BRAVO DIANA, ALINA! HAI ELA! mai-iun10 (86)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Oare ce o fi cu Maribel? parca avea ceva probleme...

Si Nana, draga de ea....

Mami de Matei nazdravan si Tudor, 39 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marisa_ana spune:

dana eu nu am prea avut contractii decat f putine, a inceput prima data la 6 luni o intarire a burticii dar de atunci pana in prezent le pot numara pe degete.de regula apareau de la oboseala sau stres.
acum oboseala isi spune cuvantul mai repede prin picioare extrem de umflate -tip butuci.chiar si mainile mi se umfla dimineata si parca ma dor oasele.Astea sunt simtirile mele.

Ana Maria 37+ cu Marisa Alexandra

AMR 3 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marisa_ana spune:

Roxy eu as opta pentru o pictura de basm , nu neaparat cu personaje din desene caci cum ai zis si tu pana la un an oricum bebika nu realizeaza, mai degraba cu floricele din alea ca si margaretele, fluturasi . . si culori nici tipatoare dar care sa atraga . poate gasesti ceva mai mult pe net , atat m-a ajutat pe mine imaginatia

Ana Maria 37+ cu Marisa Alexandra

AMR 3 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

danaeu am zilnic contractii,dar sunt cele false pt ca se opresc la schimbarea pozitiei sau daca nu de la nos-pa
si eu vrau sa va intreb cum misca bb vostrii?
bbica mea parca are program,dimineata si seara in cursul zilei ici colo cate un poc
nu mai misca cum misca la 6 luni f mult ,dar acum sunt mai puternice

+34 bianca maria
AMR 6 sapt poate mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Buna burticutze!

Bun venit acasa proaspetelor mamici Cris si Veronica! Mult laptic, liniste si numai bucurii de la bebeii vostri!

Corina, mi-ar placea si mie sa vad filmuletul de care vorbesti, poate iti fac eu o vizita saptamana asta, numai sa se faca odata frumos ca tare ma deprima vremea asta si n-am chef sa ies din casa nici pana la piata!

Eu m-am apucat serios de curatenie ieri, am stat destul de mult aplecata ca sa aspir praful de sub pat si dupa vreo doua ore de smotru m-am cam resimtit, ma cam luase spaima aseara nu cumva sa nasc, mai ales ca bebita e mititica, scumpa de ea. Offf, dar il vad pe sot ca munceste de zor, si nu pot sa stau cocotata in varful patului. noi avem apt de 3 camere pe care il transformasem in 2, si acum trebuie sa o reconstruim pe a 3-a, sa aiba si Patricia camera ei dupa ce mai creste un pic. Sper sa-i terminam camera pana se naste, sa nu stam cu praf dupa aia... Ma rog, macar sa ridicam peretii si cu decoratul mai vedem noi.

Eu ma gandesc sa o tin cu noi in camera pana pe la 4, maxim 6 luni, sau pana se regleaza cu somnul noaptea, si pe urma s-o mut in camera ei. Voi mamicile cum ati facut?

Rocsy si eu ma gandesc sa vopsesc un perete in camera Patriciei, as vrea o tema marina, cu multi pestisori colorati si ape turcoise, s-ar putea sa o facem si pe Mica Sirena daca tot am ales tema asta, ma gandesc ca unei fetite nu are cum sa nu ii placa povestea asta.

Va pup fetele, incerc sa mai intru curand

Cristina, fericita 36+ cu Patricia

AMR 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

Neata,


marylenacredeam ca ai nascut .lasa ca vine el,cand vrea.


cred ca e un prag psihologic pe la 37-38 de saptamani,ne pierdem rabdarea,apoi iar e liniste

eu incerc sa dorm cat mai mult in aceasta perioada ramasa pana la nastere



rocsy eu m-am inspirat pt decorarea camerei din gama barnslig de la ikea,mai precis www.ikea.ro/ro/Produse/0/1133/IKEA/BARNSLIG_DANS.htm#" target="_blank">aceasta lenjeriem-a inspirat.daca dai click prin galerie o sa mai gasesti surse de inspiratie,animalutele din gama asta sunt toate foarte colorate ,fetitei mele ii plac mult de tot.
eu am preferat sa fac mici tablouri pe care le-am asezat prin camera,e mai putin "riscant".
cauta "baby bedroom wallpaper" pe google,stiu ca gasisem eu la un moment dat niste chestii superbe.



eu am avut alarma falsa sambata seara si ieri dimineata,contractii dureroase dar neregulate,nu cresteau in intensitate.cu no-spa nu au cedat dar au cedat cu scobutil asa ca nu am mai mers la spital.
daca nu cedau nici cu supozitor era clar

diseara merg la control

cred ca i-a coborat caputul pentru ca imi apasa jos de tot si ma dor cumplit toate de pe acolo,fundul nu mai zicnu credeam ca e asa nasol sa te doara in fund



veroti-am admirat baietul,iar tu chiar ca esti plapanda,dar uite ca ai facut o treaba buna.iti multumim pentru ca ai impartasit cu noi experienta ta,oricat de detaliata ar fi,mie una imi prinde bine sa citesc,desi stiu ca nu exista doua nasteri la fel.


offf,nu pot nici sa merg din cauza durerii de jos


poate vrea sa iasa mamzel zilele astea cine stie,diseara poate aflu.


va pup

Mami de poznase: Adriana Maria (11.01.2007) si 37+ Alexandra Ioana
Blog de mama si nu numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crissy_C

Corina, mi-ar placea si mie sa vad filmuletul de care vorbesti, poate iti fac eu o vizita saptamana asta, numai sa se faca odata frumos ca tare ma deprima vremea asta si n-am chef sa ies din casa nici pana la piata!

Cristina, fericita 36+ cu Patricia

AMR 3+


Te astept cu drag!
Gresesc eu, sau noi suntem vecine de cartier (C. Brancoveanu - Sos. Oltenitei)?
Saptamana asta pana vineri (cand am control, analize, ziua soacra'mii, etc ) te astept oricand, doar sa imi zici cu o zi inainte sa vii.
Daca mai sunt doritoare de intalneala - oferta ramane valabila



Corina 33s+ cu Maria

AMR - mai putin de 7s si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinasmile

Citat:
citat din mesajul lui Crissy_C

Corina, mi-ar placea si mie sa vad filmuletul de care vorbesti, poate iti fac eu o vizita saptamana asta, numai sa se faca odata frumos ca tare ma deprima vremea asta si n-am chef sa ies din casa nici pana la piata!

Cristina, fericita 36+ cu Patricia

AMR 3+


Te astept cu drag!
Gresesc eu, sau noi suntem vecine de cartier (C. Brancoveanu - Sos. Oltenitei)?
Saptamana asta pana vineri (cand am control, analize, ziua soacra'mii, etc ) te astept oricand, doar sa imi zici cu o zi inainte sa vii.
Daca mai sunt doritoare de intalneala - oferta ramane valabila



Corina 33s+ cu Maria

AMR - mai putin de 7s si apoi...


Suntem vecine de parc, asa e Ca eu stau in Tineretului. Cred ca mai spre sf saptamanii, undeva pe joi? Alte burtici?


Cristina, fericita 36+ cu Patricia

AMR 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Salutare burtici, mamici si bebici !

Felicitari Yoyoyo, bine ai venit Maria Sofia!
Felicitari Ioana (T), bine ai venit Sonia Alexandra!
Felicitari Ana (anamariam79), bine ai venit Miruna Nicola!
Felicitari Veronica, bine ai venit Matei Sebastian!
Felicitari Remy-mv, bine ai venit Ema!
Felicitari Cris, bine ai venit Sebastian!
Felicitari Cornelia, bine ai venit Emma!


Am am ajuns si noi acasa ! Tensiune in regula, hemoglobina bunicica, dar mai ales o bebica PERFECTA ! Sanatoasa tun, fara icter, frumoasa foc !!! Acuma stiti voi povestea cu cioara ...
Fetele daca m-ati sunat si n-am raspuns, imi cer mii de scuze , dar am tinut non stop telefonul inchis sau pe silent, ca dupa prima zi (in care oricum m-am simtit ca pixu' - fizic, ca in rest eram numai un zambet si o fericire), in care a sunat tot la doua minute, si la mine, si la tati am zis ca-mi iau campii ! Oricum am fost ocupata cu bebe, ca am tinut-o cu mine in salon - in prima zi am avut-o in trei reprize, din care in doua am pus-o la san (n-au mai contat durerile deloc); a doua zi am avut-o toata ziua, iar noaptea a dormit la acvariu cu restul bebeilor, iar din a treia zi n-am mai lasat-o de langa mine deloc ! Nu mi-a pasat de nimeni si nimic, nici de sfaturile medicilor ca trebuie sa dorm mult ca sa ma refac, nici de ale celor din familie ca e mai bine sa o las la bebei noaptea, pana venim acasa; am simtit ca eu sunt mamica ei, si cu mine se simte cel mai bine, nu cu asistentele de la neonato (niste super fete, veneau si noaptea de n ori, la fiecare scancet al lui iubirici sa vada daca ne descurcam)! Vreau sa ma laud , ca m-am descurcat perfect cu toate din prima: imbracat-dezbracat, schimbat scutecele, spalat fundulet in chiuveta, facut baita, clatit la dusulet, 100% singurica, de ma intrebau toate al catelea copil e !
Problema mare e la noi alaptatul: cum n-am avut lapte, s-a invatat cu bibe, si acum urla ca din gura de sarpe la san, de se invineteste toata, ca mori de mila ei . Si asta chiar daca in primele doua zile molfaia cu pofta sanii goi... Se enerveaza din cauza sfarcurilor, ca nu poate tine sanul in gurita sa traga din el. Dar ne straduim din greu sa reusim sa mancam exclusiv de la san (in prezent dupa ce o "obligam" sa suga de la san, ii dam cu bibe lapte de mami muls): eu o tin in brate cu o mana, cu cealalta tin sanul si ciupesc mereu sfarcul sa "creasca", iar tati ghideaza capsorul lui iubirici, care se zbate in disperare, spre san (asa ne-au aratat asistentele). Suge o gurita, urla, iar suge o gurita, atipeste, deci suge-urla-suge-atipeste si ciclul se reia pana cedam noi si ii dam bibe; iar mami "da la pompa" ca o apucata, si se indoapa cu ceai si galactogil sa creasca productia, ca abia facem fata, cu o bebica ce devoreaza intre 80 si 120 ml la o masa! Degeaba mulg un piculet inainte sa o pun la san, ca sfarcul se "blegeste" instantaneu, de multe ori chiar si in gurita fetitei cand suge; degeaba curge lapte usor, pe vre-o cinci canale; tot nenorocirea aia de bibe e preferat! Dar nu ne lasam asa de usor!
Avem si colici, dar le tinem sub control cu Infacol; am incercat Bonissan initial, dar a fost pur si simplu apa de ploaie: tragea piticot niste reprize de plans de-mi rupea sufletul - a plans in doua zile cate aproape 4 ore in continuu (de la 21 la 24). In rest e destul de cumintica (inca ), si suspina cu foc si chitaie din cauza burticii in patut, si parca ma doare pe mine cand o aud: i-am gasit din cauza asta doua porecle noi: suspirito (suspinel) sau soricel .
Cand e linistita zambeste muuult (stiu ca nu constient), si suntem topiti dupa ea! Stam ca tampii si ne holbam toata ziua la ea, are deja ore si ore intregi de filmari - aproape identice sute de pozici - tot aproape identice (avem filmata inclusiv cezariana - doar partea cu scosul si curatatul bebitei), si suntem innebuniti dupa fiecare grimasa pe care o face.
De semanat, habar nu avem cu cine seamana - are gurita si barbita, culoarea la parut (saten) si la ochisori (caprui) ca si tati; parca forma fetei, a ochilor si nasucul sunt ale mele; mai are o alunita mica intre barbita si obrajor cum are si tati (el are doua pe obraz, chiar sub tampla) - deci seamana cu amandoi si totusi cu niciunul; seamana cu ea, si gata !

Scriu mesajul asta de o gramada de vreme, cu pauze de bebe , asa ca il trimit si incerc sa recuperez ceva, ceva si cu cititul.
Inca o data multi, multi si multe, multe la toata lumea; cu multumiri din suflet pentru si felicitari, mai ales Adei si lui Rocsy, mesagerii nostii!

Nana, mamica de iubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela10 spune:

Hop si noi dupa o absenta cam lunga
Felicitari tuturor mamicilor care au nascut si bun venit bebelusilor!! Sa fiti cu totii sanatosi si norocosi!

Noi am ajuns cu bine la +36 saptamani. La ultimul contol, vineri, aveam 3050g, avans de aprox 1 sapt. D-na dr. a zis macar sa mai stam la caldurica saptamana acesta si apoi cand vrea bebe Sofia sa ne intalnim, noi suntem pregatiti (cred). Colul este inchis dar f f f scurt, aproape sters. Pana in acest moment nu avem nicio interdictie pt o nastere naturala asa ca momentan nu ne gandim la alta varianta

Am pus si noi cateva poze cu burtica pe contul comun, ca de am avut sedinta foto saptamana trecuta


+36 Sofia

Mergi la inceput