profu' de mate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Gabi si cu asta ti-ai urcat in cap toti parintii...
eu am cerut la sedinta ca prof de mate sa le vorbeasca frumos (si a tinut cont!) si sa ridice nivelul macar pana la unul mediu...din acel moment parintii au creat o asemenea atmosfera incat fata mea a ajuns sa fie huiduita in timpul orelor, sa fie scuipata, diriginta sa regizeze o sedinta la care parintii sa ma invite sa-mi mut copilul la o scoala privata daca e vrea tratament special...discutand cu profa de mate mi-a zis ca le preda baza si le cere tot baza pt ca parintii vor note mari cu efort minim....

revenind la profesorul de la clasa baiatului: copiii-si citesc vreodata teoria sau merg pe principiul daca nu inteleg nu pot retine...eu i-am spus Ozanei ca o definitie nu iti vine din suflet...la istorie poate discuta despre Stefan cel Mare daca nu face un efort sa memoreze anumite evenimente, sa citeasca in plus? Nu! Cat despre teme, greseala profesorului este ca le permite sa nu le faca. Temele se dau diferentiat nu la gramada si se corecteaza. asta cred ca ar trebui sa cereti.


Beren

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Gratiela, culmea, daca ar fi numai note mari, poate n-as fi observat problemele existente. Dar la minimul (sau nici atat) predat si la cele 2-3 problemute cu cate un singur calcul, asta saptamanal, eu consider ca e o magarie sa ceri clasei sa fie la nivel mediu (mediu generalizat, nu strict nivelul clasei) si sa dai note potrivite nivelului mediu. Daca nu dai, n-ai dreptul sa ceri...

La voi in clasa macar aveti note mari? Asta e tendinta, pt ca se ia in calcul si media din gimnaziu la admiterea in licee. Insa copiii ajung la liceu bun (avand note mari) si acolo daca nimeresc la un prof de mate mai sever, ce facem cu ei? Incepem sa recuperam cei 4 ani de gimnaziu sa tina pasul cu ceilalti???

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Matematica de clasa a Vi-a este foarte grea. Este materie multa, stufoasa iar geometria este ceva mai grea decat algebra.

Si fi-mea are probleme cu matematica si inca nu stiu daca de vina este metoda de predare. La oral are 10, si chiar a facut probleme la geometrie pe care nu stia nimeni sa le faca. Dar.. In acest semestru, profu, a venit cu ideea testelor pe unitate de timp. 5 exercitii cu paranteze la algebra intr-un sfert de ora. Si a luat 5. Apoi la geometrie la fel 3 probleme pe 15 minute. A facut doar 2. A luat 7.
Iar la teza le-a dat atat de mult (s-au plans copiii si parintii la diriginta) pentru nenorocitele alea de 45-50 minute incat a obtinut un mare 5.
Au 4 olimpici in clasa: 2 au luat 10, 2 au luat 8, cei care fac meditatii cu el au luat 7, iar marea masa 5 si sub 5.

Ma gandesc, ca profesor, cand vezi ca rezultatele la teza sunt sub mediocru nu ar trebui sa iti pui intrebari? Sau poatre vrea doar sa-i forteze? Sa-i pregateasca pentru marele examen de clasa a 8-?

Mi-e mila de ea. Pentru ca trece prin diverse stari care o bulverseaza: de la bucurie extrema cand munca ei este incununata de succes la cea mai neagra depresie cand se considera o "dobitoaca".

Am cam epuizat incurajarile. As vrea sa vorbesc cu profu', dar cu tot "savoir vivre" al meu habar nu am cum sa pun problema.

A fost 4 zile plecata in excursie la Varna, cu scoala. Primul lucru pe care mi l-a spus cand s-a dat jos din autocar a fost: mai esti suparata pe mine pentru nota de la mate?" In conditiile in care eu nu am certat-o.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ei, uite ca, totusi, s-a intamplat ceva de bine.
Azi profu' de mate le-a dat o hartie cu 9 intrebari pentru a evalua orele de matematica.
Printre intrebari (nu a avut rabdare sa mi le spuna pe toate): ce cred ei despre el ca om, ca profesor, despre cum preda, despre testele pe care le da etc.
Le-a spus ca nu trebuie sa se semneze.

Deci e clar ca rezultatele mediocre de la teza l-au pus pe ganduri.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Gabi draga,

Ce pot sa-ti spun eu ca chestia aia cu feedback-ul e obligatorie la fiecare lectie. Eu nu predau matematica, ci romana si la inceput cand au fost testele initiale au fost niste noteeeee...... E drept ca am inceput evaluarea de la nota 1. Dar eu nu treceam niciodata de la o lectie la alta fara sa stiu sigur ca au inteles elevii despre ce vorbesc. De altfel am si avut discutii cu toti, la fiecare clasa in parte, unde considera ca au pb la materia mea si am marsat in proiectarile mele pe pb. respective. Banuiesc ca si la matematica ar trebui sa fie la fel... E drept ca la matematica, vorbesc de mine acuma, daca n-am avut bazele a fost foarte greu s-o inteleg... Asa ca... chiar nu stiu ce sa zic de Robert, mai ales ca zici ca inainte de profesorul asta n-a avut pb cu notele la disciplina asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vpralu spune:

buna si eu am aceeasi problema cu baiatul meu este clasa a 5 si 1-4 a fost foarte bun dar din a 5 a luat viteza la note slabe eu am intrebat daca scoate copi la tabla cind se preda si a spus ca nu nu stiu cum predau profesorii in ziua de azi dar nu mai au nici un interes si asa vine acasa si vorbim din nou din ce a invatat pe ziua respectiva in zilele noastre veneam cu ceva din clasa acum e jale mare ma intreb ce fac cei care nu au bani de meditatii ce fac unde or sa ajunga ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Ok, copilul meu e un adolescent groaznic, nepasator, ii cunosc defectele, dar proful lui ma cam scoate din sarite. Nu stiu cum sunt profii de azi, dar la restul materiilor are note bune, in general 10 mai rar 9, si la mate si la fizica ce se intampla??? La teza a luat 7. Ceilalti aveu note de un 8, vreo 3-4 de 7, restul 4 si 5.

Incerc sa nu fiu subiectiva, lucrez aproape zilnic la mate cu copilul, acel 7 l-a luat din pura neatentie, deci asta a fost strict vina lui, dar ceilalti copii? Si notele lor? Chiar e normal sa fie asa paraleli cu materia o clasa intreaga, o fi vina copiilor sau vina profului? Ioi ca tare l-as muta la o alta scoala, ca ma sperie situatia asta

p.s. am diploma de prof de chimie, ma gandesc ca metodica de predare e cam aceeasi, sunt buna la matematica de gimnaziu, deci am incercat sa nu exagerez...

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert


Buna! Din cate am citit eu , n-ai alta solutie decat sa-l meditezi in continuare...daca este posibil,cu un profesor de scoala generala.
Sustine-l , incurajaza-l, nu esti singura care intampina asemenea greutati!

Poate fiul tau este foarte bun pentru un profil uman (lb romana, istorie, geografie, lb straine), mai putin pentru matematica si fizica dar ce sa-i faci, trebuie sa invete si asa ceva! La mine a venit o vecina cu fetita de mana cu un exercitiu(de clasa a V a) de m-a pus pe ganduri, nu mi-a venit sa cred ca lucreaza la clasa asa ceva!

Numai bine!


Mergi la inceput