Bobocei de sept-oct 2008 (277)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudinna

Nerantula, care este programul lui Gruia intr-o zi?

www.okey.ro/claudette" target="_blank">BLOG CU BASCA
Blogul boboceilor

mamica de Florin Razvan (14.08.2008)




Trezirea intre 6:30-7, papat un biberon de lapte, o tentativa (de obicei esuata) de mic dejun pe la 9:30, apoi iese afara cu buni, unde, de regula, papa o banana, pe la 12:30 intra in casa, papa cateva lingurite de ceva, pana in 13:30 adoarme, nani intre 2 si 4 ore (in medie 3), papa ceva la trezire, de multe ori nimic, apoi iese iar afara pana pe la 8. La 9 jumate intram la somn, pana in 10 adoarme. Noaptea e aleator

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Klemi, Matei a fost alaptat dar a papat completare de la 6 saptamani pana pe la 6 luni cand a refuzat clar orice LP. A papat doar lapte de la mami pana pe la un an cand am inceput sa incerc sa ii dau si altfel de lapte. LP a fost esec total. Cat de cat a acceptat lapte de vaca pasteurizat (i-am dat bio). Apoi am incercat cu lapte de capra ( tot bio din orice hypermarket) care e departe favoritul lui. Nu bea mult. O canute de vreo 150ml seara...nu mereu toata si o cescuta (nu stiu cat are) dimineata la micul dejun dupa ce papa. Tot atat bea si cand era alaptat ...nu s-a modificat cantitatea dupa ce nu l-am mai alptat adica la 1an si 5 luni jumate. Mai papa si iaurt cel putin o data pe zi cam 150g.

La micul dejun (a fost intrebarea cateva capitole mai in urma) papa masline + cascaval + painica. I le pun pe farfurie si se serveste singur. Dupa ce se satura de astea ii dau paine cu unt si gem ( caise pe primul loc in preferinte, apoi afine, apoi zmeura si cirese sau visine). Dupa care bea singurel (altfel nu se poate) o cescuta de laptic, care, in ultimul timp, ajunge tot in burtica nu mai ajunge pe burtica. Painea o fac eu...nu ii place cumparata.



Cateodata, cam o data pe saptamana ii dau cereale cu laptic. Cereale Cirios + musli cu miere... Laptic simplu nu vrea niciodata dimineata, decat dupa masa.

NIkolici felicitari pt surioara Karinutzei...muuuuulta sanatate si fericire!!!

DEcalotare: Puttzulica lui Matei se decaloteaza cam 3 sferturi sa zic ...nu ajunge pielushica pana jos de tot. E lipita cam 80%..are o portiune libera pe unde ies secretiile. Dr. nu a zis ca ar fi ceva in neregula...si chiar daca mi-ar zice nu cred ca as actiona in vreun fel. Eu ii dau cu crema de galbenele ca sa nu se crape pielea cand curatam seara putzulica. La baie nu se poate ca e intotdeauna in miscare si nu reusesc sa-l prind asa ca o curatam dupa baita.



Matei Gabriel 24.08.2008 foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Stat in scaun de masina...MAtei este foarte activ...nu reuseste sa stea pe loc deloc. In scoica nu mai vrut sa stea de pe la 7-8 luni parca. I-am luat scaun de pana la 18kg. Acum a inceput sa-si piarda rabdarea si in asta pentru ca este prea afundat in el...e putin pe spate, fundul in jos si picioarele putin in sus si s-a cam plictisit in el...prospectez piata de un scaun de la 15kg chiar daca el inca nu are 15kg. Mai vedem.

Ii place in masina insa nu sta in scaun sa se uite pe geam. Are scaunul in spate in centrul banchetei sa vada in fata. Nu conteaza daca sunt eu la volan sau tasu' atat timp cat are ceva de facut: o jucarei cantareata, tablita de desenat, diverse jucarioare care fac fiecare cate ceva ...interactioneaza cumva...nu e suficient sa existe doar...Daca avem drum lung ii dau si sa pape o gustare: fructe (bal-bala = portocala e favorita) sau cereale uscate, adica fara lapte, intr-un castronel pe care il tine in brate si se serveste.

Somn: adoarme singurel in patul lui, dar cu mana mea in brate. De cand nu mai este alaptat simte nevoie de contact cu pilea...imi ia mana in brate si imi framanta pielea de preferat partea de sus a bratului unde e mai multa carnita si zice: pace peta(=place piele)...si asa adoarme in nici 5 min...si la pranz si seara. Nu ii place cu noi in pat...se foieste....plange...la el e perfect. Pe la 12-1am se trezeste...ma duc la el si de cele mai multe ori raman langa el pana dimineata..si, in ultimul timp nici nu se mai trezeste pana dimineata (daca raman langa el sa simta piele...




Matei Gabriel 24.08.2008 foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Alexa, noi avem scaun de la chicco- Neptune se numeste, e pt 9-36 kg
am vazut ca acum e reducere la Real, parca 350 sau 450 ron,...noi am dat 600 ron anul trecut

si R adoarme cu mana mea in brate, dar el prefera "totu'" (cotul), la fel imi suceste mana pana cand i se pare lui ca e ok
copiii simt nevoia de apropiere, fie ca au fost alaptati ori ba
si R doarme mult mai bine la el in patut decat cu noi. cand nadoarme il mut acolo si pana dimineata la 9-10 nu avem treaba
ma gandesc si eu sa-i luam un pat de copil mare, insa nu prea ne permite spatiul, asa ca il voi mai lasa o vreme la el in patut, nu da semne ca nu i-ar conveni

Paula, n-am reusit aseara...mai incerc, dar am sentimentul ca va adormi singurel ceva mai tarziu, poate cand va fi chiar initiativa lui
vedem..


Laura, ce face Alexia??

lala, pe la noi nu mai vii??? ce fac minunile?

Lumi, dusasi copiii?

Ada, mai povesteste-ne!!

Ange, pacatosi caninii astia asa am patit si noi...e bine ca trece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Nerantula, ma gandeam ca poate e prea obosit ziua, insa vad ca doarme destul de bine
cred ca-ti este foarte greu


Am un anunt de facut: de azi sunt "mamaluta daga!"
(faceam patul si el, dupa ce s-a luptat cu pernele sa le puna in pat, a venit langa mine si mi s-a lipit de picior zicandu-mi: mamaluta daga!...inca nu mi-am revenit)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Neata, poftiti la o cafeluta si o briosa virtuala!
Am gasit azi forme de briose si instant mi s-a facut pofta. Le-am cumparat si acum caut o reteta simpluta si buna, avand in vedere ca n-am mai facut pana acum. Ceva recomandari?

Si noi avem probleme cu scaunul de masina. De fapt probleme au cam fost de la bun inceput, la un moment dat, asta vara, a acceptat cu mai putine proteste sa stea in el, insa acum e jale. Ce-i drept, in ultimele luni n-am mai mers cu masina, decat pe distante f scurte, circa 5 min, si n-am mai pus-o in scaunel, am tinut-o in brate. Sper totusi sa reusesc s-o reobisnuiesc, ca la vara avem planuri mari.

Citesc ca boboceii deja papa mic dejun cu cascaval, masline, gem, branzica, etc. As incepe si eu, insa nu prea-mi ajunge timpul ca sa-i pot da si fructe, si supa/ciorba, iaurt, felul 2, lapte. Cum v-ati organizat mesele? La noi programul este cam asta:
7,30-8 - lapte 120-150 ml
9,30-10 - fructe cu sau fara branzica
12,30-13 - ciorba/supa
15,30-16 - iaurt simplu sau amestecat cu branzica daca n-o mananca dimineata cu fructele
19-19,30 - felul 2
21,30 lapte aprox 150 ml
2,3,4, 5 - lapte aprox 150 ml

Andreea, cea mai fericita mamica de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Clau, cat de dulce este Razvanel!!! Esti topita toata si nu cred ca-ti revii prea curand! ici
Ada, si eu cred ca Radu a visat urat.Am avut si eu saptamana trecuta un episod de genul asta cu Eva, plangea si se foia in somn, zicea "nu, nu, nu" si chiar daca am mangaiat-o, am luat-o in brate nu s-a trezit. Am continuat s-o legan si abia dupa cateva minute, timp in care i-am si vorbit, s-a potolit. Din pacate, cred ca se apropie timpul cand incep sa viseze diverse lucruri de care le e teama sau care ii marcheaza cumva si inca nu se pot exprima, ca sa-i putem linisti in vreun fel.
Nerantula, eu iti doresc sa ascunzi in burtica o Neghinita mica, ca tare-mi place numele Cezara.

Andreea, cea mai fericita mamica de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

la noi mesele sunt asha:
9-10: 100-240 ml lapte(la trezire, in patut)
peste aprox jumnatate de ora (dupa ce il spal, facem patul, il schimb): micul dejun- paine cu unt si gem, almette cu sunca de pui (am inceput sa-i dau si-i place), ridichii, ceapa verde (mai nou), ou fiert, cascaval sau o ceasca de iaurt, combinata cu biscuiti pisati si fruct piure
pe la 12, daca-i e foame, manance biscuiti, chec...ce avem prin casa

13.30 ciorbita cu carne sau fara
somn
16-18 (depinde cand se trezeste): felul 2, mancarica de ceva cu carne sau fara

19-20: fructe sau fidea cu branza la cuptor, budinca de ceva...iaurt...

21-22: lapte, cat vrea, in medie 200 ml
somn pana dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Buna dimineata...
Am avut o noapte groaznica iar...multe foieli,nas infundat,planseteDe dimineata s-a mai linistit,da parca e si mai infundata la nas,plus ca respira numai pe guritza si mi se pare ca e si caldutza.
Am sunat dr.,ne-a spus sa mai stam pe nurofen azi si maine ,apoi vedem.
O trec pe antitermice la 4 ore...
Caninul de jos stanga da sa sparga
N-am reusit sa citesc decat pe diagonala:

Niko drum bun si sa va simtiti ff bine.. Karinutzei

si lui Ava...Clau ai un copil minunat,mamalutza daga

Ada eu am trecut cu Andy prin asa ceva,exact dupa ce a inceput gradi...avea episoade din astea de treziri cand nu voia la mine in brate,cu ochii deschisi ma striga si nu stiam cum sa-l linistesc,am crezut ca mor de suparare si de neputinta,era o data pe noapte la cateva saptamani...am cautat pana am innebunit si la mai multe episoade din astea repetate am ajuns la concluzia ca el trecea prin teroare nocturna....sper ca la voi sa fie doar un episod ,un vis urat.Eu n-am stiut ca se poate trata homeopat,n-am spus decat dr de fam.care mi-a zis ca nu e nimik...la Andy s-au oprit dupa ce a facut 6 ani jumate:(Va

Nerantula si multi sa-ti dea putere.

Ange vad ca si voi va chinuiti cu caninii...uff sa iasa odata



Laura , Alexia (14.09.2008)
Andrei(07.04.2002)

"Oamenii mari nu pricep niciodata nimic si este obositor pentru copii sa le dea intruna explicatii"
(Micul Print)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

neatza,
mi-am lasat puii la cresa. acu' astept sa treaca vremea, sa merg sa-i iau.
un ochi plange, unul rade: Edi era in elementul lui de cand l-am lasat, cu zambetul pana la urechi (v-am zis ca i-a fost dor de cresa!). Robi in schimb, a plans putintel. am intrat la ei din nou, dupa ce i-am lasat, uitasem sa-i dau educatoarei pampersii, apa, avizele de la dr.... l-am facut iar pe Robi sa planga. Edi nici nu m-a observat... oooofff.

claudinna, ii dusai pe huni, da... abia astept sa-i iau.
ma topesti, 'mamaluta daga', Razvan e un duuuulce!

revin.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput