Fulgusori Nov - Dec 2009 (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

alex se cearta deja cu iepurasu'

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

ramonika, nu-i nici o diferenta intre cioco de casa si baton...noi aici ii spunem baton (sau cel putin noi in familie).....mie mi se pare oribil oricare lapte praf pt copii....in schimb imi place ala din magazin...eu zic ca iese, acuma tu stii....
daca faci, sa ne spui ce a iesit
dar nu l-ai gustat?
A_driana, de David-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Ramonika fina-mea facea la greu ciocolata de casa din Lp,pe vremea cand se dadea de la primarie (ea il scotea ,dar alaptand nu avea nevoie de el)...

Monis superba povestirea!! cred ca te poti oricand recalifica..ai talent la scris!!

Lavi de ce nu stochezi lapticu'? e pacat sa arunci asa bunatate..

laura nu fii supi'!! Las ca revine la sentimente mai bune , o fi si el "atins" de astenia de primavara sau se simte neglijat...toti ,cred,ca au momente de genu' asta...


Eu am expediat piticu' la plimbare cu buni ,asa ca ma pot apuca de smotruit baia...si alte minunatii..

va si sper sa va regasesc cu aceeasi buna dispozitie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Fetele, va rog io, daca va amintiti discutiile, spuneti-mi la ce varsta se stabilizeaza ochii sau daca exista o varsta pentru asta, multumesc Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

gata o partida de shopping, am luat pt deseara multe bunatati

k- am vazut ca ti-a zis lavi cand avem botezul. Am ceva emotii, la nunta nu am avut . Cu e albastrel, scutece ai ramas la 2?
Dana n - sper sa treaca reactile Davidelului si sa o lase pe mami sa se hodine
Monis - super dragutz ce povestesti tu acolo, eu am suferit tare mult ca nu am avut bunici/rude la tara, unde se pastreaza asa frumos traditiile

Azi mai rarut cu prezenta, este ziua nasului si o sa plecam pe la 4

va pup

Raluca, mamica de Remus Andrei(8 nov '09)
Il asteptam pe D-nul sa vina cu
Poze BUBU
asa creste Bubu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

l-as stoca....dar rares nu tine deloc biberonul in gurita...nu bea nimic cu bibe, si nu pot sa ii dau cu lingurita...eventual sa incerc cu seringa! pupaceala!

abia a adormit la mine in brate! scriu cu o mana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_driana

dar nu l-ai gustat?


nu, nici n=am desfacut punga.
poate incerc...

Andre - si eu is curioasa cu ochii. si as mai vrea sa stiu cand se stabilizeaza culoarea.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:

Andre, uite-aici articol
Din ce am citit eu la 5 luni ar trebui sa se stabilizeze.

La 5 luni, vederea binoculara se stabilizeaza. Bebelusul tau vede in relief. Ii place sa apuce obiectele pe care i le intindeti. Incepe sa distinga culorile intermediare: roz, bej.

Progresele motorii si psihice ale copilului sunt strans legate de cele ale vederii sale. Astfel, abia in jurul varstei de 5 luni un bebelus capata vederea binoculara, cea care ii permite sa estimeze distanta la care se afla un obiect. De aceea la aceasta varsta incepe sa incerce sa apuce cu manuta jucarioara pe care i-o aratam. In concluzie, pentru a supraveghea vederea bebelusului, este suficient sa urmarim ansamblul progreselor sale motorii.

Atentie! Daca ai indoieli si-ti suspectezi bebelusul de strabism, la aceasta varsta ar trebui sa te adresezi unui medic oftalmolog pentru a stabili daca bebelusul tau are intr-adevar sau nu strabism.

Ce este strabismul?

Strabismul reprezinta o afectiune vizuala in care ochii nu au capacitatea de a focaliza aceeasi imagine in acelasi timp. In mod normal, musculatura din jurul fiecarui ochi determina miscarea sincrona in aceeasi directie si in acelasi timp a ambilor ochi. Strabismul apare atunci cand musculatura oculara nu mai functioneaza corect pentru coordonarea miscarilor oculare. In acest caz, ochii nu mai sunt centrati corect si creierul are dificultati in suprapunerea celor doua imagini ce provin de la fiecare glob ocular. Uneori strabismul este numit si "ochi-incrucisati", "privire crucisa".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

raluci deci azi va petreceti real nu doar virtual...ma bag si eu dupa 3, cand vine sotul la o tura de cumparaturi!

la noi ploua si e urat, si pe deasupra sapa cretinii astia de la primarie pentru a 3-a oara in doua luni pe strada...sunt niste noroaie si transee de iti e mai mare dragul...nu are rost sa incerc sa spal masina, ca in 2 metri e la fel de murdara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Rares tocmai a executat scutecul cu nr.3.....

Raluci, era vorba de cate scutece murdareste albastrel...pt ca de ieri mi-a dat intr-o diaree.....cand ai citit tu era la scutecul nr.2....acum, dupa cum vezi....

Daca pana diseara mai face inca 3....cred ca nu scap de trimis "monstra" la analize...

Cred ca ma duc sa il intolesc de parc....desi imi parea putin vanticel....

Vorbim later.

_
Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali

Mergi la inceput