Viitoare mamici de Septembrie-Octombrie 2010!(65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionela.n spune:

Kiti, multumesc pt carucior, arata f bine

Mersic la fel, Fistiq

Pianna, foarte bune sfaturile tale in leg cu caruciorul. Nu stiu ce voi face inca. Daca nasc la jum lui octombrie, va fi destul de frig de scos afara in carucior si daca va fi iarna ca cea de anul trecut/asta, cu atat mai rau.

Oricum, consider ca e f important scaunul de masina. Avem de gand sa luam gargarita peste tot si vreau sa fie safe in masina

--------------------------------------------------
Sunt o cu de 20+

Ingerasul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fistiq spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiti2205

Citat:
citat din mesajul lui Fistiq

Buna fetele?

Ma bucur mult pt culoarea roz, Ionela! Sa va traiasca piersicuta si va aduca numai bucurii!
Kiti, te gindeai cumva la o cafeluta?

Imi asum riscul ca va plictisesc, dar eu tot nu inteleg, cum calculeaza doctorii de familie prenatalul? De ce sa intri la 32 de saptamini? Pai pina la 40 mai ramin 9 saptamini, adica 63 de zile. Nu trebuia sa ramina max. 84? Ce se intimpla cu restul zilelor? Daca eu vreau sa mi le iau inainte de nastere, de ce nu sunt ei de acord??...Mai ales unde se stie din capul locului ca se va merge pe cezariana, cu atit mai mult!
Am inteles ca unii iau in calcul 42 saptamini, dar chiar si asa mai ramin 7 zile de prenatal pe care le poti lua inainte de nastere. Sau nu? Ce imi scapa?

----------------------------------------------

cu burticuta aproximativ bleu de 22+





acum am vazut
Macar am o scuza, c este langa v pe tastatura

Kiti, 20+ si mami de Vlad 15.05.2006


Eu am observat in ultimul timp ca trebuie sa-mi recitesc mesajele inainte a posta pt ca sar cuvinte intregi. Scriu si nu-mi dau seama cind o fac.

----------------------------------------------

cu burticuta aproximativ bleu de 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutza spune:

Apropo de maner reversibil.....sunt carucioare care au optiunea ca "oblonul" (sorry nu stiu cum sa ii spun la acoperisul caruciorului...neuronul gravid e in vacanta) poate fi lasat de tot pana la picioare......nu doar deasupra capului...si e cam aceeasi chestie!

Apropo de concediul prenatal - la fel ca in cazul multor alte chestii, fiecare aplica cum vrea legea la noi in tara. Eu cred ca trebuie sa insisti sa iti dea concediu mai repede si sa iti sustii cauza cu legea in fata. Eu asa am obtinut reducerea programului la 6 ore, nici ginecologul, nici med de familie nu stiau de asta.....si m-am dus cu legea in mana....si am rezolvat. Daca te vad ca esti hotarata si pe pozitii nu au ce sa iti mai zica...doar ca trebuie sa fii "subtila" sa nu se oftice....ca atunci cand ai probleme de sanatate tot la ei ajungi!

Dana 25+ cu si mami de Bobi (06.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns summertime spune:

Citat:
citat din mesajul lui puiutza

Multumim de capitol nou!
Summertime intr-adevar e foarte grea alegerea unui carucior.

Eu am studiat mult pana sa aleg si cand l-am folosit tot am gasit defecte..ca sa le zic asa.


Daca acuma ar trebui sa cumpar din nou un carucior - as lua Graco Quatro tour de luxe - are si landou si scoica. Eu la al meu am luat scoica, dar se recomanda ca BB pana pe la 5-6 luni sa nu aiba punct de sprijin pe fundulet, decat pe spate. Si atunci m-am limitat la folosirea scoicii. In schimb mi-ar fi folosit mult landoul. La Graco landoul e foarte usor de manevrat si nu e greu de tinut in mana, e doar din material textil (pe fund are doar ceva intaritura). Cel de la Chicco e mult mai greu. In schimb de la o prietena stiu ca acest carucior de la Graco nu este foarte usor.

Pe scurt nu exista un carucior care sa le aiba pe toate cele si sa nici nu fie greu, si ok ca pret. Trebuie sa iti stabilesti niste caracteristici care consideri ca sunt foarte importante si sa mergi pe ele.

Dupa primul bb mi se pare f. important landoul dar sa fie foarte usor sa il poti manevra cu o mana - e ok cel de la Graco.
E bine sa aiba manerele reversibile (dar nu pt. ca bb sa fie cu fata la tine, ci vara sa il poti intoarece sa nu ii bata soarele in ochi). Rotile de cauciuc neaparat! Si sa aiba la picioare o prelungire care se poate lasa in jos sau ridica la nivelul caruciorului cand copilul mai creste si sa stea intins.

Apoi mai conteaza sa va intre in lift daca stati la bloc.
Sincera sa fiu decat sa va luati scoica, v-as recomanda mai degraba direct scaunel de copii de masina care oricum e de la 0+ luni, si in loc de scoica ca sa il mutati de colo colo mai bine un scaun balansoar ok - e mai usor decat scoica si mult mai comod pt. bb.

Sper ca nu v-am bagat in ceata, si ca va vor fi utile sfaturile.

Bafta la alegerea "automobilului" lui BB.

la toate!

Dana 25+ cu si mami de Bobi (06.03.2006)



In america acest carucior de care spui tu costa 160 usd, mi se pare f ieftin comparativ cu preturile de la noi...

crezi ca incape modelul in portbagajul unei masini medii? ca ma gandeam sa nu-l car de fiecare data sus, ci sa-l las in masina



-------------------------------------------------
din ce in ce mai fericita si mai gravida in 24 saptamani cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chichiutza spune:

Puiuta multumim tare de sfaturi! Eu una sunt in pom, m-am mai uitat asa ca carucioare, nu stiu ce sa zic. Ne trebuie unul perfect si ieftin! Sa stii ca pentru noi incepatoarele orice sfat cat de mic e bine venit, chiar daca nu comentam ceva la mesaj. Noi bagam la cap si atat!

Am inteles ca iarna, oricat ar fi de frig, bebelinul trebuie scos afara cu carut, nu cocolosit in casa. Ma rog, cica timp redus, un sfert de ora acolo dar trebuie! Ma gandeam din cauza asta ca, caruciorul trebuie sa aiba roti mai mari, de preferat 4!

Cristina 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

noi ca si carucior l-am avut pe www.babycomfort.ro/produse/230-carucioare/243-carucioare-bebelusi/1434-carucioare-copii-3-in-1-variosport-braun-creme.html" target="_blank"> ASTA

am stat la momentul respectiv si am analizat n carucioare si cu adevarat asta a fost si este THE BEST din punctul meu de vedere. tare drag mi-a mai fost carutul asta dezavantajul e ca atunci cand il pliezi nu mai incape mai nic in portbagaj are si adaptor pt maxi-cosi.

-----

Mami de roza + 22 s
MINUNEA DE LA DOAMNE-DOAMNE

Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chichiutza spune:

Maitreyi arata tare bine caruciorul tau! Banuiesc ca-l vei folosi in continuare! Nu l-am mai vazut pana acum!

Cristina 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fistiq

Buna fetele?

Ma bucur mult pt culoarea roz, Ionela! Sa va traiasca piersicuta si va aduca numai bucurii!
Kiti, te gindeai cumva la o cafeluta?

Imi asum riscul ca va plictisesc, dar eu tot nu inteleg, cum calculeaza doctorii de familie prenatalul? De ce sa intri la 32 de saptamini? Pai pina la 40 mai ramin 9 saptamini, adica 63 de zile. Nu trebuia sa ramina max. 84? Ce se intimpla cu restul zilelor? Daca eu vreau sa mi le iau inainte de nastere, de ce nu sunt ei de acord??...Mai ales unde se stie din capul locului ca se va merge pe cezariana, cu atit mai mult!
Am inteles ca unii iau in calcul 42 saptamini, dar chiar si asa mai ramin 7 zile de prenatal pe care le poti lua inainte de nastere. Sau nu? Ce imi scapa?

----------------------------------------------

cu burticuta aproximativ bleu de 22+





Fistiq, tocmai de-aia spuneam si eu ca sunt suparata. Sincer, nu inteleg modalitatea lor de calcul si nici n-am intrebat-o pt ca eram cu David si n-am vrut sa ma lungesc la vorba...cred ca modalitatea lor e cumva bine intemeiata, pt ca mie mi-a spus ca daca vreau, imi da concediu medical, dar concediu prenatal numai de la 32 de saptamani

24+ si mami David 03.05.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutza spune:

Summertime o prietena de-a mea il are...si inainte avea un peugeot 307 si ii intra in masina, dar ca in multe alte cazuri la masinile medii nu mai ramane prea mult loc pt. alte cele in portbagaj.

cu cat are mai multe optiuni caruciorul e mai mare si ocupa mai mult spatiu.

e ok ideea sa il lasi in masina caruciorul, dar daca BB doarme si ajungi acasa ce faci? il trezesti... eu de multe ori urcam in apartament (aveam lift) si mai dormea inca mult si bine in carucior.

Dana 25+ cu si mami de Bobi (06.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutza spune:

Fetelor ma bucur ca va prind bine sfaturile...mi-ar fi prins si mie f. bine la primul BB. Dar si acuma gasesc si eu multe sfaturi utile de la mamicile mai avansate!

Si Summertime sigur toate sunt mai scumpe la noi decat afara....cu siguranta! Merita daca poti sa faci un drum afara si sa le iei pe toate cele o data!

O colega de la Bucuresti si-a comandat si carucior si patut si tot ce ii trebuia pt. primul bb din Anglia...si le-a dat adresa unui transportator care i le-a adus pe urma in tara. Cu toate a iesit muuuuulllllttttt...mai ieftin si calitate super!
Mie mi-a trimis la un moment dat fratele meu din Canada niste hainute pt. Bobi si ramasesera si etichetele...am ramas tablou cand am vazut preturi aveau....cel putin de 3-4 ori mai mici decat la noi.

Dana 25+ cu si mami de Bobi (06.03.2006)

Mergi la inceput