Crestinismul si evolutia spirituala 4

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Ba da, se iarta, trebuie spovedite si daca te pocaiesti se sterg. Nu exista pacat pentru care Dumnezeu sa nu ne ierte
Zicea un sfant parinte ca nu putem noi gresi, pe cat poate Dumnezeu ierta. Sigur ca se iarta.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Patou, cuvantul lui Dumnezeu este viu. Biblia nu e singura sursa a cuvantului lui Dumnezeu, sunt atat de multi sfinti care au trait pe pamant si au lasat scrieri, meditatii, mesaje directe de la Fecioara Maria, Isus, Sf. Iosif, Arhanghelul Mihail, etc.

Vizionari au fost, sunt, si vor mai fi. De ce este nevoie de aparitii? Tocmai sa sa se trezeasca lumea, pentru ca ne aflam in fata Marelui Avertisment anuntat, se apropie o schimbare majora pt omenire, iar cine nu se converteste se va pierde.
Bineinteles ca sunt si asa zisi vizionari, dar ii depistam repede dupa natura mesajelor lor.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Conchita, ai dreptate. Nu doar ca nu ne costa sa tragem de maneca pe cineva cand greseste, dar trebuie sa o facem, pentru ca, daca ai citit mai din urma, ai fi vazut ca vom fi trasi la raspundere si pt omisiuni. Vom vedea totul ca pe un film, inclusiv situatiile in care am fi putut opri o persoana de la pacat, dar din jena, lene, comoditate, nu am facut-o.


Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorothee spune:

ma gandesc la voi, fac curatenie si ascult http://www.youtube.com/watch?v=iN-QvD-mkzc

inca nu sunt pregatita sa particip efectiv la discutiile voastre, credinta mea e mai mult din experientele traite decat din studiu. imi este greu sa traduc ce simt si gandesc. o parte din mine e precum conchita.

numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorothee

ma gandesc la voi, fac curatenie si ascult http://www.youtube.com/watch?v=iN-QvD-mkzc

inca nu sunt pregatita sa particip efectiv la discutiile voastre, credinta mea e mai mult din experientele traite decat din studiu. imi este greu sa traduc ce simt si gandesc. o parte din mine e precum conchita.

numai bine!


Multumim ca ai trecut pe la noiDorothee. Esti binevenita pe la noi, si tu si Conchita. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa ne coincida idelile 100%. (Daca vroiam asta, scriam ''ortodoxism" sau cine stie ce). Si florile sunt diferite (ca in exemplul Conchitei) dar fiecare e frumoasa in felul ei

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
Patou, pt fiecare vizionar, aparitii exista comisii de analiza. Intai se analizeaza la nivel local, iar apoi cu recomandarea episcopului se analizeaza la Vatican, si unele pot dura ani multi.
Procesul este f complex si minutios.


m-am tot gandit la ce ai spus si mi-am adus aminte ca la un moment dat scrie in biblie ca Isus in cele trei zile inainte de inviere a vizitat spiritele (sau sufletele)celor aflati in inchisoare. N-am inteles ce inseamna asta dar poate are legatura ce spuneai tu.

"El a fost omorat in trup, dar a fost inviat in duh, in care s-a dus sa propavaduiasca duhurilor din inchisoare, care fusesera razvratite odinioara, cand indelunga rabdare a lui Dumnezeu era in asteptare, in zilele lui Noe, cand se facea corabia, in care au fost scapate prin apa un numar mic de suflete" 1Petru 3:18-20

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

neata Iasmin

Watchman Nee a facut urmatoarea comparatie: Cuvantul scris, Biblia este ca si cafeaua ness, este esenta pe care n-o putem consuma in stare naturala. Avem nevoie sa adaugam ceva (apa, respectiv Duh Sfant) pentru a intelege ce anume este cafeaua. Biblia este inspirata de Dumnezeu, dar a fost scrisa de oameni aflati in comuniune cu Duhul Sfant. Spiritul lui Dumnezeu le-a revelat cuvintele, dar ei n-au putut asterne pe hartie decat cuvinte, n-au putut pune acolo si Duhul Sfant. De aceea pentru a intelege ce este scris avem nevoie sa fim conectati la Duhul Sfant si doar astfel cuvintele din Biblie capata sens, capata viata. Daca Duhul Sfant nu locuieste in noi, a citi Biblia e ca si cum am incerca sa consumam cafeaua ness, fara sa-i adaugam apa. Doar adaugand ceea ce exista la inceput, Spiritul lui Dumnezeu (sau apa) putem intelege ce anume a comunicat Dumnezeu celor care au scris Biblia. Ca sa intelegem mesajul trebuie sa fim conectati la sursa. Cuvantul scris este doar o modalitate intelectuala dar el nu contine viata. Duhul Sfant adauga viata cuvintelor si astfel Biblia devine o carte vie.

“Dar omul firesc (natural) nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuiesc judecate duhovniceste.” 1 Corinteni 2:14


www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Patou, indiferent cum ar fi, totusi Biblia e numai o colectie de carti, un cumul. Tot atat de bine puteau fi si omiliile Sfantului Vasile cel Mare incluse. Cat despre har- este energia necreata de la Dumnezeu. Putini se invrednicesc de asta. Cat despre trairea in conformitate cu Duhul Sfant....doar botezul nu e suficient. Nu putem trage linie si zice : toti botezati sunt in conformitate cu Duhul Sfant. Asta e o utopie.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

pentru mine biblia e mai mult decat o colectie de carti, e "duh si viata" dar pana n-o citim, de la cap la coada e imposibil sa realizam asta.

Iasmin

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

pentru mine biblia e mai mult decat o colectie de carti, e "duh si viata" dar pana n-o citim, de la cap la coada e imposibil sa realizam asta.

Iasmin

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela


Io am citit-o scumpa, am citit-o. Dar slava lui Dumnezeu n-am citit-o ca pe ziarul de dimineata. Si cu toate astea, nu traiesc cu impresia ca stiu tot ceea ce scrie n ea, sensuri si tot. De aia avem preoti- ei cu asta se ocupa.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput