Crestinismul si evolutia spirituala 4

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Ica, daca nici cu poezia mea nu ti-a trecut, apoi poate daca te ingrop in pupici o sa-ti treaca frica. Na, sper ca de-acu' nu te mai prind suparata ca iar iti trimit o serie
Conchita, am mancarici sub limba, ce sa fac, cand mi-e drag de cineva pomenesc.
Imi place diversitatea de opinii pentru ca invat mereu cate ceva. Si in plus ma face sa gandesc la anumite aspecte. Iar tu intotdeauna pui problema intr-un fel specific tie, dar mult mai in profunzime. De fapt, atunci cand intrebi si eu iti explic, am castig personal ca sa fiu total sincera pentru ca nu mai privesc problema superficial, ci vorbnd aduc unele lucruri din subconstient in constient. Ceea ce ma sperie pe mine enorm (si pentru care credeam ca stai deoparte) este ca vom da socoteala de orice cuvant. Eu am crezut ca si tu tot de aia mai mult taci (nu numai aici, si prin alte parti)
Maine aflu de la doctor ce si cum, ca analizele mi-au iesit in principiu grozave, afara de una, dar sper ca nu e mare lucru. Si ica sa fiu sincera pe mine asta ma sperie. Citisem undeva de o doamna care ani de zile ii era rau, mergea la medic (de se saturase medicul de ea). Dom'le analizele bune mereu..pana a fost cam tarziu: avea cancer. Stii tu: operatia reusita, pacientul mort... Daca era sa vad ca n-am calciu-n mine sau fier, mai ziceam... Dar am, si tare ma mai sperie. Sa vedem vineri.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Hehehe Conchita :), lasa ca, in ciuda celor 25 de ani de ateism, esti acum o aparatoare inflacarata a valorilor crestine, si nu glumesc deloc. Chiar aseara iti citeam postarile la alt subiect, banuiesc ca iti dai seama la care, si in sinea mea te aplaudam. Toata admiratie pentru felul in care ai raspuns. Acu' sa nu ti se suie la cap ( joking), dar asa a fost.

pup


Patou, pt fiecare vizionar, aparitii exista comisii de analiza. Intai se analizeaza la nivel local, iar apoi cu recomandarea episcopului se analizeaza la Vatican, si unele pot dura ani multi.
Procesul este f complex si minutios.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Ica, daca nici cu poezia mea nu ti-a trecut, apoi poate daca te ingrop in pupici o sa-ti treaca frica. Na, sper ca de-acu' nu te mai prind suparata ca iar iti trimit o serie
Conchita, am mancarici sub limba, ce sa fac, cand mi-e drag de cineva pomenesc.
Imi place diversitatea de opinii pentru ca invat mereu cate ceva. Si in plus ma face sa gandesc la anumite aspecte. Iar tu intotdeauna pui problema intr-un fel specific tie, dar mult mai in profunzime. De fapt, atunci cand intrebi si eu iti explic, am castig personal ca sa fiu total sincera pentru ca nu mai privesc problema superficial, ci vorbnd aduc unele lucruri din subconstient in constient. Ceea ce ma sperie pe mine enorm (si pentru care credeam ca stai deoparte) este ca vom da socoteala de orice cuvant. Eu am crezut ca si tu tot de aia mai mult taci (nu numai aici, si prin alte parti)
Maine aflu de la doctor ce si cum, ca analizele mi-au iesit in principiu grozave, afara de una, dar sper ca nu e mare lucru. Si ica sa fiu sincera pe mine asta ma sperie. Citisem undeva de o doamna care ani de zile ii era rau, mergea la medic (de se saturase medicul de ea). Dom'le analizele bune mereu..pana a fost cam tarziu: avea cancer. Stii tu: operatia reusita, pacientul mort... Daca era sa vad ca n-am calciu-n mine sau fier, mai ziceam... Dar am, si tare ma mai sperie. Sa vedem vineri.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori





Despre ce analiza e vb? Lasa ca vb pe privat. Nu te las sa ai ganduri negre, iar ii faci jocul stii tu cui...

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Crinuta, vorbim cateva minute mai incolo despre analiza.

Pacatele pricipale impotriva Duhului Sfant:

1. Necredinta sau nepasarea fata de Dumnezeu, Cel in Treime marit.

2. Ura impotriva lui Dumnezeu.

3. Deznadejdea in marea milostivire a lui Dumnezeu si in purtarea de grija fata de noi, sau prea marea incredere in atotbunatatea lui Dumnezeu, incredere care te face sa savarsesti fara contenire pacate, socotind ca Dumnezeu te va ierta chiar daca nu te indrepti.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou


Crinuta, orice viziune trebuie verificata in lumina Bibliei. Daca nu e conforma cu biblia inseamna ca e falsa. (...) Din punctul meu de vedere cartile apocrife nu fac parte din biblie.

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela


Patou, interesant punct de vedere, eu abia ieri l-am citit la parintele Teofil Paraian care explica cine si cum crede despre Biblie. Ei, ca tot v-am promis de ieri, iata se si brodeste sa fie la topic.
Ei si acum vine parintele si zice ca aceasta Biblie desi este insuflata de Duhul Sfant, a fost totusi scrisa de oameni pentru oamenii vremeii respective. Nu a scris de exemplu Sfantul Evanghelist Marcu pentru cei din secolul XX.
De altfel, in Noul testament, sunt nu mai putin de 27 de carti. Dintre care 14 sunt scrisorile Sf. Apostol Pavel. Si una dintre ele are doar o pagina, este scrisoarea sa catre un anume Filimon. Ei bine, acea scrisoare, este cuprinsa in Biblie, pentru ca ne-a ramas de la ea. Cand au fost scrise evangheliile, scrisorile (ca sunt si cele scrise de Sf Apostol Petru), nu s-au vorbt intre ei. Sunt scrisori pur si simplu. Biserica, pentru folosirea crestinilor a gasit de cuviinta sa includa aceste texte in Biblie, dar sunt scrisori. A le ridica la rangul de litera de lege asa cum cuvintele lui Hristos este o oarecare interpretare...Sa stii cand Sfantul Apostol Pavel a zis ca toata scriptura este inspirata de Duhul Sfant nu se gandea la Noul Testament ci la Vechiul. Asta pentru ca Noul a fost intcomit mai tarziu, adunand toate textele. E o oarecare greseala a considera ce zice de pilda Sf Ioan Gura de Aur apocrif iar ce zice Sf Apostol Pavel, nu. De ce? Ei au fost in acelasi Duh, au crezut aceleiasi Treimi, au lucrat pentru acelasi lucru. Ca sa nu mai vorbim ca in vremurile vechi putini stiau carte. Pana si la noi in Romania, prima Biblie care a fost tiparita, era in latina... Cultul era n latina, se citea in Biserica evanghelia in latina!!!(sau in greaca dupa caz). Ca de aia era obligatorie latina si greaca in scoala. ACuma zi-mi- cum au resuti oamenii totusi sa fie informati? Stii? Prin Sfanta traditie. Ca de pilda in Biblie nu se precizeaza decat Bunavestire intre sarbatorile inchinate Maicii Domnului. Dar traditia a pastrat exact momentul mortii, toate aceste informatii s-au transmis oral.
Hai sa-ti mai zic o chestie: Domnul Hristos a predicat 3 ani!!! Si vorbea ceasuri intregi, ceasuri!! Ia sa luam noi la citit evangheliile- sunt cate ore? Cateva ceasuri. Toate evangheliile adunate laolalta ne aduc pe Hristos nu mai mult de o zi din cei 3 ani. De aceea si zice Sf Evanghelist Ioan ca de s-ar scrie toate nu ar incape pe tot acest pamant cartile. Dar o parte din lucruri au ramas in traditie.
Cam asa sta treaba cu Biblia...

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Si continui:

"Schimbatu-Te-ai la fata, in munte, Hristoase Dumnezeule, aratandu-le ucenicilor Tai marirea Ta, pe cat li se putea". " Straluceasca si noua pacatosilor, lumina Ta cea pururea fiitoare, pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu, datatorule de lumina, marire Tie!" Iata o alcatuire care nu este in Biblie. Si atunci degeaba vine cineva si imi spune ca numai ceea ce este in Biblie este important, are insemnatate, restul nu are insemnatate. Uite ca pentru noi au insemnatate slujbele, invataturile Sfintilor Parinti. Filocalia are insemnatate, Patericul la fel. Sunt atatea lucruri, monumente de cultura si gandire religioasa crestina, care au insemnatate poate mai mult decat Biblia. Noi nu minimalizam importanta Bibliei, dar nici nu indumnezeim Biblia, ca si cand numai acolo e Dumnezeu si numai acolo ne vorbeste. Da, ne vorbeste Dumnezeu si din Biblie, si din invatatura Bisericii, si din slujbe

Ceea ce este bolduit, e un citat din parintele Teofil Paraian.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Neata fetelor!
Sunt pe fuga, am o gramada de lucruri de facut, asa ca va pup si revin mai tarziu.

Iasmin ai PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

multumesc, doamnelor dragi si bune.

Iasmin, eu si orhideea suntem mutual incompatibile. pot sa cultiv copaci, iasomii (chiar am gradina plina de iasomie:-)), gogosari, leustean, etc numai orhidee, nu. va citesc si sunteti asa pure si blande si suferintele voastre au o curatie anume, nu pot sa explic.

la mine e asa, si poate de-aia nu ma pot numi ortodoxa practicanta, pentru ca biserica mea e cam in alta parte, sa ma explic unde - in actiune. suna cam contradictoriu, dar nu am rabdarea in evlavie sa meditez forever la nemurirea sufletului meu. cum inteleg un lucru sau mi se reveleaza (ok, poate am impresia, doar), simt ca ma sufoc daca nu fac ceva legat de asta. nu mai pot ramane nici o secunda in genunchi pentru aprofundari sau episodul urmator. sunt un crestin nelinistit si practica mea nu e prin biserica propriu-zisa, ci e practica de-aia de pe vremea lui ceasca la porumb, pe ploaie torentiala, ca acolo ma simt eu in elementul meu. orhideea sta acolo la fereastra, in lumina filtrata si binecuvantata, atragand toate privirile si umpland sufletele de bucurie. eu nu-s facuta pentru evlavie, asa ca, daca as ramane pe-aici, v-as sacai constant cu indemnuri la actiune de-aia de care tocmai v-am descris-o. pentru ca mi se pare greu de inteles cum poti sa tii asemenea dar doar pentru sine.

stiu, o sa ziceti ca, stai asa, pai noi nu suntem destul de vrednice, nu stim tot, nu intelegem tot. sa va irit si sa va zic ca asta e scuza de student lenes sau fricos sau fara incredere, de fapt, care amana temele pe luni, ca atunci va avea caiet nou si pasta la pix si va fi o zi cu soare, bla bla toate conditiile indeplinite? nu va zic. doar ca un crestin nu asteapta pentru conditiile perfecte ca sa creada si sa ramana crestin.

ortodocsii nu-s prozeliti, ceea ce e foarte bine. dar nu s-ar schimba lumea macar putin daca am iesi din coconul nostru si nu zic sa facem ca martorii lui Iehova - nene, stai sa-ti pove despre Iisus, cu de-a sila. dar ce ne costa sa spunem fiecarui om rau intalnit: omule, nu mai fii rau. nu mai fi rau, omule, ca o sa mori (eventual inainte sa-ti vina vremea), ca o sa faci riduri (asta e pentru femei), o sa ramai impotent (asta e pentru barbati si e reala), nu mai fi rau. nu trebuie nici macar sa pronuntam cuvantul Dumnezeu sau sa tinem mana la gura cu smerenie si sa purtam batic in cap, ca dovada. ce-ar putea sa se intample? sa ne cada cerul in cap cu tot cu tronul divin urmat de toate trompetele si pianele ingerilor? ganditi-va. izolarea de lume e pentru cei alesi. noi astia mai cu joburi sau fara, mai cu ispite de rand sau viziuni de sambata seara, suntem alesi sa ne amestecam in lume si sa o schimbam pas cu pas, om cu om, clipa cu clipa. si nu ar fi deloc o misiune usoara sau sub demnitatea noastra sa incepem cu lucrurile mici, gen fraza asta simpla: omule, nu mai fi rau cu fratii tai.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Conchita, iarasi sunt de acord cu tine, pana la un punct. Eu sunt pentru trairea ortodoxiei in fapta, dar caestea le fac in ascuns. Lucrurile bune nu le trambitez, nu le spun, spun numai cele rele sau ma rog neutre.
Noi ca si mame ortodoxe suntem, traim intr-un anume fel. Faptul ca imi cer iertare, desi nu sunt de acord cu cineva, desi acel cineva greseste, faptul ca ma rog in ascuns pentru cel care ma necajeste, faptul ca daruiesc cuiva din timpul meu, toate acestea sunt fapte. Spune: fa ca mine. Si e in duhul blandetii si a dragostei. Gandeste cat de greu e sa iti ceri iertare si sa iubesti, sa te rogi pentru cineva care ti-a gresit, care un pic mai inainte ti-ar fi dat cu ceva in cap. Suntem mai mult decat parem, mai mult decat flori in glastre. Si mai e ceva: nu te poti baga pe gatul omului, nu poti sa mergi sa ii vorbesti ca si cum il judeci. Nu castigi nimic. Noi ca ortodocsi suntem datori sa aducem pace, sa traim linistea si pacea. De ce? Pai nu ma pot apropia de Hristos, nu ma pot ruga daca sunt suparata cu cineva, daca sunt tulburata. A fi in permanenta in atitudine razboinica nu imi lasa alternativa apropierii de Hristos. Ma tulbura si ma departeaza de mantuire.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Pacatele pricipale impotriva Duhului Sfant:

1. Necredinta sau nepasarea fata de Dumnezeu, Cel in Treime marit.

2. Ura impotriva lui Dumnezeu.

3. Deznadejdea in marea milostivire a lui Dumnezeu si in purtarea de grija fata de noi, sau prea marea incredere in atotbunatatea lui Dumnezeu, incredere care te face sa savarsesti fara contenire pacate, socotind ca Dumnezeu te va ierta chiar daca nu te indrepti.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


super, ce sa mai zic? le-am bifat pe toate. nu trebuia sa le scrii. :-)) si zici ca astea nu se iarta niciodata niciodata? ok, oricum nu conteaza, adica nu-mi schimba credinta.

abdominabila

Mergi la inceput