Nazdravani de prin 2003 *2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Mei, cine merge la drum fara Iphone sau Ipod... noi de doi ani, cat timp e incarcat Iphone-ul, suntem boieri la drum: cat nu se joaca doarme si cat doarme se incarca Iphone-ul... apoi cand se trezeste se joaca... si ne tihneste si noua drumul. In rest, inafara de apa si PI nu cere nimic pe drum. Poate o inghetata dar e asa preocupat ca nu ii mai trebuie nimic.

Pana acum doi ani se uita la filme - aveam un gps pe care pot rulau si filme de pe SD - insa nu e la fel de eficient, ca sa nu spun ca era si mai mic.... Se plictisea rapid... nu era prea gaalgios insa e mult mai comod asa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

ah, la noi drumurile cu masina is surse de nervi.
drept e ca mai mereu ne propunem sa luam minitehnice din astea si tot mereu le uitam acasa, asa ca tinarul n-are altceva mai bun de facut decit sa ne explice cum nu-i plac lui drumurile lungi si sa ne intrebe din minut in minut citi km mai avem.
drept pt care ne pune parul pe mooatze
recunosc ca si noi sintem cam spontani, plecam pe nepregatite si nu luam mai nimic decit ceva jucarii si maxim unele joculete magnetice de care se plictiseste ins curt timp.
clar, tb sa bag pe lista si lista cu tehnologiile. insa daca s-ar putea noi ne-am lasa si telefoanele acasa.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Noi suntem cu Silvia pe drumuri de pe la...8 luni ale ei, drumuri lungi ma refer. Ca altfel ea parca a crescut in masina :). Tineti minte cand am venit prima data la intalnirea nazdravanilor? Am niste fotografii de atunci, facute cu o camera cu film, o camera cam nasoala...dar am fotografii! Ei bine, atunci am facut primul drum lung cu matza mica de 8 luni, un drum impartit in 3...in trei zile, cam 1700 de km in total dus-intors SM-Bucuresti. A dormit mai tot drumul si nu am vaut nici o treaba in afara de opriri la schimbat scutec si dat papa. De atunci ne-am facut curaj si Silvia ne-a insotit peste tot, la drumuri de cate 1000 de km in masina pe zi.
Noi nu suntem cu tehnologia, daca s-ar putea nici tv-ul de acasa nu l-as deschide. Internetul e ceva ce ai acasa, in concedii nu il luam cu noi dar in rest...sa nu aud de ifoane si ipoduri, de dvd-uri portabile. Nu dat cu rosii, asta sunt eu.
Noi am inceput sa umblam cu masina cu harta in mana, eu il dirijam pe Ovi si uneori ma trezeam prea tarziu sa ii spun pe unde sa o ia...si asa am facut de multe ori ocoluri si recalculam ruta :). Apoi am primit anul trecut un GPS de la prieteni si anul asta am luat si noi unul. Nu mai am treaba sa ma gandesc la drum...
Noi in masina admiram peisajul, povestim mereu pe unde suntem, ce e interesant in legatura cu zona respectiva. Silvia are jucarii in masina si se joaca. Mereu luam cu noi si foi si carioci, sau de colorat. Cand se plictiseste punem muzica(de copii sau alte preferate) si cantam impreuna. Cand iar intervine plictisul avem cateva jocuri preferate de masina: fazan sau un joc de aici cu cartonase dar care se poate juca si fara. Iti imaginezi un obiect si trebuie sa il descri in cateva cuvinte astfel incat celalalt sa isi dea seama la ce te-ai gandit. Silviei ii place la nebunie. Noi nu am avut probleme la drum, se mai plictisesc si atunci luam o pauza, mancam, luam un suc sau o inghetata, povestim in masina tot felul...uuuf, deja mi s-a facut dor de duca . Nah, mai avem o luna, abia astept!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

pai, da, cred ca de aia uitam si noi de tehnologii ca acasa doar pe net ce mai stam si dupa ce se culca M, iar el sta f putin la tv sau pc.
televizorul e o mobila ce ne incurca.
primul drum mai lung l-am facut cu el la un an si 8 luni si ne-a miriit permanent, cintam eu si Ovi din toti rarunchii, si acum ridem cind ne amintim, o dadusem pe o sole mio din disperare.
ah, si nu doarme decit max 20 min.

la el e ok doar daca are tovaras copil linga el. am fost acu in we si la intoarcere am luat pe prietena lui cu noi, n-au avut o treaba, au vorbit de-ale lor tot drumul.

ah, Mihaela, eu mereu ma contrazic cu gps-ul

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Ehehe, nici nu a venit bine vara si voi povestiti de calatorii . Noi nu avem inca habar si nici un plan despre ce vom face in concediu. Oricum, timp mai avem, ca e programat in august, ca sa umplem luna de pauza a lui Radu. Nu il mai ducem in august la gradi, ca sa fie o "rupere" totala inainte de marele inceput de viata serioasa, scoala
Noi nu prea avem treaba cu Radu la drumuri lungi, sigur se mai plictiseste, uneori ne intreaba dupa jumate de ora cand ajungem , dar se ia cu jucariile lui si uita. Are si un joculetz din asta stil Nintendo si isi mai pierde vremea cu el, dar si aia temporizat. Ca nu prea ne place sa-l vedem cu ochii mult timp in ecranul ala, ca e si cam mic pt ochi, si oricum...
Cat despre gps si noi ne bazam pe el la greu, insa am invatat ca uneori ne baga pe unde nu trebuie (am ajuns odata in Tirol pe niste drumulete de latimea unei masini doar si jos era prapastie de sute de metri, nu mai vreau sa imi amintesc...asta din cauza ca gps-ul a considerat ca acolo e mai scurt/economic). Am incercat cu diverse setari si tot pe acolo ne baga. E cam truli ii place riscul, adrenalina
Prima data cand l-am luat pe Radu cu noi la drumuri lungi (cand avea deja vreo 4 ani) a vazut si el la ce foloseste gps-ul si tot auzind indicatiile cu virati la dreapta, virati la stanga, il auzim din spate spunand la un moment dat: "ah, ce n-as da sa ma bag in jipiesul ala si sa va spun eu acum la stinga, acum la dreapta " Nu stiu ce o fi fost asta, furie, gluma??
Si noi cantam in masina, Abba in special (cunoaste tot repertoriul ) si Michael Jackson bineinteles dar si altele pe care le stie deja de la radio. Mai facem pauze (la cca 300 km, sa ne dezmortim) si trece vremea. Dar cel mai misto mi se pare ca ne intreaba dupa cateva sute de km daca am iesit din Viena

Ankalaura succes Elizei, sper ca a fost totul ok azi, astept cu nerabdare sa povestesti!



_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

buli ce mi-a placut...ca te contrazici cu gps-ul. Pui vocea de femeie?

da, si pe noi ne induce gps-ul uneori ca are strazi cu sens unic care la el sunt normale si ne dirijeaza pe acolo... sau prin camp uneori oe unde nu e nici un drum...dar mergem pe unde vrem noi si pana la urma isi revine dupa ce ne tot uturn .

cris, amandoi au? Sau cum? Am crezut ca au trecut zilele critice...Sanatate, sa treaca repede.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

of Cristina deci nu ati scapat...dar cam ciudat, a durat destul de mult pina sa se "arate" varicela asta...are doar Andrei? sau si iris? Multa sanatate!

Mihaela, da, da, corect, U turn, uitasem de fraza asta, ca noi l-am setat acum pe germana sa innotam in limba asta zi si noapte

Ankalaura nu zici nimic de scoala? Sau la tine abia se face ziua? Nici nu stiu care e diferenta de fus orar...



_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

oh, da, nu doar ca ma contrazic, dar mai am si dreptate
am auzit ca in UK au pus vocea lui bob dylan, pe el n-as avea tupeu sa-l contrazic.

Cristina, eu am crezut ca glumesti cu varicela acum citeva zile. odata ce-am trecut de ea pot sa zic rabdare, pasta de apa si peritol la nevoie.


www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

pai la carte scrie intre 8 si 21 de zile. 21 trecute fix, ca la carte!
of, si mi-e ciuda ca, daca peste 2 saptamani face iris, mititica o sa rateze serbarea! andrei o sa fie la limita, se termina inainte cu cateva zile... oricum la el nu-mi fac probleme, banuiesc ca nu e singurul in al doilea val, si cam doua valuri sunt.

ma rog doar sa mai tina un pic vaccinul la ea... si poate scapa in cateva zile. la andrei cred ca e a treia expunere... si... cum se zice... a treia oara...

in schimb nu mi se par nici 10-15 cum scrie, daca ai vaccin. par destul de multe. si.. unde abia astepta sa faca si el, ca deh, era la "moda", cand s-a vazut in oglinda s-a pus pe bocit... "dar n u trebuia asa.... trebuia una mare si gata!!" saracu de el...



Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii | Proba speciala de 1 iunie la Expozitia de Talente

Mergi la inceput