Bobocei de sept-oct 2008 (277)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

neatza si noi am facut luni un an si jum. si l-am sarbatorit prin spital taica-miu a fost internat ptr. ca a facut un infarct ...ideea este ca sa dus singur la spital...adica la dus pe picioare cum se spune de duminica seara,....tare naspa este ca nici nu pot sa ma duc sa-l vad el fiind la terapie coronariana (cred ca am scris corect) si nu prea ai voie sa-l vizitezi acolo decta 5 min.

Iar ieri am fost si cu copilul la endocrinolog...sin cauza faptului ca ia iesit de cateva zile pe tzatzica...chiar pe sfarc un fel de cos, se vede un punctulet alb care persista de cateva zile si care ma cam speriat...ne-a spus ca nu-si da seama ce ar fi ...dar, atata timp cat nu o doare cand o atingi si nu este inflamat, sa ii dau cu galbenele..si comprese cu rivanol si sa asteptam sa vadem ce se intampla ...daca se inflameaza sa mergem la chirurgie ...ma rog de ieri intr-una sa se retraga chestia aia ce o fi sa nu ajungem acolo...azi-noapte nu a dormit mai deloc sa tot trezit in urlete si zbierete....deci in concluzie,eu sunt praf...si cu somnul si cu stresu...in fine trecem noi si peste astea

fericita de AMALIA-ANDREEA (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

lumi ma gandesc mereu la voi,la cum stati cu cresa...bine ca macar unu din ei sa dat pe brazda

niko felicitari ptr fetitza....fie ce-o fi...important este sa fie sanatos ....drum bun si distractie la maxim

claudinna trebuie sa fi tare mandra "mamalutza daga" ...eu sunt lesinata definitiv dupa Razvan

Va multumesc muuult de tot ptr. raspunsuri...oricum tot in ceatza sunt..nu stiu daca este bine sau nu sa fac combinatia....oricum, cred ca mai astept...acum nu am puterea necesara

fericita de AMALIA-ANDREEA (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

AlexaM ce scum e Matei .."pace peta" ...si noi adormim cu mana in paru' lu mami trebuie sa stau cu capu in toate pozitiile nu mai sa ajunga ea la par, sa se joace in el

fericita de AMALIA-ANDREEA (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

neatza...

Laura... de la gradi pana la 6ani si jumatate?!?! vai de tine...
sanatate Alexiei. La Radu merge imediat cu Pulsatilla, ii dau cum il aud ca formaie seara sau noaptea, si urmatoarea noapte nu mai fornaie (deci ii dau 3 granule la 2 zile).
Oricum de cand am inceput gradinita, au amandoi gatul rosu continuu, vocea ragusita, si muci uneori, care ba apar ba dispar.
Teo plange mult, dar macar vorbim, iar Radu are episoade de urlat, si ce ma seaca e ca sunt acasa nu la gradinita. Se fereste de mine, azi noapte nu m-a lasat sa-l tin in brate, m-a impins, iar cand i-a vazut mutra lui TL a inceput sa urle ca apucatul.
S-a culcat la loc la 1.30, l-am lasat pur si simplu la tv, care s-a stins singur pe la 2, si m-am retras ca nu ma lasa deloc sa-l ating.


Azi a fost o zi super din pct de vedere gradinita - Teo.

A inceput sa planga inca de dimineata, cand a venit la mine in pat. Hai ca-i tarziu, sa mergem la gradi, si pac a inceput cu smiorcaiala.
long story short ca o ora intreaga mi-am batut gura cu el, i-am zis asa:
1. e foarte ok sa planga, si sa nu-i placa gradi, dar face parte din viata si nu avem incotro, ca sa ajungem sa facem ce ne place trebuie sa trecem si prin astea.
2. desi e ok sa planga si sa nu-i placa, nu e ok sa se tavaleasca pe jos, sa se arunce din bratele educatoarei cu capul de diverse si sa dea din picioare lovindu-ne. DAca imi arata ca stie sa se poarte si nu se mai tavaleste, mai primeste masini (vrea una pe zi, vai de finantele noastre) daca nu, nu mai primeste nicio masina noua
3. mi-a spus ca el plange in brate la cristina ca ii e dor de mine, si vrea sa-i pov cristina de mine. Asa ca i-am zis si eu, da de unde sa ma cunoasca pe mine cristina, cand tu si numai tu ma cunosti pe mine cel mai bine? Eu zic sa-i pov tu cristinei de mine, tot ce-ti aduci tu aminte, ca doar stii atatea lucruri despre mami. Cand ti-e dor, te duci la cristina si-i povestesti de mami, si ea o sa te asculte.
4. m-a intrebat din minut in minut daca vin sa-l ia dupa ce mananca de pranz, si i-am zis de fiecare data ca da, desi la un moment dat am fost asa tentata sa-i zic NU MAI VIN DACA TE MAI TAVALESTI PE JOS SI NU MA LASI SA TE IMBRAC!!! dar m-am abtinut si tare bine am facut.

5. si nu in ultimul rand cred, i-am dat pastilutele de nervi si teroare de la Hylands, cate una la 15 min si 2 cand am ajuns la gradi (in total 5, cam un sfert din doza de criza, care e 2 pastilute la 15 min de 8 ori apoi cate 2 din 4 in 4 ore pana trece criza).
Sunt sigura ca au avut si ele efect, ca doar de aia sunt facute.

6. i-am tot zis, in ideea sa nu se simta singur si sa nu planga pana la epuizare, ca o supara pe Pops (burtica) daca plange asa, si o sa o doara pe Pops si nu mai are niciun farmec, asa sa te doara burta nu poti nici sa te joci...

La gradinita cand am ajuns, s-a dat jos din masina, s-a dus direct in clasa, a luat-o pe cristina de mana si dus a fost cu ea sa-i povesteasca el de mami.
Nici pa nu mi-a zis nici vii sa ma iei, nimic.

Deci nu stiu care chestie a avut efect dar asa bine imi pare ca nu mi-am iesit din fire (desi sunt cu nervii pe moatze de atata plans din toate partile, urlete si tavaleli pe jos, plus muci, raguseli si nedormit noaptea de nu va inchipuiti) si am avut rabdare cu el, si a fost super bine in dimineata aceasta.
Evident am fugit sa cumpar niscai masini, am stocat in pbagaj pentru copii cuminti care nu se tavalesc pe jos la gradi

Gaia, muma pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudinna

Alexa, noi avem scaun de la chicco- Neptune se numeste, e pt 9-36 kg
am vazut ca acum e reducere la Real, parca 350 sau 450 ron,...noi am dat 600 ron anul trecut


www.okey.ro/claudette" target="_blank">BLOG CU BASCA
Blogul boboceilor

mamica de Florin Razvan (14.08.2008)



Noi avem \chico Zenith de la 0 la 36kg...dar nu-i mai este pe plac...tre' sa aiba spatiu mai mare de manevra...si asa am ajuns la cele de la 15kg in sus...vom vedea

Felicitari pt mamalutza daga


Matei Gabriel 24.08.2008 foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xor spune:

Ada - se pare ca ai gasit solutia cea buna...sa speram ca va functiona insa si maine si nu va trebui sa cauti ir alta sol....(ce v-a face Teo cand nu va mai sti ce sa-i pov Cristinei?)
Claudinna - mamaluta daga.....ai un copil deosebit
Lumi - daca unu dintre ei s-a obisnuit e extraordinar...probabil il va ajuta si pe celalalt sa se linisteasca
Kllemi - poate nu e nimic grav...
Dya - nu ne spui nimic azi?
Nerantula - a fost poate un vis urat sau durere acuta de dintisori....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

nerantula, Cezara? frumos.
ma bucur c-ai avut bafta cu masina!

ange, Crinuta mica si pe a ei mami! sa treaca usor peste durerile de dinti si sa nu mai faca febra! si vorba fetelor, stai departe de butoi ca ne suparam!

xor, cum e Mark?

babytza, merci, e primul canin la Robi. are si Edi unul.
imi pare rau de afacere, tin pumnii sa se rezolve pana la urma.

ada, si eu zic ca a visat urat...
zici ca la gradi e totul ok cu el?

alexa, ce tip de gem ii dai lui Matei? o marca anume, bio, sau cum?

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

kllemi, imi pare tare rau!! sanatate multa tatalui tau, sa se refaca repede!
si sper sa se retraga bubita Amaliei, va tin pumnii stransi! Doamne ajuta!

Ada, super sfaturi, imi place cum ai vb cu el!
bravo, sper sa fie si mai bine maine.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

laura, uff, imi pare rau, sanatate multa Alexiei! si tie multa putere, mamico!

andreutac, programul nostru de masa e urmatorul:
07.00-08.00 - trezirea
08.00-09.00 - mic dejun, lapte cu ceva, cu lingurita, approx 250gr
11.00 - iaurt, 150gr, apoi nani pana pe la 13.00-14.00
14.30 - pranz, 300-350gr, carne sau ou cu legume, ciorbite etc
17.00 - suc de portocale/mandarine sau mar cu morcov etc, 100ml
18.30 - fructe, 200gr
20.30 - lapte cu ceva sau mancarici usoare, uneori peste; 250gr

Edi se mai trezeste o data noaptea/dimineata ptr 90ml lapte...
la cresa: papa la 10.00 fructe si la 13.30 pranz. eu ii mai incerc cu mancare pe la 14.30-15.00. mai papa un castronel de 200gr amandoi si un iaurt. restul programului ramane la fel, doar seara le mai dau si un iaurt, daca-l vor, pe langa ce papa.

xor.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ClaudiaH

Peste zi cand avem gustarea de fructe ii pune mereu lu' taica-su de-o parte o bucata de mar, para sau ce mancam noi acolo.



ce frumooos!!


merci de raspunsul cu laptele, e incurajator sa vad ca nu sunt un caz singular.
mai incerc, inca nu ma dau batuta. om vedea ce-o fi.


Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput