Bobocei de sept-oct 2008 (286)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Laura las-o sa doarma, somnul ii face bine. Fa-i ceai de sunatoare cu galbenele, menta, (coaja de) salcam si coada soricelului sau da-i cate-o lingurita de asa ceva: http://www. terapeut .ro/commerce/ceai-hepatic-p-1395.html - se face un decoct, adica fierbi plantele jumatate de ora, lasi putin la racit si se bea in inghittiri mici - atata doar ca e al dracului de amar de la anghinare. In schimb face minuni.

Parte din componente se gasesc in aceste comprimate: http://www.naturashop.ro/hepatobil-v-p-533.html .

Ambele solutii mi se par safe pentru copii mici singura precizare e ca hepatobilul nu este amar si se da mai repede, incearca sa intrebi medicul ce parere are, eu le-am testat ce-i drept doar pe mine pentru ca Anda nu a avut inca indigestie asa de rea sau enteroclita, ce-o fi. Eu i-as da jumatate de capsula de hepatobil au mai putin zdobita si putin diluata intr-o lingurita sau cateva de lingurite de ceai hepatic - am vazut si unul de la fares din alte plante dar eu il stiu pe-asta de la plafar de ani buni.

Ideea e ca in cazuri de-astea are smasme si sunt foarte neplacute si trec greu, e posibil sa o tina si pana spre seara.

Daca a vomitat verde inseamna ca deja nu mai are ce sa scoata, decat fiere iar un antispatic linisteste fierea. Insanatosire grabnica.

Nicole va pupam si noi.

Denisa tinem pumnii la analizele alea sa iasa bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Laura
Sanatate Alexiei, sa-si revina repede si sa nu fie nimic...

Didi, Teo ia antibiotic pentru infectia din urechi. Prospan pentru tuse, si eurespal pentru muci.

Foarte bun pentru dat drumul la muci este Sinupret, un siropel natural din plante. Dr. ce ti-a zis?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Gagici semnati si voi aici, este echitabil - sa-i obligam sa solidarizeze cu noi.

http://www.realitatea.net/petitie-online--sa-taiem-din-banii-clientelei-politice-semneaza-aici_713465_semneaza.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Impotriva varsaturilor, la ce au spus deja fetele as adauga un supozitor antivomitiv (la noi sunt niste supozitoare pentru copii numite Vomex) si apoi hidratare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Laura, imi pare rau sa aud de Alexia ca nu se simte bine, o fi vreun fel de toxiinfectie alimentara? Hidratare cu lingurita din 15 in 15 minute, in rest nu stiu ce poti sa ii faci, daca nu vrea sa pape, sa nu o fortezi .. multa sanatate!
Ada, sa incerce aici, se fac pe comanda: http://www.saltele-lucs.ro/
Niko , sper ca a fost usor la doctor! Nu vrei sa incerci ceva homeopat?
Eu sunt putin mai optimista cu indemnizatia, poate totusi nu va fi asa dramatic, oricum 600 ron nu cred ca se va face ..
Denisa, multa bafta maine la teste!! Doamne ajuta sa iasa cat mai bine!

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Didi , mie mi-au zis ca rezultatele partiale (Fish) vor fi gata in max 7 zile (in general 4, deci cam pe vineri la mine, oricum voi intreba de maine in fiecare zi ), insa pentru cariotip sunt necesare minim 3 saptamani, intrucat trebuie sa inmulteasca artificial celulele de la fat prelevate din lichid si aceasta cultura dureaza, pentru a obtine cat mai multe sa poata fi cat mai relevate testele. Ceea ce astept eu mai cu ardoare, insa, este sa treaca cele 2 saptamani in care se poate intampla ceva cu sarcina, la mine asta a fost (si mai este) teama cea mai mare, nu rezultatele testelor care sunt sigura ca sunt bune .
Mucisorii lui Mihai nu au legatura cu dintii? Incearca Coryzalia (homeopat) din ora in ora, se gaseste in orice farmacie, la Gruia a fost ok.
Ramona, spune-ne ce mai face CD, te rog, m-am mai tot gandit la ea, dar nu am reusit niciodata sa verbalizez gandul ... sper ca sunt bine! Si Carla asemeni ... ca nici de ea nu mai stim nimic, insa imi imaginez ca situatia asta de criza financiara nu le-a picat prea bine

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:


Nerantula o sa vezi ca totul o sa fie bine!

Ada, mersi! Am sunat dr, dar nu a raspuns. Deocamdata nu pare ceva grav, dar nu se stie. Asta e a 2 a oara cand ma confrunt cu muci si nu mai stiu ce i am dat prima data, parca Eurespal?! Oricum, bogdaproste inca o data.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa si mami

Klemi io zic sa stai in banca ta ca acu' vine Nikoliciu si Karinutza si te scutura de numa':)))
Laura multa sanatate printesei!


dar am si spus doar, ca sigur este dat ...dar nu stiam cui

Niko sa sti ca noi nu stricam case

fericita de AMALIA-ANDREEA (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

nerantula sigur o sa fie bine...nici nu are cum altfel

lumiiiiii.... eu tot am sa te strig pina imi raspunzi....stie cineva, ceva de ea???

fericita de AMALIA-ANDREEA (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Nerantula cu Rox am vorbit acum cateva saptamani cand inca nu se mutasera, chiar nu mai stiu ce face... iar de Carla nu stiu absolut nimic din pacate.

Mergi la inceput