LMA ! Ghiocei de martie-aprilie 2009 *192*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Salutare

Noua ne-a trecut raceala, am facut vaccinul, dupa care 2 seri am avut febra, insa, acum suntem aprope in forma ...aproape pentru ca tot ne supara molarii. Azi am iesit la locul de joaca ne-am dat pe topogan, Ina a luat niste guri de nisip si mi-a dat si mie ca e darnica fata mamii , ne-am tavalit, am inventariat pietricele iar dupa baie Ina a cazut lata.
De vreo cateva zile Ina face niste crize de nervi de toata frumusetea. Daca se apuca sa faca ceva, de exemplu sa puna prajiturile in borcanul formelor si nu reuseste, arunca suparata cu piesele in toate directiile si se pune pe urlat. Eu i le aduc si o provoc sa mai incercam si... iarasi daca nu reuseste da cu ele de pereti
Va pup si ma duc sa imi scot si eu nisipul din par

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela78



Anaan, tu cum prepari pastele pentru Andrei? si ce fel de paste?





Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)


Ela,eu folosesc tot felul de paste (i-am facut si cu spaghetti de la Barilla, si cu paste din cereale integrale, grau dur etc; cel mai des ii fac cu asa-zisii taietei de casa - pe care-i cumpar de la supermarket, ca se fierb in 2 minute)

Ii fierb carne de pui sau de vita, o toc cu cutitul(poti sa o dai prin blender, depinde cum ii place lui Ianis);intre timp fierb pastele, cand sunt gata le amestec cu carnea,adaug sos de rosii, busuioc(lui Andrei ii place)si le mai pun putin pe foc, sa ia gust unele de la altele. Cam asta ar fi marea reteta!Adesea adaug putina smantana si/sau putin parmezan dupa ce iau chestiunea de pe foc si sunt bune-bune!Pot fi puse si la cuptor dupa ce le-ai amestecat si sa pui smantana (sau branza etc) deasupra si rezulta un fel de budinca, buna si ea.



Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Buna seara!!!

Inca o data multumim mult pt. urarile de ieri. Noi azi am fost sa cutam rochita si pantofiori pt. micuta mea printesa pt. dezmotatul de sambata si am gasit ceva frumu, frumu la Zara desi pusesem ochii pe o alta rochita nu am gasit marimea ei .

Acum am bagat-o la somnu iar eu ma duc sa mananca ca azi nu am rontait decat niste biscuiti ramasi de la Maia.

A si mai vroiam sa spun ca imi este jena ca nu mai apuc sa citesc mai nimic din urma , dar zilele astea am fost prinsi pana peste, recuperez seara si pana ajung sa raspund nu mai tin minte nimic si este si foarte tarziu .

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Dodo, ma bucur ca a iesit asa frumos aniversarea Isabellei. Cam asa se intampla: cand nu faci planuri multe, lucrurile ies mai bine decat te astepti!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Noi am fost la plimbare si am luat cina in oras:adica Andrei a mancat un corn si eu am baut apa, gandindu-ma cu jale la cat mai trebuie sa slabesc. Acum mananc un iaurt, mai bantui putin pe aici, apoi incerc sa citesc ceva sau sa ma uit la vreun film... cat oi rezista ca m-a luat un sooomn...

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Citat:
citat din mesajul lui Ela78



Anaan, tu cum prepari pastele pentru Andrei? si ce fel de paste?





Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)


Ela,eu folosesc tot felul de paste (i-am facut si cu spaghetti de la Barilla, si cu paste din cereale integrale, grau dur etc; cel mai des ii fac cu asa-zisii taietei de casa - pe care-i cumpar de la supermarket, ca se fierb in 2 minute)

Ii fierb carne de pui sau de vita, o toc cu cutitul(poti sa o dai prin blender, depinde cum ii place lui Ianis);intre timp fierb pastele, cand sunt gata le amestec cu carnea,adaug sos de rosii, busuioc(lui Andrei ii place)si le mai pun putin pe foc, sa ia gust unele de la altele. Cam asta ar fi marea reteta!Adesea adaug putina smantana si/sau putin parmezan dupa ce iau chestiunea de pe foc si sunt bune-bune!Pot fi puse si la cuptor dupa ce le-ai amestecat si sa pui smantana (sau branza etc) deasupra si rezulta un fel de budinca, buna si ea.



Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)



hmmmmmmm buuuuun de tot trebuie sa fie, si eu le facem tot numai cu ou, iaurt si branza la cuptor, dar sigur o sa incerc si reteta asta.

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Dodo ma bucur mult pt. voi ca ati avut petrecerea de dezmotat si am vazut si pozele cu micuta ta zana frumoasa si cuminte dar si cu tortul delicios , se vede ca mi-e foame ca numai la mancare ma gandesc

Ela eu cred ca am ratat pozele cu Ianis cel calator , vreau si eu sa-l vaaaaaad.

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Citat:
citat din mesajul lui Ela78

Anaan, tu cum prepari pastele pentru Andrei? si ce fel de paste?



Ma bag si eu marea gospodina : eu folosesc pt Alexandra paste Steloni de la Barilla si le prepar cu branza dulce + ou si smantana la cuptor



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
Am implinit 1 anisor !




Idem si de la marea gospodina je, dar cu paste integrale, fie Divella, fie marca proprie din Real. Cu branza si ou si smantana la cuptor si mananca tot parcul

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Ma bag si eu in discutie pentru ca intamplator i-am gatit si eu paste Evei astazi...cu peste.Am pus pastele la fiert, separat am calit in putin unt pestele sfaramat, am adaugat pulpa de rosii, condimente, apoi putin cascaval ras si pastele.Sincera sa fiu, ma gandeam ca o sa ma sictireasca Eva la ce pofta slaba de mancare a avut zilele astea, insa a mancat tot. Si nu a fost putin!Deci ori au fost bune pastele, ori era ea prea flamanda Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

sara buna

am reusit de-am culcat si eu pitica.

paste eu ii luam mariei de la rapunzel, bio sub forma de litere si-i faceam ori budinca cu ou si branzica cu smantanica ori cu carnita si sos de rosii ori in supita.

ela, pai data trecuta m-a internat de dimineata, mi-a facut analize, echo si de la ora 13 liber, am fost in parc cu maria. a doua zi mi-a facut biopsia , si asta a fost tot.
am trimis un offline pe messenger acum si la ginecologul meu ca vreau sa-mi faca ceva echo si un test papanicolau daca tot sunt in bucuresti.o ora - doua o sa am "gaseala" si cu el.
cam asta-i programul meu la bucuresti.

din 10 martie 2009, mami fericita de

GHIOCICA CU GHIOCEI

PETRECEREA MARIEI

MOTUL MARIEI

Mergi la inceput