Cea ma frumoasa carte romaneasca

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Imi place subiectul....,,Cea mai frumoasa carte romaneasca" - pentru ca exista, as avea o propunere pentru femei in general,pentru a le da putere (nu ca n-ar avea...puterea le sta in inima si in suflet!)daca n-au citit inca, sa citeasca ,,Arta conversatiei"- Ileana Vulpescu!
Este un titlu care poate fi indelung comentat avand in vedere ca aici pe site exista persoane de diferite varste , din mediul urban sau rural, femei, barbati, de diferite conditii sociale ! Ce ziceti?!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

,,Elevul Dima dintr-a saptea" ,...nu?! imi amintesc de ea cu placere , am citit-o pe la 13 ani, imi amintesc ca am fost ciufulita pentru ca in loc sa invat pentru teza ...pierdeam noptile citind cu totul altceva ...este adevarat ca am gresit dar , imi amintesc cate nopti albe faceam pentru a termina o carte buna ce-mi pica in mana si-acum am acelasi obicei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui remiclea

"Invitatie la vals" de Mihail Drumes am citit-o de mult timp dar inca o am proaspata in memorie.



,,Elevul Dima dintr-a saptea" ,...nu?! imi amintesc de ea cu placere , am citit-o pe la 13 ani, imi amintesc ca am fost ciufulita pentru ca in loc sa invat pentru teza ...pierdeam noptile citind cu totul altceva ...este adevarat ca am gresit dar , imi amintesc cate nopti albe faceam pentru a termina o carte buna ce-mi pica in mana si-acum am acelasi obicei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Daaa, Mihail Drumes m-a marcat si pe mine cu cartile lui: Elevul Dima dintr-a saptea, Invitatie la vals si Scrisoarea de dragoste - excelente carti pe care le-as reciti cu placere si acum
Cismigiu $ co mi-a placut si mie tare mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Buna ziua ,

va rog sa ma primiti si pe mine printre voi :)

nu am citit tot ce s-a scris aici , dar voi citi ,
nu sunt in masura sa spun care e cea mai frumoasa, sunt inca in urma cu multe lecturi

pot sa spun ce mi-a placut si as citi si reciti mereu :
"Romanul Adolescentului Miop"

acuma citesc "Viata Viata legata cu ata" , Ileana Vulpescu , imi place mult aceasta scriitoare , cartea ma tine legata sa o citesc , am citit mai de mult "Arta Conversatiei ", dar vreau sa iau cat mai multe romane scrise de dansa, in Romana , langa ASE, gasesc intr-un loc , toate cartile ei.

numai bine si revin, diana

sfaturi

http://www.dianabostan.evonet.ro/Figure%201.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Citat:
citat din mesajul lui balerrina


Care este cartea romaneasca care v-a marcat cel mai mult sau vi se pare cea mai reprezentativa pentru cultura romaneasca?



-- C


Morometii // LA MEDELENI // Ciresarii // Dumbrava minunata -> mai multe romane de Sadoveanu

Baltagul // Caragiale -> opera lui // Amintiri din Copilarie // Poeziile lui Eminescu

sfaturi

http://www.dianabostan.evonet.ro/Figure%201.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Cartea care imi place cel mai mult e "La Medeleni" (nu-s deloc originala :) ). Apoi am citit cu placere, de mai mult ori, "Arta conversatiei" (Ileana Vulpescu), Cella Serghi (tot) si Mihail Drumes... Astea ar fi cartile adolescentei mele. Daca vorbim de carti pe care le consider valoroase si bune de tradus in orice limba, atunci as zice asa:
-Mircea Cartarescu -Nostalgia
-I.L.Caragiale, totul e absolut genial.
-Sadoveanu- Divanul persian
-Mihail Sebastian- teatru
-Vasile Voiculescu- proza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

autori romane politiste (sunt preferatele mele, se pare ca am stofa de ,,dedectiv" ,pacat ca mi-am descoperit-o cam tarziu avand in vedere ,,circumstantele" ):

Rodica Ojog Bra#351;oveanu
Haralamb Zinc#259;
George Arion
Petre S#259;lcudeanu
Theodor Parapiru

cititi ,,Scapa cine poate" -Alexandru Conta - veti fi numai un ras pe toata durata lecturarii!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luisa1983

autori romane politiste (sunt preferatele mele, se pare ca am stofa de ,,dedectiv" ,pacat ca mi-am descoperit-o cam tarziu avand in vedere ,,circumstantele" ):

Rodica Ojog Brasooveanu
Haralamb Zinca;
George Arion
Petre Salcudeanu
Theodor Parapiru

cititi ,,Scapa cine poate" -Alexandru Conta - veti fi numai un ras pe toata durata lecturarii!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

Mie cel mai mult mi=a placut "Cronica de familie" de Petru Dumitriu.

Mergi la inceput