Bravo ANDRADA ! Flori de liliac mai-iun'10 (77)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yoyoyo spune:

Buna burtici si mamici,

am si eu o curiozitate de ma roade demult, e mai mult pt fetele care au nascut prin cezariana, ca noua ne dau multe calmante injectii etc

deci cum e? safe sa dai puiului sa suga imediat dupa ceza?
ca imi aduc aminte ca dupa ce avem bb acasa, tre avut ce si cum papam si ce medicamente luam etc :)




Yoyoyo 36 sapt si mami de fecior Tavi (18.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

yoyoyo, stai linistita si propune-ti sa alaptezi cat mai curand dupa operatie ca asa se stimuleaza lactatie; la cat de putin lapte se "produce" initial sigur nu e nici un bai cu medicatia; in plus, nici medicatia aia nu o iei f multe zile;

Cristina, pai de banii aia mai luam o cabana, un teren, o masina sau ceva asemanator....

Ruxi, multam, si eu m-am uitat ca mata in calendar pe net si nu am priceput; am primit acum un link din care mai inteleg ceva.

Ioana,

Philip, Yann, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Despre dezinfectare, mie mi s-a spus ca nu e nevoie, ca hainutele trebuiesc spalate numai cu sapun si clatite foarte foarte bine. Ba din contra, mi s-a atras atentia ca nici in casa sa nu folosesc produse de curatenie foarte puternice. In schimb eu am dubii cu jucariile, oare trebuiesc spalate si ele? Sau ce se intampla cu protectia pentru patut, intra si ea la spalat?

Ana 33+ cu Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Buna fetelor! Am citit tot ce ati scris, dar nu am retinut mare lucru, mai ales ca am asa o stare tare aiurea. Apropo, ma inscriu si eu in clubul insomniacelor caci nici eu nu am dormit azi noapte prea mult, iar azi nu am reusit sa dorm asa ca sunt zombie.
Tot azi am fost la medic, am luat rezultatul analizelor. Astfel sunt posesoarea unei anemii, dar si a streptococului B pe care il voi trata cu antibiotic si sper sa scap de el. Sapt viitoare dr ma asteapta iar sa ma vada, dar nush ce imi va mai face, vreo eco ceva, habar n-am.
Sper maine sa fiu intr-o forma ma buna.
Va pup.

mamica de fetita si 36s+ cu

AMR 4 saptamani sau chiar mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Si eu fusesem diagnosticata cu streptococ B si eram foarte suparata dar ulterior se pare ca a fost o greseala si nu il am. Va dati seama ce m-am bucurat, si am doar stafilococ auriu pe care l-am contactat pe cand aveam vreo 5 ani si de care se pare ca nu mai scap. Am vb cu dr mea si cu neonatolog si ziceau ca stafilococul nu il influneteaza cu nimic pe bb sa stau linistita ca nu e nimic grav.

Nana nu te-am mai vazut de mult pe forum sper ca esti bine. Vroiam sa iti spun doar ca au facut si eu cateva nopti albe din cauza acidului la stomac dar am inceput o cura cu miere de albine, o lingurita dim pe stomacul gol si una seara. In plus seara o cana de lapte cald, fara nimic care ar putea produce acid fructe sau legume si sunt mult mai bine. Chiar nu am mai avut probleme noaptea. Poate te ajuta si pe tine.

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aniska80 spune:

Buna fetelor!
Multumesc ALEpt motata!
Fetelor voi ce faceti cu vaccinul care trebuie facut in maternitate si care nu se gaseste nicaieri?
Eu am sa nasc sambata,pe 1 Mai si nu stiu ce am sa fac...
Intreba yoyoyodespre alaptatul dupa cezariana...eu la baiat,in 2003,am alaptat dupa 3 zile de la cezariana!Pana atunci i s-a dat lapte cu biberonul si glucoza!

Anamaria,mami a lui Denis(22.04.2003)&37+cuMELISSA
AMR...3 ZILE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

yuuupiiii ca a mai trecut o sapt si a venit ziua de JOI, preferata mea, pt. ca putem schimba semnatura si ne putem superbucura ca intram in sapt. 37 - nu as fi crezut ca o sa ajungem pana aici la ce greu ma misc si ce burta greoaie am...

Multumim la DD ca ne-a ajutat !
De-acum putem sta mai linistiti

Tatyana felicitari si voua pt. 36 + !

Ruxi 36 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Ma gandesc la Carla si la mazarichi, oare au ajuns acasa, avand in vedere ca zicea ca spera pe miercuri sa plece catre casa ?

Ruxi 36 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

URAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


http://injoaca.wordpress.com/


Ioana,

Philip, Yann, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

Neata,

am citit si eu vestile bune pe blogul Carlei,ma bucur pentru ei,acum incepe adevarata distractie


Eu mi-s bine cica,am inceput sa iau proportii,burta mea adica,sper sa nu crape prea curand bostanul ca nu sunt pregatita cu nimic
Mi-am luat analizele si am streptococ B si candida,o combinatie foarte fericita,asa ca iau antibiotic si ovule,cine stie ce o iesi.Noroc ca m-a mai linistit medicul meu,ca barbat' meu a facut atac de panica,ca cine stie ce ii dau eu copilului si cine stie ce se intampla si tot asa.Eram ieri dimineata scursa toata pe jos la usa cabinetului,ca un copil din ala care a facut prostii


Trebuie sa repet in sapt 37 analizele,sper sa dispara jivina.


In rest,nimic interesant,sunt si eu in depresie ca am vazut ca mai sunteti pe aici unele,can't help myselfma gandesc numai la probleme,nu stiu ce sa (imi) fac.








Mami de poznase: Adriana Maria (11.01.2007) si 35+ Alexandra Ioana
Blog de mama si nu numai

Mergi la inceput