enteroviroza-ajutor

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Si fetita mea a avut astfel de probleme cand avea 1 an si 2 luni: diaree, vomita tot ce inghitea (inclusiv apa), dureri de burtica si febra 38,5. Cand am mers la pediatra ei i-a recomandat Sumetrolim care i-a facut mai rau. Am mers cu ea la spital si, dupa analize, ni s-a spus ca este rotavirus. I-au pus perfuzii cu glucoza pentru ca voma tot (de marti dimineata pana sambata a vomat tot). Tot prin branula ii dadeau antibiotic (Zinnat). Ii mai dadeau imodium si Biotics. Si, bineinteles regim. Din fericire nu am mai avut probleme de atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eles spune:

Buna, baietelul meu a mers pentru prima data la gradinita, doar o saptamana, si a inceput cu febra, am mers la Budimex , diagnosticul pus a fost enterocolita. i-am administrat doar Panadol cu Nurofen la 4 ore. Am zis ca nu are cum enterocolita, dar dupa 2 zile au inceput scaunele moi, am inceput si tratamnetul dat de dr si anume: Cedax, Biotis, Debridat. Dupa 2 zile de tratament a ragusit, tuseste si scaunele s-au rarit. Nu mananca decat o banana/zi, daca vede mancare incepe si plange, este nervos, agitat, plange din orice. Am fost si la alt medic - are enteroviroza. De ce este ragusit si tuseste? Imi este teama sa nu fie laringita. A mai patit cineva? O sa incep sa-i fac si aerosoli cu adrenalina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eles spune:

Buna, baietelul meu a mers pentru prima data la gradinita, doar o saptamana, si a inceput cu febra, am mers la Budimex , diagnosticul pus a fost enterocolita. i-am administrat doar Panadol cu Nurofen la 4 ore. Am zis ca nu are cum enterocolita, dar dupa 2 zile au inceput scaunele moi, am inceput si tratamnetul dat de dr si anume: Cedax, Biotis, Debridat. Dupa 2 zile de tratament a ragusit, tuseste si scaunele s-au rarit. Nu mananca decat o banana/zi, daca vede mancare incepe si plange, este nervos, agitat, plange din orice. Am fost si la alt medic - are enteroviroza. De ce este ragusit si tuseste? Imi este teama sa nu fie laringita. A mai patit cineva? O sa incep sa-i fac si aerosoli cu adrenalina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Tot de la gradinita uite prin ce am trecut noi saptamana trecuta : scaune moi,apoi febra, apoi ragusit, apoi curs nas cu tuse aferenta , apoi i s-au umflat ochii si au inceput sa-i supureze.
Concluzia -infectie virala le-am tratat pe toate pe rand : ceai de menta, pandol+nurofen, bioparox -ptr gat , apoi picaturi in ochisori.
Din fericire la noi nu au existat complicatii f grave dar imi povestea o mamica al unui coleg de gradinita ca al ei in faza cu ragusitul a inceput sa se sufoce noaptea si a trebui sa-l interneze in spital.
Cred ca ar trebui sa mergi la medic sa-ti prescrie ceva local pentru gat.

Mergi la inceput