Maple-syrup babies (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Eu vin cu noutati de la morfofetala, pasarica s-a transformat in cuc, sotu e suparat nevoie mare , deja-si facea planuri de bebe 3

Daca aveti pe cineva cu o fetita micuta am de dat paturica, caciulita, sostele roz
Acum ne reintoarcem la deliberat numele bebelului number two, ca sa-i mai treaca supararea am sa-l las pe el sa aleaga
Masuratorile au iesit bine, bebe1 are 400g , bebe2 are 360g.

Multumesc pentru sfaturile cu mulgatoarea.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 20+ de Tudor Sebastian si inca deliberam





Felicitari pentru al doilea cuc ! Chiar ma miram eu ca v-a zis de sex cam devreme, dar ma gandeam ca ai insistat tu sa stii. Si lasa paturica, nu e chiar asa de fata, merge si la baietel.

Mulgatoare, dupa ce iesi din spital o inchiriezi de la Wallmart, nu stiu daca au la toate dar mie mi-au dat o lista din spital cu centrele unde se inchiriaza. Mai apoi mai vezi tu. Cu alaptatul de gemeni, este un challenge, e adevarat dar am cunoscut mamici care au facut-o, taticul trebuie sa fie bine instruit ca sa te ajute sa-i pozitionezi. Eu am vazut mamica respectiva care alapta in pozitia football, asezata pe un fotoliu, imi spunea ca la inceput a fost mai greu, dar cand s-a obisnuit, doar ii plasa pe bebei la boobs si ea facea ce voia cu mainile libere. Uite, ceva de genul asta http://4.bp.blogspot.com/_D5CKZxJRGXo/SyFNPxNF7yI/AAAAAAAAAVU/aNt3d1ZCnck/s320/breastfeeding+twins.jpg
Si nu trebuie sa te stresezi de-acuma, faci deja un super job ca aduci pe lume doi de odata, take it easy, exista si alternative la alaptat.

Am mai vorbit cu o prietena care a nascut la Royal Vic, si ea a facut inseminare, a nascut la inceputul lui februarie, o fetita de 3,8 kg la termen. Mi-a spus ca a fost foarte multumita de servicii la spital, ea a avut camera semiprivata, a platit 80$ pe noapte (nu are asigurare privata), camera privata era 110$. Daca vrei sa vorbesti cu ea, spune-mi si-ti dau nr ei de telefon pe privat.
Succes la cautat nume !

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

+13 kg

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Diana, vite-vite-vite, am sunat, am rezervat pentru luni. Primim hirtiile fiecare acasa si tre sa ducem cecurile la Natasa joi. NU-s ce suma-i, da' poate o sa stie ea.
S.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985

Joi adica maine ? Iau cec-ul cu mine in orice caz. Nu cred ca mai intri, dar eu scriu. Maine venim la tine inainte de piscina, acu injura-ne daca te trezim, dar asa am facut programul.

Si eu votez pentru cei mai buni pampers baby dry, am luat si noi de-aia mov, da miros urat si nu fac alta treaba. Si am luat si huggies de la Costco, dimineata Sonia era uda pe pijama, iesise pipi pe afara

Sper ca ai vorbit cu Cristina ca maine copiez si eu notitele

Eu i-am dat Soniei tija din aia de telina fiarta. Sa va zic cum am ajuns ? Am fost pe la o prietena sa se joace Victor cu fetita ei, femeia facea o ciulama, a fiert carnea cu niste legume ca sa dea gust, imi zice ca vrea sa arunce legumele, la care eu i le-am cerut pentru fata, le-am luat acasa la pachet ca sa nu-i murdaresc femeii casa.

Am uitat, multumim pentru complimente Am eu asa un fix sa-i imbrac in costume nationale de Sarbatori, cat m-o tine.


Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

+13 kg

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Eu, oare?
De cand e l-am tinut numai in swadlers, dupa ce la inceput le-am incercat pe toate, astea au tinut cel mai bine la pupu galben mustariu. Dar am gasit sale mare la costco de doua sapt si-am luat hughies. Ugh, exact la fel mi se pare ca miroase a pipi tot timpul. In plus se cam irita de la ei. Da-i mare pachetoiul ala!!!

Eu am fost azi la controlul de 9 luni si am primit ordin sa bag in copil tot ce doreste muschiul lui. Interdictie la: nuts, juice and whole cow's milk. Acu nu am mai stat sa-i explic cum a servit deja capsune si peste si alte alea. E bine asa.

Dragaica, sanatosi sa fie. Pastreaza-le alea asa de amintire a momentelor marcante din sarcina. Aici la noi nu se mai ocupa cu inchirieri de pompe pro decat spitalul. Eu asa am ajuns la ei, dupa ce-am trimis barbatul la shoppers si la walmart. Vai cum se uitau aia la el, hihi. Chiar cateva luni sa ai nevoie si tot merita cat costa inchiriatul.

Llaura, pe cat posibil eu incerc sa-i dau organic. Tot ce gasesc organic iau. Varianta urmatoare e Ontario grown. Dar daca n-au avut mango sau avocado organic in cateva randuri, de ex, am luat si din celalalt decat sa nu-i dau. Unele produse nici nu se gasesc organice. Ce insist sa-i dau organic e carnea, lactatele si cartofii. In rest daca gasesc ok, daca nu iau din celelalte. De saptamana asta l-am trecut la mancarea noastra, ca nu mai ieseam in capat cu el, refuza sa mai manace de-ale lui, asa ca luni a mancat pastrav cu orez, marti pilaf neaos romanesc. Merge treaba!

P.S. La ardeiul aburit luati jos coaja, nu? Eu inca nu i-am dat telina, iata, pentru gingii castravetele crud de la frigi e bun iar.




pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Diana stiu ca va fie o provocare, nu spun ca nu i-e teama, ca nu-mi fac ganduri, da la cat de mult i-am dorit nu mai conteaza ....o sa invatam pe drum, ei pe noi noi pe ei
Eu am asigurare privata da nu-mi asigura camera privata, mi-au explicat asa, daca i-au privata ei or sa-mi plateasca pretul camerei semiprivate iar noua ne ramane de platit diferenta. Deci ne-ar deconta 80$ iar restul pana la 110$ o sa-l acoperim noi. Imi convine si asa......daca imi poti trimite nr. de tel. ti-as fi recunoscatoare, sper ca nu se supara persoana respectiva
Cat despre mulgatoare dupa ce mi-ati spus voi cred ca e mai bine sa o inchiriez, eu tot sper intr-un miracol, visez sa-i pot alapta eu pe amandoi fara sa fiu nevoita sa le dau formula inca de la inceput.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 20+ de Tudor Sebastian si inca deliberam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello tuturor...

Permiteti sa v-o prezint pe....SABINA

S-a nascut sambata 3 aprilie 2010, prin cezariana de urgenta, la Sacre Coeur, a avut 50 cm si 2.690g



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 5 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

Hello tuturor...

Permiteti sa v-o prezint pe....SABINA

S-a nascut sambata 3 aprilie 2010, prin cezariana de urgenta, la Sacre Coeur, a avut 50 cm si 2.690g




Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 5 zile



Doamne ce falcute are, e frumusica foc si baietii la fel, ce camasi frumoase au
Uite asa vreau si eu 2 baieti si o fata

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 20+ de Tudor Sebastian si inca deliberam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Arturicii felicitari pentru bebelina!!! ce frumoasa este, e foarte bine pentru 34 de saptamani, al meu la 32 avea 1850 g si arata ca un extraterestru. Sunteti bine, sanatoase?

Dragaica eu am nascut la Royal Victoria, am numai cuvinte de lauda pentru spitalul asta, am stat 3 zile in travaliu (au incercat sa tina piticul cat mai mult inauntru si nu au reusit) apoi Patrick a stat 3 saptamani la NICU (neonatal intensive care unit). Cand am ramas insarcinata n-aveam ginecolg, asa ca am dat un search pe google si am ales mai intai spitalul, am gasit numai lucruri bune despre Royal Vic asa ca am sunat la ei. Ei mi-au dat numarul unui doctor. Drept sa-ti zic doctorul nu mi-a placut deloc, insa asta este. A fost totusi alaturi de mine la nastere, la ora 3 dimineata era prezent acolo la nastere si a fost destul de greu, l-a scos cu forcepsul, eu dupa 3 zile de contractii nu mai aveam putere sa imping, facusem si reactie la magneziu si nu puteam respira, deci zic eu ca doctorul s-a descurcat foarte bine.

N-am apucat sa vizitez nimic inainte, iti inchipui, m-a luat pe nepusa masa la 32 de saptamni, n-aveam nici bagaj de spital, nici tampoane, nimic, nimic. Nici la cursurile prenatale nu am reusit sa merg decat la primele 2.
Camera o iei acolo cand ajungi, cel putin eu asa am facut, am mers acolo la centrul de nasteri, si sotul a completat toate fisele si a luat camera. Si eu am luat privata mai ales ca diferenta e asa de mica, intre una semiprivata si una privata. La Jewish si la St-Mary sunt camere mult mai faine, din ce am vazut eu, insa si mai scumpe. Televizorul daca vrei il platesti separat, vine un omulet si te intreaba, si daca platesti (vreo 10 dolari parca) iti da drumul.
Asigurarea intr-adevar acopera costul unei camere semi-private.
Cu mulgatoarea, la spital iti dau ei, apoi acasa trebuie sa-ti iei tu. Intereseaza-te la asigurarea privata. Eu lucrez in domeniul asta si am inceput de curand sa platim pompele daca pacienta are recomandare de la medic. Tie cu gemeni sigur iti va da recomandare. Inchiriatul il platim numai pe 3 luni, asa ca e mai avantajos sa o cumperi. Dar trebuie sa te interesezi la asigurarea ta, depinde de contract si de companie (eu lucrez la Sun Life)
Si ecografiile la privat se platesc la asigurarea privata, eu am facut la OVO clinic pe Decarie, m-am dus de vreo doua ori la Royal Victoria si dupa ce am stat 3 ore acolo m-am lamurit.
Am fost si eu urmarita la clinica aia speciala, eu am facut diabet de sarcina.
Alte analize n-am mai facut, trebuia trimietre de la doctor si doctorul meu nu mi-a dat, desi mereu il bateam la cap ca ma simt rau, ca ma doare burta (erau contractii insa eu nu stiam), el mereu imi zicea ca e OK, si totul e bine. De fapt de asta nu mi-a placut de el, ca me expedia asa, desi ii ziceam mereu ca ceva e in neregula. Si pana la urma am nascut prematur, deci s-a vazut ca era ceva.
Dar spitalul e super, ingrijirea foarte buna, sectia de prematuri e una din cele mai bune din Quebec, aduceau copilasi prematuri de prin nordul Quebecului cu elicopterul aici. Eu sunt sigura insa ca o sa ajungi cu bine la termen, dar iti zic asa, ca sa stai linistita.
Felicitari si pentru al doilea cuculet!


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress


Dragaica eu am nascut la Royal Victoria, am numai cuvinte de lauda pentru spitalul asta, am stat 3 zile in travaliu (au incercat sa tina piticul cat mai mult inauntru si nu au reusit) apoi Patrick a stat 3 saptamani la NICU (neonatal intensive care unit). Cand am ramas insarcinata n-aveam ginecolg, asa ca am dat un search pe google si am ales mai intai spitalul, am gasit numai lucruri bune despre Royal Vic asa ca am sunat la ei. Ei mi-au dat numarul unui doctor. Drept sa-ti zic doctorul nu mi-a placut deloc, insa asta este. A fost totusi alaturi de mine la nastere, la ora 3 dimineata era prezent acolo la nastere si a fost destul de greu, l-a scos cu forcepsul, eu dupa 3 zile de contractii nu mai aveam putere sa imping, facusem si reactie la magneziu si nu puteam respira, deci zic eu ca doctorul s-a descurcat foarte bine.

N-am apucat sa vizitez nimic inainte, iti inchipui, m-a luat pe nepusa masa la 32 de saptamni, n-aveam nici bagaj de spital, nici tampoane, nimic, nimic. Nici la cursurile prenatale nu am reusit sa merg decat la primele 2.
Camera o iei acolo cand ajungi, cel putin eu asa am facut, am mers acolo la centrul de nasteri, si sotul a completat toate fisele si a luat camera. Si eu am luat privata mai ales ca diferenta e asa de mica, intre una semiprivata si una privata. La Jewish si la St-Mary sunt camere mult mai faine, din ce am vazut eu, insa si mai scumpe. Televizorul daca vrei il platesti separat, vine un omulet si te intreaba, si daca platesti (vreo 10 dolari parca) iti da drumul.
Asigurarea intr-adevar acopera costul unei camere semi-private.
Cu mulgatoarea, la spital iti dau ei, apoi acasa trebuie sa-ti iei tu. Intereseaza-te la asigurarea privata. Eu lucrez in domeniul asta si am inceput de curand sa platim pompele daca pacienta are recomandare de la medic. Tie cu gemeni sigur iti va da recomandare. Inchiriatul il platim numai pe 3 luni, asa ca e mai avantajos sa o cumperi. Dar trebuie sa te interesezi la asigurarea ta, depinde de contract si de companie (eu lucrez la Sun Life)
Si ecografiile la privat se platesc la asigurarea privata, eu am facut la OVO clinic pe Decarie, m-am dus de vreo doua ori la Royal Victoria si dupa ce am stat 3 ore acolo m-am lamurit.
Am fost si eu urmarita la clinica aia speciala, eu am facut diabet de sarcina.
Alte analize n-am mai facut, trebuia trimietre de la doctor si doctorul meu nu mi-a dat, desi mereu il bateam la cap ca ma simt rau, ca ma doare burta (erau contractii insa eu nu stiam), el mereu imi zicea ca e OK, si totul e bine. De fapt de asta nu mi-a placut de el, ca me expedia asa, desi ii ziceam mereu ca ceva e in neregula. Si pana la urma am nascut prematur, deci s-a vazut ca era ceva.
Dar spitalul e super, ingrijirea foarte buna, sectia de prematuri e una din cele mai bune din Quebec, aduceau copilasi prematuri de prin nordul Quebecului cu elicopterul aici. Eu sunt sigura insa ca o sa ajungi cu bine la termen, dar iti zic asa, ca sa stai linistita.
Felicitari si pentru al doilea cuculet!


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)





OOOOoooo....multumesc pentru informatii.
Eu sunt urmarita la clinica de gemeni de la Royal, medicul meu e seful clinicii, este foarte ocupat, ieri de exemplu la morfofetala m-a pasat la o alta doctorita, ceea ce m-a scos din toti sfintii, dupa ce a treminat i-a dus pozele (120 la numar ) si raportul.
Dupa ce a verificat totul nu i-au convenit cateva poze, nu erau bine facute, nu si-a dat seama exact asa ca m-a chemat din nou pe masa la eco. ca sa vada cu ochii lui ca totul e ok.
M-a intrebat daca am intrebari, cam atat......eu am programare la Procrea, la Ovo era totul ocupat.
Si mie mi-au cerut trimitere cei de la Preocrea, sincera sa fiu nu inteleg de ce le trebuie trimitere, daca eu nu am doctor de exemplu si vreau sa merg numai la ei.....???????
In sfarsit mi-a fost rusine sa cer trimitere pentru o a doua morfofetala dupa ce s-au chinuit cu mine 2 ore jumatate, copii s-au miscat non-stop, nu reuseau sa-i masoare.

Contractiile tale erau dureroase sau nedureroase, din alea nedureroase am si eu, cam 5-6 pe zi. Mi-a zis sa nu-mi fac griji ca e normal, se pregateste uterul de nastere, creste, se intinde, mai ales ca la mine sunt 2, efortul e mai mare.
Stau cam 2-3 reprize pe zi intinsa la orizontal, beau multa apa si fac acupunctura.......cu Dumnezeu inainte.
Morfofetala ai facuto la spital sau la clinica?

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 20+ de Tudor Sebastian si inca deliberam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Dragaica eu morfofetala am facut-o la Ovo.
La Royal Victoria am avut numai experiente aiurea la ecografii, am fost numai la inceput. Am avut sangerari la inceputul sarcinii si m-am dus la urgenta (aveam vreo 5 saptamani), n-au vazut nimic la eco, numai un hematom insa bebe inca nu era bine dezvoltat, m-au chemat dupa o saptamana, bineineteles ca nu mi-au dat nimic, cum vad in Romania la alte fete care iau no-spa si alte minuni, ba chiar m-au sfatuit sa fac miscare, sa elimin mai reped sarcina daca e cu probleme.
Dupa o saptamana (sangerarile erau pe trecute) imi zice ca e OK, hematomul s-a eliminat aproape tot asa scurt, si da, se vede activitate cardiaca. Apoi imi da un raport in care scrie ca activitatea cardiaca nu exista. Am crezut ca lesin cand am citit, nu mai stiam ce sa cred, am mai stat vreo ora sa o prind pe doctorita sa o intreb e alba sau neagra?
Apoi am fost la 12 saptamani, am stat iar vreo 3 ore, intru si imi zice ca de fapt am vreo 10 saptamani dupa masuratori, ba chiar mai putin, ca nu-si da seama de nimic, sa vin in 2 saptamani.
M-a zapacit de tot, nu mai stiam care e DPN-ul, ce sa cred.
Asa ca m-am dus si la 12 saptamani si la morfofetala la OVO si acolo m-au luminat in sfarsit.

Contractiile mele erau dureroase, eu simteam asa ca un cutit in josul burtii si ma durea pana in spate. N-am avut nimic in trimestrul doi, abia pe la 26-27 de saptamani am inceput sa ma simt din ce in ce mai rau, burta mi se marise foarte mult, toata lumea imi zicea ca nasc in 2 saptamani si eu mai aveam 3 luni. Si doctorul meu la control in 5 minute zicea ca totul e OK, ligamente care se intind. Ii ceream trimitere la analize, imi zicea ca n-am nimic ca iau corect in greutate! Noroc ca la Ovo nu mi-au cerut trimitere pentru ecografii. A fost si o iarna tare grea, cu multa zapada, mergeam cu autobuzul aproape o ora si ma clatinam in toate directiile, eu zic ca toate astea au contribuit.



Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

Dragaica eu morfofetala am facut-o la Ovo.
La Royal Victoria am avut numai experiente aiurea la ecografii, am fost numai la inceput. Am avut sangerari la inceputul sarcinii si m-am dus la urgenta (aveam vreo 5 saptamani), n-au vazut nimic la eco, numai un hematom insa bebe inca nu era bine dezvoltat, m-au chemat dupa o saptamana, bineineteles ca nu mi-au dat nimic, cum vad in Romania la alte fete care iau no-spa si alte minuni, ba chiar m-au sfatuit sa fac miscare, sa elimin mai reped sarcina daca e cu probleme.
Dupa o saptamana (sangerarile erau pe trecute) imi zice ca e OK, hematomul s-a eliminat aproape tot asa scurt, si da, se vede activitate cardiaca. Apoi imi da un raport in care scrie ca activitatea cardiaca nu exista. Am crezut ca lesin cand am citit, nu mai stiam ce sa cred, am mai stat vreo ora sa o prind pe doctorita sa o intreb e alba sau neagra?
Apoi am fost la 12 saptamani, am stat iar vreo 3 ore, intru si imi zice ca de fapt am vreo 10 saptamani dupa masuratori, ba chiar mai putin, ca nu-si da seama de nimic, sa vin in 2 saptamani.
M-a zapacit de tot, nu mai stiam care e DPN-ul, ce sa cred.
Asa ca m-am dus si la 12 saptamani si la morfofetala la OVO si acolo m-au luminat in sfarsit.

Contractiile mele erau dureroase, eu simteam asa ca un cutit in josul burtii si ma durea pana in spate. N-am avut nimic in trimestrul doi, abia pe la 26-27 de saptamani am inceput sa ma simt din ce in ce mai rau, burta mi se marise foarte mult, toata lumea imi zicea ca nasc in 2 saptamani si eu mai aveam 3 luni. Si doctorul meu la control in 5 minute zicea ca totul e OK, ligamente care se intind. Ii ceream trimitere la analize, imi zicea ca n-am nimic ca iau corect in greutate! Noroc ca la Ovo nu mi-au cerut trimitere pentru ecografii. A fost si o iarna tare grea, cu multa zapada, mergeam cu autobuzul aproape o ora si ma clatinam in toate directiile, eu zic ca toate astea au contribuit.



Mami de pitic Patrick (29.04.2008)





Mai nu stiu ce sa zic, poate la mine a fost diferit si pentru ca sarcina e obtinuta prin Fiv, eu am venit la clinica cu recomandare de la etajul 6 de la clinica de feryilizare.
Prima eco a fost la 6 saptamani, apoi la 9, la 10, la 12, la 16 si acum asta la 20.
Tin mult si la statistici, e in interesul lor sa urmareasca sarcinile "produse" la ei, le creste cota in felul asta, poate si de asta......cred eu.
Imi pare rau ca a trebuit sa treci prin atatea pentru bebelinu tau, e adevarat ca aici se merge mult pe "selectia naturala". Eu cand am avut primele contractii am facut repede rost de no-spa, am luat magneziu si vad ca e bine slava Domnului.
Pana la urma cred ca am sa merg la Procrea pentru o a doua parere sa fiu eu calma, am sa vad cum am sa fac cu trimiterea, poate ma primesc si fara.
A avut si eu o prietena aici care a pierdut prima sarcina pe la 15 saptamani, asta dupa ce fusese de cateva ori la medic cu sangerari, la fel nu i-au dat nimic

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 20+ de Tudor Sebastian si inca deliberam


Mergi la inceput