Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (106)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

burtici am o prietena care a nascut acu 2 luni...si a zis ca de 4 zile nu mai alapteaza fata ca nu mai e bun laptele ei....cica nu mai lua in greutate bebelusa...ce inseamna ca nu mai e bun laptele?de unde am sti noi?ca ma gandesc ca poate si bebelusa a avut zilele ei,na cu colici si altele si poate de asta nu a mai luat in greutate.

Bianca 28+ Andra Maria
Doamne ajuta-ne sa fim sanatoase si sa stea bebelina la caldurica pana la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mycya

burtici am o prietena care a nascut acu 2 luni...si a zis ca de 4 zile nu mai alapteaza fata ca nu mai e bun laptele ei....cica nu mai lua in greutate bebelusa...ce inseamna ca nu mai e bun laptele?de unde am sti noi?ca ma gandesc ca poate si bebelusa a avut zilele ei,na cu colici si altele si poate de asta nu a mai luat in greutate.

Bianca 28+ Andra Maria
Doamne ajuta-ne sa fim sanatoase si sa stea bebelina la caldurica pana la termen


o draguta mea...pe tema alaptatului exista o intreaga teorie pro si contra si zeci de mii de pagini scrise pe tema asta...

unii zic ca laptele nu e bun dupa varsta de 1 an, altii sunt de parere ca, dimpotriva, fiecare mama are laptele potrivit pt puiul ei...

ideea e ca la 2 luni e o curba de crestere mai pronuntata, paote ca bebelusa da impresia ca nu se satura...dar in cazul asta s-o puna mai des la san...apoi totul va reveni la normal...sa nu se ingrijoreze...daca mamica vrea sa alapteze si n-are pb, sa insiste...copilasii mai au si perioade de stagnare...apoi isi revin...laptele se produce pe masura ce se consuma...e vorba de cerere si oferta...exista subiectul alaptatul helpline...sa citeasca acolo..o sa gaseasca sprijin si sfaturi...dar parerea mea, e sa nu renunte...

*********************************************************
Andreea, Eric (9.12.2007) si 33+ cu bb Filip

bb Filip,sper sa te tin in brate peste 4-5 saptamani...

*********************************************************
ERIC, POZE RECENTE
ERIC IN 2009
ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!
Pui mic, mic...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Citat:
citat din mesajul lui eladea2005

Citat:
citat din mesajul lui Mycya

burtici am o prietena care a nascut acu 2 luni...si a zis ca de 4 zile nu mai alapteaza fata ca nu mai e bun laptele ei....cica nu mai lua in greutate bebelusa...ce inseamna ca nu mai e bun laptele?de unde am sti noi?ca ma gandesc ca poate si bebelusa a avut zilele ei,na cu colici si altele si poate de asta nu a mai luat in greutate.

Bianca 28+ Andra Maria
Doamne ajuta-ne sa fim sanatoase si sa stea bebelina la caldurica pana la termen


o draguta mea...pe tema alaptatului exista o intreaga teorie pro si contra si zeci de mii de pagini scrise pe tema asta...

unii zic ca laptele nu e bun dupa varsta de 1 an, altii sunt de parere ca, dimpotriva, fiecare mama are laptele potrivit pt puiul ei...

ideea e ca la 2 luni e o curba de crestere mai pronuntata, paote ca bebelusa da impresia ca nu se satura...dar in cazul asta s-o puna mai des la san...apoi totul va reveni la normal...sa nu se ingrijoreze...daca mamica vrea sa alapteze si n-are pb, sa insiste...copilasii mai au si perioade de stagnare...apoi isi revin...laptele se produce pe masura ce se consuma...e vorba de cerere si oferta...exista subiectul alaptatul helpline...sa citeasca acolo..o sa gaseasca sprijin si sfaturi...dar parerea mea, e sa nu renunte...

*********************************************************
Andreea, Eric (9.12.2007) si 33+ cu bb Filip

bb Filip,sper sa te tin in brate peste 4-5 saptamani...

*********************************************************
ERIC, POZE RECENTE
ERIC IN 2009
ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!
Pui mic, mic...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

ea deja ii da lapte praf la fata,a zis ca a gustat din lapte si sia dat seama ca nu mai e bun...dar cum sa ti se para bun ca doar noi suntem obisnuiti cu alte feluri de gusturi.cica doctorul ia zis ca se mai intampla...eu i-am sugerat cum ai spus tu sa mai insiste dar nu cred ca va tine cont...oricum mai mult voiam sa stiu pentru mine,poate ma voi confrunta si eu cu asa ceva si sa stiu cam ce trebuie facut.multumesc mult

Bianca 28+ Andra Maria
Doamne ajuta-ne sa fim sanatoase si sa stea bebelina la caldurica pana la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Mycya, eu am auzit, conform unor teorii ca laptele de mama e intotdeauna cel mai bun... Cred totusi tine si de stilul de viata al mamei, alimentatie, fumat, stres... Pt bblina eu cred ca totusi e f important alaptatul. Sunt alte femei necajite ca nu au de unde...

Alina 29+ cu
gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!

Am scris un mesaj lung si zbang, l-am pierdut ca s-a inchis capitolul. Ce ma oftic cand mai patesc asa.

Ma bucur ca avem vesti de la Ramo. Nu pot insa sa nu ma intreb de ce face cezariana daca si asa are contractii si col cu tendinta de deschidere.

Anca, Goretex au mare succes aici, desi sunt scumpute, rar gasesti sub 100 de euro. Sunt foarte cautate pentru copii la gradinita unde ii lasa cu orele in ploaie si zapada. Nu stiam ca-s bune si pentru platfus.
Crispro, zambeste in poze, ai cu ce te lauda. Imi place si burtica, si panatalonii de gravida si hainutele multe si de toate felurile.
Coteasca, Pufescu, ce curajoase sunteti ! Cu putin noroc voi face parte din nou la o odisee cu mamici curajoase, adica sper sa nu fie o lista lunga de cezariene pe motiv de frica. Eu insa raman la optiunea mea, epidurala, dar nu ma lasa astia sa exagerez cu dozele. La Elisa am avut o singura doza de la dilatatie 6 la 10.
Ela, chiar esti sexoasa si frumos iti sta manechino
Carmen, o sa fie bine la intalnire. Cateodata mai trebuie sa facem si compromisuri in viata mai ales cand sunt situatii de nenegociat.


Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 28+ Iulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mycya

Citat:
citat din mesajul lui eladea2005

Citat:
citat din mesajul lui Mycya

burtici am o prietena care a nascut acu 2 luni...si a zis ca de 4 zile nu mai alapteaza fata ca nu mai e bun laptele ei....cica nu mai lua in greutate bebelusa...ce inseamna ca nu mai e bun laptele?de unde am sti noi?ca ma gandesc ca poate si bebelusa a avut zilele ei,na cu colici si altele si poate de asta nu a mai luat in greutate.

Bianca 28+ Andra Maria
Doamne ajuta-ne sa fim sanatoase si sa stea bebelina la caldurica pana la termen


o draguta mea...pe tema alaptatului exista o intreaga teorie pro si contra si zeci de mii de pagini scrise pe tema asta...

unii zic ca laptele nu e bun dupa varsta de 1 an, altii sunt de parere ca, dimpotriva, fiecare mama are laptele potrivit pt puiul ei...

ideea e ca la 2 luni e o curba de crestere mai pronuntata, paote ca bebelusa da impresia ca nu se satura...dar in cazul asta s-o puna mai des la san...apoi totul va reveni la normal...sa nu se ingrijoreze...daca mamica vrea sa alapteze si n-are pb, sa insiste...copilasii mai au si perioade de stagnare...apoi isi revin...laptele se produce pe masura ce se consuma...e vorba de cerere si oferta...exista subiectul alaptatul helpline...sa citeasca acolo..o sa gaseasca sprijin si sfaturi...dar parerea mea, e sa nu renunte...

*********************************************************
Andreea, Eric (9.12.2007) si 33+ cu bb Filip

bb Filip,sper sa te tin in brate peste 4-5 saptamani...

*********************************************************
ERIC, POZE RECENTE
ERIC IN 2009
ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!
Pui mic, mic...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

ea deja ii da lapte praf la fata,a zis ca a gustat din lapte si sia dat seama ca nu mai e bun...dar cum sa ti se para bun ca doar noi suntem obisnuiti cu alte feluri de gusturi.cica doctorul ia zis ca se mai intampla...eu i-am sugerat cum ai spus tu sa mai insiste dar nu cred ca va tine cont...oricum mai mult voiam sa stiu pentru mine,poate ma voi confrunta si eu cu asa ceva si sa stiu cam ce trebuie facut.multumesc mult

Bianca 28+ Andra Maria
Doamne ajuta-ne sa fim sanatoase si sa stea bebelina la caldurica pana la termen


doamne, ce tampenie...pai cum sa-i placa ei, ca doar n-are gust de lapte de vaca...laptele de mama e cel mai bun aliment pe care mamica il produce pt copilas...inclusiv pe cutiile de lapte praf scrie chestia asta...mai ce gandire mai au unii..ma crucesc...
inseamna ca nu tine ea asa mult sa-si alapteze fata...asta e..pacat...

asa cum ziceam, ref la alaptat sunt subiecte intregi dezbatute, cand ai timp intra si citeste...cu vointa, poti sa alaptezi pana la 2 ani...unele au reusit chiar mai mult...

*********************************************************
Andreea, Eric (9.12.2007) si 33+ cu bb Filip

bb Filip,sper sa te tin in brate peste 4-5 saptamani...

*********************************************************
ERIC, POZE RECENTE
ERIC IN 2009
ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!
Pui mic, mic...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Apropo de laptele praf pt bebei, am vrut si eu sa stiu care e gustul de lapte praf si am incercat de la nepotica mea...dar e tare rau!!!!!!Eu ma asteptam sa fie dulce si bun, ca si cel alimentar, dar in schimb am dat peste ceva ciudat tare de tot, saracii copilasi...ce sunt nevoiti sa pape

Paula, 30+ cu , Raul Codin
AMR 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Mycya, eu am auzit, conform unor teorii ca laptele de mama e intotdeauna cel mai bun... Cred totusi tine si de stilul de viata al mamei, alimentatie, fumat, stres... Pt bblina eu cred ca totusi e f important alaptatul. Sunt alte femei necajite ca nu au de unde...

Alina 29+ cu
gargarita

da pai nu am intrebato de alimentatie nimic,si nici de restul ca nu am vrut sa par atotstiutoare,ca din ce am citit cursul de alaptare din contul comun am vazut ca 99%conteaza psihicul.eu i-am trimis cursul pe e-mal.sper sa o ajute la ceva si sa continue sa dea la bebelusa laptic.

Bianca 28+ Andra Maria
Doamne ajuta-ne sa fim sanatoase si sa stea bebelina la caldurica pana la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Un medic pediatru i-a spus surorii mele acum 2 luni "Nu exista lapte prost de mama"..si eu totusi merg pe aceasta idee!

Ca si solutii de curatat...eu sunt fan Sano. Au fel de fel de solutii pt orice si chiar isi fac treba, nu sunt frectii la piciorul de lemn...
Eu am de la Sano solutie speciala pt cuptorul cu microunde.
....Dar sa vedeti solutia anti-calcar cum e!!!...si multe altele.
Eu le gasesc doar la dedeman....aaa, si am mai vazut si in piata



tina 30+ cu

AMR 9+ si vine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_ales spune:

Salutari burtici cu delfinasi,
o intrebare:pe langa durere de burta contractiile trebuie sa fie insotite de intarirea burtii? ca pe mine ma doare de azi noapte in dreptul osului pubian (ma inteapa din cand in cand, si se intampla stand in pat), ma doare spatele (dar spatele ma doare de mult)dar burta n-o simt extraordinar de tare.Nu-mi dau seama de la ce mi se trage. M-am gandit ca poate o fi si de la constipatie ca imi si vine sa merg la treaba mare dar si dupa ce am reusit ceva tot nu mi-a trecut. Nu mai stiu ce am, sper sa nu fie de la burtica de acxeea va intreb, pot fi oare contractii? Am luat si no spa si magneziu dar fara prea mare efect.


cris

Mergi la inceput