BRAVO DIANA, ALINA! HAI ELA! mai-iun10 (86)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

crisbn ati venit acasa,sa cresteti mari si cuminti,asteptamm poze cu bb mult asteptat

+34 bianca maria
AMR 6 sapt poate mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Neatza burtici!

Sa avem un capitol cat mai frumos!!

Ne asteapta o saptamana plina de evenimente, sa dea Dumnezeu sa iasa toate bine, fara complicatii, doar cu floricelele noastre sanatoase si mamicile fericite!

Fetelor, voi mai stiti ceva de Nana?
Ma ingrijoreaza ca nu a mai dat niciun semn, sper ca e totul ok si e prinsa pana peste urechi cu micuta Adelina.
Tine cineva legatura cu ea?



Corina 33s+ cu Maria

AMR - mai putin de 7s si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Cris bine ai venit acasa. Sa va traiasca minunea, sa fiti sanatosi si sa va bcuurati cu totii. Ai vazut, ca nu ai fost ultima sa stingi lumina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Neata la un nou capitol!
O sa fie unul numai cu vesti bune, cu burtici si mamici fericite, cu bebelusi sanatosi si frumosi!

Cris, bine ati venit acasa, ce ma bucur de cum povestesti, se simte ca esti tare fericita, ce bine ca bebe papa bine si e cumintel S-o tineti tot asa! Abia astept sa ne povestesti cu nasterea si sa pui si pozici

Corina, multumim de filmulet, o sa-l descarc si eu, tre sa fie interesant, desi probabil aplicam deja aceste metode..Oricum, ideea ta e buna, ar trebui sa gasim un prilej sa ne vedem, macar fetele din Bucuresti..

Laurita, la multi ani si de la mine pt Mirci, de intarziere, aveam impresia ca am apucat sa-l felicit si eu pe pitic pt cei 2 anisori, dar se pare ca n-am apucat..
Apropo de botez, noi stam vizavi de Tulip Inn, dar habar n-aveam ca e asa frumos cum zici si ca organizeaza si evenimente..

Sabina, super si la tine cu organizarea botezului in aer liber, asa vrem si noi, sau macar sa putem sta si afara.
Sanatate si tie si multa putere si rabdare, asta imi spun mereu si mie..

Alinutza, multumim si tie ca ne-ai impartasit din experienta ta de mamica, frumos si adevarat ce-ai spus!

Si eu ma intrebam de Nana, probabil nu apuca sa intre sa ne povestesca despre ea si bebelina, asteptam sa aiba o clipa si sa vina alaturi de noi! La fel si pe Mira o asteptam!

Vazut si eu pozicile cu foricelele noastre de liliac, dulci tare, asteptam cu drag si celelalte floricele sa ni se alature

Eu sunt cam stresata cu sanul meu buclucas, desi am 3 zile de antibiotic nu e nicio ameliorare, ba chiar galma e acum mare si ferma, se simte la o apasare usoara si doare in continuare. Nu stiu daca e sau nu mastita, dar nu pare sa dea inapoi. O sa astept sa termin tratamentul si daca nu trece voi merge la dr, posibil sa fie nevoie sa opresc lactatia, altfel nu stiu cum se resoarbe.

Aseara am fost cu Matei la circ, i-a placut ff mult, nu s-a miscat 2 ore jumate de pe scaun, iar eu am trait momente emotionante, vazandu-l asa incantat si emotionat, descoperind impreuna aceasta experienta, el cu ochi de copil, iar eu cu cei de mama. Frumos..
Astept cu nerabdare si celelalte descoperiri pe care le vom face impreuna

fug dar revin!




Sorana
Matei 2 ani, 2 luni si Tudor 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Sabina, Dana multumesc de sfaturi.

MAry eu inca o tin cu boneta la recomandarea pediatrului dar noi oricum suntem mai
paranoici acum, dar prietena mea de cand a adus-o din spital nu ii punea boneta decat
dupa baita si e fata foarte bine.


Mami de fetita frumusica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Venit si noi de la ultimul control dinaintea marii intalniri! Bebelusa tot sus cocotata sta, burtica e cam tare insa nu am avut si nu am contractii pana acum, totul e bine. Miercuri ne vom duce pe la 11 la spital, voi fi nemancata, o sa ma treaca pe hidratare prin perfuzii caci trebuie sa nu fiu deshidratata in timpul operatiei. De emotii am avut tensiunea 13 cu 9.Se intrebau cum o sa o am pe timpul operatiei daca acum sunt asa de emotionata...insa asa sunt eu, ma stiu, pulsul o ia si el razna cand sunt cu medici in preajma. O sa fac exercitii de concentrare mentala, poate poate o sa ma linisteasca nitel. Si..in jur de ora 14 va fi si operatia. Am vizitat si rezervele azi, sunt super ok, era plin la maternitate.
Asa ca...in 48 de ore, ma voi intalni cu bebita mea!
Totul a intrat in linie dreapta. M-a amuzat dna doctor cand mi-a spus azi ca miercuri trebuie sa nu uit acasa urmatoarele lucruri: dosarul cu analize, kitul de celule stem, cartea de identitate si....burtica !! Ca pe sot, pot sa il uit, ca nu mai am nevoie de nimic altceva. Eu mi-am mai pus la mine diverse, ca deh, fiecare cu fixul lui, insa chiar nu am nevoie de nimic altceva, decat de cele mentionate, increderea in doctor si ajutorul lui Dumnezeu.
Ne mai auzim pana atunci.

Virginia 38+ Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

Spuneti-mi si mie va rog cam cat de des vi se intareste burtica pe zi?Asa cu aproximatie Eu stau cu ea foarte tensionata cam toata ziua si ma cam pune pe ganduri

34+RIANA
MAMI de CLARA 06.08.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

experienta nasterii
a inceput duminica noaptea in jurul orei 02.30 cand am simtit, prin somn, o secretie mai apoasa..
am plecat la baita unde am constatat o scurgere usor rozalie,apoasa...
m-am gandit ca e dopul sau o sangerare asa ca am luat repede aparatul de ras pentru o ultima toaleta
apoi m-am dus dupa lenjerie si un absorbant, am verificat bagajul de spital(lista) timp in care s-a trezit si sotul si i-am spus ca mergem la clinica
si am plecat...
o data ajunsi am mers la urgente unde a inceput o pierdere abundenta de lichid..mi-am dat seama ca s-au dus membranele si mi s-a transmis ca raman internata pentru ca o data rupte creste riscul de infectie
sotul nu imi adusese bagajul din masina, crezand ca poate,poate ma ia acasa...
mi s-a facut un control pe masa dar acum nu mai aveam nici un stres legat de control,membranele erau rupte deci nu avea ce sa se intample
am intrebat in cat timp intru in travaliu si mi s-a raspuns ca poate dura si cateva zile, si dupa 2-3 zile daca nu apare se induce
initial au vrut sa ma interneze pe sectia de patologie, nu de nasteri, dar nu mai erau locuri
si astfel in adidasi, pt ca am uitat papucii acasa, desi am verificat lista, si intr-o scurta rochita verde, m-am internat
in sala de nasteri o mamica indura cu succes contractiile si se pregatea de nastere
primele contractii au inceput dimineata in jurul orei 8.30 , regulate, la 5 minute dar de mica intensitate
travaliu a inceput,cred, in jurul orei 15...contractiile s-au intensificat ajugand la valoarea de 100, cred ca la vreo 2 minute
in tot acest timp m-au mai cocotat de masa de vreo 5 ori doar ca sa spuna, cu totii, ca micul meu col se tine bine
cred ca o asistenta a bruscat un pic colul, la singura "masuratoare" facuta de asistente, sau moasa, a colului caci apoi am simtit o durere surda permamenta care se intensifica la contractii
am incercat sa fiu cat se poate de calma , la fiecare contractie imi repetam ca vine si trece...o perioada mi-a iesit apoi si daotorita oboselii si durerii ma cam pierdusem, chiar ii reprosam lui Dumnezeu ca m-a uitat
m-am izolat vizual cat am putut si am incercat sa sufra in tacere...a venit si nicusor in vizita la un moment dat dar nu prea reuseam sa comunic f eficient asa ca l-am trimis acasa spunandu-i ca il sun inainte sa ma bage in sala de nasteri
a venit dr mea in vizita, mi-a spus ca voi naste apia la noapte, vizita a fost in jurul orei 17
moasa au fost extrem de draguta puratandu-se cu mine ca si cu copilul ei desi eram cam scancita
datorita faptului ca am stat in popou pe perioada contractiilor am facut un edem de col si moasa a sunat dr sa vina sa imi faca infiltratii...
inainte sa vina dr mi s-a administrat glucoza si calciu intravenos si deja incepusem sa zambesc din nou, lucru remarcat de dr
ei ca sa scurtam povestea in nici jumatate de ora am nascut, nasterea a fost f usoara, nici un tipat(de-al meu) nici o durere, ci doar am impins, impins, impins
la un moment dat le-am spus ca mi-e teama sa nu cada copilul, ele stand cam departe de mine, moment de amuzament pt cei din jur
am simtit o mica piscatura(asta a fost taietura) si apoi am auzit uuaaa uaaaa...l-am vazut pe scumpiculmeu frumos, si l-am pupacit
dupa nastere nu am mai avut nici o durere si am stat cuminte la cusut timp in care am sporavait cu dr si moasa
cam asta a fost experienta nasterii lui Mateiut Sebastian ,cred ca am dat prea multe detalii, asa ca ma opresc aici si va povestesc,alta data, ce a fost dupa nastere
inchei prin a spune ca personalul de la sala de nasteri a fost de exceptie, doar femei deosebite si nu am nimic, dar nimic de reprosat
legat de dr mea...m-a surprins ffff placut dar va povestesc cu alta ocazie
sper ca experienta mea sa dea curaj mamicilor ce urmeaza sa nasca...mai ales ca eu, care sunt asa de pricajita am nascut cu bine

va imbratisez
pozute cu Mateiuthttp://community.webshots.com/myphotos?action=refreshPhotos&albumID=576735886&security=ABNVop

Veronica mamica de Matei Sebastian cumintel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Buna fete dragi, intru si eu dupa absenta din cauza de net.....
Eu tot nu dau semne de nastere, astept...probabil ca trebuie sa urc scari, sa mut mobile...glumesc...Oricum, acum sunt mult mai relaxata fata de saptamana trecuta cand tot asteptam ziua de 13. Acum, cand va fi, va fi

Cris, bine ai revenit printre noi, ce bine ca sunteti cuminti si mancaciosi...tineti-o tot asa...


Corina, multumim pt filmulet, parte din cele vazute le-am aplicat si eu la Matei, de data asta voi apela si la suzi (pe care Matei nu a vrut-o).

Sabina, legat de locatia aleasa de voi pt botez, e vb despre cea de la fostul bloc Connex, pe la pasajul Marasesti sau este in alta parte?

Am vazut pozicile cu bb , sunt absolut minunate, toti copilasii sunt superbi, sa fie sanatosi...de abia astept sa ma laud si eu cu bb 2.


Mami de Matei nazdravan si Tudor, 39 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marisa_ana spune:

Felictari Veronica! o mamica tare norocoasa dupa cum ai povestit experienta nasterii
Mi s-a parut ca pentru tine mai greu a fost perioada de dinainte , asteptarea si ca nasterea in sine a fost easy.
Vreau si eu ceva de genu" sa fiu scutita de mari dureri. Matei e tare frumusel.sa fie sanatos ,sa creasca mare si cuminte.
Cris bine ai venit acasa, asteptam si povestea ta. Bebicul a fost cuminte in burtika si e si afara tot la fel.pt tine si

Ana Maria 37+ cu Marisa Alexandra

AMR 3 SAPTAMANI

Mergi la inceput