Minoritatile din Romania: studiu istoric - 3

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Eu vad situatia poliamory total diferit in comparatie cu casatoriile gay.


Bineinteles ca e o situatie complet diferita, in primul rand din punctul de vedere al responsabilitatii legale. Aducerea in discutie a altor forme posibile de asociere (poly) nu face decat sa devieze dezbaterea de la subiectul original.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Ok, sunt persoane care vor sa traiasca in poligamie. Nu-i opreste nimic, nu?


legea. intra la parnaie daca se fac vinovati de bigamie, poligamie. au fost cazuri.

vorbim despre discriminare. iar daca argumentele pro-casatoriile gay dispar in ceata cand vine vorba despre alte categorii, la fel de indreptatite la tratament egal in societate (in virtutea acelorasi argumente - ce ne intereseaza pe noi ce fac altii in dormitor, au dreptul la fericire personala), inseamna ca argumentele sunt conjuncturale, fabricate ca sa avantajeze momentan o minoritate, in timp ce multe alte minoritati sunt in continuare discriminate. asta era punctul meu de vedere. ori e dreptate pentru toti, si-atunci nu aplicam standardele noastre de gandire si mentalitate la poligami si nici nu ne dam cu parerea ca n-ar putea fi fericiti (mormonii si musulmanii cu 4 neveste se declara fericiti), in timp ce clamam ca alta minoritate, vezi homosexualii, au dreptul la propriile standarde de fericire.

gandeste-te la o familie mormona sau musulmana cu mai multe neveste. din punctul lor de vedere, toate nevestele au drepturi egale, din punctul de vedere al legii occidentale, numai una. vezi discriminarea? vezi incurcaturile legale legate de mosteniri, copii, etc, pentru ca numai o nevasta mostenitoare, aia legala, e scutita de taxe si alte minuni.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Pai nu ne intereseaza ce fac ei in dormitor, pot fi in grupuri de o suta daca au dormitorul suficient de mare, dar nu asta e argumentul in favoarea homosexualitatii si nici asta nu e vreun drept care sa il ceara poly pentru ca deja il au. Din punct de vedere legal, in tarile civilizate statul nu e interesat ce faci la tine in dormitor atata vreme cat asta implica adulti care consimt, nu conteaza numarul sau genul persoanelor.
Cand vine vorba despre drepturi, statul se baga pentru ca el e garantul respectarii lor.Dar, mai mult decat atat, desi se vorbeste in termeni de drepturi naturale , statul pare sa fie si emitentul lor in privinta celor civile. Sexul e una, casatoria e alta. Si pana cand nu o sa se demonstreze stiintific si intr-un mod pe care sa il pot pricepe ca poly e iubire sincera de tip matrimonial intre mai multe persoane, eu personal ma uit chiorash la chestia asta. Repet: ma refer aici la casatoria legala nu la dormitoarele oamenilor.
Nu am ce standarde egale sa aplic pe poly, ca din punctul meu de vedere nu se poate aplica nici unul din cazul casatoriei. ceea ce nu e cazul relatiilor intre doua persoane de acelasi gen, unde se aplica bine merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Conchita, dar eu nu scuz homosexualii cu celebra ´´ nu ma intereseaza ce face cutare in dormitor´´.Pentru ca eu consider ca gay-ii care traiesc impreuna nu o fac doar pentru a avea liber la dormitor , o fac pentru ca se iubesc, pentru ca-si doresc sa imparta bucuriile si necazurile, pentru ca sunt adulti si-si asuma sentimentele.
Ei cer sa aiba liber la casatorie, pentru a se bucura in doi(!) de avantajele legale si sociale, asa cum face orice cuplu care se iubeste, se respecta si traieste sub acelasi acoperis.

Eu una iubesc cu patima , iar daca as fi lesbi mi-as dori sa pot trai cu iubita mea si sa formam un cuplu dpdv social si legal, cu tot ce inseamna asta.

Pe cand daca vorbim de casatorii intre trei sau mai multe persoane, lucrurile se complica extrem de mult nu doar pentru ei, ci si pentru societate. Intreb, a treia oara, cum se poate stabili un divort sau un partaj sau orice alta chestiune care rezulta? Societatea noastra nu e facuta sa duca familii cu cate 7 soti si sotii laolalta.

Habar n-am cat sunt de fericiti mormonii sau musulmanii. Barbatii musulmani cred ca fie multumiti, dar femeile? Ca ele isi impart barbatul, si presupun ca nu le cere nimeni acordul.
Cand in societatea musulmana se va permite familia legala cu cate 3 soti si 2 sau 3 sau x sotii, atunci vom vorbi altfel. Pana atunci, eu vad doar discriminarea femeilor, atat.Poate ca au toate nevestele drepturi egale, dar le lipseste dreptul elementar: acela de a se opune unei alte casatorii a sotului sau acela de a fi egala cu sotul- sotia musulmana isi poate lua al doilea barbat? NU.
Pentru ca pur si simplu nu se poate ca mai multi membri sa traiasca intr-o familie cu drepturi egale.

Eu nici macar nu consider ca poly sunt discriminati, sincer. Pot sa aiba sex prin rotatie, pot locui impreuna, se pot casatorii doi cate doi, pot face copiii unii cu altii fara probleme. Singura problema o reprezinta recunoasterea legala a familiei poly, imposibila pentru ca legislatia nu este facuta pentru asa ceva.
Poly dispun de dreptul de a se casatori,asa ca orice cetatean. Nu doare pe nimeni capul cati sunt ei defapt in dormitor, daca au sau ba copiii in afara casatoriei.
Asta vor si gay-ii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Eu una iubesc cu patima , iar daca as fi lesbi mi-as dori sa pot trai cu iubita mea si sa formam un cuplu dpdv social si legal, cu tot ce inseamna asta.


si eu iubesc cu patima. dar daca as iubi patru barbati in acelasi timp si as face copii cu toti patru (modelul musulman inversat), as dori ca acesti copii sa fie protejati de lege in mod egal si ca toti cei patru soti ai mei sa fie tratati cu respect egal de societate si lege. nu doar ala pe care mi-l permite statul sa-l declar, ca altfel ma trimite la parnaie - ce aberatie, eniuei. auzi, sa faci puscarie pentru ca nu iubesti cum vrea legea -> idem pentru homosexuali.

*
bineinteles ca suntem on topic, pentru cine se ingrijoreaza gratuit - exista musulmani si mormoni si poate chiar atei sau de alte orientari, in Romania, care se supun exemplului meu de discriminare.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Conchita, ai un dar aparte de a-ti submina propriile teorii.
Inca nu m-am hotarat daca este binecuvantare sau exces de zel.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Conchita, ai un dar aparte de a-ti submina propriile teorii.
Inca nu m-am hotarat daca este binecuvantare sau exces de zel.


:-)) pai cineva trebuie sa mai faca si pe avocatul diavolului ca sa clarifice argumentele, daca se sustin in orice conditii. ca daca nu, inseamna ca-s conjuncturale, partizane si, evident, false.

citesc acum o carte unde o mama vrea ca fiul ei sa fie gay, va zic dupa ce o termin ce si cum, mai am putin.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Conchita nu e nevoie sa faci pe avocatul lui scaraotchi.
Totul este foarte simplu.

Discriminare inseamna in fapt deosebire. Discriminare nu este un cuvant urat si nici nu trebuie folosit in mod peiorativ.

Discriminarea, despre care vorbim noi cu aici cu atat patos, este mai mult discriminare politica si nu personala. Asta inseamna ca in fata legii o comunitate, o minoritate sunt lipsite de anumite drepturi pe baza unor motive neintemeiate.

Legal nu exista motive intemeiate pentru ca tiganii sa nu aiba anumite drepturi.

Legal nu exista motive intemeiate ca homosexualii ce au bunuri impreuna sa nu se mosteneasca unii pe altii sau sa se casatoreasca.

Cu bigamia altfel sta problema. Familia formata din barbat+femeie+ descendenti este cea mai veche structura. Este o forma sociala de baza.
Bigamia este infractiune contra familiei conform codului penal si codului familiei.
Bigamul este o persona casatorita legal cu alta persoana.
Deci legal exista destule motive intemeiate pentru ca bigamia sa nu fie acceptata.

Mai mult de atat Constitutia garanteaza: nediscriminarea pe baza de sex. Ori bigamia este Discriminare.
Intrebari:
Au dreptul persoanele de sex femeiesc in vreo cultura sau in vreun grup, (din cele pe care le-ati mentionat) sa fie bigame?
De-alungul istoriei penale de cate femei bigame ai auzit?
De ce atunci cand vorbesti de bigamie te referi strict numai la sexul masculin?

De asta ti-am spus ca faci exces de zel.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

[quote]
si eu iubesc cu patima. dar daca as iubi patru barbati in acelasi timp si as face copii cu toti patru (modelul musulman inversat),



Patru, ma conchita....?!!! Pai doi ajungeau pentru exemplificare....:)))



Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Eu una iubesc cu patima , iar daca as fi lesbi mi-as dori sa pot trai cu iubita mea si sa formam un cuplu dpdv social si legal, cu tot ce inseamna asta.


si eu iubesc cu patima. dar daca as iubi patru barbati in acelasi timp si as face copii cu toti patru (modelul musulman inversat), as dori ca acesti copii sa fie protejati de lege in mod egal si ca toti cei patru soti ai mei sa fie tratati cu respect egal de societate si lege. nu doar ala pe care mi-l permite statul sa-l declar, ca altfel ma trimite la parnaie - ce aberatie, eniuei. auzi, sa faci puscarie pentru ca nu iubesti cum vrea legea -> idem pentru homosexuali.





Imi pare rau, dar exemplul nu se pune. Amestecam merele cu perele.
Tu poti iubi pe cine vrei, nu-ti zice statu pe cine sa iubesti.Statul doar iti impune numarul celor cu care te poti casatori O DATA, adica 1 persoana.Asta e regula, si-ar fi bine sa fie pentru toata lumea.
Asta e familia, forma sociala de baza cu bine o numeste Viviana.

Daca vrei casatorie cu mai multi, ii poti lua pe rand,e dreptul fiecaruia de a divorta.
Ideea e ca poti alege.
Homosexualii n-au aceasta optiune.Despre asta e vorba.



Mergi la inceput