Licurici de ianuarie - februarie 2009 (103)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Buna dimineata!

scriu repede sa va salut macar. Eu ziua la munca, dupa amiaza cu Marius in parc. Nu il mai pot scoate din groape cu nisip, munceste de zor. Am zis ca il trimit la bunicul lui la munca campului.
Cred ca ii ies si caninii de jos acum pe langa ce a inceput sa iasa pana acum, acusica i se umple gurita. Azi noapte a plans saracutul de durere, dupa ce l-am dat cu un gel de dinti parca parca s-a mai linistit. Oricum toata noaptea s-a foit. Bine macar ca e soare si il putem scoate afara ca se linisteste daca e in parc la joaca.

Ingrid i-ai facut exudat faringian si nasal? La o luna si Marius a avut fata plina de cosulete, pe net citisem si eu de acnee infantila dar cand l-a vazut pediatra mi-a dat sa ii fac exudat. Si i-a iesit streptococul auriu atunci.

Selene succes in campania ta!

Imi pare tare rau ca sunt atatia copii bolnaviori. Sper sa va treaca repede. Si sper ca alergiile celor suspecti sa fie temporare. Si fratele meu a avut de mic o brosiolita asmatica. Insa cu tratamente i-a trecut pana pe la 3 ani si nu a mai avut probleme apoi.

Mai stie cineva ce face BEE? sper ca este bine.

O zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna fetelor si de la mine,

In primul rand, multumesc pentru gandurile frumoase pe care mi le-ati transmis. Conteaza tare mult cand esti aproape la pamant.

Nu am mai intrat pt ca am renuntat la internet. Imi facea rau. Prea multa informatie strica. Te paniccheaza pt ca, nefiind de specialitate, nu poti distinge intre datele relevante si cele nerelevante.

Ieri am fost la hematolog la Sp. Colentina unde am facut toate analizele si testele pt o astfel de afectiune. Dr nu mi-a spus nimic, a fost mut, necomunicativ, asteapta rezultatele analizelor. Nu s-a hazardat sa pronunte un diagnostic, dar nici nu m-a speriat. Dupa cate am vazut, ei suspecteaza mai mult o boala autoimuna de genul PTA sau Lupus decat altceva. Abia saptamana viitoare avem rezultatele testelor si abia atunci mi-a zis ca imi va pune un diagnostic si un tratament.

Tot ieri am primit si o veste buna, dupa una aproape proasta. Dupa ce nu mai stiu ce test a iesit slab pozitiv (au iesit petesii la compresie), nr trombocitelor s-a apropiat de limita de jos a normalului (150.000).

Acum asteptam rezultatele de saptamana viitoare. Tot cu sufletul la gura...

Cate grozavii am vazut in spital...Doamne fereste! Oamenii sufera, saracii, iar doctorii sunt cu adevarat dedicati meseriei pe care au daca rezista sa lucreze in conditiile din spitalele romanesti in care este o mizerie si o saracie de nedescris. Nu au nici de unele si totusi oamenii trebuie tratati. Nu avem ce face insa...suntem in mainile lor si, din pacate, de multe ori, mainile lor sunt goale...

In alta ordine de idei, am citit pe sarite ca sunt licurici bolnaviori si mamici ingrijorate. Sa dea Dumnezeu sa treaca toate si sa fie sanatate, fericire si liniste depline.

Va pup si va multumesc inca o data. Inchid ca iar ma apuc de citit ce e Lupus si ma ia cu friguri...



Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

dragele mele zi faina sa aveti

va invit la o imbietoare

si

doresc multa multa sanatate tuturor bolnaviorilor..

Miere ma bucur ca ai intrat sa ne spui de Aidan. Multa sanatate!

Naty, Anuc, Ingrid si voua la fel cu copilashii

Yashi cum mai e luis?

Bebelushi...pai ar trebui sa ai instructiuni de folosire...pt stefan!

Porumbitza mai si voi cu vaccinurile astea... ce sa zic nu e la toti copilashii la fel
Eu nu am avut reactii adverse la vaccinuri la niciunul din copilashi
Nu stiu exact ce inseamna asta, ca au capatat imunitate, organismul a luptat sau nu cu 'inamicii'...!?

Bee ce-i cu tine??????? Da-ne un semn te rugaaaam!

Selene sunt shocata ..am intrat pe blogul pus de tine...si am zabovit ceva pe la pb cu care te-ai confruntat de'a lungul timpului..despre oameni care profita de bunacredinta altora, practic un fel de jaf la drumul mare (prin intermediul netului)

Iti doresc mult succes in drumul pe care esti, si iti recomand deschiderea unei asociatii umanitare, ai mult mai multe parghii si posibilitati (legal vorbind) de sprijin...si in felul asta cred ca nici micii impostori nu prea au tupeu sa actioneze
pur si simplu m-am crucit si nu-mi vine sa cred (cum mai sa ceri pt copiii tai intr-o situatie disperata ceva hainutze pt le vinde de fapt?)

in fine...

noi suntem bine, ne pregatim sa mergem la munte de 1 mai - de data asta la Breaza, avem o familie de prieteni acolo - are trei fetitze!!!!!!

Am fost marti seara la teatru si pt ca nu aveam cu cine-l lasa, l-am luat si pe Teo cu mine
Nu ma asteptam ca piesa sa fie chiar 'grea', relativ dura ...si pt mine ca adult
Totusi copilashul meu de 3 ani si 3 luni a stat o ora jumatate cumintel, ma gandeam ca voi fi nevoita sa ies la un moment dat...(se pare ca obisnuinta este mama invataturii pana la urma... bietul tot astepta si el ceva palpitant pt el, il mai duceam eu cu o glumitza cu o interpretare poznasha...si uite asa a stat..nah ce sa zic,lumea se uita cam piezis la mine cu copilul dar ce sa fac!?)


azi avem prg de patinoar!

toate bune,

pup cucuiete!




Alinuk
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


www.asociatiamame.com/ro/evenimente/evenimente-actuale/un-zambet-pentru-sanatate.html" target="_blank">
"Zambetul copilului tau iti aduce bucurie in fiecare zi.
Acum, zambetul lui poate salva vietile altor copii"


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Bee acum vad ca ai scris inainte sa transmit eu mesajul anterior!

suntem alaturi de tine si ne rugam pentru vesti bune!

Alinuk
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


www.asociatiamame.com/ro/evenimente/evenimente-actuale/un-zambet-pentru-sanatate.html" target="_blank">
"Zambetul copilului tau iti aduce bucurie in fiecare zi.
Acum, zambetul lui poate salva vietile altor copii"


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata dragelor!
Porumbita, am intrat special sa iti raspund despre febra lui Robert: reactia de febra (la 37.4 eu una nu as mai fi dat antitermic ). io zic ca va fi totul ok!
Adina, pupici. sper ca episoadele de febra sa nu se mai repete! ce face Luka cu scoala?
Raluca, succes la testul de glicemie al domnisoarei, sper din suflet sa nu fie diabet.
Paula, dintisori mai usori va doresc... fara dureri!
Flowerbee, e ff buna atitudinea medicului. (si decizia ta, felicitari! nu e cazul sa te sperii in plus!)
fug la munci.
sa avetio zi excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

bee, si eu ma rog sa fie ok rezultatul analizelor! ma bucur mult ca ai scris, deja ne faceam griji pt tine!

sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingrid70

Porumbita, ma sperii, ca nici noi nu am facut ROR-ul. Robertutu sa se faca bine repede!

Ledi, te inteleg, dar eu tot ma mir ce puternica esti si te admir cum faci fata! Eu eram demult cu capul... Davidutul sa se faca bine, la si mami si tati sa se faca repede sanatosi!

Of, Yashy prin ce ati trecut si voi! Ai aflat de la ce a facut temperatura asa de mare?

Selene, trimitem, cum sa nu! Vezi ca pe blog apare ca Daria e licurici de 2008 in loc de 2009.

Of, Belelusi, ce spaima ai tras si tu! Stiai ca are stm si ai avut Ventolin la indemana sau a trebuit sa mergeti la dr.? MUlta sanatate la puiut!

Eu tot sunt nelamurita cu dermatita lui alex (nu am ajuns inca la un alt dermatolog), din tot ce citesc pe net simptomul care apare peste tot legat de dermatita atopica este pruritul/macarimea severa, iar pe alex nu il mananca deloc (nu se scarpina niciodata), iar bubitele se tot intind. Dermatologul lui da din umeri cand ii zic si insista ca are dermatita atopica. In plus i-au aparut pe picioare si pe brate niste bubite pe care le-a diagnosticat ca si acnee infantila, desi mie imi par ca cele de pe fata. Sunt in ceata rau de tot mai ales ca in zona asta era cel mai bun dermatolog si nu stiu cand ajung la altul.






ingrid, am scris licurici de decembrie 2008, Daria face parte dintre licurici, cum sa nu, dar e nascuta pe 18 decembrie 2008... La data ei de nastere ma referam...

Multumesc de sustinere!

alinuk, multumesc si tie! Da, asa este, le cunosc si ID-ul de forum(uri), si numele real, si adresa, sunt pe lista neagra, sper sa ajute. Cel mai mult m-a dezamagit malta - Altam Aurica, invatatoare de la tara, o gasesti pe destule forumuri, care cerea si cerea, cu povesti lacrimogene, pana am dat niste telefoane si am ramas masca...

Vanzatoarele prinse cu ocaua mica si-au sters repede albumele...

Mai vad cum e cu Asociatia, eu am oroare de birocatie si hartoage si intrebari, de unde am fonduri, unde se duc... Respectiv sa dau socoteala la Stat pentru orice, ma simt hartuita...

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Selene...ce sa zic...acestei Malta parca i-am trimis si eu cate ceva (am vorbit sigur cu ea pe mail, tin minte ca ma ruga sa-i trimit un carut si fiind din provincie, am ales alta destinatara, iar ca sa ma revansez i-am facut si ei un pachet cu cosmetice si hainute)...dar stii ceva? Nu-mi pare rau...este pacatul ei, nu al meu sau al tau...Mie-mi pare teribil de rau ca nu cunosc o familie saraca cu multi copii...ar trai bine de pe urma noastra...

Roxana, poti sa-mi spui te rog, daca Panadolul contine salicilati? Eu am vazut ca nu, dar vreau sa ma conving. Pe prospectul de la Priorix scria ca trebuie evitati salicilatii timp de 6 saptamani dupa vaccin...nu stiu ce medicamente contin asa ceva ca sa le evitam.

Bee, multa putere si rabdare iti doresc pana vin rezultatele. Va fi bine, cred eu. Imi pare rau ca treci prin clipele astea de incertitudine si teama :(



Mami de Ioana&Filip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

anuc si Irina si pediatra lui robert au zis panadol la febra (dupa priorix);
eu am alternat cu nurofen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Mai, Filip mi-a facut doar ieri 38.4 febra, la 8 zile dupa vaccinare. Sper ca a fost reactie si atat...ca el e inca si racit si muci si tuse...deci nu pot fi sigura de cauza...



Mami de Ioana&Filip


Mergi la inceput