"Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010(68)"

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aniska80 spune:

Am intrebat in capitolul trecut...dar la sfarsit...si nu cred ca a vazut colega noastra...nikolett2445despre ceaiul prietenei ei...cu cele 3 ingrediente...era ceaiul preparat sau facea ea din toate cele 3 ingrediente?Multumesc anticipat de raspuns!

Anamaria,mami a lui Denis(22.04.2003)&35+cuMELISSA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andradap

Vaccinul BCG stiu ca se gasea si in farmacii. Bubu30, tu ce stii? Am vazut ca spui ca lucrezi intr-o farmacie si de-aia te intreb pe tine. Eu chiar imi pusesem in cap sa cumpar pt bagajul de maternitate asa ceva. Din cate stiam eu se gasea in farmacii, doar ca se dadea la cutie (adica 5 vaccinuri). Nu ma deranja sa platesc 4 doze in plus pe care le-as fi daruit in maternitate altor 4 bebei. Dar daca nu se mai gaseste nici in farmacii, incep sa ma infior. Nu de alta, dar bantuie din ce in ce mai tare TBC-ul... ca sa nu mai vorbim de formele rezistente


Mami de ANTONIO (12.05.2007) si 36+ www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/05/11/2010.png" target="_blank">DOMINIC

Dumnezeu a vrut ca el sa existe


Eu nu lucrez momentan in farmacie, dar mama si soacra lucreaza in farmacie si sotul meu la cel mai mare depozit de medicamente din tara, si nici unul nu are acest vaccin.


Ruxi 33 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

auziti, dar vaccinul nu trebuie tinut la frigider? adica si daca il gasim de cumparat (ce sa zic, eu sper sa se normalizeze situatia pana oi naste eu), trebuie conservat cumva, nu tinut oricum. eu asa am facut cu vaccinurile pentru david (ca am optat pt schma de vaccin cumparata) stiu ca aveam indicatii clare sa-l cumpar numai cu o zi inainte si musai sa-l tin la frigider, apoi imediat sa-l ducem la dr pt administrare.

oricum, mare tampenie asta cu lipsa vaccinurilor, daca in romania astia nu sunt in stare sa-l produca, de ce naiba nu-l importa de undeva?




_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) + 31+ Damian
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Hello dragelor!

Nana, pare super frumos apartamentul, spatios, iar pretul este excelent, felicitari pentru abilitatile de negociere!

Artu, felicitari pentru caderea buricelului, ati mai scapat de o grija!!! Tare frumos povestesti tu cum adormiti seara toti trei, tati nu se simte neglijat?

Cris, biata de tine, ce soacra 'neinspirata', in loc sa te incurajeze, ea te baga mai rau in sperieti. Bine ca nu pui la suflet, mare lucru

Ce adeverinta de la munca ne trebuie in dosarul de spital??? Ca de asta habar n-aveam...

Apropo de asta, o sa merg maine pt prima oara la medicul de familie sa imi iau adeverinta ca sunt gravi cu care sa instiintez si oficial angajatorul. Deh, pana acum mi-a fost lene sa ma deplasez... Spuneti-mi va rog, adeverinta asta care atesta ca esti gravida, ce trebuie sa contina?? Exista vreun formular tip?

In concediu de maternitate intru de la 1 mai, mai am ceva hartogaraie de facut, aveti idee, sau doar sa iau concediul de la medic si sa-l duc lunar la angajator? Din pacate, nici medicul de familie nu prea stie (cica are mai mult mosi si babe in grija) si nici angajatorul nu a mai avut alte gravi pana acum, asa ca toata informarea pica pe mine...

trimit si revin



Cristina, fericita 31+ cu Patricia

AMR 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Asaaa

Am visat si eu azi noapte pentru prima data ca am nascut, aveam 37 de saptamani (sper sa nu se adevereasca si totusi sa duc sarcina pana la 39-40). In rest, toate destul de ok, fetita era o dulce si o durdulie, operatia nu era horror, era lunga dar subtirica, doar cu asistentele ce aveam ceva probleme ca erau spagare Asta pt ca am tot citit ieri pe un alt forum despre nasterea la CF2, si ma rog, erau si povesti mai ok, si unele mai putin ok legate de asistente si conditii.
Ce m-a mirat din ce am citit: spuneau fetele ca s-au dus inclusiv cu calmantele si seringile de 5 si 10 dupa ele (eu credeam ca spitalul ar trebui macar asta sa aiba...), pansamente sterile, toate hainutele de bebe (de a doua zi incolo), unele ziceau chiar ca si-au adus lenjeria de pat proprie (?!) si ca au cumparat si manusi chirurgicale pt medic!!!! Voi ati mai auzit de asa ceva, la voi in spitale exista astfel de cerinte?
Alinutzaa, tu stiu ca nasti tot la CF2, ti-a dat medicul vreo lista cu ce trebuie sa ai la tine?

Cristina, fericita 31+ cu Patricia

AMR 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

hello

am avut o zi cam ciudata,cu dureri de burta ciudate si partea cea mai nasoala e ca nu stiu daca sunt simple dureri de burta sau contractii dureroase ale uterului.am senzatia aia de dar e doar senzatia.qm luat no-spa si am stat numai in pat iar de vreo doua ore au incetat durerile,mai am asa cate un junghi...nu radeti de mine,mama cu "experienta",dar am avut peridurala asa ca nu stiu 100% cum sunt acele contractii dureroase.singurele dureri simtite la nastere au durat vreo 15-20 min cat m-au pus sa imping (trecuse din efectul anesteziei).
am mai avut niste reprize din astea pe la 25 de saptani si am luat gynipral -la recomandarea medicului-dar parca n-as vrea sa mai bag pastile de la orice...mi-a mai spus dr sa iau supo' cu scobutil,le-a incercat cineva,sunt mai eficiente ca no-spa????????


ioana asa e la sectorul 1?eu am nascut in sect 2 si tot de la sect 2 am luat certificatul de nastere,pe baza hartiei de la spital.eu am domiciliul in 4 iar sotul in 1.doar cand am facut dosarul de cic m-au pus sa aduc o negatie cum ca nu incasez alocatie si de la sectorul 2 parca.complicate caile birocratiei,am asa o sila...

cum e cu BCG ul pana la urma?e sau nu e?


nana e suuuper apartamentul si la 4 camere pretul e ok.cu renovatul e chestie de gusturi,dar e curat din ce se vede ,adica totusi e altceva decat sa iei o maghernita si sa o pui la punct....marog, nici eu nu ma innebunesc dupa ofertele de apartamente cu super dotari,care dotari poate ca pe mine ma lasa rece (vreo gresie sau faianta in culori ciudate sau vreun plafon fals pus ca nuca in perete).

noi cautam chirie si am ramas socata ce pot unii sa scoata pe piata,ia bagati un ochi www.cauta-imobiliare.ro/detaliu/ia74455.htm" target="_blank">aici sa radeti.marog,rasul plansul.si cere si 250 de euro pe el!!!


Pup!!!




Mamica de poznase: Adriana Maria (11.01.2007) si 31+ cu nazdravana nr 2
Blog de mama si nu numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Crissy, Anamaria (aniska), Gabi , multumesc si voua!

Ruxi, inca iau 3 comprimate de Gynipral pe zi, pana la 38 de saptamani. NoSpa si Scobutil doar la nevoie, direct in posterior , numai ca acuma sunt singura acasa, medicul de familie a fost de dimineata azi la cabinet, si nu are cine ma intepa...

Totusi am vorbit cu medicul (desi nu ma dor deloc, doar ma jeneaza), care nu s-a impacientat, si ma asteapta pe la sase sa ma vada.

Nana 35+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr: -5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

crissyai nevoie de o adeverinta de salariat din care sa reiasa plata contributiei la asig de sanatate ,cu contul in care sunt virati banutii.pe a mea scrie ceva de genul 'se adevereste ca dna...este salariata soc noastre cu ctr pe per nedeterminata .... soc retine si vireaza contributia la asig soc de san in contul....deschis la trezoreria..." mai e mentionat si cate zile de concediu medical am avut in ultimul an si bineinteles,faptul ca mi-a fost eliberata pt a imi servi la spital.e valabila 3 luni.contabila sau cei de la resurse umane sigur stiu ce sa iti dea.





Mamica de poznase: Adriana Maria (11.01.2007) si 31+ cu nazdravana nr 2
Blog de mama si nu numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_s

crissyai nevoie de o adeverinta de salariat din care sa reiasa plata contributiei la asig de sanatate ,cu contul in care sunt virati banutii.pe a mea scrie ceva de genul 'se adevereste ca dna...este salariata soc noastre cu ctr pe per nedeterminata .... soc retine si vireaza contributia la asig soc de san in contul....deschis la trezoreria..." mai e mentionat si cate zile de concediu medical am avut in ultimul an si bineinteles,faptul ca mi-a fost eliberata pt a imi servi la spital.e valabila 3 luni.contabila sau cei de la resurse umane sigur stiu ce sa iti dea.





Mamica de poznase: Adriana Maria (11.01.2007) si 31+ cu nazdravana nr 2
Blog de mama si nu numai


Gabriela, multumesc Suntem o firma mica, 12 oameni, n-avem dpt resurse umane, iar contabilitatea e externalizata, deci tot eu o fac, eu o stampilez si daca nu e sefa tot eu o si semnez

Cristina, fericita 31+ cu Patricia

AMR 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_s
noi cautam chirie si am ramas socata ce pot unii sa scoata pe piata,ia bagati un ochi www.cauta-imobiliare.ro/detaliu/ia74455.htm" target="_blank">aici sa radeti.marog,rasul plansul.si cere si 250 de euro pe el!!!

Mamica de poznase: Adriana Maria (11.01.2007) si 31+ cu nazdravana nr 2
Blog de mama si nu numai


Deci cam cu atat ma gandeam eu sa dam in chirie apartamentul in care stam acuma (desi ma doare sufletul), cat sa-si plateasca singur rata de la banca (255 euro), si de aici vreau sa plec doar cu hainele, plantele, calculatorul, cartile si oalele din bucatarie ; nu vreau sa ma lacomesc, mai bine sa gasesc pe cineva de treaba, care sa ingrijeasca lucrurile, decat sa castig nu stiu cat... Sa stii ca am vazut si eu apartamente horror, cu proprietari batuti in cap, care cereau exagerat... Dar stii cum se zice: prost nu e cine cere, ci ala care da.

Nana 35+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr: -5

Mergi la inceput