Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (73)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

ELADEA ai vazut protectorul de pat ?

CREATA cred ca si eu ti-am laudat pozele,daca e vorba de cele puse de acum vreo saptamana.
ca nu am mai apucat sa mai intru la picasa..

21+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grety_niku spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_vlad

Citat:
citat din mesajul lui grety_niku

Citat:
citat din mesajul lui Luna9

Hello burtici,

Nu am scris de foarte mult timp pe forum, desi am mai intrat sporadic si v-am mai urmarit. Noi am stat prin spital putin, avem colul deschis si e mai greu sa stam in fund la birou…
bumblebee sa stii ca si pe mine ma inspaimanta ideea ca as putea naste prematur si mi-ar fi teama sa nu fie bebelusul ok. Am citit pe un site ca 80% din copiii nascuti dupa 24 de saptamani sunt perfect normali si nu prezinta riscuri de malformatii etc. Sa dea Domnul sa fie asa, desi mai mult ma rog sa nasc atunci cand va fi cel mai bine pentru copilasul meu.

Noi avem 22 de saptamani acum si nazdravanul creste frumos si bine. Ma laud peste tot cu el, ca doar am cu ce.

Cred ca s-a mai discutat asta pe-aici pe forum, dar am pierdut sirul discutiilor si as avea si eu 2 intrebari:
1. Calculul indemnizatiei de pre si post natal se calculeaza ca fiind cat la suta din salariu?
2. Calculul pentru CIC se face in functie de salariul net de pe ultimele 12 luni sau brut?
O colega mi-a zis ca pre/post natalul se calculeaza ca fiind 85% din media salariilor brute din ultimele 6 luni, iar CIC-ul – 85% din media salariilor brute din ultimele 12 luni. Asa sa fie oare?
Aaaaa, si se iau in calcul si al 13-lea salariu si bonusurile de performanta?
Noi am ajuns la capitolul “buget” si taurul din mine isi spune cuvantul cand e vorba de “finante”.
Va pup


si pentru amandoi sa stea bb acolo cat ii trebuie!
- calculul pre si post natal : 85% din media sal brute pe ultimele 6 luni
- CIC-ul (din cate stiu eu) este 85% din media sal nete pe ultimele 12 luni
am retinut bine???? (si eu am aflat tot de la fete)
20+ cu bebic rusinos


conform noilor reglementari ale UE si CE adoptata si de romania pre si postnatalui se plateste 100% din brut!

Anca +21s ELENA-MARIA si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003) POZE VLADUT
"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca


S-a publicat undeva chestia asta? auzisem si eu dar pana nu vad negru pe alb nu cred nimic...

20+ cu bebic rusinos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Am intrebat la mine la hr si asa mi s-a raspuns, dar hai sa dam o cautare pe net!

Anca +21s ELENA-MARIA si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT


"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina2005 spune:

Andreea, cred ca sunt comozi chilotii de la Pompea, dar sincer nu ma lasa inima sa mai investesc in mine...cu banutii pe care ii avem vrem sa cumparam ce trebuie pt bebe, asa ca eu mai stau si cu chiloti made in turkey
Anca, e un scump Vladut, cred ca mi s-ar topi inima daca mi-as auzi copilasul asa. Sa fie sanatos si voinic si sa inceapa scoala cu bine. Se pare ca si tu si Elena aveti copii de aceeasi varsta, unul mare si unul mic



Alina, 26+ cu Aida Alexandra
Fetita mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Anca, felicitari ot vestile bune, pt colul inchis, esti o mama norocoasa, sa fiti sanatosi si sa va bucurati unii de ceilalti

Alina 23+ cu
gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Fac si eu prezentasalut burticile si delfinasii

Azi noapte am avut greturi si nu prea am dormit bine...cred ca mi-a picat greu ceva la stomac

Dragaica-f frumoase lucrurile pt bb-ii,eu sunt maniaca as cumpara zilnic cate ceva nu ma pot abtine...noroc de sot ca ma tempereaza el
hainutele le spal la masina de spalat cu detergent pt bebe..sau persil sensitive...le clatesc de 2 ori..la prima sarcina sa stii ca si eu le-am spalat la mana prima data cand erau noi...asa imi erau de dragi...imi placea sa le si calc..mie care nu-mi place sa calc

Btz_ovi-bravo inca iti mai vin blugii de denainte de sarcina..mie cred ca doar pe un crac imi mai intra

Aelita-,am pus sa fac tortilla i-am dat de gust
Crispro-si al meu are baldachinsi eu l-am vrut pe ala deluxe dar nu l-am gasit..asa ca am luat electra,cam asa am patit si eu..cand cauti nu gasesti...pe bebelusultau ai incercat?
Creatza-am vazut burtica te asteptam cu vesti bune de la eco
Michelle-nu le-am luat din Iasi patutul si leaganul...de la Bucuresti,magazine in iasi nu prea stiu nici eu...ar fi copilasultau.ro si voinicel.ro magazine online si Teba industries e un magazin de hainute in zona industriala vizavi de CET,mai sunt magazinele din mall acolo jos unde e spatiu de joaca..ma mai interesez...si tu esti o mamica frumoasa
Beluistef-deocamdata nu mi-am dat seama daca sughitecred ca e mic inca
sa-ti traiasca scolaritatrece timpul...maine poimaine merge si a mea la scoala
Enik-si noua de tine
Eladea-dupa descrierea ta...sughite si bb meu..chiar ma miram ce inimioara bate orin burtica mea ,protector de pat am vazut pe voinicel.ro costa 160 lei
Ochidut-la Antonia am avut botezul la 3 luni si a fost perfect..acum as vrea la fel..dar nu stiu cum va fi vremea..inca ma gandesc
Alina2005-si pe mine ma deranjau...mi-am luat din aia de babe cum le zic eu...normali si mai lejeri..acum e ok
Anca_Vlad-ma bucur ca e totul ok...ce scump e Vlad
Grety-bine ca ai rezolvat cu programarea si mergi miercuri..vazut si burtica

ma duc sa papam o foame


Bamboletta 20+ si Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Hello gagici
Enik bine ai revenit!!
Bamboletta ehh cu greu dar inca imi mai vin unele perechi,insa la bata ma incomodeaza si ii tin exact sub burtica!!!Ma uit cu jale la hainele de inainte:ce pantaloni scurti,ce decolteuri,ce fustite de o palma...gata cu ele..acum sunt mamica si sotie,nu mai umblu ca o dizblehuita .App de muzica lui Guta:aseara am glumit,sub nici o forma nu l-as lasa pe bebe sa asculte asa ceva.I-am pus intr-o zi mai multe genuri de muzica printre care si manele si sincer a ripostat la ele.Nu aruncati cu rosii,nu am nimic cu manelele insa nu imi plac.




25+cu ...IUBESC 2 BARBATI
Us
My Baby Boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grety_niku spune:

Citat:
citat din mesajul lui racusor2010

gata, m-am uitat in sfarsit la carucioare...mi se par ok astea de la coletto, 3 in 1...diferente mari nu sunt intre matteo si austin (doar vreo 4 mil )
acum am ramas la 3 optiuni
- chicco 3 in 1
- bugster S de la TFK
- coletto 3 in 1 (matteo sau austin)
Bulina 27+ cu poznas

Si eu tot la astea am ramas… bine si espiro vector. Am trimis mail la coletto dar mi-au zis ca din pacate nu au showroom si nici un stiu daca vor fi la baby expo; dar au zis ca dc vreau neaparat sa il vad live pot sa mi-l aduca personal sa il vad (ca sunt in Bucuresti). Inca nu ne-am hot… astept babyexpo si dc nu gasim acolo si nu cumparam o sa ii sun sa vad si coletto.


20+ cu bebic rusinos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Vorbeati de epilat la capitolul anterior:inainte ma faceam cu ceara,am o cosmeticiana foarte buna pe care o stiu de cand lucram cu saloanele si am incredere in ea,plus ca era prietena cea mai buna a fostei mele sefe.Foloseste numai ceara de unica folosinta si de calitate (ce e drept e un pic mai scumput la ea) insa nu simti mai mimic.Insa de cand sunt in Bd ma fac cu bic-ul,acusi acusi il voi ruga pe sot sa ma ajute ca eu nu mai vad nimic de burtica,creste pe zi ce trece.Am incercat de cateva ori cu epilatorul insa parul creste pe sub piele mereu plus ca e si dureros fata de ceara
Mi-a zis o prietena ca daca nu te duci fresh la nastere te epileaza asistentele cu instrumente din alea de pe vremuri..Brrrr




25+cu ...IUBESC 2 BARBATI
Us
My Baby Boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Eu am gasit un cosulet pentru bebe la 90 lei.Oare e scump sau acceptabil pretul?



25+cu ...IUBESC 2 BARBATI
Us
My Baby Boy

Mergi la inceput