Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici21

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Johanna, astept pozele cu Karla, fetita mare de 2 anisori!
Laura, Catalin, bine ati venit!
Ati vazut la stiri, fetita Daria, de 900 grame, a ajuns la 1400 si este ok. Slava Domnului! Esenta tare in sticluta mica!
Noi avem 8,800 kg si 77 cm.


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Karla Luiza la multi ani (si scuze pentru intarziere am avut calculatorul defect) sa cresti mare,sanatoasa si sa iti bucuri parintii mereu cu copilaria ta.
O sa mai intru maine pe zi acusica este tarziu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Buna la toata lumea,in sfarsit am rezolvat pb.cu internetul,spre sa intru mai des de acum inainte,in primul rand La Multi Ani Karlei Luizei!multa sanatate,fericire sa le aduca parintilor numai bucurii,scz.pentru intarzieredespre noi asa cu v-a zis si Cami suntem bine,avem si al 6-lea dintisor,apar ca pe banda rulanta dintii astia,dar e bine,nu-i sta piciorusele toata ziua,a inceput sa mearga singurica,e o nazdravana,Valy am vazut poze cu flacaul tau,ce mai un cavalerSorilea la fel si despre puiul tau,ca a mai crescut,va pup si sa aveti grija de voi si puii vostri,poate mai intru diseara,daca am voie de la Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

sa-mi fie rusine
intru asa rar si abia acum am vazut ca a implinit Karla 2 anisori
Jo sa va traiasca, sa va bucurati de ea in continuare cu sanatate

Noi sunt bine, un pic mucosi (toata familia) dar ne descurcam.
Acum 3 saptamani Daria a fost luata in evidenta de medicul de familie de aici, ocazie cu care a si cantarit-o. are 10 kg !!!!
a recuperat spectaculos de cand suntem aici si manaca foarte bine...cel putin manca inainte de raceala, dar sper ca odata trecuta raceala sa revina si pofta de mancare.

vorbeste tot mai mult, interesant e ca cel mai usor zice prenumele persoanelor.
a inceput sa faca un mix dragut intre engleza si romana

va pupacim pe toti si va dorim multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Salutare la toata lumea, ne facem aparitia si noi dupa o lunga "disparitie".
In primul rand cu intarziere mare, vreau sa spun "La multi ani!" printesei Karla care a ajuns la 2 anisori, sa creasca mare, sanatoasa si frumoasa!!
Noi am fost plecati in Romania unde ne-am simtit extraordinar, Dennis a fost tare fericit ca a avut ocazia sa vada animale pe care nu le vede prea des aici, plus ca a stat toata ziua pe afara.
Am fost la salina in Turda, aa apropo, Vali ai fost la salina in perioada septembrie? Te intreb pt ca am vazut o familie care semana perfect cu voi.
In rest e un copil foarte activ, nu sta o secunda locului, imita, canta, de vorbit nu vorbeste clar multe cuvinte dar le stalceste

Avem o problema, si as vrea sa ma sfatuiti ce sa fac. Dupa cum stiti de la 1 an , Dennis merge la bona, dar tot de atunci el nu a mai crescut in greutate decat 200 de grame cat am fost in Ro, iar in inaltime a crescut aproximativ 6 cm. I-am facut investigatii, si aici si in Ro, copilul e sanatos, pediatra din Ro mi-a dat un tratament cu vitamine+vigantol. Nu i-am facut analizele la hormonii de crestere pt ca mi s-a zis ca ar fi recomandat dupa 24 de luni daca nu creste deloc pana atunci. Analiza hormonuli de crestere e mai complexa, pt ca trebuie sa-i ia sange la intervale scurte de timp, inclusiv cand doarme..deci nu e prea frumos.
Nedumerirea mea e daca toate analizele sunt bune, ma intreb daca nu cumva bona nu-l hraneste asa cum zice ea. Eu ii trimit mancarea, si in fiecare zi imi zice ca Dennis a mancat cat e lipsa din boluri(ii trimit felul 1+2), in total cred ca ar fi vreo 160-180 grame. Dar daca ar fi asa copilul ar fi trebuit sa creasca sau nu? Ma gandesc sa o schimb, sunt in cautare, dar e foarte greu pt ca nu prea am mare incredere. De actuala bona imi place cum se ocupa de copil, singura problema ar fi mancarea. Oare gresesc daca vreau sa o schimb, e vina ei, sau ar fi bine sa mai astept.Cand e cu noi acasa sunt zile cand mananca bine si zile cand mananca rau.
Voi ce ati face daca ati fi in locul meu?
Va multumesc tare mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Fetelor, cu intarziere multumim si noi de urari, dar eu sunt foarte ocupata cu munca. Am avut luna septembrie, o luna bezmetica in care am fost mai mult plecata....e asa de greu sa ma obisnuiesc cu noul ritm de viata care inseamna din pacate mai putin timp pentru strengarita mea. In rest noi suntem bine si crestem frumos. Saptamana viitoare vom merge la un control la Mures.

Mihaela chiar ma intrebam ce o fi cu voi. Ma bucur ca sunteti bine. Cat despre ce intrebai cu schimbatul bonei, cred ca raspunsul in gasesti in sufletul tau. Cred ca intuitia ta de mama iti va spune daca lui Dennis ii e bine sau nu acolo.

la toata lumea.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikaela2009
el nu a mai crescut in greutate decat 200 de grame cat am fost in Ro, iar in inaltime a crescut aproximativ 6 cm.

Atunci cand creste in inaltime, ia mai putin im greutate, si invers.
Dalma si Daria.
Johanna si Karla.
Avem si noi cateva poze la 20 de luni.


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Da,e drept ca nu poate sa creasca in inaltime si in greutate in acelasi timp, dar el in februarie a avut 7.8 kg iar acum are 8kg. Asta e toata ingrijorarea mea, ca nu a crescut nici in inaltimea prea mult nici in greutate.
Am vazut o printesa foarte frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Monica, pentru Luana scumpa, mare si frumoasa!

Mihaela, eu zic sa te linistesti. Noi chiar ieri am fost la pediatru si pentru ca v-am tot citit pe voi pe aici cu greutati si inaltimi l-am intrebat si eu despre greutatea si inaltimea Karlei. Mi-a spus ca sa nu ma mai intereseze greuatatea si inaltimea, sa ma bucur ca psihic am un copil dezvoltat normal avand in vedere gradul mare de prematuritate cu care s-a nascut. Deci acelasi lucru ti-l spun si eu tie....ai un copil vesel, activ, sanatos....o sa creasca si in inaltime si in greutate.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Joklk, sa stii ca o parte din mine imi spune sa stau linistita pt ca e ok, dar cealalta , influentata de altii, ma sperie. E drept ca am trecut printr-o perioada nu tare buna, si-mi faceam tot felul de ganduri si intrebari ... Am fost cu Dennis la dentist ieri, si se pare ca in partea de sus nu se vede nimik, dar nici in spate, asa ca mergem peste 3 luni pt raze(sa speram ca apar pana atunci). Dr cand a auzit cat a cantarit la nastere si cate sapt a avut, a zis ca are de-a face cu un miracol.
Fetelor voi le-ati dat Calciu vreodata, intreb asta deoarece aici nu mi-a dat nimeni, iar in Ro, pediatra ne-a recomandat 15 zile/3 luni. I-am dat 15 zile pana acum, timp in care am vazut ca "lucreaza" dintisorii.
Va doresc tuturor un weekend cat mai placut placut

Mergi la inceput