Mamici si Gravidute Italia -69-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elizuka spune:

Asaaaa..
De unde sa incep? M-am vazut in listuta cu toate mamicile, ce drag imi e, poate peste 2 sapt adaugam si numele lui bebe. Nu mai am rabdare! Mi se pare ca e o perioada prea lunga de timp intre doua ecografii, cum sunt eu curioasa as face doua-trei pe luna, mi-as lua ecograf acasa, numai sa stiu eu tot, plus ca uneori cand ma simt cam ciudat as da orice sa stiu cum se simte bebe. Nu mai stiu unde am citit de un aparat cu care auzi bataile inimii si daca esti atenta si mici miscari, costa in jur de 60 e...
Sa va zic de nume, ne-am gandit la Sofia Maria si Cristopher Adriano; la fiecare, al doilea prenume este numai pt ca are o semnificatie mai aparte pt fiecare dintre noi, iar primele chiar ne plac si le alesesem inainte sa stim ca o sa avem copil. Hi hi, avem ocazia sa le folosim mai curand decat ne imaginam!
In rest...caut niste poze frumusele cu noi, casa e cam micuta nu e mult de vazut si cred ca ne vom si muta de aici pana nasc. Stam la parter si cam avem probleme cu...scorpionii. Saptamana asta am cam avut de furca.
Incepe Dansez pentru tine, voi urmariti?
Inchei aici, am mereu tendinta sa scriu romane! Imaginati-va cat pot sa vorbesc ! Ciao!

cu puiutz de 14s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Buna!
Facut ceva "lectii" cu juniorul, mancarica si repede pana nu vine picea

Katia ce mandrete de fetita , le-am vazut si pe Sfefix2(noroc cu tine!)
Pe tine te vad mai parca un pic cam obosita...sa fie munca sau ceva preocupari?
I-ai schimbat fetei "bombele"de cercelusi sau sant mai vechi pozele ...oricum printesa e tare emancipata

Daviduca bine ai venit!Sa-ti traiasca baietelul !...mai pov despre tine

Elizuca tare imi plac numele alese ptr baiat...aveti timp sa va hotarati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

hi fetelor!
gata cu spesa la noi
am luat giza si ne-am plimbat la cumparaturi amindoua ca intre fete :))
Roxali-i-am reparat cerceii vechi si acum 2 zile si-a pierdut un cercelus si iar am trecut la bombonele
tre sa-i cumpar altii ca nu l-am gasit inca....mama si tata vor sa-i cumpere de ziua ei altii
ce sa-ti zic....oboseala...ma trezesc zi de zi la 5:20 si nu mai dorm deloc,fata nu vrea sa mai doarma deloc ziua si uite asa ajung de am niste cearcane de zile mari
plus ca parul inchis la culoare le scot si mai si in evidentta si cred ca il fac inapoi blond ca nu-mi place deloc
macar mi-i se mai schimba viso ca asa tot obosita arat
in rest toate bune
fata asta a mea vrea mereu cu lac pe unghii,nu iasa din casa fara geanta,e o figura
la masa seara vrea apa numai din pahar cu picior ca doar e mare
si Stefy a pus ceva poze de cind ne-am intilnit de pasqueta dar nu intra linkul sau e album privat
Elizuka-scorpionii te referi la gindaci de gradina?
vezi ca este o solutie f buna in citeva zile dispar
la noi nu au aparut dar am auzit multi ca au avut din cauza ca a fost an ploios si cind au iesit au iesit nu gluma
ce figura esti cu eco,cred ca toate asa am fi
va doresc un week frumos,sa va odihniti si sa stai linistiti in familie sa va bucurati de tot ce aveti
si vremea asta ma face de mi-e somn,sper ca doarme si pitica de amiaz:)
azi sint de riposi dar m-am trezit pe la 4 apoi la 6 si la 8 si ceva deja eram in giro
si ma mai pling de cearcane
v-am




Mami de Giulia 20/06/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Buna dimineata....sau ce o mai fi...ca acum e mereu zi .
Pe scurt sa va povestim...am mers miercuri dimineata la spital sa ma internez pt inducere...la control aveam ceva contractii, dilatare 1...in prima faza zice medicul de la internare sa mai astept pana maine...da de vine...NU...nu mai astept, am venit azi si gata! Seara la 8 imi da medicament de inducere....dupa 5 minute deja contractiile erau regulate...gata toata lumea fericita...cica a inceput travaliul...OK...suportabil...na....toata lumea...nu mai ai mult...si trece timpul...si trece...pe la vreo 12 noaptea se plictisesc de mine si ma trimit in camera (in tot timpul asta am stat la monitorizare). Pe la 3 noaptea ma iau dureri de nu ma mai tineam pe picioare...pe la 6 ma baga iar la monitorizare...dilatatie2!!! DOAR 2!!!...nu merge nimic...contractiile sunt prea tari....imi rupe doctorul apa....acum toata lumea asteapta....gata o sa ma dilat si nasc...TRECE TIMPUL...NIMIC...contractiile erau de nastere...dar dilatatie...TOT 2!!! In jur de ora 11 ii vad pe toti ca se agita...din cauza contractiilor prea puternice micutul meu nu mai respira cum trebuie si inimioara se oprea pentru un timp...atunci s-a luat repede decizia de cezariana...si asa am venit si noi pe lume.
Dar credeti-ma ca nu conteaza nimic, nici durerile, nici timpul lung...nimic...IMPORTANT E MICUTUL ASTA DE LANGA MINE...care nu doarme acum.

Vrem sa salutam si noi fetele nou intrate pe forum.
Imediat pun si pozicile.

...AMR...1-2 zile
Nunta noastra www.fotoalbum.eu/LAlexandra/a431123" target="_blank">Noi doi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Am pus pozele in al 2 lea album.

Am si uitat...noi suntem un mic print de 3.110 kg si 50 cm...si semanam mai mult cu tati.

Mami de printisor

Nunta noastra www.fotoalbum.eu/LAlexandra/a431123" target="_blank">Noi doi...si Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Ola fetele!!
katiapam, daca nu te superi sa-mi raspunzi, cate ore e part-time-ul tau si cat te plateste (ca sa-mi fac o idee sa stiu daca merita sa dau baiatul la nido)?Da, e 350 euro pana la 13.00, 440 pana la 16 si 550 pana la 18. E privat, de stat nu exista aici. In plus, daca vrei si papa la copil, te mai costa vreo 100 euro. Incep sa ma gandesc sa aduc vreo fata din tara, si sa-l mai tin un an acasa.
elizuka, imi place numele pentru fetita Si eu muream de nerabdare sa-l vad la ecografii, dar niciodata nu ne-a aratat mutrita complet De aparat de ala stiu, gasesti si pe net sa cumperi. Eu nu mi-am luat, daca nu misca bb si ma ingrijoram, bagam o inghetata si imediat se facea simtit.
LAexandra, asa a patit o colega de a mea...Pacat ca a trebuit sa suporti dureri ingrozitoare si tot la cezariana sa ajungi. Eu aveam deja dilatatie 8 cand am ajuns la spital , dar tot pe motiv de incetinire a batailor inimioarei lui mi-au facut cezariana.. Cum s-a adaptat acasa, doarme, papa san?Tu te odihnesti macar putin?

Merg sa-i dau papica lui Loris, ca deja ii e somn.

Va pup

Sambata placuta si duminica asemenea

Gianina, fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Asa s-a nascut Loris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Alexandra-doamne cit e de dulceeeeeeeeee si scump
si deja l-ai prins cu ochii deschisi
e atit de dulce
o va bat tu fetelor ca ati aparut 3 deoadat cu baieteiiiii
Andreea,tu si Nafi
apoi sa nu luati bataie ca ma faceti sa vreau unu si yo
si ce-mi ziceti fa fa si tu unu
nu te zgirci la poze pune mai multe cind ai timp
cum te-ai acomodat in rol? taticul?
cum te descurci?
hai hai cu detalii multe multe de proaspata mamica!!!!
Cu Nafi am mai vb prin mesaje,nu am sunat-o sa nu deranjez dar ne-am messagiat:)
sint bine,cred ca azi deja sint acasa
a facut icter piciul dar mai multe nu mai stiu
asteptam cu nerabdare sa ne pove si ea cum a decurc,cum s-a acomodat ca neomamma si multe poze bineniteles
cind va vad cu puiutii mici ma iau emotiile
Andreea-tu deja ai trecut de primul vaccin,imediat face 4 lunite
doamne parca ieri ai nascut
Kemsy-scumpo iti trimit un pm cu detalii mai multe
part-time nu e ca iti iasa cine stie ce salar mare





Mami de Giulia 20/06/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Si puiutul meu a facut icter...si din pacate pe mine m-au externat duminica, iar pe puiut abia luni...bine macar ca nu l-au mai tinut...ca eu o zi doar am plans intruna ca nici nu stiam cand mi-l da acasa, iar pana la spital e de mers ca sa pot alapta si sa il vad. Dar acum ma bucur ca a trecut.
PRIMA ZI A FOST DE COMA...ii mergea burtica (cred ca de la laptele de la spital si de la perfuzii). Acum incepem sa ne intram incet in ritm, insa e foarte activ, dimineata nu doarme...sta si ne cerceteaza, noaptea abia acum incepem sa dormim cate 2 ore legate. Ii plac foarte mult povestile si mai ales sa ne simta langa el.
Sotiorul a mers deja la munca, e ok pana acum m-am descurcat, mai greu cu oboseala, dar incerc sa recuperez. Sotiorul ma ajuta mult seara cand ajunge acasa, il tine in bratuce dupa ce papa, ma ajuta la schimbat, baita etc. Ii e tae drag si bineinteles zice ca e foarte frumos, ca doar e al nostru.
De papat ...papa enorm...papa...se pisa si caca...si apoi isi da seama ca a facut loc in stomac si iar papa, bine ca macar are mami lapteeee.
IOANA ... apuca-te de treaba...hai cu baietelul, ca si eu imi doresc o fetita...dar mai asteptam

Cum mai am timp va scriu. Va pupacim.

Mami de printisor

Nunta noastra www.fotoalbum.eu/LAlexandra/a431123" target="_blank">Noi doi...si Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Alexandra-vroiam sa-ti scriu in mesajul precedent dar am dat trimite
imi pare rau de travaliul lung,important e ca sinteti bine si Alessandro a venit pe lume sanatos si restul nu mai conteaza
uiti repede
asa bine te inteleg...si eu am patit la fel m-au externat duminica la amiaz si mi-au dat-o luni dupa-masa acasa si mergeam la alaptat la 3 ore
am plins si eu ca o nebuna,te inteleg,hai ca a trecut
e tare frumos aveti cu ce va mindri



Mami de Giulia 20/06/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:



Bun gasit fetelor!
am aparut si noi dar rapid asa...ca suntem inca in faza de adaptare si asta mic de cand am ajuns acasa are 3 faze doar , mananca,urla...si doarme dar cu mari eforturi...
Lapte am dar la limita, daca ma obosesc mai tare raman pe uscat. de azi iau niste chestii homeopate ptr cresterea lactatiei si vitamine ..natalben...plus fier caci dupa nastere aveam hemoglobina 9..

O sa incerc cat de curand sa fac poze si sa va arat licuriciul. ii zic asa de cand cu fototerapia. E un dulcic si-l adoram

ALEXANDRA - FELICITARI!AI UN BEBE PE CINSTE! im pare rau ca ai suferit ceva mai mult dar stiu ca se uita repede,,,nu trebuie decat sa-l privesti pe cel mic si gata!

KATIAPAM, KEMSY - va multumesc mult ptr intermediere

Fetelor va multumesc ptr felicitari. o sa revin cu povestea scrisa pe indelete...cu cat mai multe detalii.

O seara placuta tuturor!








in prelungiri...asteptand bebele (golul) de aur... Riccardo

http://s809.photobucket.com/albums/zz14/nafi_photos/project_bebe/

Mergi la inceput