Nazdravani de prin 2003 *2

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Asa e Sasha... aseara am trimis 10 cv-uri. Si repet nu pentru ca as avea deja probleme ci pentru ca m-am saturat. Si pt ca problemele vor aparea rapid. Tocmai am aflat ca vor sa bage impozit la venit si nu la profit, mama lor! Ce conteaza ca nu iti mai ramane nimic... iti ia impozitul si dupa aia plateste tva, cas-uri daca iti mai ramane ceva de salarii... si poate platesti si restul de datorii la furnizori daca, daca... Asa ca desi de 10 ani lucrez pentru mine si numai pentru mine, sunt gata sa plec afara si sa lucrez pentru altii dar departe de tara asta. Si repede pana nu acumulez datorii aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

votat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Carmen - multumim !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

si am uitat, pana acum ne-am tinut programatorii si cu chestia ca nu plateau impozit pe salarii acum se trezesc cu salarii mai mici cu 16%! cum faci sa ii tii sa nu plece? daca eu vreau sa plec ei de ce nu ar face-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Iuliana pai ia-ti avant si mai scrie-l odata... eu astept cu interes

Mihaela da, nashpa rau varicela asta la adulti. Am eu senzatia sau chiar asa este, ca virusul asta e din familie cu cel cu zona zoster? sau am visat? Stiu ca mama a facut acum vreo 2 ani un episod de zz nasol, pe fond nervos si a durut-o rau zona afectata si s-a vindecat greu :(

Carmen ce mai face Alex? Spre ce zari va ganditi sa va indreptati? Mai calde sau mai ploioase?
Sunt de acord cu ce spui tu, insa nu pot sa ma gandesc cat de frustrant, umilitor, aducator de nemultumire personala poate fi o astfel de decizie: adica: in puii mei, ma descurc in tara mea (cazul vostru) am cele necesare, imi permit sa si calatoresc plus alte chestii si TOTUSI ma vad nevoit sa plec pentru ca aia care indirect imi fac sensul vietii sunt niste impotenti
Si ajungi intr-o tara unde, daca nu ai noroc sa ai un job fix pe felia ta (ceea ce nu cred ca va fi cazul vostru, dar e cazul meu) si trebuie sa o iei de la zero, sa dovedesti ce poti, cine esti...etc etc etc... si totul e gandit in alt sistem, alta scara de valori.
Sunt multe de povestit, am fost zilele trecute la un consultant pt probleme de emigranti si am adunat multe informatii, inclusiv despre sistemul de gandire referitor la joburi de pe piata asta si...am iesit cam deprimata.

Sasha am votat! Frumoasa e intr-adevar! Pupa mama falcutele



_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

suntem... plini de pete. daca fi-miu era negru, cu atatea pete albe ziceai ca-i negativul unui dalmatian. dar nu s-au facut basici, si tare bine-mi pare. daca n-am vedenii, primele care au iesit incep sa dea inapoi. si azi nici n=au mai aparut multe noi, fata de ieri...

am vb si la gradi la iris, unde intelighentia sclipitoare a celor 3 raspunzatori tocmai se pregatea sa-i dea irisucai domiciliu fortat vreo 2 saptamani, da' na, copilu e vaccinat, nici nu stii daca face, si n-au motiv. asa ca au verificat fisele, au mai anuntat pe cei nevaccinati, si cam atat. ei, cu putin noroc, erupe duminica noaptea, ca sa fie siguri ca vineri nu era contagioasa. tocmai acum, cand aveam ceva de lucru, copil imi lipsea acasa. al doilea deja era minunat.

aaa, si il alintam pe andrei, "ce face varicela mea?"
vine iris in bucatarie... ii spalam mar... "mami, ii dai unul si lui varicela?" <cine ma?> "varicela, fratele meu"...

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii | Proba speciala de 1 iunie la Expozitia de Talente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

danat asa e...virusii care dau varicela si zona zoster sunt verisori din familia varicelo-zosterian. Si tata a avut zz si a suferit cumplit, avea dureri si la doi ani de la boala in zona unde fusese eruptia. ZZ e diferita de varicela ca apare pe zonele nervoase si de acolo durerea.
Interesant ce spui despre consultanta...dar de ce ai iesit deprimata? nu trebuia sa iti imprime curaj?

cris, am vzut si eu dalmatianul . Daca deja au inceput sa treaca bubele, eu cred ca e de bine.

anca, carmen, stiti ca eu am luat-o de la zero...ca meserie. Dar zau ca nu am nici un regret, dar deloc. Pentru ca fac exact ce imi place si stiu ca in Ro nu as fi putut din cauza banilor. La un moment dat cochetam in Ro sa intru sa lucrez la spital la laborator...dar atunci salarul acolo era jumate din cat castigam eu la firma la care munceam...acum cred ca va fi si mai jale...
Ce sa zic, nu e usor ca la aproape 40 de ani sa incepi iar cu scoli, sa fi ucenic si sa vezi ca trebuie sa te straduiesti de 10 ori mai mult decat un suedez sa arati ce poti, pentru ca bariera de comunicare exista, mai ales pentru mine care nu am fost o infigareata niciodata, nici in limba mea materna .

Carmen succes! spre unde va indreptati?
Anca si voua daca va bate gandul....

gata, ma duc la alergat...v-am spus ca m-am apucat de alergat in fiecare seara prin padure? Azi ma insoteste Silvia, i-a luat si echipament si deja ma asteapta...

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Mihaela - gandul MA cam bate, dar nu pot sa il conving pe Cristi. Noi suntem, din pacate, in aceeasi oala, adica avem aceeasi meserie "la baza" si ar trebui amandoi sa ne ocupam cu scolile pt a ni se recunoaste eventual un drept de practica in alta tara. Daca macar unul dintre noi ar fi avut sanse sa se angajeze direct, cum a fost cazul vostru, in mod sigur la ora asta eram pe alt fus orar. Sa zic ca am putea pleca cu ceva bani, dar sa vinzi la ora asta orice in Romanica inseamna sa fii nebun, ca iei cel mult doua treimi din cat ar fi facut anul trecut. Asa ca, din pacate va trebui sa induram traiul pe spatiul danubiano-pontic si sa traim cu speranta ca macar copiii nostri vor fi oleaca mai inteligenti decat noi si vor pleca spre tarile calde cand li se va ivi oportunitatea.
Si, nu uitati, o puteti vota pe Iris inca o data si maine si in fiecare zi pana pe 30 mai. Macar ne distram !
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

SCOALA e un real succes!
In prima zi am dus-o toti, dar am ramas cu ea eu si Erika, tati trebuia sa ajunga la curs. A fost nerabdatoare pana ne-a preluat profesoara, sa tot fi durat cam 20 de minute,... dar i-a placut sa descopere lucrarile copiilor, care erau expuse pe toate holurile. I-a placut in mod deosebit un proiect despre case, unde copii de 5-6 ani lucrasera tot felul de locuinte, de la castel medieval pana la igloo si cort de indieni... foarte foarte ingenioase toate lucrarile. Si i-au mai placut niste masti, grozave si alea.
Profesoara mi-a placut, e quebecoasa - mai erau si profesoare de diverse alte natii, la alte clase.
Nu mai sunt romani la ea in clasa, dar e o fetita la clasa a 2-a. Profesoara a chemat-o si pe fetita asta, i-a facut cunostinta cu ea si a responsabilizat-o sa se ocupe de fie-mea pana se acomodeaza.
Totul a decurs insa excelent si seara cand m-am dus sa o iau (la 4 si 15) era toata un zambet, rosie in obraji si fericita, si nu mai nimerea sa imi povesteasca despre ziua ei cea grozava, si despre ce fericire ca se va mai duce si maine si poimaine si in fiecare zi!
In prima zi a avut pachet de acasa (Doamne cat am cautat o cutie de mancare - boite a lunch carevasazica....). Dar de a doua zi a mancat cu toti copiii, ca am trimis imediat hartiile necesare - au gustare dimineata si masa de pranz pe la 1 parca, sau 12.30, nici nu m-am uitat exact...
In afara de ce lucreaza cu profesoara (franceza, matematica...) au profesor dedicat pentru muzica, sport, etc... La muzica fac si note muzicale, nu doar lalaiala si tralala.
Inca nu am orarul pe zile, deci nu prea stiu inca ce fac.
A doua mare fericire a fost mersul cu autobuzul cel galben! Ca in filme nene! Dimineata a dus-o Ovidiu, stiam ora la care vine, stiam si intersectia, dar nu stiam pe care colt din intersectie opreste autobuzul ei (ca sunt mai multe, si nu scrie pe ele care de la ce scoala e... probabil ca scrie la inceputul scolii, dar cum traseul asta e de un an, ... adica asta cred, nu stiu sigur...).
Seara a fost si mai aventuros, ca m-am dus sa o iau eu, stiam numai intersectia, dar nu stiam nici ora si nici coltul. Si eram si cu Erika in brate, caruciorul il uitasem in portbagaj si masina nu era acasa si dupa ce am fugit de pe un colt pe altul dupa doua autobuze, pe al treilea l-am nimerit, dupa 25 de minute de asteptare...
Deci e super! Profesoara imi place, ii vorbeste si in engleza uneori, desi nu ar trebui, teoretic, dar a spus ca vrea sa o faca sa se simta bine in primele zile, si nu "alien", ca ceilalti copii vorbesc foarte bine franceza, desi in septembrie nu stia nici unul nici un cuvintel...
M-am simtit tare bine sa vad cat de preocupati sunt de copii, cat de mult se zambeste, cat de protector se poarta cu toti, ce frumos e primit parintele si cu cate deschidere, efectiv te simti primit cu bratele deschise, si inca o data am suferit in sinea mea amintindu-mi acreala si 'superioritatea' (aproape a) tuturor din gradinitele romanesti, de la femeie de serviciu pana la director, mersul cu "sarumana" si flitul major pe care il primeam de cele mai multe ori...
Ma bucur ca startul a fost grozav! Azi dimineata s-a trezit singura, devreme, si pe la 6 jumate a venit la noi, cu "textul" pregatit... Mami, nu am venit aici ca sa dorm cu tine, ci sa iti spun ca s-a facut ziua, si sa nu se faca tarziu si sa ratez mersul la scoala..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Wow Ankalaura ce ma bucur ca e totul ok si Eliza bucuroasa de noua aventura din viata ei! Super ce povestesti, si simt tonusul din povestirea ta! Frumos, bravo, tineti-o tot asa!

Mihaela da, am iesit cam deprimata de la consiliera pt ca mi-a povestit cam cum sta treaba si care ar fi pasii, sansele, optiunile..
De ex. imi spunea ca nici nu realizez cate mii de emigranti cu diplome trec pe la ea si ajung multi sa lucreze in constructii, in curatenie sau spalatori de vase...depinde ce optiuni, prioritati si posibilitati are fiecare. Si ea ii sfatuieste sa nu accepte asa ceva pt ca aici sistemul/ mentalitatea este in asa fel ca, daca apuci sa incepi pe un drum (camerista, vanzatoare etc) dupa aceea daca te simti mult mai integrat si vrei sa iti cauti ceva mai apropiat de studii, ti se va spune dar de ce, ca in Austria aveti experienta ca si vanzatoare, de ce nu mai vreti? Si ajungi sa te invartesti intr-un cerc vicios...
Pe de alta parte, daca vrei un job de birou sau ceva potrivit experientei (in cazul meu marketing, sales) iti trebuie limba la nivel foarte bun. Ceea ce eu inca nu am. Din cauze, asa cum mi-a subliniat si ea, ca nu am pe cineva cu care sa vb zilnic germana. Dar ZILNIC! Desigur, ca i-am explicat ca tocmai de aceea, un job mi-ar fi foarte util, m-ar duce in contact cu oameni, m-ar integra in alt fel, dar cum il obtii daca nu stii perfect limba si daca ceva mult prea jos nu e bine sa lucrezi?
Deocamdata singurul lucru pe care l-a putut face pt mine a fost sa ia diploma mea si sa o trimita la Ministerul Invatamantului sa vada daca va fi echivalata. Ca nu strica sa fie acolo...
Asa ca de aici deprimarea mea... acum gandul imi zboara catre ceva voluntariat, sa vedem...asta numai si numai pt limba, caci altfel, nu ma dau banii deloc afara din casa.... Si de aici se aduna frustrari, ca na, stiu ce am in cap si nu pot arata si uite-asa. Dar nu vreau sa ma pling, ca nu e stilul meu si nu foloseste la nimic! Am vrut sa explic pe scurt cam in ce a constat consilierea. Desigur, discutia a fost foarte placuta, m-am inteles foarte bine cu tipa, ceea ce m-a facut sa ma simt bine, ea a cautat sa ma incurajeze, insa eu fiind mai pragmatica nu ma pot imbata cu apa rece, cu incurajari de genul, lasati, ca se rezolva cu timpul...

cam asta e...





_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel

Mergi la inceput