Albinute & bondari de mar-apr '07 (141)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

gabi cand il vad pe tudor, il vad pe matei.
noi avem in continuare aceleasi probleme cu mancarea, dar eu nu mai zic nimic pt ca tot imi zic ca poate undeva, candva, am gresit eu. dar ... nu stiu.
la noi nu functioneaza la JAP JAP. pur si simplu nu deschide gura. ba mai nou a inceput si cu chestia: beah miroase a mancare ... ai deschis frigiderul??? am zis ca ni se pare, dar el continua pe idee. adica stie exact a ce miroase si fara sa auda frigiderul simte cand se deschide, sau stie cand se face mancare.
acum aplicam metoda bulinelor: avem o foaie pe frigider si daca mananca (macar sa guste, ca de multe ori nici nu deschide gura) ii punem bulina rosie. la 5 buline rosii are un premiu ... ceva dulce.
cat de cat mai da rezultate. a mancat pt prima data in viata lui piure de cartofi. n-a mancat nici cand era bebelus. si sunt foarte multe mancaruri pe care el nu le-a gustat vreodata si nici nu pune gura.
daca mergem in vizita sigur mananca de rupe, in special carne la gratar. facem si noi gratar acasa, cu jar, nu pe aragaz, special pt copil. NU SE ATINGE!!
dulciuri facute in casa??? neah! acum ii toaca nervii mamei, de cand e la ea. eu eram deja imuna la toate refuzurile lui.
pregatim chiar si mancarea impreuna cu el. il las sa "curete" morcovul, sa "taie" ardeiul ... etc, etc. incantare maxima. concluzia: mmm ... ce mancare buna! cred ca o sa-i placa lui tati. bine, dat tu???? ca am gatit pt toata lumea, trebuie sa mananci si tu!! nu,nu! eu nu mananc asa ceva. si "asa ceva" inseamna cam orice e de mancare.
doctorul imi spune ca nu am ce sa-i fac, sa-l las ca pana la urma va manca.
deci ... n-am solutii ... nici idei. si zic eu ca am incercat cam totul. m-am resemnat: am un copil sclifosit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Ioana la Tudor nu e vorba de sclifoseala. Pentru ca mananca de rupe Cocapic cu lapte, pizza, paine cu zahar(paine data prin lapte si ou apoi prajita si cu zahar pe deasupra), cremusti Martinel, salam Sasesc si cred ca mai sunt si altele. Dar asta e mancare cu care se poate trai? Adica da, traiesti, dar nu cresti.
De exemplu macaroanele cu branza ii plac f mult. Le pregatim mereu impreuna. Eu rad branza el mananca asa rasa si intreaba "sunt gata, s-au fiert? mai durreaza?" cand sunt gata si i le aduca la masa una din cinci dati mananca fara probleme si singur, in rest ... incepe sa urle.
Adica nu prea stiu ce sa ii fac.
Daca suntem la tara va rog sa ma credeti ca merg cu farfuria de mancare dupa el prin curte si asa mananca fara probleme. Acasa ce sa fac? Sa ies in fata blocului cu farfuria si cu copilul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Sistemul premierii il aplic si eu de au ajuns sa ma rada si vecinii dar nah ce sa fac daca Maria e sclifosita si Edy o imita.Deci cine mananca tot are premiu un biscuite,o napolitana,ceva de genul,cine mananca tot si singur are si un mic premiu de excelenta.In afara de aceste mici premii nu le dau dulciuri in timpul zilei in primul rand ca nu ar fi bune atatea dulciuri in al doilea rand pt ca s-ar pierde importanta premiul.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Gabi, n-am idee daca ar merge, dar poti evita cuvantul masa. Il poti invita, stiu eu, la un picnic in sufragerie /dormitor. Parca a fost ceva de genul asta la o emisiune Supernanny de demult. Si ar putea ajuta si daca ati putea aranja, macar de cateva ori pe saptamana sa se ocupe de el la ora mesei un bunic/bunica mai putin preocupata de problema lui cu mancarea. Poate o functiona si cu bulinele. Merita incercat. Acum ramane sa mai pescuiesti vreo ramasita de rabdare, disponibilitate si timp sa pui in practica diverse trucuri. Sau ar fi posibil ca el sa ia momentul mesei drept prilejul de a se descarca de frustrarile de peste zi sau de a fi in centrul atentiei, fie ea si negativa. Zic si eu dinafara. Scuze daca sunt prostii.

La multi ani cu sanatate si fericire, Ada!

Roxi, Doamne-ajuta, sa va ocoleasca racelile rele de acum inainte!

Felicitari, Ioana pentru mutarea in casa noua si voua, Roxi! Sa fie intr-un ceas bun!
Siuta, e bine de luat in considerare ca, in situatia actuala, e un moment propice sa achizitionezi locuinta mai mare cu banii proprii, daca ii ai deja. Daca nu, pune bine in balanta si ce a zis Ada, dar si faptul ca nici in domeniul bancar lucrurile nu sunt chiar roz. E doar decizia voastra si nu vreau sa-ti tai elanul.
Noi tot la tara suntem. Cu internet pe mobil pe care nu pot privi pozele. Poate imi trimiteti si mie link in mail sa le vad cand ajungem acasa.
Daca aveti chef si timp, am mai scris ceva la forumul cu Poznasii in actiune, subiectul Copila serioasa si parinti amuzati cateva din ispravile Theei. Sper ca de data asta sa nu mai uit sa scriu.
Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

LA MULTI ANI! ADA
Sa ai parte numai de bucurii, sa fii sanatoasa si sa traiesti clipe minunate alaturi de baieti tai.


ehe am revenit si noi asa cate un pic, sper sa pot avea mai mult timp de acum incolo cu conditia sa nu se mai imbolnaveasca copii ca eu plec de acasa, ma lasa nervii, nu mi-am imaginat niciodata ca va fi asa de greu cu doi copii mici, bolnavi si eu singura cu toata casa in cap, dar va trebui sa ma obisnuiesc si sa fac fata pentru ca nu am de ales.
dar timpul trece asa de repede si sunt convinsa ca va fi bine si incerc sa ma bucur cat pot de mult de fiecare moment petrecut cu ei.

i-mi este dor si de zilele cand stateam de vorba cu voi dar cred ca voi incepe sa revin alaturi de voi.

GABY ai deschis un subiect care ma roade si pe mine, nici noi nu stam la masa sa mancam linistiti, cand era numai el puteam sa ma plimb prin casa cu mancarea dupa el, acum i-mi este destul de greu dar ma straduiesc ca totusi sa manance ceva, iar la noi alta faza dura este cu mestecatul, pana mesteca ce are in gura te apuca durerea de cap, ma teroriza si cand era singur dar acum mi se pare infernal pana mananca.
asa ca ce sa mai spun, mananca tot cam ca si voi, in plus el este cu ciorbele, dar la capitolul kg ma streseaza rau de tot, are 14,400 kg si mi se pare asa de slab de ii poti numara coastele.
s-a inaltat foarte mult si mi se pare inalt si foarte slab, pediatrul zice ca nu are nimic, sa-l lasam in pace.
vom mai vedea si am sa incerc sa pun in practica si ce au spus fetele.

maine am sa incerc sa pun si cateva poze cu puiutii mei, acum 3 saptamani am avut si botezul IOANEI dupa care s-au imbolnavit amandoi si cu IOANA inca avem probleme cu colicii.
spuneti-mi si mie cele care ati alaptat pana la ce luna ati avut colici?

va las, ma bag la somnic ca acum se trezeste printesa la masa.
o noapte linistita va doresc.

cata mami de STEFAN(9.03.2007) si IOANA(25.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

GABY am vazut doi copii frumosi foc, cand mauit la ei i-mi imaginez cum vor arata si ai mei,sincer cand ii privesti uiti de toate sacrificiile si de toate problemele pe care le-ai avut cu ei, sa-ti traiasca sunt superbi.

KITTY la voi nu trebuie sa mai spun ca sunteti una din familiile mele favorite, faceti cat de multe lucruri puteti impreuna, sunteti mereu uniti sidati dovada de multa dragoste.
cred ca esti tare mandra cand iti privesti copii.

ELA poti sa-mi zici si mie unde exact este salina?
am mai auzit si eu despre ea dar nu stiu unde este si m-ar interesa si pe mine pentru STEFAN.

IOANA sa stapaniti sanatosi noua casa si sa traiti inea numai clipe minunate.

ROXI si voi sa stapaniti sanatosi noua casa si sa va petreceti clipe minunate in ea.

SIUTA cred ca tu stii cel mai bine daca trebuie sau nu sa faceti pasul asta, si noi vrem sa luam o casa mai spatioasa avand in vedere ca avem 2 copii dar pe vremurile astea ne mai gandim.

hai ca am zis ca plec la nani dar daca tot am intrat am zis sa mai stau un pic ca poate nu mai intru iar o perioada.
dar acum chiar plec la nani, o noapte linistita.


cata mami de STEFAN(9.03.2007) si IOANA(25.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Dragele mele, va multumesc pentru urari!

Teo are 14,5 kg, si 1metru. I se vad coastele, zici ca-i alien... vs predator cand se incontreaza cu raducu care e cam cat el de greu si cu un cap mai mic.

Radu mananca foarte bine, dar e selectiv cu mancarea, nu se omoara dupa carne, nici dupa branzeturi... lapte si borcanelele PASTA HAM de la Hipp, si branza de vaci cu cereale, cu asta nu dau gres niciodata. In rest mofturi. Ah, si fructele tot la borcanel... si e mort dupa biscuiti, cere tot timpul, nu-i mai dau ca ne stricam mesele, doar dupa ce mananca tot primeste 2 "cocotiti, cocotiti"...

Teo mananca singur cu lingurita doar branza de vaci cu cereale cerioos.
Isi bea laptele din cana, de preferat cu un pai, si mananca sandwiches.
In rest ma solicita sa-i dau in gura, si imi si explica ca si el e mic, si nu vrea sa creasca, vrea sa se bucure de atentia de care se bucura Radu. Mi-o zice pe sleau si cu explicatii asa...
El mananca destul de bine dar nu stiu unde pune. Acuma i-adevarat ca la noi meniul e saracut, avand in vedere ca eu sunt o bomba in bucatarie si nici timp nu am sa invat si sa experimentez. El mananca omleta, spre deosebire de frate-su care inca nu sufera oul. Mananca si fripturi, sau carne tocata, dar nu in fiecare zi, am concluzionat eu ca nu se omoara nici el dupa carne. Branzeturi ii plac mult, si mananca si cas, si cascaval, si branza de vaci, iaurturi mai putin.
De cand s-a nascut Radu bea si Teo doua cani de lapte pe zi, de unde de la 11 luni pana la 18 luni n-a pus gura pe lapte.

edit, si-am uitat mei de vestitele mele sufleuri cu legume, pe alea le mananca amandoi fara probleme: legume, branza telemea mai nesarata, oua, iaurt si jap la cuptor.

Mai pe scurt mesele lui Teo arata asa:
dimineata, 120g branza de vaci cu cerioos sau fitness / sau lapte cu miere si cativa biscuiti
la 11, un fruct /mar, para, banana, sau borcanel ca radu, uneori cere specific sa manance din mancarea lui radu
la pranz, ori borcanel Hipp spanac cu paste (nu altul, rareori peste cu paste, tot Hipp) ori ceva gatit de mine, friptura sau chifteluta (la cuptor nu prajit) cu garnitura de legume sau paste, ori reproducem in house paste cu spanac, ori paste goale mai mananca, cascaval pane, fish fingers cu diverse garnituri de legume si cam atat.
la 18 un lapte obligatoriu, de-odata cu radu
si seara, ori sandwich cu cascaval, masline, branza ori branza cu cereale daca n-a mancat de dimineata.

Ciorbica nu are rabdare sa baloteze, doua feluri nici atata, asa ca ciorbica mancam cand suntem in deplasare...
Cam asta, stiu ca-i cam saracutz dar macar mananca fara mofturi, in afara de cele specifice si cu adresa pe care mi le si traduce daca cumva ma fac ca nu pricep.

Azi a fost mortal, acum la culcare, zice "mami, de ce te-ai iubit tu c u tati?"
m-a luat prin surprindere si am zis si eu ce mi-a venit "uite asa, ca sa avem doi copii frumosi si destepti si iubiti ca voi"
si el "inca doi? care sunt? cum ii cheama? nu-i cunosc..."
VOI DOI MA!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Salutari si de la noi!!!

Zic si eu, sper sa nu fie cu suparare, daca sunt sanatosi, nu arata semne ca i-ar deranja ceva, lasati-i cu cat vor ei sa manance. Organismul lor stie cat le trebuie. Am fost si noi cu Amalia in barca asta. MAnca ccca o vrabiuta. De la 2 la 3 ani a pus 1kg. I se vad coastele, are incheieturile mai subtiri decat Andrei. S-a schimbat insa dupa ce a fost bolnavioara. De atuni mananca paine(noutate), zilnic cate o banana plus inca un fruct, peanut butter, la masa rade din farfurie sau castron. Si sa nu credeti ca se vede pe ea. Tot slaba arata, parca un pic la burtica se vede. Cand am fost cu ea la medic, nici n-a vrut sa ne spuna in ce procente e la inaltime sau la greutate, a zis ca nu ne intereseaza cat timp e sanatoasa.

Mami de Amalia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

'neata!

gabi &etc, eu opinez ca aratati prea multa cazna in afacerea cu ne/mancarea si i stersati si pe ei. in raspuns, reactioneaza precum descrieti.
am citit o chestie misto. cu copilul sa razi mult. de si din orice. si daca se patreaza cu ciorbita, sa razi, nu sa reactionezi dupa cum ai fi inclinat s o faci natural, cu nervi si suparare. sa razi mult, copilul va fi vesel in viata si optimist.
am inceput sa ma port ca atare. nu ma mai enervez din nimic. va spun sincer ca nora a devenit mai cooperanta. desi mai important mi se pare ca e mai vesela, rade mult si ne provoaca la ras si pe noi. si pare mai isteata. cred ca o certam cam mult, ptr orice nimic, si sigur suferea. aproape nu ma mai suporta s o cert.
so, e simplu sa fiti senini in fata lor, chiar si la masa, cand nu mananca. e un exercitiu simplu ptr ca vi se raspunde imediat la voiosie de catre copii. gasiti un truc, sau lasati pur si simplu lucrurile sa se intample cum doresc ei, macar o data, si nu va purtati cu frustrare. dati o sansa si la asta.
parerea mea.
sau cititi la andra, atat de simplu gaseste solutii. cred ca are multe de spus la orice, si ce spune e bun. bine, la cati copii i au trecut prin mana la scaldatoareeee....

adelle, ai tai sint fenomenali :D

pup stup, inseninati va!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Nici Alex nu se omoara cu mancarea acasa, in schimb la gradinita mananca de se sparge eu nu ma mai stresez de mult, acum aproape ca mi-e ciuda ca incep sa nu il mai cuprinda pantalonii in talie
Si daaaa, subscriu la ce spune pisika


Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)
When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)

Mergi la inceput