**Zmeurici de iulie-august 2009 (37)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

ungaras scumpa tare MC, ce manca acolo, tragea dintr.o ceapa verde? hihi! Cica e buna pt durerile de gingii. :)

elenada chiar ma intrebam odata cum recoltezi urina pentru proba, aha cu punguta. poate Ana are nevoie de mai mult calciu de prefera lactatele, da-i ce vrea. Daris a mea tot ce voia sa mai manance era carne si peste, am zis ca o fi avand nevoie de proteine, asa ca o las. Si paine mai vrea, sau biscuiti, de astia mai putin ii dau, dar merg pe mana ei pana vad ca nu e critic cu ne-mancatul.

Giova poate Edi suge repede, nu putin. Nu se aude "gulp gulp" cand trage? Dari suge repede cred eu, ca o aud cum inghite.

Patricia chiar ma intrebam ce mai faceti voi. Ce bine ca Daniel suge numai de la tine, isi proportioneaza el mancarea bine. Alunele is posibile alergene, dar eu am dat, daca ii aparea ceva ii puneam stop si gata. Daca ea a vrut... ii respect dorintele. hehe.
E bun copacul ala de mango numai ca desi nu da soarele e asa de cald ca tot nu pot sta prea mult sub el. Nu ma invidia de caldura, really! :P

Pup ca s-a sculat vorbin copila mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Neata fetelor!
Imi fac putin timp sa mai scriu si eu un pic.Alex umbla peste tot,pasionat de prize,cabluri,maine pun in tot livingul mocheta,nu se mai poate,imi e frica sa nu cada pe gresie.
I-am facut si eu hemoglobina si a iesit 13,deci eu nu cred ca are nevoie de supliment de fier asa cum vroia pediatra.Cu mancarea e pe toane,cand vrea mananca,cand nu vrea nu mananca,baza e tot sanul,inca suge foarte mult,astept si eu sa isi mai scoata din mesele de lapte in special din cele de noaptea.
Am vazut zmeurici frumoase din tari straine,MC,Denis si Albert niste frumosi toti,pozele cu Albert in flori sunt superbe,e si el o floricica.
Giova frumoasa rochia,sa o porti sanatoasa!

Ma duc sa fac un piure din mar cu para sa ma rog de Alex sa manance,nu se omoara cu fructele.


mami fericita cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONITZA86 spune:

Buna gasit si de la noi!



Dupa o pauza de nesemnat condicuta,am reenit si noi printre zmeurici dulcici.Am fost plecati de sarbatori la socrii,Stefania a racit si de atunci ne chinuim cu mucii.NE-a dat trimitere la Orl,rezultat -rinita- tratament picaturide doua feluri preparate in farmacie si nurofen .Nasucul saracuta il are asa de infundat de se enerveaaza k nu poate sa suga tzitzi.Ahhh si vreau sa spun nu numai k nu a luat in greuatate ci a scazut cam 500 de grame,pofta de mancare ioc,dintzuci ioc.Pe de alta parte sotul s-a operat la mana ca a avut un chist si are mana imobilizata 21 de zile fapt pentru care nu prea ma mai poate ajuta deloc .
Stefi vb non stop ma-ma,ta-ta,ba-ba,pa-pa,sre ridica de orice considera ea k o intereseaza ,uita sa se mai tina isi ocupa ambele manute si buf jos,si iar o ia de la capat.NU mai poti sa faci nimic cu ea in casa e foarte curioasa,trage de tot,devin interesante sertarele pe principiu (ce mai gasesc si aici?)papucii de casa,telecomnada,telefoanele mai putin jucariile.
|Vremea buna vad k intarzie sa apara ,nu mai putem sa iesim la plimbarica,incasa somnul e cam de trei ori pe zi cam de o ora(10-11 14-15,18-19) si seara adoarme pe la 23:30.
Incerc sa va mai citesc din urma dar nu stiu cand apuc Stefi,e pasionata de tastatura laptopului si cum ma vede,cum intinde manutele sa o iau in brate.
la intreaga tufa!

MAMI DE STEFANIA MARIA
mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!
am avut o noapte cu urlaturi multe . ne pregatim de dintisorul nr4, dar mai e pana iese. daca ii ia la fel de mult si se chinuie ca la primul....imi voi ruga moartea sapt. viitoare cand sunt numai cu ei in alba. cred ca il predau maica-mii si sa se distreze ea cu el. Daca n-ar fi de mult era acolo, macar cateva zile sa mai respir si eu.

Multumesc fetelor. as fi vrut eu altceva, dar asta s-a potrivit siluetei mele de "sirena". am gasit si mai frumoase, dar 20 mil., nu dau pe una, ca sa o tin pe urma in dulap.

am vazut si eu poze frumoase cu MC e buna ceapa?
cu Albert intre flori si cum isi prezinta sepcile de vara si pe denis la cumparaturi prin Ro.
Toti niste scumpi si dragalasi.

Ungaras vad ca baga multa banana in gura si MC. si Edi ar baga-o toata daca ar incapea, tare-i place. cu ceapa vad ca s-a cam strambat, nu a fost pe gustul ei. si pe olita stati, aveti si o finalitate? face ceva?
Imi pare rau ca nu a vrut sa pape paste xcu sos, bine ca a mancat borcanasul...au asa gusturi ciudate bebelushii astia.
Cornelia nici edi nu se ridica daca il las singurel. In schimb daca se tine de mainile mele e sus. cred ca nu are asa siguranta in obiecte, ca in mine.
Oricum, foarte bine a recuperat Vladimir.
Dienutza intri pe net cand doarme albert.
Rochii sunt de la 3 mil. la peste 20 mil. acum depinde de ce vrei....ai de unde alege.
Pogos felicitari pt. kk la olita. sa veniti cu vesti bune de la pediatra.
Elenada eu sunt convinsa ca isi va reveni Ana cu mancarica. nu va fii doar cu lactatele stai linistita. ce branzica ii dai? eu numasi dintr-asta facuta din lapte i-am dat, as mai da si altceva.
Monica ma bucur pt. progrese, tot asa sa o tineti. cum e in Ro? cat mai stati?
Motana nu face "gul-gulp". de ieri vad ca si-a mai revenit cu suptul, sta mai mult si trage, adica 5-10 min., cum sugea si pana acum. or fi fost dintisorii, cine stie, dar cand tragea 2 min. era boierime.
Anemona super ca e ok cu fierul Alex, ai scapat de-o grija.

la cat mai multe lunitze zmeuricilor:
Dinu Maximilian, Laura Maria si Maria catalina


_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 smecherasi, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Buna dimineata si de la noi,

Aseara am fost la p[etrecere, de fapt o gala, agentia a implinit 20 de ani. Premiere, muzica si masa bufet cu inghesuiala. Ma rog..dragut.

Intre timp mama statea cu Eva care dupa un somn mic si joaca multa a refuzat orice mancare, a baut cu chiu cu vai 50 ml de lapte praf pe care ia si vomitat si apoi a plans cu sughituri pana a adormit.....si eu eram indeplasare..mai bine stateam acasa.

I-am dat sa suga de cate ori a vrut azi-noapte, de dimineata mi-a tras 2 kk de mi-a mutat nasul si cam moale dar nu foarte..si acum doarme iar, inca nu a mancat..parca imi pare si calduta la mana...o controlez cand se trezeste..sper sa fie doar in inchipuirea mea.

Azi o sa ne iubim toata ziua ca ieri nu am prea putut...



-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Buna dimineata fete! Azi facem si noi 2 lunite si avem si 2 dintisori . Suntem cam maraita , nu mancam , dar sper sa ne revenim repede!
Multumim pentru urarisi la multe lunite si celorlalti bebei nascuti azi.
Va trimitem si noi pozici cu Laura la 9 lunitehttp://docs.google.com/leaf?id=0B8fbOnEkDcJkM2JlMzI2ZjQtM2ZjOS00Yjc4LWFlNzQtNTNlNjFiMTM3ZTQ5&sort=name&layout=list
Mami de Laura Maria ( 16.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Scuze am scris 2 lunite , in loc de 9 .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Andreea linkul nu e bun ....

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:


Sunt super suparata, fata mea iar face furuncule. Am fost ieri la dermato cu ea si m-a bucurat si mai tare: sa asteptam sa faca buba "cap" pt a recolta analize, dar cel mai probabil ca o sa trebuiasca sa stam iar in spital pt antibiotice injectabile caci astea care le-ar da pt acasa pe gura nu o sa isi faca cine stie ce efect .
Am ajuns in culmea disperarii cu stafilococul asta! Si mi-a mai zis dr ca stafilococul asta luat din maternitate e f rezistent asa ca avem de furca serios

giova iti sta f bine rochia. Poate nu o sa il doara asa tare la al 4-lea dintoc

ungaras ce frumusete ai acolo. Si cum papa ea ceapa . M-C nu e singura care papa "ciudatenii" in loc de mancarea preparata de mami.

monitza uf, nasol de tot. Cred ca ii e tare greu sotului cu mana in ghips. Iti da DD putere sa treci peste toate!

mony uite saculetul de la primii pasi http://www.bebestore.ro/saculet-pentru-hranire-bebelusi-primii-pasi.html
noi l-am luat dar nu l-am folosit deloc caci mademoiselle papa cu manuta
Va urez un week-end fain. Noi plecam la socri , sa lasam masina in service



Inesa, fericita de Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna dimineata, mamici! (la pranz...) Eu inca beau cafea...a ramas cineva in urma, ca va dau eu...
Am avut cateva nopti mai bune, muci mai putini, la plamani se mai auzde putin haraiala, dar e spre bine, sper. Inca facem aerosoli de 3 ori pe zi.

Inutsa, vai, ce rau imi pare, da Doamne sa de-i treaca repede, of ce chinuaiala, e ingrozitor cand vezi cum se chinuie copilasul tau si n-ai cum sa-l ajuti si trebuie sa-l terorizezi cu tot felul de tratamente. Multa putere tie si sa treceti cat mai repede peste nebunia asta.
Blanca, sa-ti fie de bine petrecerea, desi vad ca nu ti-a priit prea mult...Asta e, numai mami e buna, nicio bunica n-o inlocuieste...Si eu stau cu morcov pt ca sambata viitoare avum o nunta, si trebuie sa mergem toata familia, si am hotarat ca mama si tata sa se duca la prima parte a nuntii, sa vina sa-l preia pe David si eu sa ma duc la a doua parte. Sa vedem ce-o sa iasa...

Aseara i-am facut in sfarsit baie lui David pt ca am tot evitat sa-i fac cand era cu haraiala aia mare (si ieri cand am vb cu doctorita numai nu m-a rugat sa-i fac baie, nu intelegea de ce nu i-am facut...). Si dupa baie a acceptat in sfarsit biberonul, a baut doar vreo 100 ml, dar tot e bine ca l-a acceptat, sper sa-si revina la bunele obiceiuri sa bea cel putin 200 ml inainte sa se culce. Dar daca vin iar cu seringa de Nurofen sa-i bag cu forta diverse chestii pe gat, nush cand o sa-si revina la normal.

Maine vine sora mea la Piatra, n-am mai vazut-o de la Craciun, sta la Oradea si tare greu ajunge pe aici. O sa-l predau pe David la tusha si buni sa se joace cu el si eu o sa ma relaxez, hihi .
Azi am planuri mari de curatenie prin casa, sa vad daca-mi reuseste ceva.
Sa aveti o zi frumoasa si calduroasa, va pupacesc cu drag!

Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009)
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David

Mergi la inceput