*Cozonacei iubiti de nov-dec 2008 (112)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna!

Ce bine ca s-a terminat cu bine operatia lui Alexandra de Camelia! M-am gandit zilele astea la ele, cu toate ca nu am apucat sa scriu.

Despre noi, cateceva pe scurt:
Ana Maria ii zice surioarei ei "Ati"...azi dimineata s-a trezit inaintea ei,s-a aplecat peste patut (au patuturile alaturate) si a inceput sa o strige "Atiiii, Atiiii"
Deci ea e Ana, sora mai mare Ati... Numai de prostioare se tin... Seara la culcare, se chiraie, chitaie, se calaresc, rad una la alta...
De multe ori se imbratiseaza....
Astaa cand nu se cearta pe vreun obiect ceva, ca asta mica este "rea" de gura cand se supara

O sa incerc sa revin mai tarziu ca nu prea am citit din urma
Babyzapy, felicitari pt operatie, refecere rapida!
Dandusa, bafta cu intarcatul
Bertha, Amalia, cam asa gandesc si eu cu privire la alimentatia celor mici
Malinas, luni am trecut si noi pe la mitingul mamelor, insa in a doua jumatate a lui si nu am stat prea mult, mi-e greu sa stau cu amandoua intr-un loc, ca vor sa mearga, sa alerge...mi-era ca se pierd, ca ies in strada, aia mica nu mai vrea in carut, doar pe jos sau in brate la mine... Plus vremea [:-(] Cred ca le-a fost ceva mai usor mamelor cu copii mici, de carucior...

Oricum, sunt alaturi de toata lumea afectata de masurile astea inumane si sper sa iasa scandal si greve cat mai multe. Eu de felul meu sunt o persoana pasnica, nu sunt adepta grevelor pt orice motiv, insa acum e prea de tot.... totul s-a scumpit, salariile sunt cum sunt, si sa le mai si scada?!
De ce nu se scade si din salariile si pensiile "nesimtite"? De ce nu se reduc cheltuielile cu parlamentarii? (diunrne, deplasari de tot felul, innoirea parcului auto, sporuri peste sporuri)?
La bugetari, de ex cf statisticilor, mai bine de umatate au salarii de pana in 1500 ron...deci salarii destul de mici, daca le mai tai si pe astea?? La pensii la fel. Cel mai corect ar fi o reducere esalonata...% mai mare de reducere pe salariile/pensiile mari, pt veniturile mai mici, % mai mic sau deloc!
La bugetari spun ca sunt prea multi...OK...dar cine a scos posturi la concurs?? Eu??? La indemizatii la fel, este vorba de contributii diferite....deci si indemnizatii diferite... Indemnizatia nu e un ajutor social, am cotizat, este dreptul mamei. PFA-urile vor sa le impoziteze si mai mult. Tichetele de masa - impozitate......Si supararile pot continua, dar incerc sa nu pierd vremea cu ele

In alta ordine de idei, fetita mea cea mare va incepe gradinita, la grupa mica! Ne-am inscris saptamana trecuta si suntem pe lista de admisi

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

LA MULTI ANI, MIKI!! Multa sanatate si tot ce-ti doresti sa ti se indeplineasca! Esti o persoana puternica si optimista si te va ajuta Dumnezeu sa mai aduci pe lume un puiut mic!
Cami bine ati revenit acasa! Multa sanatate si refacere cat mai rapida! Te asteptam cu vesti bune cand vei reusi sa te linistesti!
Fluturasha sanatate multa! Sa scapi cat mai repede de problema si sa te poti bucura linistita de sarcina!
Andreyutza e foarte frumos numele ales! Te asteptam cu vesti bune dupa ecografie! Sunt convinsa ca totul este in regula!
Otilis abia astept sa fac si eu reteta aia a ta, suna foarte bine si pare usoara!

poze aniversare 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Miki, La Multi Ani, cu Iubire si Implinire!



Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici
..........................................
Si pt mine, si pt tine, si pt el, si pt ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Cifre

1 an, 5 luni si 10 zile
a doua zi fara tzitzi
15 frunze de varza pe sani
1000 de noduli
3 plicuri de ceai de salvie
ieri, plans la amiaza 1 ora, aseara 40 de minute, azi 0 minute
15 minute de povesti in seara asta, tinuta in 2 brate si 1 obraz lipit
2 cutii de homeopate
3 sticle de lapte golite
10 nasteri in loc de o intarcare
30 pagini de curs, 15 referate de parcurs, 1 examen maine

20 mai. data cand revin cu noutati.

Pupici!

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici
..........................................
Si pt mine, si pt tine, si pt el, si pt ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

pentru cele care ati calatorit cu avionul cu bb poate aruncati un ochi si aici si va dati cu parerea
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152420

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

La multi ani, Miki! Sa fii sanatosa, fericita si iubita!

Andreyutza, si mie imi place f mult numele, e f frumos.

Fluturasha, multa sanatate!

ginye, multumim de vesti.Cum mai doarme Edi?

anca, tinem pumnii maine la examen si multi pupici pentru Sara cea neplangacioasa si intelegatoare.

monicabo, mi-ar fi placut sa ne intalnim, dar poate ne vom intalni in circumstante mai fericite.

Si pe David l-am inscris la gradinita, va merge de la 1 septembrie, la grupa f mica.Am stat mult m-am gandit, am analizat si pana la urma am decis sa-l dau la o gradinita particulara, in loc sa-l dau la stat.Factorul decisiv a fost nr de copii din grupa.La particular sunt 8, iar la stat 20 (in cel mai fericit caz), dar am vazut si cu 35.Acum legat de chestia cu gradinita am o mare problema pe care nu stiu cum o s-o rezolv, asa ca poate imi dati voi idei.Ma tot gandesc ce voi face cand, in mod invariabil, David se va imbolnavi si va trebui sa il tin acasa.Ma tot gandesc cum o sa fac si nu am idei.Pot sa-mi iau din zilele de concediu, apoi mai poate sa-si ia si Liviu, dar...parca nu e o solutie.Eu nu-mi doresc sa se imbolnaveasca copilul, dar e bine sa ma gandesc la solutii.Ma gandesc chiar sa caut o bona part-time, care sa-l ia de la gradi cand noi intarziem si care sa stea cu el in caz ca se imbolnaveste, dar mie greu sa cred ca pot gasi pe cineva dispus la un astfel de job, cand ar putea sa gaseasca ceva permanent.Asa ca sunt in ceata.Voi cum va ganditi sa procedati?

Si ma gandeam zilelea astea ca mi-ar placea sa ne mai intalnim. Asa ca, ce ziceti de o intalnire? Mai pe saptamana viitoare, sa se mai incalzeasca un pic.Vreti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Cand se imbolnaveste copilul, mama isi poate lua zile de concediu medical, din alea 90 cat sunt permise. Adica in astea 90 intra si Co medical pt tine, si pt copil, cumulat. Daca tu nu ai nevoie, atunci aceste zile raman pt copil...+ tatal... Eu asa stiu.... Dar trebuie sa te interesezi exact.

Sper sa fie cazul de cat mai putine imbolnaviri/raceli...

sau bona...daca ai vreo vecina de incredere, cum povestea Amalia pe undeva pe aici

Ref. la intalnire, cu placere, daca e vreme buna, cu singura rugaminte, ca si anul trecut cand ne-am mai intalnit, sa ne vedem dimineata, spre pranz ca datile trecute, din motiv de somn de dupa amiaza...

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Multumesc mult, dragi mamici, pentru sustinere si gandurile bune!

Am o fetita extrem de curajoasa, cuminte si din ce ziceau medicii, "echilibrata" . A trecut cu bine peste operatia in sine, iar acum, desi trebuie sa stea cu manutele imobilizate (nu poate sa le indoaie din cot ca sa nu le duca la gurita), nici nu comenteaza cand ii pun atelele. Ba inca imi intinde ea manuta, sa ma ajute, e extrem de cuminte si cooperanta. Prost stam insa la capitolul plictiseala, ca e satula de stat in casa, satula de jucarii, de desene animate (contrar obiceiului, zilele astea a avut voie la tv/dvd portabil cat a vrut ea).

Azi i-am dat lapte in sfarsit, pana azi a fost doar pe ceai indulcit. Nu pare sa sufere de foame inca, nu cere mancare, probabil inca se resimte dupa interventie, o incomodeaza la inghitit.

Nasol e ca vomeaza antibioticul pe care trebuie sa i-l dam, nu stiu cum o sa facem, deocamdata i-l diluez cu ceai si i-l dau asa ml cu ml, incet, in vreo 5 minute tot. Zinat ii zice, cica e foarte bun, nu l-as schimba, dar daca tot asa o tinem o sa ne gandim si la alta varianta cu pediatrul.

Azi noapte a dormit bine, cu tati care in schimb n-a inchis un ochi . La spital a fost fara tati (ne-am internat eu si bunica) si acum si-au luat revansa.

Va pup si va multumesc inca o data pentru ca ne sunteti alaturi.
O sa va mai povestesc despre noi cum am ocazia.

Miki La multi ani!, si curaj, tu stii cel mai bine ca atunci cand iti doresti ceva mult de tot, se indeplineste pana la urma!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Malinas avem nopti bune cu o trezire pe noapte, fara plans...doar ca sa bea apa si nopti ..vai de mine.se lasa cu urlete urate, timp de o ora. Ne stiu toti vecinii si la mama in bloc sunt numai pensionari care-mi bat in teava la cel mai mic scancet. Asta e...

Daca se lasa cu intalneala ma bag si eu. Cand vine soata la serviciu in buc venim si noi cu el. Poate de 1 iunie, de ziua picilor? Numai sa pice in timpul saptamanii.

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Neata!

Manu, nu stiu daca merge si cu nuca macinata, e altfel de prajitura, cel putin a mea a iesit ca un fel de gris cu lapte acrisor, eu am mancat -o calda pana n-am mai putut, sotului nu i-a placut. eu am facut doar jumatate de portie pt ca n-aveam decat o cutie mare de iaurt(cremos) in casa. a doua zi nu mi-a mai placut nici mie, am preferat-o calda.

Anca, deci te-ai hotarat! hai ca suna bine punctul 3sau 4: azi n-a plans deloc, e un pas urias inainte. ai sa vezi ca sclifosita mica zibe se da pe brazda si si pune pe mancat, asta daca nu isi ineaca amarul in beutura(lapte). al meu dupa o zi de nesupt deja a inceput sa simta foamea si s-a pus pe mancat. sper sa va obisnuiti repede amandoua si sper ca tu sa n-ai mustrari de constiinta pentru ca ii refuzi titi. cand te apuca sentimentele de vinovatie sa-ti amintesti ca foarte putine persoane alapteaza asa mult si ca esti o mama deosebita cu care Zibe se poate doar mandri. mai sper sa faca la fel cum a facut al meu, sa doarma toata noaptea, ai nevoie de somn sanatos, dupa un an jumatate
(eu lapte nu mai am , sanul buclucas daca il strang iasa fff putin , eu am scapat fara noduli etc.)


Olivia, da e leeloo a noastra, parca Otilia a observat in urma cu ceva vreme posturile ei si a scris pe forum.


Mergi la inceput