enteroviroza-ajutor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

geta,

o precizare foarte importanta : cate zile ti-a recomandat medicul sa-i dai antibioticul ?
pentru ca fetita mea, cu care a trecut printr-o astfel de enteroviroza (cu convulsii febrile si tot tacamul), dupa ce i-am terminat tratamentul injectabil cu antibiotic, a avut o recadere, i-au revenit simptomele, semn ca bacteria nu fusese complet distrusa.a fost nevoie sa-i dau alt antibiotic, pe baza de eritromicina, inca 5 zile...

asadar, nu renunta la antibiotic la primele semne de ameliorare a bolii, respecta indicatiile medicului

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geta_florina spune:

Corina, dr mi-a spus sa-i dau minim 5 zile, maine mergem la control si-atunci imi va spune exact cate zile ii dau, oricum minim 5. si ea mi-a spus acelasi lucru, sa nu intrerup tratamentul chiar daca se simte mai bine.
merci de atentionare... imi pare rau ca si fetita ta a trecut prin asta, sper ca e bine acum.

Geta, mami de Alex

"Daca stai sa judeci oamenii, nu mai ai timp sa-i iubesti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ms, la noi a fost problema anul trecut, in toamna...

era plin spitalul de copilasi cu aceeasi problema, bacteria se inmulteste si se transmite destul de usor...probabil ca vremea calda si umeda favorizeaza acest lucru, asadar dragi mamici, mare atentie la manutele/jucariile murdare bagate in gura si eventual evitati locurile de joaca - mai exact gropile cu nisip, nu poti sa stii ce mai misuna pe acolo, cu atatia caini care isi fac nevoile peste tot, gunoaie aruncate, etc....

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eubebestrumf spune:

Buna,
Sunt mamica unei fetite de 9 luni, i-am facut rotarix-ul dar se pare ca degeaba. sambata i-a pus doctora diagnosticul de enteroviroza: avea febra si diaree. Ne-a cam speriat cu febra caci ajunsese sa aiba peste 39. Cu nurofen si panadol febra a trecut ieri dimineata dar ne-a ramas inca diaree. Si e crunt caci nu mai vrea sa manace nimic: hidrasec-ul il scuipa cand incerc sa i-l dau cu forta in seringa. In cat timp trece diareea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Diareea nu are timp standard..nu iti poate spune nimeni ca trece in 2-3 zile sau o sapt.
Medicul ce ti-a recomandat??...doar hidrasesc???...ii trebuie ceai de menta, hidratata des, cate o lingurita la 5 min, daca stie sa mestece painica prajita, sticks-uri, orez fiert, morcov, banana. mar copt....dar astea le-au spus mai sus si fetele si presupun ca ai citit.
....diareea nu trece de la sine :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Poate n-am citit eu bine la ora asta, dar tot vad ca spuneti ca ati fost la dr/spital etc, vi s-a spus ca e enterocolita, vi s-a dat antibiotic/bispetol etc... da' de analize n-a pomenit nimeni? [confuz]
Trecand peste faptul ca "enteroviroza" din titlu e provocata de un virus decuii nu se trateaza cu antibiotice, ci cu regim, rehidratare si rabdare, enterocolita acuta (diareea) poate fi de natura virala (rotavirusul e numai una dintre cauze,mai exista si alte virusuri care produc aceleasi manifestari), si prezenta virusului se detecteaza prin analiza de antigen din fecale, sau bacteriana, si in cazul asta analiza de electie e coprocitograma, pentru ca e rapida spre deosebire de coprocultura, si ofera informatii- mai sumare, e drept- despre bacteriile prezente in tubul digestiv. Mi se pare aberant ca un medic sa bage antibiotic/sulfamida la "kk moale" la sugar, fara sa aiba macar o idee de natura patogenului. Si nu, nu se detecteaza rotavirusul dupa "miros" nici dupa 20 de ani de experienta.
Pana se stie clar ca e o bacterie, tratamentul trebuie sa fie musai simptomatic, smecta, lapte fara lactoza, orez, supa de morcovi, saruri de rehidratare si probiotice care garantat fac minuni in refacere.
Nu mai dati antibiotice la copii fara analize, nu faceti decat sa distrugeti flora intestinala sanatoasa si sa le dezvoltati rezistente. Cautati alti pediatri, care sa nu fie fani antibiotice, ca e pacat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geta_florina spune:

Maria,
diagnosticul baiatului meu a fost gastroenterocolita, care, asa cum ai precizat si tu poate fi de natura virala sau bacteriana. eu nu i-am facut analizele pt ca era sambata si eu in spital nu am vrut sa merg. iar pediatra mea a suspectat ca e bacteriana dupa simptome si dupa ce a vazut mostra de scaun care era cu mucus si firicele de sange si mi-a spus ca asta e specific pt o infectie bacteriana. deci nu a diagnosticat "dupa miros". si pe langa antibiotic a primit si smecta, hidrasec, regim alimentar.
Copilul meu a avut acum 2 ani si o diaree virala si atunci nu a primit antibiotice, diagnostic pus de aceeasi pediatra.
si eu sunt importiva folosirii abuzive a antibioticelor, dar sunt cazuri cand sunt necesare.
si a avut dreptate pediatra, dupa numai o zi de tratament starea lui a inceput sa se imbunatateasca. tratamentul l-am facut 5 zile.
si da, cel mai bine e sa faci analizele sa vezi exact de ce natura e, dar uneori nu se poate si-atunci eu am ales sa merg pe mana pediatrei in care am incredere ...

bebestrumf eu zic daca puteti sa faceti analiza scaunului sa vedeti despre ce e vorba. cat despre cat tine diareea... asta depinde. in cazul de acum pe baiatul meu l-a tinut doar 3 zile, insa acum 2 ani cand a avut diaree virala l-a tinut 2 saptamani. nu te speria, cel mai important e sa fie copilul hidratat dupa cum au spus si alte fete mai sus. discuta cu medicul. sanatate multa.


Geta, mami de Alex

"Daca stai sa judeci oamenii, nu mai ai timp sa-i iubesti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

maria,

vin si eu cu precizarea ca, atunci cand fetita mea a avut enterocolita bacteriana, pediatra de la spital (pe care o cunosc de vreo 10 ani) i-a administrat antibiotic pe baza simptomelor comunicate de mine, a consultului efectuat la camera de garda si a aspectului scaunului - moale, cu mucus si firisoare de sange.
am ajuns cu fetita la urgente intr-o duminica seara, dupa ce imi facuse convulsii febrile, am chemat salvarea. evident ca la ora aceea nu se punea problema obtinerii pe loc a rezultatului la analiza scaunului. rezultatul a venit abia dupa 2 zile...si intr-adevar a fost infectie cu campylobacter pylori.
si mai precizez ceva important : in anumite cazuri de enterocolita bacteriana (in functie de tipul bacteriei prezente), nu este recomandata administrarea medicamentelor gen smecta, deoarece produc stagnarea bacteriilor in intestine, cu efecte devastatoare asupra organismului.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Fetelor eu nu vreau sa va supar sau sa ma cert, dar zau ca sunt patita si cu pediatrii si cu antibioticele. Probabil ca voi ati avut noroc, daca se poate spune asa, ca nu vi s-au dat aiurea antibioticele in respectivele situatii dar... in primul rand orice enterocolita, inclusiv cea provocata de adenovirus, poate sa se manifeste cu mucus si sange in fecale, daca e suficient de grava... In al doilea rand, teoretic macar, un tub digestiv sanatos si cu flora bacteriana "buna" la locul ei poate face fata la 1-2 zile de tratament simptomatic chiar daca e vorba de o bacterie- pana vine rezultatul de la analize. Un tub digestiv supus la tratament repetat cu antibiotice, insa, va reactiona mai rau la orice patogen, pentru ca antibioticul (in special cele cu spectru larg care se dau acum la greu)omoara tot ce intalneste in cale, inclusiv flora digestiva saprofita.
In al treilea rand... mie fosta pediatra a lui V., pe care o stiam nu de 10 ani ci de 30 de ani ca m-a crescut si pe mine, mi-a dat la 2 luni cefalosporina scaune moi si febra peste 39. Am ales sa nu ii dau, sa mai merg la altcineva, care mi-a facut coprocitograma, coprocultura si antigeni si mi-a tratat simptomatic copilul, si rezultatul a fost... adenovirus. Desi tanti dr. batrana si cu experienta putea sa jure ca e bacteriana. Si l-am tinut acasa, l-am tratat la sfatul celeilalte pediatre cu probiotice, saruri de la Humana si paracetamol pt febra... in doua zile i-a trecut, nu am ajuns nici la internare, la nimic. Peste 3 luni am patit-o iarasi, era diversificat, i-am dat supa de morcovi si banane impreuna cu cele de care am zis inainte si tot asa, a trecut fara probleme.
Cumnata-mea i-a dat nepotului in aceeasi "tura" de viroza augmentinul prescris de alt pediatru "cu experienta", chiar a insistat cu el, de luni pana joi, si vineri a ajuns cu copilul cu febra 40+ la urgenta, pentru ca ii era din ce in ce mai rau, nu mai bine. Deci nu tot timpul e o experienta pozitiva administrarea de antibiotice la diaree. Poate sa iasa si mai rau.

Nu e o legenda ca medicii romani iubesc antibioticele, eu sunt cea mai in masura sa spun asta. Mama mea e medic (nu pediatru, e drept) si la fiecare muc si rosu in gat imi baga antibiotice. Rezultatul: o imunitate varza, candidoze bucale, digestive si genitale recurente, plus alte reactii adverse de care nu imi amintesc. Cat am stat acasa la ai mei eram bolnava non stop. Nu exista microb care sa treaca pe langa mine sa nu-l iau. De la 18 ani de cand am plecat de la ea, am mai fost racita de 5 ori, antibiotice am luat o singura data pentru o infectie genitala dupa un avort spontan incomplet si sunt bine mersi. Sa va mai spun ca atunci cand vorbesc cu mama la telefon si ii spun de exemplu ca lui fi-miu ii curg mucii prima chestie pe care o zice e "da-i un antibiotic"? Cu tot respectul, e mama mea, dar....

Zau ca nu spun cu rautate povestile astea, nu vreau sa va supar. Antibioticele folosite "dupa ureche" pot face mai mult rau decat bine, iar romanii au o apetenta deosebita pentru ele. Si medicii si pacientii. De nu stiu cate ori am auzit la colege sau prietene "ma doare maseaua, sa iau un antibiotic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Fata mea a facut o gastroenterita cu rotavirus. A varsat 3 zile si 6 zile a avut diaree, cite 10 scaune pe zi, apoase, urite rau de tot, chiar jet de apa. Si asta la spital, sub supraveghere medicala. A stat 3 zile cu perfuzii in rehidratare, desi eu ma dusesem cu ea dupa 2 zile. A facut si o candidoza digestiva de toata frumusetea. Regim numai cu orez fiert cu morcov, cereale cu orez si roscove.
Unde am stat noi, tot etajul se molipsise de diaree. Probabil era ceva viral. Ca tratament i-am dat smecta, enterol, hidrasec ,saruri de hidratare, dicoflor, protectis, plus diflucan.

copiii mei minunati, Edy ( 5 noiembrie 2003 ) si Daria ( 2 decembrie 2008)

Mergi la inceput