Gradinita Waldorf

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gasca spune:


Buna ziua! Sunt noua pe acest forum. Am urmarit toate discutiile legate de acest subiect si de o saptamana am devenit dierct interesata de tema. Mi-am inscris baietii (3 ani si jumatate)la gradinita nr.113 Waldorf din Popa Nan. Am observat ca pe dosarul copiilor scria numele Irina (sa fie oare numele educatoarei?). Suntem asteptati la inceputul lui iunie pentru o sedinta cu parintii noi. Abia astept. Baietii (Rares si Matei) sunt deja la gradinita (traditionala), iar din toamna vreau sa mearga la waldorf. Sunt foarte incantata de acest sistem si din respect pentu copiii mei am ales alternativa asta despre care am citit foarte mult si nu am gasit nimic care sa-mi zdruncine acest entuziasm. Baietii sunt nazdravani, foarte energici, spirite libere.... nu au avut niciodata ingradiri din partea noastra (a parintilor), singura regula este ca libertatea lor se intinde pana acolo unde se intersecteaza cu libertatea altcuiva (in sensul ca nu au voie sa deranjeze, sa loveasca, sa strice etc); am incercat pe cat posibil sa nu le strivim personalitatea. In gradinita la care sunt acum nu le e bine, se depersonalizeaza, se inhiba. Metoda pedagogica e foarte brutala si rigida. Mi-am pus mari sperante in pedagogia Waldorf care promoveaza individualismul si creativitatea. Mi-ar placea sa pot transforma energia lor debordanta in creatie, in ceva constructiv. Eu nu stiu cum sa fac asta, tot incerc dar nu-mi iese, nu stiu metode.
M-ar interesa totusi niste informatii de ordin administrativ legate de gradinita din Pona Nan, de genul: exista altfel de taxe in afara celor de masa si fondul clasei, se dau spagi? cadouri? care sunt pretentiile cadrelor didactice de la parinti ( financiar vorbind), nu stau foarte stralucit la capitolul asta si de aceea as vrea sa stiu, ca sa fiu pregatita.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gasca


Buna ziua! Sunt noua pe acest forum. Am urmarit toate discutiile legate de acest subiect si de o saptamana am devenit dierct interesata de tema. Mi-am inscris baietii (3 ani si jumatate)la gradinita nr.113 Waldorf din Popa Nan. Am observat ca pe dosarul copiilor scria numele Irina (sa fie oare numele educatoarei?). Suntem asteptati la inceputul lui iunie pentru o sedinta cu parintii noi. Abia astept. Baietii (Rares si Matei) sunt deja la gradinita (traditionala), iar din toamna vreau sa mearga la waldorf. Sunt foarte incantata de acest sistem si din respect pentu copiii mei am ales alternativa asta despre care am citit foarte mult si nu am gasit nimic care sa-mi zdruncine acest entuziasm. Baietii sunt nazdravani, foarte energici, spirite libere.... nu au avut niciodata ingradiri din partea noastra (a parintilor), singura regula este ca libertatea lor se intinde pana acolo unde se intersecteaza cu libertatea altcuiva (in sensul ca nu au voie sa deranjeze, sa loveasca, sa strice etc); am incercat pe cat posibil sa nu le strivim personalitatea. In gradinita la care sunt acum nu le e bine, se depersonalizeaza, se inhiba. Metoda pedagogica e foarte brutala si rigida. Mi-am pus mari sperante in pedagogia Waldorf care promoveaza individualismul si creativitatea. Mi-ar placea sa pot transforma energia lor debordanta in creatie, in ceva constructiv. Eu nu stiu cum sa fac asta, tot incerc dar nu-mi iese, nu stiu metode.
M-ar interesa totusi niste informatii de ordin administrativ legate de gradinita din Pona Nan, de genul: exista altfel de taxe in afara celor de masa si fondul clasei, se dau spagi? cadouri? care sunt pretentiile cadrelor didactice de la parinti ( financiar vorbind), nu stau foarte stralucit la capitolul asta si de aceea as vrea sa stiu, ca sa fiu pregatita.

Multumesc!


Sfatul meu este sa incerci sa-i muti de la Irina. Experienta noastra negativa s-a dovedit a fi in mare parte din cauza ei.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gasca spune:

Mie imi e teama ca or sa-i refuze cand vor vedea ce nazdravani sunt.

Sunt dispusa sa incerc cu educatoarea Irina atata timp cand am siguranta ca nu-i bruscheaza.
La gradinita unde suntem acum platim pt amandoi aproximativ 750 lei/ luna (masa, suplinitoarea, teatru, excursii, atentii, necesare - hatie igienica, servetele, sapun etc). Tot aici mi se reprosaza neincetat ca Rares si Matei nu stau cuminti la masa, se bat, nu vor sa-si puna pijamaua la culcare, ca nu deseneaza pe teme, ca deseneaza urat, ca nu sunt atenti (aici incearca sa-i invete ca la scoala sa numere crescator si descrescator, ex: :" care sunt vecinii cifrei 1?", ii invata sa raspunda " Frumos, in propozitie! daca nu, mergi la coltul copiilor obraznici") - lucruri care, pe copii, inca nu-i intereseaza, cel putin pe ai mei. Ei ar trebui acum sa socializeze, sa invete sa comunice ( dupa aproape 5 luni de gradinita baietii inca nu stiu cum ii cheama pe colegii lor), nici educatoarea nu stie inca care e Rares si care e Matei (desi nu-i imbrac niciodata la fel)si am grija sa-i spun in fiecare dimineata care e unul si care e celalalt.

Cum e in Popa Nan din punctele astea de vedere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Irina este o educatoare care are probleme de comunicare cu copiii, sau cel putin cu copiii pe care nu-i are in gratii. Este foarte adevarat ca se poarta diferit cu copiii ale caror mame ii sunt prietene, ceea ce este inadmisibil din partea unei educatoare.
Din pacate are si alte probleme pe care le-am aflat ulterior si care m-au ingrozit. Ma bucur ca am luat rapid decizia de a retrage copilul.

Gasca te sfatuiesc sa incerci sa te documentezi foarte bine si iti doresc sa iei decizia corecta si potrivita pentru tine.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gasca spune:


Voi merge pana la gradinita sa inreb daca se poate sa ne primeasca pt acomodare cateva ore. Nu am mai facut asta si nu stiu in ce consta. Ii las pe copii acolo cateva ore si apoi ma intorc sa-i iau, sau stau si eu cu ei pe perioada acomodarii ( ca sa pot sa observ reactii copiilor, metodele aplicate in diferite situatii, stilul educatoarei etc)
Voi cand ati fost la acomodare cum s-a procedat?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Gabriela, daca nu ai copilul la Irina, nu ai cum sa-ti dai seama de lucurile pe care le-a simtit copilul meu pe pielea lui si ce am simtit eu, vazand ca a devenit un copil trist si necomunicativ in doar 3 luni, dintr-un copil vesel, exuberant si dornic sa mearga dimineata la gradi.
Da, am auzit ca Adriana e buna, iar la Meri are prietena mea fetita si e ok.
Noi am avut ghinion...am plecat de mult, din ianuarie.
Nu contest faptul ca Irina ar fi persoana ok in afara gradinitei, si tu fiind prietena cu ea o cunosti doar din acest punct de vedere...insa, din pacate ca educatoarea nu e. Eu nu o cunosc decat in ipostaza de educatoare si aceasta ipostaza e importanta pentru mine si copil.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Gasca, eu am inteles ca erau mame care stateau in grupa cu copiii. Nu erau la acomodare, ci stateau ca asa vroiau...eu nu am priceput aspectul asta. Duc copiii la gradinita in primul rand ca sa imi pot face treburile, serviciul, etc....ma rog, nu e important...poate nu aveau servici....dar mie una mi se parea nepotrivit sa mai stea si niste parinti printe copii, care si asa sunt foarte multi, iar sala de clasa minuscula...era foarte inghesuit...abia aveau loc copiii...ba mai mult dormeau cate 2 in pat.
Sunt si sali mai mari...de ex, sala la care e Meri e mult mai mare.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

l

Mergi la inceput