Internetul - prieten sau dusman?

Internetul - prieten sau dusman? | Autor: Carmen1988

Link direct la acest mesaj

Am citit recent acest articol ( http://www.sigur.info/index.php?/news/latest/copii-de-8-ani-folosesc-facebook-in-ciuda-restrictiilor-de-varsta.html ) care m-a pus pe ganduri. Adolescentii sunt obsedati de socializarea pe Internet. Foarte multi au conturi pe astfel de retele, cum ar fi Hi5. Din pacate nu multi realizeaza ce pericole exista si nici nu sunt supravegheati destul de atent.

Este foarte important sa discutam cu ei si sa le explicam ca nu tot ce vad pe Internet este neaparat adevar sau real. Deasemenea, ei ar trebui sa realizeze ca se expun unor mari pericole daca dau informatii personale sau le publica pe Internet, sau chiar, mai mult, se intalnesc cu persoane pe care le-au cunoscut pe Internet.

Voi ce credeti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Al meu are cont pe facebook, dar nu prea intra. L-am invatat ca daca cineva il vrea de prieten, si nu-l cunoaste, sa dea ignore. La fel si pe messenger.
Insa a facut o mare gafa, a scris cateva commenturi nepotrivite pe youtube si de atunci are parental control pe explorer.
Aia mica nu are pe PC-ul ei, insa nu intra decat pe doua site-uri inocente. Si bineinteles, cand navigheaza, sunt si eu in preajma

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput