Taticii sunt interzisi in multe spitale pt. copii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Multumesc, Beren. Il citesc acum.


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_A_T_A spune:

Oameni buni,
Care sunt spitalele care interzic inca accesul tatalui in spital, pentru a-si veghea propriul copil? Pana acum sunt 4-5 nume mentionate. Numele spitalului si orasul sunt necesare, pentru a ne lamuri cat de grav este inca acest fenomen. Pentru numele lui Dumnezeu, tatii nu sunt criminali in serie! Au si ei dreptul de a-si ingriji copii spitalizati, nu? Eu cred ca mamele si tatii din salon au acelasi scop pe perioada spitalizarii: sa vegheze permanent ca puii lor sa aiba conditii optime. Ca sa nu mai zic ca oricum parintii nu au de regula conditii decente pentru a ramane in spital. Tot pe scaune dorm sau pe un colt de pat, indiferent ca sunt tati sau mame. Cazurile fericite sunt rarisime.
T.A.T.A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Am citit articolul.
Nu reiese ca taticii sunt discriminati.
Nu reiese ca personalul medical e absurd.
citez: "Solutia: reamenajarea saloanelor".
Pentru reamenajare trebuie fonduri.

Comparatia cu spitalele din St. Unite mi se pare ca nuca-n perete.


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Gabi, inteleg din ce spui tu ca nu e vorba de vreo discriminare.
Daca insotitorii dintr-un salon ar fi numai tatici, e in regula, nu?




Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



Banuiesc ca aceasta regula nu tine de discriminare, ci pentru a evita astfel de situatii. In general se interneaza un parinte, dar supravegherea copilului se face in schimburi, daca e posibil. Daca peste zi la un copil sta tata, la altul mama, cred ca nu e nici o problema. In fond, si mama are dreptul sa mearga acasa sa faca un dus sau sa-si vada ceilalti copii, si pana atunci copilul poate fi supravegheat de tata, matusa, etc.
Insa spitalele vor sa evite situatiile neplacute, cum ar fi fost si cazul meu, de aceea prefera mamici internate. Si unele spitale iau mai in serios regulamentul, decat altele. La noi cu copil se poate interna o persoana (nu stiu daca e voie sa fie barbat), dar nimeni nu verifica daca aceea persoana de langa copil e persoana din fisa de internare. Important e sa plateasca (nush ce plateste, ca nici pat, nici mancare nu primeste pt banii lui, chiar daca i se cuvine).

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_A_T_A spune:

Iata ce spunea in urma cu mai bine de un an CONSILIUL NATIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINARII (CNCD). Trebuie editat, asa ca voi posta doar un fragment, restul fiind postat pe net la
http://www.t-a-t-a.ro/2008/12/09/hotararea-nr-649-din-04122008/#more-227

Credeam ca spitalele au renuntat la asemenea practici, dar se pare ca fenomenul e inca prezent!

Citat din HOTARAREA NR. 649 din 04.12.2008 a CNCD:

"Practica de a interzice tatilor internarea cu minorul în spital poate are ca efect o grava încalcare a accesului la acordarea serviciilor de sanatate pentru copii (conform legislatiei din România, interesul suprem al copilului trebuie sa primeze).

Colegiul director este de opinie ca in principiu, o deosebire între parinti, în sensul ca tatal nu poate fi cazat la internarea pacientului minor sub 3 ani, în comparatie cu mama, careia i se permite internarea, pe simplul considerent al sexului, circumstanta care s-ar putea materializa prin impunerea unui ordin, reguli sau dispozitii la internarea într-o unitate medicala, trebuie sa fie justificata de considerente foarte puternice si obiective pentru atingerea unui scop legitim.

În lipsa unor astfel de considerente, o atare deosebire poate îmbraca forma unui tratament diferit, si subsecvent a unei discriminari pe criteriul de sex."
T.A.T.A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Da, Gabi, asta se intelege si din articolul de mai sus: pentru a fi evitate situatiile neplacute, sunt preferate mamicile.
Nu e vreo problema daca taticii inlocuiesc mamicile o parte din zi, ci apar probleme atunci cand acelasi salon e impartit zi si noapte de mamici si tatici (articolul face referire si la problemele care apar atunci cand in salon sunt mamici de etnie diferita...).



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DrgPlm spune:

pentru denizel si Gabi K
Sunt cateva lucruri pe care nu le inteleg :
- Ingradirea unui drept fara baza legala este sau nu este discriminare?
"Si mamicile au drepturi" inseamna ca taticii trebuie sa renunte la ale lor? Si la ce drepturi te referi - specific?
- Parintii insotitori nu sunt bolnavi, nu? Care e prioritatea - confortul mamicii sau confortul COPILULUI BOLNAV? Preferi ca un copil sa ramana neinsotit ca sa nu fie nevoie sa-ti adaptezi tabieturile? Si in continuare nu poti numi aceasta atitudine discriminare?
- Asta e una mai amuzanta - am fost internat cu copii mei la "Alfred Rusescu" - eram singurul barbat pe etaj. Noaptea se auzeau sforaituri din cel putin 3 surse -poate 4 dupa ce adormeam si eu.

Pentru final as vrea sa atrag atentia ca, desi incepe cu discriminarea tatalui, defapt, sa preferi ca un copil sa ramana neinsotit doar ca sa nu ai un barbat in salon este o discriminare a COPILULUI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

T_A_T_A, eu as vrea sa incropim un dialog real.
Ti-au fost aduse argumente, tu vii cu citate. Asta nu e dialog.

Ce parere ai despre faptul ca mamicile spun ca nu pot imparti salonul cu un barbat?

Daca tu ai fi internat impreuna cu copilul tau, te-ai simti confortabil alaturi de 3 sau 4 mamici in salon?


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Nu numai spitatele discrimineaza taticii. Dicriminarea este omniprezenta, in mentalitate , in legi, in justitie, in fata oricarei autoritati etc.

In ceea ce priveste spitalele, discriminarea intervine pentru ca asa cum s-au gasit solutii pentru mame se pot gasi solutii si pentru tata. Dar e mai simplu sa ne ascundem in spatele "evitarii situatiilor neplacute" decat sa incercam sa facem ceva.

Imi aduca aminte ca , acum cativa ani cand copilul meu era internat la Victor Babes, langa salonul in care era internat cu mama lui era o rezerva cu un singur pat . Dar pretul acelei rezerve este evident mai mare. Acolo era internat un tata cu copilul lui. Ca sa se poata interna a trebuit sa plateasca mai mult asadar.
Cum ar fi daca spitalele care au aceasta posibilitate de a oferi o rezerva cu un pat (si chiar cu doua paturi), ar face o reducere pentru taticii care se interneaza in aceste rezerve?

Dar asa cum se intampla in Romania, este nevoie de o lege care sa oblige spitalele sa ofere conditii si taticilor , altfel spitalele vor ramane la sportul preferat: ridicatul din umeri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui DrgPlm

pentru denizel si Gabi K
Sunt cateva lucruri pe care nu le inteleg :
- Ingradirea unui drept fara baza legala este sau nu este discriminare?
"Si mamicile au drepturi" inseamna ca taticii trebuie sa renunte la ale lor? Si la ce drepturi te referi - specific?
- Parintii insotitori nu sunt bolnavi, nu? Care e prioritatea - confortul mamicii sau confortul COPILULUI BOLNAV? Preferi ca un copil sa ramana neinsotit ca sa nu fie nevoie sa-ti adaptezi tabieturile? Si in continuare nu poti numi aceasta atitudine discriminare?
- Asta e una mai amuzanta - am fost internat cu copii mei la "Alfred Rusescu" - eram singurul barbat pe etaj. Noaptea se auzeau sforaituri din cel putin 3 surse -poate 4 dupa ce adormeam si eu.

Pentru final as vrea sa atrag atentia ca, desi incepe cu discriminarea tatalui, defapt, sa preferi ca un copil sa ramana neinsotit doar ca sa nu ai un barbat in salon este o discriminare a COPILULUI.



Eu stiu ce zic mamicile si cat le e de greu sa imparta salonul cu un barbat.
Daca mamicilor nu le-ar fi greu (ca inteleg ca taticii sunt OK cu asta), probabil ca taticii nu ar avea probleme la internare.
Imi pare rau pentru taticii care nu pot sta in spital, alaturi de copiii bolnavi.

Solutia: reamenajarea saloanelor .
Fonduri? Nu sunt! Din donatii se poate rezolva si asta.


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput