O intrebare stupida... :)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui cllaudia

Eu mor cand aud unele persoane ca se "irita" de la prezervativ


Da, prea multi se rasfata ca nu "suporta" prezervativul.
Da unii chiar nu-l suporta..

"Prezervativul este singurul mijloc de protectie impotriva bolilor transmisibile sexual.

Dar exista persoane carora latexul, un tip de cauciuc din care este facut prezervativul, le provoaca alergie. Ea se traduce prin iritatii, mancarimi si roseata, fiind frecventa mai ales la femei. De la urticarie si rinoconjunctivite, reactiile pot ajunge, in cazuri rare la astm, asfixie sau soc anafilactic cu pierderea cunostintei. Nu se pune problema alegerii intre abstinenta si alergie. Pentru a micsora riscurile de aparitie a alergiei, alegeti prezervative hipoalergenice foarte subtiri (0,035mm), care contin latex deproteinizat sau poliuretan (duron). In plus, va sunt interzise cele colorate sau cu diferite arome."

http://www.musXXXetel.ro/stiri_medicale.php?id=Prezervativul,%20risc%20de%20alergie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

madrugada, schimba ginecologul si incearca sa ajungi la un cabinet de planning familial, unde vei afla ca exista si alte metode contraceptive, in afara prezervativului si a anticonceptionalelor...

spalaturile ti-au fost recomandate in principiu pentru calmarea iritatiilor...imi si imaginez cum stai sa faci ceiuletul si pregatesti punguta cu bicarbonat si irigatorul, in ziua de..., la ora..., cand stii ca vei avea contact sexual...
de curiozitate, ce varsta are ginecologul tau ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Dar nu exista contraceptive locale? Diafragma, spermicide? Ce medici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Si medicul a fost de acord ca iritatia probine de la prezervativ?
Sigur nu de la altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madrugada spune:

Buna ziua,
Nu ma supar,dar daca eram fiica dvs, ma mai judecati cu atat asprime?
Am pus o singura intrebare, citez "As vrea sa stiu daca este sau nu o metoda eficienta, chiar daca o voi folosi temporar. Este eficienta si la cateva ore dupa contactul sexual? As dori raspuns strict la intrebarea mea."
Marea greseala am facut ca am dat prea multe explicatii, de ce nu pot folosi temporar prezervativul si contraceptivele. Iar dvs ati sarit majoritatea sa construiti scenarii despre situatia mea sexuala, in loc sa va limitati pur si simplu la raspuns.
Ati reactionat nedrept dandu-mi lectii cu superioritate fara a gandi macar 5 minute inainte.
Permiteti-mi sa va spun ca nu ma cunoasteti si ca atare m-ati judecat gresit.
Credeti-ma nu v-am solicitat raspunsul la o intrebare doar ca sa ma aflu in treaba. Dar pe viitor ma voi lipsi sa va mai solicit sfaturile.
Inainte de a da cu pietre, inchipuiti-va o secunda ca in locul meu este fiica dvs de 16 ani,ati mai fi raspuns la fel?
Multumesc oricum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madrugada

Buna ziua,
Nu ma supar,dar daca eram fiica dvs, ma mai judecati cu atat asprime?
Am pus o singura intrebare, citez "As vrea sa stiu daca este sau nu o metoda eficienta, chiar daca o voi folosi temporar. Este eficienta si la cateva ore dupa contactul sexual? As dori raspuns strict la intrebarea mea."
Marea greseala am facut ca am dat prea multe explicatii, de ce nu pot folosi temporar prezervativul si contraceptivele. Iar dvs ati sarit majoritatea sa construiti scenarii despre situatia mea sexuala, in loc sa va limitati pur si simplu la raspuns.
Ati reactionat nedrept dandu-mi lectii cu superioritate fara a gandi macar 5 minute inainte.
Permiteti-mi sa va spun ca nu ma cunoasteti si ca atare m-ati judecat gresit.
Credeti-ma nu v-am solicitat raspunsul la o intrebare doar ca sa ma aflu in treaba. Dar pe viitor ma voi lipsi sa va mai solicit sfaturile.
Inainte de a da cu pietre, inchipuiti-va o secunda ca in locul meu este fiica dvs de 16 ani,ati mai fi raspuns la fel?
Multumesc oricum!


draga mea, nu a fost nimeni aspra cu tine. (scuze ca te tutuiesc, dar asa obisnuim aici pe forum). Singura persoana criticata a fost ginecologul tau, care ori te-a indrumat gresit, ori nu a explicat destul de clar, ce ai de facut.
Ceea ce pot sa-ti spun, asa ca sa fac o sinteza a raspunsurilor, e aceeasi cu ce as zice si fiicei mele la 16 ani: schimba ginecologul, intreaba-l de spermicide, de diafragma, de pansamentul anticonceptional, etc.
Nu trebuie sa te superi pe noi, suntem multe persoane cu multe pareri, unii critica, altii aproba, dar in fond fiecare parere exprimata poate fi chiar si de folos, daca citesti printre randuri.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

No tu draga Madrugada, dar de ce sari asa, ca n-a avut nimeni nimic cu tine.
Nici nu stiam cati ani ai , ce experiente ai, ca sa ne permitem sa te tratam cu superioritate.
Ai primit raspunsuri: NU e o cale de a te proteja de sarcini nedorite facand spalaturi vaginale cu musetel si bicarbonat.

Daca in locul tau ar fi fiica mea de 16 ani, as fi si mai dura cu ea, te-ai linistit? As avea pretentia de la ea sa cunoasca metodele conctraceptive eficiente daca tot isi incepe viata sexuala. Ba chiar eu i le-as enumera, inainte de a ajunge la ginecologi care recomanda musetelul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

madrugada, nu exista nici o metoda contraceptiva suta la suta, atata timp cate exista relatii sexuale. oricata eficienta ar avea anumite metode, exista un risc.
nimeni nu-ti poate spune sigur, daca dupa cele 4 ore de la contact, folosirea irigatorului a fost eficienta sau nu.
daca medicul actual nu-ti pare eficient, il poti schimba.

daca ai fii fiica mea, te-as iubi atat de mult si te-as invata tot ce stiu, ca sa nu fi nevoita sa-ti expui problemele intime, acolo unde te poate judeca cineva.

PS, sa nu uitam ca nimeni dintre noi nu s-a nascut invatat si tot ce stim datoram cuiva care a avut rabdare sa ne invete.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld



daca ai fii fiica mea, te-as iubi atat de mult si te-as invata tot ce stiu, ca sa nu fi nevoita sa-ti expui problemele intime, acolo unde te poate judeca cineva.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!











ce frumos ai spus, mi-au dat lacrimile

Nikole, mami deAlbastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si Albastrica/Luana Maria
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Ideal este sa gasesti un tip de prezervative care nu te irita. Iritatia poate fi de la latex - caz in care vei folosi prezervative din cauciuc natural, dar si de la tipul de spermicid care le acopera - caz in care gasesti unele cu alt tip de spermicid sau fara.
Pana una-alta, "metoda spalaturilor" nu are nicio legatura cu contraceptia.
Poti incerca metoda calendarului dublata de teste de ovulatie si abstinenta in perioada fertila sau spermicide (crema, foite etc) presupunand ca nu esti alergica la ele. Totusi, pe termen mediu si lung trebuie gasit un tip de prezervative cu care sa te impaci, e foarte important pentru ca e singurul care pazeste in oarecare masura de BTS.

Ps Daca ti-e teama ca ai ramas insarcinata dupa acel contact la care ai facut spalaturi la 4 ore, fa un test de sarcina in ziua in care presupui ca ar fi trebuit sa iti vina ciclul si/sau cateva zile dupa.
Daca se mai intampla sa ai contact sexual neprotejat intr-o zi presupus fertila, fugi la farmacie si cere pilula de a doua zi. trebuie luata in maximum 72 ore de la contactul sexual.Ai grija insa ca nu o poti lua mai des de doua ori in 12 luni (nu ca n-ar avea efect neaparat, dar iti dai peste cap hormonii rau).

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput