Gradinita Waldorf

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns starchi spune:

vin si eu sa dezgrop sb

Eu am copilul la gradi Waldorf din Romana. Copilul se simte f bine, e panicat ca intra in vacanta de vara si nu o mai vede pe educatoare si pe colegi. Eu il tot persuadez cu planul B - dus la o gradi particulara pe perioada vacantei. Mi-a spus ca nici nu se gandeste, el merge la educatoarea lui. Ceea ce e de bine, cred.
E f fericit si relaxat, e bun prieten cu ingrijitoarele, striga dupa bucatareasa cat de bun a fost copanul..etc.
In rest: este o gradi fff curata, au bucatarie proprie (mancarea e ok, sg lucru care nu-mi convine e ziua de sunculita de la gustarea de dimineata). Asistenta ii controleaza in fiecare dimineaat cand intra in gradi. Dormitoarele sunt separate, sunt la mansarda si sunt mari, aerisite, cu geam in tavan si niste voaluri care chiar te imbie la somn. Clasele la fel sunt mari si frumoase, toaletele potrivite copiilor, curtea nu e imensa, e ok, are spatiu de nicis, o casuta cu tobogan, o locomotiva si niste chestii pe care te legeni. Pct slab ca n-au gazon dar ii mai duc in parcul din apropiere. Apropo de asta - ii scot zilnic afara - de 2 ori pe zi.
Alta parere sb: imi plac toate educatoarele, fiecare are farmecul ei. Cand mai lipsesc, copiii sunt impartiti asa ca pisoiul meu mereu imi spune ca una canta frumos, alta vb nu stiu cum si tot asa.

In ceea ce priveste acomodarea - mamele nu stau pt ca asa vor - asta e regula in sistemul Waldorf. Si eu am stat desi am job full time dar tin f mult la confortul si fericirea copilului meu.
Regula este ca parintele sau cineva cunoscut (mama e cea mai putin indicata pt ca de ea este cel mai atasat) sa stea in clasa ca sa dea copilului ideea de siguranta. Dar mama nu e lasata sa interactioneze cu copilul, i se da un task, sa coasa de ex si daca copilul incearca sa interactioneze cu ea in detrimentul colectivitatii trebuie sa-i spuna ca ea are o sarcina de indeplinit si nu poate sa se joace cu el. In acest fel copilul are de ales intre a sta linitit langa mama sau a interactiona si integra in grupa. Totul se face slow si calm. Dupa asta urmeaza etapa 2 in care mama/altcineva nu mai sta in clasa ci afara si-si asigura puiul ca daca are stari de panica poate sa deschida usa clasei si sa-si intalneasca mama. Iar dupa aceasta etapa copilul accepta ca e in siguranta, se obisnuieste cu mediu, etc.

In concluzie, nu sunt adeptii lasatului copilului sa urle pe ideea ca se obisnuieste el. Copilul trebuie asigurat ca nu e abandonat intr-un mediu necunoscut. Ceea ce mie mi se pare super!!

O alta obs: toti acesti pasi sunt aplicati in functie de copil. Daca el e ok din prima zi, parintii nu mai stau nici in clasa nici pe hol. Daca nu, cazul piticului meu, se sta ceva pe la usi, imp e ca acum nici pupicul de la revedere nu mi-l mai da. Abia asteapta sa intre in clasa.

Un alt avantaj al acestei metode este ca, stand acolo, o poti obs pe ed, directoare,asistenta, ingrijitoare&curatenie..ceea ce face bine la psihicul parintelui.
Cam asta am avutde spus!
Sa luati o decizie cat mai buna!

Starchi&2spiridusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns starchi spune:

Ca sa respect cursul istoriei: acomodarea noi am facut-o la gradi Waldorf particulara. Dupa ce l-am mutat aici n-am mai trecut prin aceasta etapa. Filosofia banuisec insa ca ramane aceeasi.

Tot Starchi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manusof spune:

Buna dimineata!
Eu mi-am inscris baiatul la Waldorf Popa Nan si incepe din toamna. La sedinta cu parintii, insa, am ramas neplacut impresionata de educatoarea la care a fost repartizat - Gabi. Stie cineva ceva despre ea? Lucreaza acolo doar de anul trecut. Intentionez sa rog sa fie mutat la grupa piticilor, unde sunt educatoare Teo (o doamna mai in varsta)si o dra., Isopescu, prof. de engleza. Poate cineva sa-mi spuna impresii despre ele? Dra Isopescu este aceeasi persoana cu Irina?
Va multumesc,

Sof

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui manusof

Dra Isopescu este aceeasi persoana cu Irina?
Va multumesc,

Sof

Nu. Nu stiu nimic despre ele. Singura despre care stiu ca e ok e Meri, directoarea. Acolo are fetita prietena mea. Mai sunt educatoare ok, din auzite...dar nu le stiu.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m123 spune:

Buna ziua tuturor

Noi am ales acest sistem din toamana anului 2010 pentru ca inainte copilul a fost la o gradinita particulara, unde intr-adevar a facut mari progrese, insa plangea zilnic cand trebuia sa mearga la gradi.
Acum e in grupa d-nei Irina si nu mai avem probleme de acest fel. Copilul invata lucruri noi, ce-i drept ritmul nu este foarte accelerat (fata de gradinita anterioara) insa copilul este mult mai fericit.
Timp de 3 luni copilul nu a racit, ceea ce ma face sa cred ca personalul se ingrijeste si de modul in care se imbraca copiii atunci cand ies afara (zilnic, daca vremea permite).
Subscriu opiniilor referitoare la mese si la curtea mica (insa aceasta poate fi compensata cu plimbarea in parc dupa ce plecam de la gradi).
Am vazut o apreciere negativa la adresa educatoarei, cel mai bine ar fi sa o cunoasteti, apoi sa decideti. Tineti cont si de de opiniile pozitive :)
Referitor la adaptarea copilului, depinde in mare masura de educatoare, dar si de personalitatea copilului dvs. raportata la a celorlati din colectiv (care se schimba de la an la an). De aceea totul este relativ, indiferent de gradinita pe care ati ales-o.
Bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Si eu am copiii la gradi waldorf din Romana si in afara de conditiile expuse foarte corect de starchi referitor la igiena, organizare interna si mancare, nu sunt multumita de nimic.
Adica, da, e foarte curat, mancarea e f buna si suficienta, personalul suficient de dragut pentru cat percep copiii, dar dpdv educational nu sunt multumita. Nu intentionez sa imi dau copiii la scoala waldorf si consider ca gradinita waldorf nu are cum sa ii pregateasca pt a face fata la scoala traditionala. Asa ca ii voi multa la o gradi traditionala din toamna.
Bile negre as putea expune si eu pe forum dar nu cred ca are vreun rost. despre cele trei educatoare "dragute" dintre care pe una o au copiii mei pot spune ceva negativ vazut cu ochii mei in perioada de acomodare, despre bucatareasca la fel... singurele tipe cu adevarat devotate si care trateaza copiii exact cum ar trebui sa fie tratati (cu calm, rabdare, fara presiuni psihice) sunt, culmea, cele doua ingrijitoare si atat!
Pacat, pentru ca aceasta gradinita chiar se ridica la un standard foarte inalt dpdv conditii, dar se pare ca waldorful ori nu se stie aplica la noi, ori nu este metoda potrivita pentru copiii mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Nu vreau sa par ca ma bag in discutia legata de gradinite-dar as vrea sa va intreb dc ele chair urmeaza sistemul WALDORF.
Eu stiu f. bine cu ce se maninca, am ales insa pt copii mei sistemul Montessori-la nivel de gradinita insa si as vrea doar sa va recomand sa cititi exact despre sistem si sa incercati sa vedeti cat din el este respectat.
Sistemul Waldorf pe termen lunig, peste 2 ani, nu are efecte pozitive asupra copiilor-decat dc vreti sa fie cumva "Diferiti:"-sau sa traiasca intr-o lume"perfecta"-ceea ce nu exista.
Faptul ca invata chestii academice mai repede este ok, cum ziceam pe termen scurt, dar faptul ca totul se rezuma la asa zisa perfectiune,pe termen lung nu ii ajuta-pt ca societatea in care traiesc nu prea are legatura cu mediul in care ei sunt educati si o sa le fie f. f.f greu sa se adapteze la realitate- eu asta vreau sa subliniez.
Bineinteles ca fiecare ia decizii asa cum doreste pt copiii lor.Bafta in gasirea locului care e cel mai potrivit fiecaruia.

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_deli spune:

Buna dimineata! Stiti cumva daca vreuna dintre gradinitele Waldorf (Popa Nan / Romana) accepta si copilasi sub 2 ani?

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

stiu sigur ca cea din Romana nu accepta copii sub 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m123 spune:

nu
din cate am aflat, cei mai mici copii sunt cei care implinesc 3 ani in anul scolar pentru care se face inscrierea

Mergi la inceput