probleme fata 13 ani!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu zic sa te intrebi: daca ar fi sa alegi intre doua variante, ce ai alege?
varianta 1 - face sex la o virsta timpurie
varianta 2 - nu are incredere in tine si incepe sa se ascunda

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buli, iejti sadica azi
De 3 zile citesc si n-am un raspuns la acest subiect asta e de rau, clar.
Mie-mi suna bine sex protejat 100% si incredere in mine
Dar nu ma`ntreba de varsta ca nu`st pregatita sa ma gandesc la de`astea.
Asta cu pupatu` o vad ca pe o curiozitate, la ce a scris Rory, dar daca o apuca mai apoi curiozitatea si mai mare ? Normala, de altfel, da ?
Macar sa nu pateasca nimic rau


Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

De 3 zile citesc si n-am un raspuns la acest subiect asta e de rau, clar.



Asta mi-a placut! Nici nu prea exista un raspuns tip, eventual ceva din experienta proprie.
Eu cu Tora suntem la al doilea "13" si asta e la fel, tras la indigo'.
rory, temerile tale-s reale si nu, nu-i normal sa stea zilnic cu gasca, doar ca-i place un tip. Dar nici pe fata nu prea i-o poti spune, nu stii cum o sa gandeasca.
Asa ca noi suntem intr-o permanenta "frana", folosind toate tertipurile pentru a limita ce nu ne convine, fara sa sarim calul. Daca ai imaginatie, gasesti ceva realist...o vacanta la bunici e o idee buna (cat mai merge si acolo), o tabara, un curs de vara, orice altceva ce o tine ocupata. Cand nu se mai poate...o lasi sa-si faca si de cap, dar cu program. Dupa cateva "frane", elanul se mai domoleste, pentru ca la varsta asta, in general, nu sunt foarte stabili pe "amoruri".
Oricum, moale nu-ti este, nu-i timp de dormit!

PS: cred ca nu prea-s realiste comparatiile cu "ce faceai tu la varsta ei"; sunt timpuri si conditii diferite, nu merita comparatii.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Imi pare rau ca subiectul a murit.
Am vrut si eu sa postez exact aceleasi lucruri despre baiatul meu care se apropie de 14 ani.Zici ca e copie la indigo cu fata ta ,Rory.
In urma cu o luna eram disperata, acum m-am mai linistit mai ales cand vad ca nu sunt singura care traieste asa ceva.
Hai sa-ti spun ce schimbari a suferit baiatul meu:
-nu mai vorbeste la mobil in prezenta noastra
-vorbeste mai mult despre fete chiar daca in gasca sunt si baieti
-are mai mult chef de scoala, e mai organizat cu timpul lui liber
-nu ne mai spune tot ci doar ce vrea el si cand vrea el
-spune despre prietenii lui ca fumeaza si ne tatoneaza si pe noi sa vada daca-l lasam si pe el s-o faca
-din teribilism cred eu, a inceput sa bea bere cand iese in oras cu gasca(beau si fetele si baietii)
-a inceput sa tina regim de slabire
-sta mult in oras, in cursul saptamanii poate 2 ore dar in week-end sta aproape toata ziua
-stau pe mes iar dupa ora 10 seara vorbesc la telefon
-isi termina SMS-urile foarte repede(pe urma le imprumuta pe-ale mele)
In concluzie, traieste intr-o nebunie totala.
Pana acum mi-a spus ca a avut 2 prietene si ca doar s-au sarutat si s-au mangaiat.
Pe cat de repede leaga prieteniile pe atat de repede le dezleaga.Nu e nimic serios, doar experimenteaza.Nu fac sex deocamdata.
Am observat ca fetele sunt cele care ii provoaca.Asta nu inseamna ca lor nu le face placere.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Intru si eu un pic si incerc sa-mi dau ca parerea...
Fica-mea de aproape 15 ani, are prieteni de pe la 13...
Evident ca am avut numeroase discutii pe teme "tabu" pe care eu le discut cu ea de cand era "mica".
Ba chiar i-am spus de forum si de faptul ca se discuta despre ce trebuie facut cu adolescentii in anumite situatii.
Mi-a placut un sfat spre exemplu in care se spune ca e indicat de avut discutii mai "delicate" cand conduci, in masina si copilul cu tine, caci astfel se evita contactul cu ochii in mod direct...anyway...
Am ras impreuna...si cateodata ii spun sa-si imagineze ca suntem in masina ca vreau sa avem o discutie...

Ce voiam sa spun este ca,construirea unui sentiment de siguranta de sine a copilului este un lucru esential.
Cum au mai spus fetele, sa stie ce este si ce valoreaza, ca este iubita, ca e OK sa zici nu la chestii care intrec masura...
Ca dragostea si sexul reprezinta un ansamblu armonic, care daca e inceput gresit poate provoca traume ulterioare...deci trebuie facute cand simti ca esti pregatit...etc..
Si a mea vrea sa stea afara , si invata dupa amiaza...
Personal am ajuns la concluzia ca cel mai imtelept este sa cooperez si sa merg cu valul, ca daca nu, CIUCIU mai sunt intrebata sau informata...
O mai invat ce sa raspunda la cate unul, ( norocul este ca nu o tine prea mult...cam la 2-3 sapt , ma anunta ca nu mai este cu Razvanel sau cu Alin..ca acum sunt buni amici...deci singura diferenta este ca nu
se mai tin de mana si nu se mai pupa...
Zice ea ca e mai bine asa ca in cest fel poate fi mai deschisa cu el...

In concluzie, eu totusi cred ca in majoritatea cazurilor, la varsta asta, relatiile sunt inca copilaresti...
Sa nu devenim paranoici (desi e greu spre imposibil), cum zicea cineva, copii trebuie sa-si traiasca propria viata, sa-si asume propriile greseli...asa invatam..si evoluam.
Important este sa le dam uneltele necesare de a naviga in viata.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Andrei are 14 ani si inca copilareste. O iubeste pe Kari cavalereste, ori platonic. Inca mai zice wheu! cand se pupa la filme prea intens unii! Nu mai zic cand incep sa se dezbrace...
Stiu ca nu va dura mult si va fi mult mai interesat de fete. Dar el o place pe Kari, care e la alt liceu, in alt cartier. Ca sa o vada, trebuie sa faca rost de bani(note bune) si sa ceara permisiune mamei ei (care nu l-a refuzat niciodata), si asta daca Kari vrea sa mearga la filmul ala. Credeti-ma ca ii ia saptamani sa isi adune curajul sa sune la Kari.
Apoi stabilesc cu mama ei cine ii sofeaza, fata are bani de gustari, deci Andrei nu suporta cheltuiala asta. De regula ii duc eu si ii aduc eu. Stau si eu la film, pe alt rand, mai in spate sau mai in fata, nu conteaza. Nu ii urmaresc, vreau sa inteleaga care are increderea mea. Nu ii urmaresc ca pana vara trecuta Kari avea braces, acu are Andrei, deci mai greu daca e sa se pupe.

Eu vreau sa aiba incredere in mine, si sa imi zica tot. Prefer sa il sfatuiesc, sa il invat, decat sa interzic.
La liceu e focusat pe carte( notele bune fac bani:), are in acelasi an fata unei prietene bune, inca nu s-au intalnit (din Septembrie). E singuratic si nu-mi fac griji ca va intra intr=-o gasca nepotrivita.
Stie ca are urechea mea indiferent despre ce vorbim.
Andrei nu are celular la 14 ani, pentru ca nu ar avea cu ce sa il plateasca.
Dar Andrei e baiat, cu fetele e alta poveste, alta furtuna hormonala...cine stie, poate peste o bucata de timp am sa vin si eu sa ma vait

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Aoleu, nu am mai intrat demult pe aici, am avut activitate! Vad ca s-a mai linistit un pic situatia, a avut si teza si i-am zis ca vreau sa invete mai mult...acum cateva zile mi-a zis ca aia cu care statea ea afara - adica baiatul ala si inca cativa mai mici decat ala - vin sa joace fotbal si baschet pe terenul de la scoala ei... Si ma rog, era bucuroasa ca l-a vazut iar pe ala si i-a tinut telefoanele cat a jucat el baschet! Nu stiu ce sa mai zic...ea tot imi zice ca stie ca e mica, ca nu e cazul sa faca altceva decat sa se tina de mana si eventual sa se pupe...dar eu stiu ce-o vrea dupa ce se pupa? Stiti cum e, cand ti se urca la cap....
Zicea de 1 mai sa o las cu gashca sa mearga la gratar in cartier. As fi lasat-o dar am plecat la munte aveam niste afaceri si atrebuit sa o luam si pe ea...nu prea i-a convenit, dar n-a avut incotro. Dupa, seara, a vorbit cu aia si i-au zis ca s-au drogat...muci si au baut pana au vomitat! Cica isi iau droguri din alea de la spice shop si le fumeaza, le trag pe nas! Sa mor cand am auzit! Au un coleg in scoala- e a opta - care cica vine asa la scoala, adica drogat! Ea zice ca nu vrea sa incerce, sa nu inceapa sa faca ca gaina !!!

Asta e cu copiii la varsta asta, e tare greu, si io care ma gandeam ca daca am scapat de pampersi am scapat de probleme!!

"Trust no one!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Citat:
citat din mesajul lui rory76
Asta e cu copiii la varsta asta, e tare greu, si io care ma gandeam ca daca am scapat de pampersi am scapat de probleme!!

"Trust no one!"


Nuuu,abia acum putem spune ca avem probleme serioase,eu cel putin asa simt,ca era infinit mai usor cand era in pampersi

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Bine a zis cine a zis : Copii mici, probleme mici; copii mari, probleme mari!

Momentan, avand baiat de 14 ani si fata de 12 ani, inca nu m-agit, ca asa se prezinta situatia. Musiu' mai distant de domnisoare deocamdata...Iar copila, tot asa copilareste si desi petrec timp cu rolele in parc, in gasca, fete si baieti, e tare frumos si bine.

Insa, tocmai ce-am vorbit cu mama unui coleg de-a lui fi-miu si era atat de agitata, se consuma destul de mult din cauza ca baiatul ei, de 14 ani are o prietena de 13 ani. Ca se suna, se intalnesc in parc, restul nu stie nici ea ce se mai intampla...Dar isi punea problema ca prea el e dependent de pers. X . Plus ca din cate intelesese, parintii fetei nu prea sunt in cunostinta de cauza, ca se intalnesc cand prind ocazia. Adica ea il suna sa-l anunte ca se pot intalni. Imi parea rau de mamica, era disperata de-a dreptul. Incercam sa mai glumesc, sa mai elimin din stresul cu pricina. Era suparata, ca musiu’ mai pierduse din concentrarea la scoala etc. Iar inainte de aceasta prietena avusese altele, dar pt. perioade mici de timp, insa cu fata asta e prieten de 6 luni, adica deja e de durata.
Sigur c-am si glumit, ca poate devine bunica la 36 ani. Si discutia deja deviase, ca ea ar adopta acel copil.

In alta ordine de idei, sunt convinsa ca sunt mame care nu au de unde sa stie cat sufera fetele lor dupa vreun baiat. Acum, intrebare? Poti sa-i spui unei persoane cu care nu esti prietena apropiata ca fiica ei e topita dupa unul smecher si total pe dinafara in ceea ce priveste scoala?! Si fata totusi sa mai fie premianta?...

Nu stiu cum se intampla, dar baietii asa zis silitori se intampla sa fie mai interesati de fete cu anumite calitati, dar mai putin cele legate de invatatura, la fel si fetele...

Si sa va spun una super, anul trecut...hahaha eram intrigata ca fi-miu chiar nu are nicio rel. de prietenie?!... Ca-mi faceam griji, mai, chiar nu-l place niciuna?!... Dar cand omu' nu-si doreste...intelegem.

Eu cred ca fiec., atat timp cat inca suntem interesate de probl. copiilor nostri vom gasi modalitati eficiente de a conduce lucrurile pe fagasul cel bun. Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui rory76
Dupa, seara, a vorbit cu aia si i-au zis ca s-au drogat...muci si au baut pana au vomitat! Cica isi iau droguri din alea de la spice shop si le fumeaza, le trag pe nas! Sa mor cand am auzit! Au un coleg in scoala- e a opta - care cica vine asa la scoala, adica drogat! Ea zice ca nu vrea sa incerce, sa nu inceapa sa faca ca gaina !!!



Cu riscul de a fi eu mama cea rea si fii-mea o paria, as face tot posibilul sa aflu nr de telefon al parintilor acestor copii si le-as aduce la cunostinta ca ai lor copii se drogheaza, beau alcool pana vomita si isi fac din asta un rang de mare cinste.
Putin mi-ar pasa ca as fi privita de fii-mea ca o mama rea. Dar as avea grija sa ii explic continuu, pana ii intra bine in cap, ca se va alege praful de toate visele si sperantele ei daca se ia dupa acesti adolescenti incostienti, cu parinti iresponsabili.
Una e sa ii placa un baiat, alta e sa intre intro gasca de alcoolici si drogati.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput