GRADINITE PARTICULARE IN PLOIESTI

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SHELLY93 spune:

Trebuie sa te informez ca lucrurile nu stau deloc asa cum le-ai expus tu. Acel reportaj de care vorbesti este facut in urma unor reclamatii ale parintilor a 3 copii mici (2 ani si ceva) TOTI ACESTIA FIIND RUDE!!!. Stim cu totii ca la aceasta varsta unii copii nu se acomodeaza, sau o fac mai greu. Mai mult de atat, una dintre mamici dorea ca al ei copil sa fie tinut la gradinita fara taxa!!! ( e mai mult de povestit , si nu am timp). In linii mari acea mamica a amenintat la plecare (dupa o frecventare de o zi) ca va face si va drege acestei gradinite.Se pare ca s-a tinut de cuvant. Sa stii ca nu sunt batuti acolo copiii. Cel mai bine ar fi sa se faca un reportaj acolo, la gradinita, si sa afle direct de la copii aceste lucruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tatiana79 spune:

E ciudat cum trei copii, fie ei chiar si rude, au avut aceleasi probleme. Poate tocmai ca sunt rude, au reusit sa inteleaga ce se intampla acolo, povestidu-si unii altora. Nu stiu ce sa zic, sunt destul de rezervata. Verisoara mea are copilul la o gradinita de stat, ce e drept, unde este si baietelul unei bune prietene din copilarie si au un mare avantaj: acela ca pot compara experientele prin care trec ambii copii si nu de putine ori au avut discutii cu educatoarea despre lucruri pe care alti parinti nu le stiau, fie ca nu credeau copiii, fie ca nu le spuneau copiii lor acasa.
Trei copii, aceleasi probleme, trei parinti suparati...cam mult! Sincer!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobe spune:

Nu am scris de ceva vreme pe forum, dar acum chiar vreau sa fac lumina in acest caz.
P la urma nu trebuie sa ma credeti pe mine, ci pe ei. Asta spun ei pe site-ul lor. Eu va prezint doar cateva paragrafe, si chiar vreau sa stiu parerea voastra.
"Bataia nu este recomandata si recomandabila. Iar daca totusi considerati ca in anumite situatii se impune ca masura disciplinara de neinlocuit, aplicati exclusiv lovituri usoare la fundulet, nu peste maini, nu peste alta parte a corpului, in nici un caz peste fata. Riscati sa-i daramati copilului toata stima de sine si sa ram marcat pentru toata viata. "

Urmatorul paragraf este din "12 greseli pe care nu trebuie sa le faca un parinte" tot de pe site-ul acestui SRL.
"4) Sa nu-l disciplinez si chiar pedepsesc cand este cazul. Fara disciplina si chiar pedeapsa uneori, copilul o ia pe cai gresite si l-am pierdut pentru totdeauna. Foarte greu se corecteaza ceva inoculat gresit inca din copilarie.
11) Sa il credeti de fiecare data cand spune: “doamna e rea!”, “Victor e de vina”, “m-au certat pe mine din cauza Mariei”, “eu!? Eu n-am facut nimic!”. Nu intotdeauna copiii vostri vor spune adevarul. Oricat e de dureros pentru noi s-o recunoastem.
N-ar trebui sa fie dureros.
Oricat ar fi de incredibil, adultii care spun adevarul nu provin din copii care au spus intotdeauna adevarul, p la pragul in care varsta, increderea ce i se va acorda constant, toate acestea il vor schimba.
"
Copiii nu mint. Paradoxal. Cum o sa spuneti, copiii nu spun adevarul si in acelasi timp copiii nu mint?
Da, exact asa. Copiii ocolesc sau “transforma” putin adevarul, de frica. Putin sau mai mult, si aproape intotdeauna de frica.
Nu dati buzna in gradinita facand acuzatii nefondate, poate “cearta” aplicata copilului nu a fost de fapt aplicata, sau daca a fost, sigur a avut un motiv sau o functie pedagogica. Nu putem sa mai credem ca in ziua de azi mai exista doamnele acelea inspaimantator de severe, care ne “terorizeaza” copilasii, pur si simplu nu mai exista loc pentru cadrele didactice care propovaduiau exigenta la cote maxime. In schimb, daca o greseala a fost sanctionata, asta trebuie sa se intample si in gradinita ca si in familie.
Si adevarul, asa cum stim, se afla undeva la jumatate. Nicidecum in intregime in fapta reclamata de copil. Nicidecum copilul dumneavoastra nu este un sfant, nu e el singurul sfant de pe lumea asta si nicidecum lumea din jur nu e o mare conspiratie agresiva indreptata impotriva lui."
aceste lucruri le puteti citi pe site-ul lor asa cum am mai spus.
Eu spun doar atat:
Paradoxul nostru in istorie este ca avem cladiri mai mari si suflete mai mici.
Autostrazi mai largi si minti mai inguste


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vyktoria spune:

Inteleg ca nu avem in final, informatii clare despre o gradinita cu adevarat buna pentru copiii nostri, nu?Una si mare si frumoasa si avizata de minister, cu programa scolara, cu material didactic, cu educatoare destepte si iubitoare, cu mancare buna si destula...
Fetelor, v-ati certat aici o saptamana, ati demonstrat pe rand ce bine va puteti inprosca cu noroi una pe cealalta,care mai de care mai "doamna",si in afara de Angels Paulesti n-am auzit nici-un alt nume de gradinita...Unde va duceti acum copiii, mamicilor?Ok, nu Casuta cu Povesti, nu Gradinita Piticilor,nu Angels, dar unde?Ca pana la urma asta era tema forumului...Nu atacul la persoana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu am primit azi pliantul de la Ducky Duck, stiti ceva despre ea? Am vazut ca au camere de supraveghere, zic eu ca asta e un semn bun.
Eu o sa incep sa vizitez gradinitele din septembrie... insa as vrea sa continuam discutia cu informatii, mi-ar fi de mare ajutor.

J si Carla (05.02.2006)
in the rear garden

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dietrich spune:


Gradinita perfecta nu exista,cum nu exista nimic perfect pe lumea asta,mai ales in Romania.Va pot recomanda gradinita HappyAngels,str.Marasesti 260.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olgutamed spune:

Despre Gradinita "GARGARITA" ce stiti? Pana acum, eu am auzit numai pareri favorabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Ma bag si eu in seama cu o recomandare, daca mai e loc :D.

Fii-mea e la o gradinita noua, se numeste Ariel Mica Sirena.
Educatoarele sunt fostele de la Ducky Duck, de fapt asta a fost si motivul pt care am mutat-o pe fie-mea de acolo. (ea s-a lipit foarte bine de ele si cand au plecat, am ales educatoarele nu gradinita).

Eu sunt multumita, gradinita e frumoasa, au curte mare, leagane, mancarea e ok, invata multe lucruri, o data/saptamana pleaca la zoo/teatru de papusi etc.

Fac engleza in fiecare zi, germana o data/saptamana, aikido 1 data/saptamana si din vara vor sa aduca piscina si profesor de inot.



Oana si Mara 11.08.2004

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ebru spune:

Buna ziua.Eu am baietelul la GARGARITA inca din anul 2007 de cand
s-a deschis si va pot spune nu ca sunt multumita ci foarte multumita.Avea 4 anisori atunci iar acum in toamna va merge la scoala si vreau sa va spun ca stie sa scrie si sa citeasca(chiar am ramas surprinsa cand de 8 martie mi-a scris singur felicitarea).Doamna de acolo chiar pune suflet in tot ceea ce face .Din septembrie o sa-l aduc si pe cel mic care are 2 anisori(o sa fie inscris la doamna Mirabela). Telefonul de acolo este 0723148242.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

oana,
mai multe detalii te rog, unde este aceasta gradi, cat costa, asigura transportul, mancarea e pregatita acolo sau adusa de firma de catering, cati copii sunt in grupa, se mai pot face inscrieri, cum stau cu curatenia, au personal suficient sa se poata ocupa de toti copiii ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput