Strumfi de iulie-august 2007 (180)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

neatza
is matinala caci ma asteapta un drum in mirobolantul bucuresti,yupiii si yupiii.
anca,mychy..m-am nervozat de dimineata si am zis ca daca sunt incoerenta asta mi-e scuza
nikole,luna..bravo fetele.

am plecat..zi faina!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

neatza........
musso, drum lin spre si in frumoasa capitala!
aseara a plecat mami si sunt cam suparici.....pe langa asta sunt toata numa draci: pana acu Doamna Cat ma acuza ca din cauza mea poarta andrei inca pampers. ca tin mult la curatenie si ca n-am acceptat sa-l tin fara scutec k sa nu-mi pise/cace toata casa. acu, am vazut ca se cere la baie in ...80% din cazuri si am decis ca gata, ziua fara! ce-mi zice la telefon? "i-am pus pampers ca sa nu fie stresat ca face pe el"............ acu te pomenesti ca o zice ca l-am stresat.....femeia asta imi mananca ficatzii.....
gata m-am refulat...ma scuzati

luna, nu ne-am vazut......ieri vremea a fost cam cu toane....mama pleca seara ......n-a fost sa fie!

opriti planeta....vreau sa cobor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Musso drum bun, fara nervi...

Lachi felicitari ca ai rezistat atata fara tigari, eu zic ca vei reusi sa le lasi definitiv, greul a trecut. Acum concentreaza-te si pe diabet, da-le incolo de clatite ca nu-s bune, da-mi-le mie ca si asa ma ingras vazand cu ochii

Michi Daria desi face la oala din octombrie tot nu am indraznit sa-i elimin pampersul la somn. Se trezeste, atat la pranz cat si noaptea uscata vreo 2 saptamani dupa care, cand sa zic hop, pac se pisaceste pe ea. ne-am luat teapa de vreo 2 ori (inclusiv ieri la pranz cand si-a dat singura pampersul jos si si-a pus chiloti fara sa o vedem, si-a dus si pampersul la gunoi) si am zis ca pana la vara nu are decat sa doarma cu pampers. De fiecare data cand face o necajesc asa un pic sa stie ca nu-i frumos, ii zic ca ma supar pe ea daca mai face pipi pe ea si ea, smechera, ne santajeaza emotional, vine si ne pupa si zice asa frumos "iarta-ma, nu mai fac, am facut nani", ce sa-i mai zici?

Strumfii vostri au inceput sa minta? Daria a inceput sa le gogoneasca bine. Dimineata imi zicea ca nu merge la gradinita ca tuseste si se forta sa tuseasca, a vazut ca nu tine dupa care imi zice ca ii vine sa vomite, minciuna. Stie ca ma sperie cu astea si ma pacaleste. Ieri imi cerea bomboane si-i zic ca primeste una doar dupa ce mananca un mar. Mananca ea cateva guri dupa care vine si-mi zice, gata nu mai vreau, imi vine sa vomit, vreau bobo .
Tot ieri o alta minciunica, o intreb de ce ti-ai dat motul jos, nu vezi ca-ti intra parul in ochi? si ea imi raspunde, "nu eu, tati a dat jos", asta desi am vazut-o cu ochii mei cu un minut inainte cum tragea de mot.

PS mai nu am mai scris insa vroiam sa vin si eu ieri la intalnire, dar am zis sa tac sa vad cum e vremea ca eu de cate ori am zis ca vin a plouat si uite ca si acum. Deci scuze, a fost vina mea

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007) si 15 + cu un mare dolofan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

"Doamna Popescu se decide sa-i fie pictat portretul de un pictor renumit.
Ajunsa fata in fata cu pictorul, ii spune
-Vreau sa ma pictezi in tablou cu cercei cu diamante de 3
carate, un colier cu un diamant imens agatat de el, bratari
stralucitoare din aur si smarald la maini, si o brosa frumoasa cu
rubine la piept!
-Dar doamna, zice pictorul contrariat, dvs nu purtati nici
una dintre aceste giuvaeruri!
-Stiu, zice dna Popescu, dar sanatatea mea este foarte
precara, iar sotul meu ma inseala cu secretara sa. Cand voi
muri, sunt sigura ca ei se vor casatori, si vreau ca tarfa
aia sa innebuneasca cautand dupa aceste bijuterii! "


opriti planeta....vreau sa cobor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

n-am nimic de zis deocamdata, am trecut sa va salut.

mi-e somn de pic de pe scaun, nu alta...si doar am baut un expresso foarte tare, in cana jumbo . o sa trec la cofeina intravenos, ca nu se mai poate .

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) + 31+ Damian
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greierash spune:

Buna dimineata! Din nou....pentru ca am pierdut un mesaj.... si ma enerveaza rau....
Pe scurt:
Felicitari Mychy, pentru cerutul la WC, nu pentru accident...Eu recomand paturicile absorbante puse strategic sub cearceaf, pentru ca accidente vor mai fi... bineinteles cu timpul din ce in ce mai rare...
Karli, am vazut pozele cu Adeluta, super frumoasa si parca, asa cum spuneau si fetele, e vizibil ca a mai crescut...
Si asa de curiozitate...mi-ar placea si mie sa stiu cam cat costa o casa din lemn...ca asa as vrea sa visez si eu ....pentru cand voi avea "timp" din ala de care zicea si CarlaV...

greierash mamica de Andrei

- "Traieste clipa" -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Buna!

Nikole multumesc! Si tie felicitari pentru frumoasa de Luana! V-ati mutat acum in Brazilia? Cum e comparativ cu Japonia? Apropos de cafea, din cate stiu cafeaua fara cofeina e mai nesanatoasa decat cafeaua normala, ceva cu procedeul prin care e obtinuta.

Nu stiu cum e cu parfumurile pe aici, ca numai cand trec pe langa o parfumerie ma ia durerea de cap, sunt mult prea puternice.

Luna stiu ca anglia ne asteapta dar parca totusi nu as vrea acolo inca. Ieri m-am distrat copios citind in Daily Mail ca englezii au avut temperaturi uriase de pana la 19C si ca au iesit in numar mare la plaja!

Lachi poti sa faci clatite fara zahar, doar faina, ou si apa minerala si apoi sa le umpli cu chestii nedulci, ciuperci sau branzica de exemplu, sau chiar legume gatite. Faci o mancarica buna, o impaturesti in clatite si e mai bun ca un sandwich.


Dana nu-ti fa grija cu minciunile, se pare ca e o faza normala la copii, ca au imaginatia foarte bogata. Chiar citeam zilele trecute despre asta si zicea ca nu fac distinctie foarte bine intre realitate si fantezie. Cica cel mai bun mod de a reactiona nu este sa te enervezi sau sa-i arati ca te-ai suparat ci sa actionezi pe baza a ceea ce sti. Daca ea iti spune ca nu si-a dat singura jos motul ci tati ii explici ca motul e acolo ca sa nu-i intre parul in ochi pt ca nu o sa mai vada bine cand creste mare si i-l pui la loc. Asta citeam pe Babycenter.co.uk la chestii fascinante despre dezvoltarea copilului la 32 de luni! YEY!
Chiar, va vine sa credeti ca au trecut deja 32 de luni?!?

fianna cu printisorul Matei


12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Buna dimineata si o zi cu soare la toata lumea!

greierash multumesc frumos.. Adeluta a tot crescut, a tot crescut, insa in inaltime a ramas la fel.. eu o astept sa mai creasca de la 92 de centimetri pe care ii are acum ca sa o mai primeasca si pe la alte locuri de joaca unde inaltimea sau varsta mai mari sunt obligatorii..

dana minciunele din astea mici tip santaj a inceput si Adeluta sa foloseasca, una chiar la fel... stie ca desert primeste doar dupa ce mananca mancare, asa ca imediat ce incepe sa manance, ia cateva linguri cu mancare si pe urma se intinde ca o doare burtica, ca nu mai vrea sa manance, si sa ii dau desertul! e o smechera... uneori ii fac pe plac, alteori nu, depinde de ce si cum a mai mancat in ziua aia.... si-asa ca m-a intrebat cineva de curand "nu mananca sau nu-i dai? " ca cica e destul de slabuta... dar are 13 kg 200 gr.. si nu-mi fac absolut nicio grija in privinta asta... mie mi se pare ca e super ok asa; am vazut copii si mai slabuti si mai scunzi la varsta ei sau chiar de 3 anisori.

fianna mi-am amintit ca tu ai avut ceva probleme cu dintisorii lui Matei, ce-ati mai facut? si cu intarcatul am ramas cu ideea ca inca nu intarcasesi... banuiesc ca intre timp l-ai intarcat.. sau nu? a fost greu? nu mai stiu daca ai mai povestit! ... si asa cu englezii astia.. la plaja la 19 grade! Luna si tu Brutus? si tu ai face plaja la 19 grade?

pupici...

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

L-am intarcat pe Matei in septembrie ca ma saturasem eu. Sugea de rupea noaptea, aveam somnul intrerupt non-stop ca imi schimbam pozitia ca sa ne fie comod alaptatul. A fost greu, a plans mult, si-a schimbat obiceiul cu somnul adica a cam renuntat la somnul de dupamasa dar intr-un final e ok. Mie imi e dor de alaptat si sper ca la urmatorul sa rezist mai mult, poate o sa-l obisnuiesc mai din timp fara tzitzi noaptea si atunci o sa fie mai usro. Sper eu!
Cu dintii nu mai avem probleme pt ca nu-i mai are! Cei patru dinti din fata i-am scos anul trecut. Tot de la alaptat i se trage, ca sugand atat de mult noaptea si practic dormind tot timpul cu lapte in gura dintii s-au subrezit. Binenteles ca si genetic e problema ca si eu si tati avem probleme cu dantura deci si el ne-a mostenit. Oricum, a cazut in bot i-a spart si nu au mai putut fi reparati asa ca i-am scos. M-a durut sufletul si am plans mult, plus ca am avut emotii din cauza operatiei dar asta e, astept cu nerabdare sa-i iasa seria noua!

Mychy succes cu olita/toaleta! Matei al meu nu vrea sa stea la olita si pe veceu se mai aseaza dar nu face nimic. I-am pus o masinuta noua in baie sus pe un raft si i-am zis ca o primeste numai cand face kaki la toaleta. Sta masinuta aia de cateva zile acolo si eu tot la scutece schimb.

fianna cu printisorul Matei


12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

fianna am inteles, succes la planul de alaptat cu cel de-al doilea, sa gestionezi de data asta cum vrei tu, dar pana la urma o sa vezi tu daca nu cedezi santajului emotional a lui bebe ; si cu dintisorii lui Matei ufff.... credeam ca poate ati pus o proteza mica in loc ca imi amintesc vag despre problemele ce ar fi putut sa apara la vorbit, la mancat... el s-a obisnuit cu lipsa lor si mananca bine si asa? de vorbit il deranjeaza mult lipsa dintisorilor?

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput