mastocitara si am nevoie de intubare.nu pot baga mana in foc ca el nu e alergic la nimic.Dumnezeu cu mila!
pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Fetelor eu va citesc din umbra sper ca nu va suparati.
Histamina nu baga in seama lumea, stiu ca e greu. Sebastian va fi un copil normal. Trebuie sa crezi asta.

Ayla te nu am vorbit de mult. Nu mai am numarul tau ca mi s-a stricat telefonul.

Tuturor aveti grija de voi si de micile esente tari.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

pe 28 nov, ora 11,dna dr ANA CULCER va avea o intalnire cu proaspetele mamici si nu numai , la PALATUL COPIILOR si va raspunde tuturor intrebarilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

La multi ani tutuor celor care isi serbeaza onomastica de Sf Arh. Mihail si Gavril.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Sebastian mai are ff putin si face 4 kg .sunt multumita.
m-am uitat la pozele din inubator si abia acum realizez ce mic a fost.eram nebuna,disperata atunci.am stat langa incubator ore intregi,desi aveam 2 pungi dupa mine si ma durea operatia de nu mai puteam.am insistat insa sa am contact permanent cu puiutul, sa ii spun ca e puternic si ca o sa invinga si a contat f mult.evident ca nu ma lasau,dar am multi prieteni medici in spitalul unde am nascut,am dat si peste asistente de treaba(si unde nu erau, le-am "convins").cand a fost nebunia de la Giulesti, mi-au adus incubatorul in salon.avea 2 sapt puiul.l-am luat din incubator, plin de fire si l-am pus la pieptul meu.de atunci sta acolo.in primele 2 luni am avut cam o ora liber in 24 de ore, fara exagerare. dna dr Ana Culcer mi-a spus ca-s mama cangur.nu stiam ce e aceea, dar stiam ca nu imi dau puiul din brate pt nimic in lume.
acum rade, gangureste si se joaca fericit cu manutele.
si caputul ni-l tinem mai bine.
eu sunt racita.e a doua raceala in toamna asta si ma rog a puiutul sa nu o ia.

Mergi la inceput