Meniu pentru sarbatorile Pascale

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manon spune:

exact. reteta am luat-o cu vreme in urma de pe un site cu preparate arabe si am folosit-o gandindu-ma ca daca nici arabii n-or fi maestri in carnea de miel...mai raman australienii..
invitatilor la masa nu le-am spus cum am pregatit friptura dar tuturor le-a placut.

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

Manon, multumesc de raspuns. Deci nu pui carnea in apa cu condimente ca sa o fragezesti, doar o ungi bine cu iaurt si o pui la frigider. Am notat.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Pozele_mele

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Aperitive:



Fel principal:


Desert:




www.bucataras.ro/miha/" target="_blank">Miha papa tot

De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Miha m-ai omorat cu meniul tau
Monica haine repede si zi-mi de varza ca nu mai ma incadrez in timp

Drob de miel cu adaos de pui, reteta mamei mele : http://bucataria-sylviei.ro/drob-de-miel-reteta-mamei-mele/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

silvi, eu intelesesem ca vrei reteta de la muraturi

iata cum procedez eu cand fac sarmale din varza proaspata...o oparesc

pui apa la fiert intr-o oala +zeama de lamaie+ sare(depinde cam cat de acra vrei sa iasa varza poti lasa sa se opareasca doar in apa si apoi acresti sarmalele cu totul)
varza intreaga asa cum este o scufunzi in oala cand incepe apa sa clocoteasa
o lasi cateva minute cu fata in jos, cateva minute cu fata in sus...apoi apuci incet de fruze si incerci sa le scoti...o sa iasa doar 1-2-3...apoi iar o bagi in oala iar o oparesti pe fata-spate cateva minute...iar ies 1-2-3 frunze...si iar acelasi procedeu pana se termina toate frunzele de pe varza

decupezi dupa aceea frunzele pe langa nervuri si impaturesti sarmalele in ele ca si in frunzele de varza murate
o d-na de aici am vazut ca le mai "batea" putin cu ciocanul de snitele acolo unde erau inca tari...

eu aici am mai facut sarmale in frunze de acelga sau couve(astea sunt frunze de conopida) juri ca-s in foi de vita de vie

spor la treaba...ti-am trimis si un pm ca nu mai stiam unde sa-ti raspund

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Stiti daca se pot combina, pentru drob, organele de miel cu organele de porc? Se potrivesc ca si gust, oare?

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Pozele_mele

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

o intrebare ...oare daca fac mielul pe gratar pot sa-l tin in "baitz-ul" asta cu iaurt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

n-am incercat.
in functie de gratar...poate ca as "risca". ideea e ca acel iaurt nu dispare. el patrunde in carnea de miel dar se "topeste" abia in cuptor. friptura are o frumoasa culoare aramie, nu stie nimeni ca e marinata in iaurt.
ma gandesc ca pe un gratar mare, de curte, iaurtul s-ar prelinge peste carbuni (dar nu se intampla asta cu orice sos ??) ok. salvez intr-o ceasca iaurtul din tava in care am marinat carnea si cand o intorc pe gratar ...mai ung putin cu acel iaurt condimentat...

Citat:
citat din mesajul lui monica-elizabet

o intrebare ...oare daca fac mielul pe gratar pot sa-l tin in "baitz-ul" asta cu iaurt?

Monica-Elizabet

Retete in imagini




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

macar cateva fripturele si tot o sa incerc multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvi_2005

Monica acum am vazut si subiectul tau asa ca postez si aici . Nu reusesc sa vad site-ul da da eroare sunt curioasa ce bunatati ai , mai revin eu
Bun gasit si multumimpentru ideie de bunatati .
Eu o sa fac ciorba de miel dupa reteta mea testata indelung http://bucataria-sylviei.ro/ciorba-de-miel/ fac Painea Pascala care se numeste Pasca si in nordul Ardealului unde am locuit eu dar este o paine clasica cu ou si branza rasa, reteta aceasta http://bucataria-sylviei.ro/paine-pascala/
Voi mai face o friptura asortata cu miel si vitel si porc sa impactoate gusturile.
Pentru aperitive voi opta pt ceva lejer gen rodele cu bunatati http://bucataria-sylviei.ro/aperitive-reci/ numai ca adaug niste slaninuta si ceva salam de Sibiu adus din Romania .
Desert inca nu stiu ce fac ....oricum daca o sa fie aperitive si ciorba de miel nici friptura nu o fac decat a doua zi ca e suficient.
Mai trag cu ochiul la retele voastre sa vad ce pot adauga pt subiect.


BUCATARIA SYLVIEI
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde



silvia nu mai pot pune link spre site aici e considerat reclama paote de aceea nu se vede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Mie imi place mult cum se fragezeste carnea de la iaurt, anul trecut am facut un mare www.bucataras.ro/retete/613/pui-in-iaurt-pe-sticla.html" target="_blank">pui pe sticla fragezit in iaurt, iar friptura de miel am tinut-o intr-un amestec la frigider, www.bucataras.ro/retete/199/friptura-de-miel-la-tava.html" target="_blank">aici, o minunatie a iesit.

Miha, moamaaaa, cate bunatati


Mergi la inceput