Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

dayanara, erina are dreptate: nu conteaza cum cintaresti copilul inainte si dupa supt, trebuie doar sa-l cintaresti in aceleasi conditii (nu o data pampers cu pipi si dupa aia fara pipi, sau o data imbracat si o data dezbracat)... Importanta e diferenta intre cintarirea dupa supt - cintarirea inainte de supt, de und erezulta cite grame = mililitri a supt copilul...
Dupa parerea mea e o aiureala, mai ales cind bebeii sint f mici si inghit sub 50 g, nici nu se simte la cintar si inebuneste saraca mama ca puiul nu a mincat si ca ea n-are lapte, cind de fapt totul e in regula....
(eu am facut proba suptului la Vladimir cind era mic si era s-o iau razna, ca numai rau imi dadea... iar cind o data a reiesit la diferenat ca parca a slabit in timpul suptului, ca avea greutate mai mica dupa decit la inceputul mesei, mi-am dat seama ca e vorba de erori de cintar si n-am mai repetat vreodata aceasta proba a suptului... Nu o recomand!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

eu am dormit mult azi.. (emoticon care casca)
Multumesc de raspunsurile cu diversificarea. Suc de morcovi i-am mai dat cateva lingurite pe zi.

Asa m-a casunat pe mine sa ii dau sucuri. Ma gandeam sa ii inlocuiesc o masa, dar i-am dat dupa tzatzica de obicei. Nu mi se pare mult 20 de ml de suc. nu sariti, asa simt eu.

Nu a avut nimic fi`mea dupa vaccin. vb de reactii de febra, ca in rest mama ei de agitattie. Pe mine m-a durut capul la maxim si seara mi-am explicat: O LUNA PLINA CAT UN GLOB!!! urat urat!!!

Ioana sa aveti un botez frumos si sa iasa totul cum iti doresti!!

Fetelor am si eu o dorinta. vreau sa cumpar carne de pasare nefurajata: rate, gaste, curcani. Gaini am la bunica mea.

Mi-e foame... si mi-e somn!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

vladi la proba suptului va cred ca o fi totuna, dar la o cantarire normala nu inainte si dupa supt se vede diferenta dintre pampers plin si fara deloc
daca nu inseamna ca silvana acum are 5900 , atata are cu pampers umplut si body

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

AMr...4kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

cu proba suptului...
ca sa nu am tentatii nu mi-am cumparat cantar, sa imprumut nu aveam de unde. Cat timp vedeam ca e lapte in sani, iar micutul nu plange in nestire, am zis ca o fi bine. De cantarit ne-a cantarit doar la medic si e bine asa ca nu ma stresez. Sper sa nu fie nevoie sa fac de acum, Doamne fereste!
Multe prietene care au cazut in patima canataritului mi-au spus sa ma feresc de asa ceva si bine am facut!

Mami de Printisor - Alessandro (15.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

gaby f bine ca i.ai dat san dupa, aici mi s.a recomandat la diversificare sa.i dau piure sau cei dai putin asa sa se invete si apoi laptele normal care e obisnuit sa.l bea, masa de lapte se inlocuieste cand ajunge sa manance o cantitate normala de mancare diversificata

am inteles ce spuneti voi de cantarit cu pampers si fara eu nu ma refeream sa se vada cat a luat de la o masa la alta, de exemplu nu.l cantaresc decat o data pe luna, atunci daca o fac cu pampers imi iese ca e in percentil 90 daca o fac fara iese in 75, diferenta mare ..nu ca ar conta

alexandra da au dreptate prietenele cu mania cu cantaritul, eu la silvana vad ca sunt pe calea buna, la ivan aveam tabel in excel cu mesele si kg, la silvana mai si uit sa.i dau la orele care zic eu ca ar cam trebui si sta asa pana incepe sa urle de foame

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

AMr...4kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

oanaiacovita pup fata si baiatul cel mare si frumos

gabihyla uau ce a trecut timpul...vacccinul de 4 luni!!! nu-mi vine sa cred cum zboara timpul!

Vladimirescu, merci sa stii ca a dormit noaptea de cand am venit acasa, la inceput cu 2-3 treziri, apoi am ajuns la 1 in prezent. Secretul este ca ziua nu las perioade mari de somn sau de respiro, maxim papa la 3 ore, perioada de respiro trebuie sa si-o ia noaptea.
Ne-a invatat asistenta maternala care vine pe la noi si ne controleaza, a durat cat a zis ea 2-3 saptamani si baiatul a inceput ca noaptea sa lase spatii mai mari intre alaptari.
Cand se trezeste nici nu plange il aud ca "vorbeste" ne chiama, scoate niste tipete si fac si eu ca tine daca tot m-a trezit papam si gata la somnic. Colici nu a avut inca, poate scapam si de astea, doar ziua uneori (cand nu ma ingrijesc sa scoatem corect aerul) mai are gaze si este sacait pana le scoatem din nou (ragaiala si vanturi)

IoanaCt sa aveti botez frumos si tie toate cele bune!!!! Si putere sa treci peste toate, am citit de mama ta, Sanatate maxima si sa ai grija de tine!! Ai fetitele care au nevoie de mami a lor!!!

vad ca mai vorbiti si de limba romana. Eu in limba romana vb cu copilul meu, pe asta o stiu cel mai bine si asa il si pot alinta!
Si va vorbi romana negresit! Eu sunt ceea ce sunt datorita familiei mele care din Romania e deci asta este mostenirea sa: mama made in Romania! A si chiar daca am mai multe pasapoarte tot din Romania zic intotdeuna ca sunt! nu e mandrie este purul adevar ( dar uneori sa stiti ca ma mandresc)


pup toate fetele si floricele tropicale pentru voi!!

castelana fericita mami de Cezar
luni am deschis ouletul nostru de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

draga de Silvana...auzi sa uiti de masa ei...eu nu prea mai imi dau seama cum trec orele si ma trezesc ca plange micutul rau...repede ma gandesc saracul il doare burtica, oare ce e...ca doar nu ii e foame...si cand ma uit la ceas vad ca au trecut si peste 3 ore de la ultima masa...lui de fapt chiar ii e foame

La inceput urmaream si eu ceasul sa vad daca nu trebuie sa pape, acum sunt mai relax...cand ii e foame ma striga el

Mami de Printisor - Alessandro (15.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Multumesc fetele pt. raspunsurile legate de indemnizatie.

Proba suptului nu o recomand nici eu, la primul copil nu am facut nici eu ca nu a fost cazul. Acum insa am fost nevoita, mi-am cumparat cantar electronic, da mai putine erori.

Noi am fost azi la plimbare, mai departe de casa, cu wrapul, i-a placut mult Angelei, de fapt a dormit non stop. Am avut emotii ca de obicei daca se trezeste nu mai vrea sa stea. A fost putin greut ca am avut si o geanta destul de mare si pe Elena pe langa noi, dar am reusit si nici nu m-am cocosat tare.

Mihaela deElena Maria (9 aug 2006) si Angela Ioana (21.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Cristina - asta iti place? http://picasaweb.google.com/kirinati/New#5476304729928441826

Am pus-o pe bb ca sa-ti dai seama cam cat de mare e, dar ea e facuta pentru la toamna / iarna, ca firul are 80% lana. Iris pare cam pierduta in ea, desi paturica nu e chiar asa mare, iar pana la iarna Iris mai va mai creste cu cel putin 10 - 15 cm.

Edit: asta e modelul mai in detaliu, ca nu cred ca se vede bine http://picasaweb.google.com/kirinati/New#5476307831085260226 .

Eu, Irina (14.04.2005), Nati (04.06.2006) si Iris (28.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

salutare, revenim si noi dupa o mica absenta, am avut un botez sambata si apoi am iesit in fiecare zi de 2 ori afara cu piticii si nu prea mai am timp, am citit tot dar cu scrisul mai greut.

multumim frumos pentru urarile de ziua noastra.

am vazut si eu o multime de pozici si de filmulete cu bebei galagiosi, care mai de care mai frumosi.

MIRIA CRISTINA nici noi nu am facut vaccinul si vreau sa i-l fac dar dr de familie mi-a spus ca primeste in iunie si am zis sa-i mai dau o sansa desi nu as mai vrea sa astept.
tu ce zici?

cu scuzele de rigoare spun si eu LA MULTI ANI! mamicilor: YAIA si RAMY
sa aveti parte numai de fericire si multe bucurii aduse de puiutii vostri.

LA MULTE LUNITE PUILOR DE ASTAZI: ERIC PETRUS, MARIA EMILIA, IRIS ALEXANDRA, MELINA ISABEL, LAVINIA VALENTINA.

crestinare frumoasa pentru maine draga JUSTINA, iar tu mamico sa te bucuri de amandoua comorile tale ca sunt dragute foc.

acum vreau sa va mai art si eu pozici cu printesa mea si de la botez.
http://community.webshots.com/album/577729991TOTmxc

cata mami de STEFAN(9.03.2007) si IOANA(25.02.2010)

Mergi la inceput