Bobocei de sept-oct 2008 (282)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Am inteles punctele voastre de vedere, pentru care va multumesc.
As fi vrut poate sa spun mai multe dar deja nu stiu cum sa imi aleg cuvintele ca sa nu se simta nimeni lezat si sa nu credeti ca va judec alegerile.
Ce conteaza cel mai mult este ca toti copiii sa stea in scaune de masina...daca Doamne fereste se intampla ceva intr-adevar mai tine si de multe alte circumstante, si de noroc....

A fost un accident de curand in care au fost implicati si copii - unul de 4 ani si unul de 4 luni.Unul mort celalalt in stare grava...se pare ca nu erau deloc asigurati in masina.
Si nu vreau nici eu sa par morbida, dar chiar daca uneori deciziile par 'nefiresti', simplul gand ca Doamne fereste se poate intampla ceva ma face sa ma gandesc de 7 ori acum...



Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula



Scrisesem de dimineata un mesaj mai voios, mi l-a trimis pe campii G, asa ca acum doar strig din butoi: am rezultat la TT risc SD 1/349, risc varsta 1/323



Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita




pana la urma sunt niste statistici, nu????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Oana, nu te supari pe mine!

(io vreau sa schimb masina pt ca a noastra nu are isofix deloc, si sotzul a zis ca divortam - de cand cautam un motiv serios dar pasnic de dovortz...)

Acuma la modul serios, am incercat sa-ti spun ce as face eu, daca as avea isofix, as lua scaunul cel mai performant, cu 3 puncte de prindere, trecut de toate testele including britanice, dar cu fata la drum. Am incercat sa dau si care ar fi argumentele mele. Nu te supara please daca am fost prea directa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Nerantula, care este riscul in urma analizei sangelui?Fara alti factori ca varsta?Ai asa ceva pe TT?
Pentru ca se poate ca ce a tras cel mai mult in jos sa fie varsta...de fapt analiza biochimica (sau cum se cheama) sa fie buna, dar datorita varstei sa ai 'implicit' o valoare mare pentru TT....






Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Ada, nu sunt decisa sa o fac, programare la Pop am abia pe 21 mai, prea tarziu ca sa mai pot face amnio apoi, si asa acum am 18s, iar la Medlife cica amnio se face pana in s18, iar pe mine ma pot programa peste 2 saptamani abia ..
Da, Claudinna, sunt statistici si e vorba de risc asumat ..

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

Nerantula, care este riscul in urma analizei sangelui?Fara alti factori ca varsta?Ai asa ceva pe TT?
Pentru ca se poate ca ce a tras cel mai mult in jos sa fie varsta...de fapt analiza biochimica (sau cum se cheama) sa fie buna, dar datorita varstei sa ai 'implicit' o valoare mare pentru TT....

1/349 e fara varsta






Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso


Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia

Oana, nu te supari pe mine!

(io vreau sa schimb masina pt ca a noastra nu are isofix deloc, si sotzul a zis ca divortam - de cand cautam un motiv serios dar pasnic de dovortz...)

Acuma la modul serios, am incercat sa-ti spun ce as face eu, daca as avea isofix, as lua scaunul cel mai performant, cu 3 puncte de prindere, trecut de toate testele including britanice, dar cu fata la drum. Am incercat sa dau si care ar fi argumentele mele. Nu te supara please daca am fost prea directa.

Gaia, muma pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri



Ada, nu m-am suparat pe nimeni...speram sa nu va suparati voi...ai vreo recomandare de scaun,adica te-ai orientat asa pentru viitorul isofix de vreunul?
Trei puncte la Isofix inseamna alea doua 'urechiuse' si piciorul de fixat in podea?Sau mai e vreun scaun inovator de mi-a scapat?


Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Nerantula, ma gandesc ca linistita nu poti sta, insa nu e chiar asha mare probabilitatea
parca au mai fost fete care la prima sarcina au avut un risc mare, sper sa intre sa ne zica
buna intrebarea lui tzitziri

LE: am vazut ca ai raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

tzitziri, nu stiu ce sa-ti zic de scaunel, ca nu am studiat problema. Si eu stiam de scoica ca trebuie neaparat cu spatele la directie de mers, chiar am avut o amica care-mi spunea ca de ce nu o pun pe Elsa cu fata la directia de mers in masina ca stie ea ca acea scioca se poate pune asa. Eu i-am zis clar ca nu se poate si ea tot insista, de am ajuns sa sciu la peg perego sa-mi zica ce si cum (cred ca va mai amintiti cind va intrebam pe forum acum nspe luni). Insa e clar ca trebuie scaunel. Noi venim acum in Ro si multe rude mi-au zis senine ca ce trebuie scaunel, ca tin copilul in brate, ca in Ro nu e obligatoriu. Si mai mult ca nu calatorim pe distante mari (toate statisticile arata ca cele mai multe accidente se intimpla pe distante scurte, ca zici ca nu mai pui centura ca te duci pina la colt, nu mai pui copilul in scaunel ca mergi doar 1 km). Mi s-a ridicat parul pe maini si le-am zis ca nu-mi pasa daca e sau nu obligatoriu, siguranta copilului meu e mai presus de orice. Si daca nu reusesc sa imprumut un scaunel de la cineva, atunci o sa merg cu trenul si cu mijloacele de transport in comun. Asa ca sora-mea s-a facut 'wizard' si a gasit un scaunel pt cele 2 saptamini cit vom sta in Ro. Eu chiar ma gindeam sa cumpar unul, nu la fel de scump ca cel pe care-l avem aici, ca nu ne tin balamalele, dar am avut noroc ca am gasit unul de imprumut.
Sincer, eu nu m-am gindit la un scaunel cu spatele la directia de mres, nici nu am vazut aici pina acum. Poate exista, dar eu nu am vazut. Sper sa iei decizia cea mai buna pentru voi.

Nerantula, eu zica ca astea sint niste statistici. Cel mai bine ar fi sa te duci la un ecograf bun care sa verifice absolut tot. Mult curaj mamico!

Mimihoo, ar fi super sa ne vedem in a doua saptamina. Eu o sa fiu plecata la ai mei linga Ploiesti, dar o sa ma intorc la Bucuresti cu citeva zile inainte de a pleca.

Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Nikolici imi pare rau ca te doare maseaua.Chiar asa grava e situatia la job??Poate totusi se rezolva.
Nerantula multa putere iti doresc.Te inteleg tare bine prin ce treci si cate ganduri iti faci ca si eu sunt la fel.Eu nu stiu sa iti zic nimic despre rezultat eu nu am facut TT in sarcina cu A nu m-a trimis medicul si eu am mers pe mana lui desi uneori ma tot gandeam daca nu era mai bine sa fi facut.A trecut insa si acu zic ca e bine ca am scapat.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput