Cea ma frumoasa carte romaneasca

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ami_84 spune:

Mie mi-au placut ff mult Morometii lui Marin Preda.. insa, citinduva ma gandeam ca aceste carti sunt f vechi, iar astfel de romane in prezent nu prea mai apar.. copii nostri ce vor raspunde la o astfel de intrbare cand vor avea varsta noastra sa zicem?

Irina Paula (8 martie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:


Multe mi-au placut: am citit tot ce a scris Ionel teodoreanu, si practic toti autorii mentionati de voi plus Hortensia Papadat Bengescu, Agibriceanu. la diverse virste mi-au placut diversi autori, insa nu pot spune ca cea mai buna carte e Ciresarii sau Elevul dima desi in clasa a 9a am scis o tema la romana in care exact asta am argumentat :)

Adulta fiind as spune ca poate cel mai bun roman romanesc este Ultima noapte de dragoste si intiia de razboi. E dumnezeiasca cartea asta, nu stiu de ce in liceu am trecut pe linga ea ca gisca prin apa.


Reprezentativ pt lit romana e fara indoiala Caragiale pt ca ne portretizeaza f. bine ca natie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Din ce am citit, consider "carti bune" sau hai sa zicem "reprezentative": Baltagul si Fratii Jderi ale lui Sadoveanu, Morometii, Patul lui Procust, Enigma Otiliei, opera lui Caragiale, proza fantastica a lui Vasile Voiculescu, Huliganii a lui Eliade, proza fantastica a lui Eliade, Ion si Rascoala de Rebreanu, La Medeleni, Hortensia Papadat-Bengescu, Povesti, Povestiri si Amintiri din Copilarie a lui Creanga, basmele lui Eminescu, Intr-un camin de domnisoare si Calator in noaptea de ajun ale Anisoarei Odeanu...

Carti mult-iubite: Ciresarii, TOT de Rodica Ojog-Brasoveanu, Toate panzele sus!, Cismigiu et Co, Seri Albastre, povestirile lui Garleanu si ale lui Agarbiceanu, romanele politiste ale lui Haralamb Zinca si ale lui Horia Tecuceanu (seria cu capitanul Apostolescu) cartile lui Vlad Musatescu (cine ii poate uita pe Unchiul Andi Detectivul, pe Tanti Ralitza, pe tata Petre...), Romanul Adolescentului Miop, Panza de Paianjen...a da, erau niste westernuri romanesti scrise de un tip Franculescu, Coltii Sacalului si La sud de Rio-Bravo... ce-mi mai placeau cand aveam vreo 12-13-14 ani!



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

cartea pe care o recitesc mereu cu placere - Nunta in cer, Mircea Eliade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

va recomand Jurnalul Oanei Pelea.Nu cred ca poate fi considerata cea mai frumoasa carte romaneasca dar pot spune ca de multe ori m-a facut sa lacrimez, sa zambesc si alte ori sa rad cu pofta.povesteste cum, la un moment dat, cel care s-a ocupat de publicarea cartii, i-a propus sa o scrie sub pseudonimul Verginica Lupu, cei initiati avand sa-si dea seama ca, de fapt, e vorba de Virginia Woolf.
cartea e ca o descriere a oanei pelea:un om cult, cu bun simt, cu respect pentru valori, pentru parinti, pentru arta.

Mami de Sofia frumoasa si scumpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chri70 spune:

Intotdeauna m-au fascinat cartile care descriu viata taranului roman. Descult, de Zaharia Stancu, e romanul meu preferat. De asemenea, Morometii (Preda) si Ion (Rebreanu) mi-au placut foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

o carte pe care nu o pot uita si la care ma gandesc mai ales atunci cand totul imi merge rau.o lectie despre nobletea umana, ce consta in arta de a ierta, de a uita si de a transforma tot ce e mai crunt in viata in ceva frumos,util...Jurnalul Fericirii, Nicolae Steinhardt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Nu stiu cat sunt de reprezentative, dar din ce am citit si mi-a placut (si mai tin minte ) ar fi:
-Sarmanul Dionis
-Fiul Risipitor de Radu Tudoran ( asa imi venea sa o cert pe Eva de fiecare data de cate ori ceda, dar asa am plans la sfarsit..)
-Ora#351;ul cu salcāmi de Mihail Sebastian
-Panza de paianjan
- clasicii Sadoveanu, Caragiale, Rebreanu

iar din poezii, preferatul meu e Cosbuc...si acum am momente in care recitesc Trei, Doamne, si toti trei si imi dau lacrimile, dar in acelasi timp ma bine dispun cu celelalte poezii ale sale

si mai sunt cateva, dar nu imi aduc aminte nici titlul, nici autorul...tin minte doar zilele de vara cand ma urcam in ciresul din curtea bunicilor, ca sa mai citesc ceva si sa nu ma gaseasca bunicii Doamne, ce vremuri...


38 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Multe carti mi-au placut de-a lungul timpului, in diferite etape. Dar cel mai mult m-au miscat si mi-au incalzit sufletul poeziile lui Cosbuc: El Zorab, Trei doamne si toti trei, Tu nu m-ai inteles, La oglinda.

Ani de Stefana (23.01.2008)

Ajutoarele lui Mos Craciun

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

si mi-am adus aminte si de Talida, de Ion Grecea ... frumoasa carte

38 +

Mergi la inceput