Fulgusori de nov-dec2009 (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Lalu tinem pumnii pentru maine. Sa fie totul bine si sa ai in continuare laptic pentru printesa.
Crissa ti-am admirat pozele. baiatul mumos. Leagan din asta are si Danut si lui ii place tare mult. Ce e drept il am de cand era mic si mai statea in el cate 5 minute.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Cosminyk.....sa speram ca va trece repede rubeola!

Lavinia, cea mai fericita de Rares Cristian, un grabit!NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABITRARES CRESTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Lalu, ti-am raspuns pe messenger. Intra te rog sa vezi!!! Vroiam sa-ti spun ca e ok sa alaptezi chiar daca iei gentamicina, pe prospecte scrie ca e contraindicat in alaptare dar asociatia de pediatrie americana considera gentamicina safe in alaptare, si oricum gentamicina ajunsa in lapte nu se absoarbe la nivelul intestinului bebelusilor (de asta se da gentamicina injectabil). Cel mult poate sa-i deranjeze flora intestinala, dar asta e valabil ptr orice antibiotic. Niste probiotice de care zicea Dymomo rezolva si problema asta. Gentamicina pe gurita se da la bebelusii cu diaree bacteriana. Deci poti alapta!!!!
Uite aici: http://www.merck.com/mmpe/lexicomp/gentamicin.html
Lactation

Enters breast milk (small amounts)/use caution (AAP rates “compatible”)

Breast-Feeding Considerations

Gentamicin is excreted into breast milk; however, it is not well absorbed when taken orally. This limited oral absorption may minimize exposure to the nursing infant. Nondose-related effects could include modification of bowel flora. The AAP considers gentamicin to be “usually compatible with breast-feeding.”
Sper sa intri sa vezi...

Ramonika, asta ma gandeam si eu ca ai nascut la alta maternitate, poate acolo nu-i asa problema cu stafilococul.

Dankutza, ma bucur ptr mama ta si mult succes luni la lucru si cu bona!




Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Buna fetelor ! Abia v-am gasit ca nu mai erati nicaieri la forum, eu nu am mai intrat de mult din cauza ca s-a stricat calculatorul, data viitoare cand se mai strica il arunc cu totul ca m-am saturat de el . Ce sa va zicem despre noi ca suntem bine am crescut avem acum 71 de cm si 7,200 kg, am fost ieri la control si a zis ca la 4 luni si jumatate sa intru cu sucuri de mar si morcov si apoi sa ii dau supita, la sf lunii ne asteapta vaccinul. Eu am slabit la 58 kg si imi cade fetelor parul, ff mult cred ca o sa raman cheala. Doctorita mi-a spus sa imi fac analize sa vedem daca nu am lipsa de ceva vitamine.
Ma bucur ca am reusit sa dau de voi , acum ca e reparat calculatorul sper sa intru mai des sa pot vb cu voi.

ALI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Cosmynik, bubitele din rubeola nu sunt pruriginoase (adica n-o mananca). Sigur e rubeola? Tu n-ai facut rubeola niciodata? Ptr ca daca ai facut candva inseamna ca ai anticorpi care au trecut si la ea prin placenta, acestia o protejeaza pana la 6 luni. Oricum dintre bolile copilariei, rubeola e cea mai usoara. Rubeola e f usor de confundat cu alergiile (alea sunt pruriginoase) si cu febra de trei zile (roseola infantum) care este tot o boala virala in care copilul face febra 1-5 zile (in medie 3 de unde si numele) si e indispus si imediat ce scade febra apar bubitele, f asemanatoare cu cele din rubeola. Boala asta e absolut benigna, singura problema e febra care ca orice febra la copii poate declansa convulsii febrile, dupa ce trece febra nu mai e nici un pericol.
Cum merge cu facultatea? Reusesti sa te descurci si sa si alaptezi?


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

eeei sa nu credeti ca aventurile s-au terminat.
A stat tati cu pitix si am reusit si eu sa dorm 2 ore, timp in care pitix a fost plimbat in brate incontinuu, ca era obosit si maraia de somn. L-a adormit tati de 4 ori si a dormit de fiecare data 5 minute . Bine macar ca am prins ceva putere pentru a ma tine acuma pe seara


Alinus - ca ma intrebai de curand ce are Iulian... am scris azi ce face. Ce are - sa ma bati ca nu stiu

Dymomo - super veste cu lapticul lui Danut. Deci s-ar putea sa au dreptate cu lipsa intolerantei. Ar fi super sa fie asa

Ramonika - exact asa a facut azi Iulianul (si aseara dupa baie, desi a stat la masaj ca de obicei si era vesel nevoie mare): urlete pana la inecare, tipete, inecat cu muci, lacrimi pana in barba, inrosirea fetei... un deliciu

Mda, rutina asta cred ca e peste tot. Si lipsa rutinei, intr-un fel tot rutina ajunge..
Apropos de asta parca Laurairina - tu ma intrebai daca ma bate gandul sa ma intorc la serviciu mai devreme... acum zic ca nu ma bate, dar mi-e teama de ce zice Ramonika si cine stie ce ma mai apuca. In principiu, nu m-as mai intoarce ever la munca . In realitate cred ca as muri fara stimularile pe care ti le aduce munca.

Andre - inteleg foarte bine ce inseamna sa nu poti dormi de oboseala (numai asta noapte am experimentat 3 ore de nesomn de asta). Iote si noi ca si copiii - asa poate ii intelegem mai bine . Banuiesc ca nu poti amana musafirii...

Diana - pe moment a fost ususrare, dar la masa urmatoare deja ma gandeam ce si cum voi face daca incepe iar. Repede ne mai dreseaza . Merci dar sa stii ca eu nu cred ca a trecut criza asta sau ce o fi ea

Dankutza - recuperare usoara pt mama ta si multa bafta cu bona.

Crissa - si al meu a dormit 2 zile dupa vaccin de a rupt patul. Asta a si fost singura reactie. Sper sa fie la fel si la 4 luni.

Lalu - gasesti offline de la mine

Lylyana - cum ai ramas singura acasa? ai mai zis si nu am retinut eu?

Laura_andreea - bun venit la noi

Lavi - forta. Meciul tine doar 2 ore. (Fara berea de dupa )

Cosmynik - nu am habar de asa ceva. Multa sanatate puiutei De unde a putut lua la varsta asta?

Raluci - sper sa-i treaca repede, ca de luni sunt iar singura cu el si nu vreau s-o iau pe camp



monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Dankutza, ma bucur pt mama ta, sanatate multa in continuare! Bafta la serviciu, nu ai de ce iti face griji cu reacomodarea, iti iubesti meseria si asta ajuta mult.

Ralu, interesanta chestia cu reglatul pe latime a scaunului. Poti sa imi zici ce model este, sau daca ai date de contact de la firma de la care ai luat, merci frumos

Lalu bafta cu lapticul!

Cosminik sanatate multa micutei si tie nervi tari!

Ali, si mie imi cade parul si mai noi transpir ff mult la cap! Cred ca am o lipsa de calciu in primul rand.

Fetelor care alaptati exclusiv, voi aveti program ca la carte la 3 ore??
Eu nu reusesc sa o fac sa manance la 3 ore!! Nu pot sa o las sa planga, pur si simplu nu reusesc. Si ma gandesc asa: daca mie imi e sete la mai putin de 3 ore...beau apa! Pai si ei poate ii e sete!
Norocul meu ca noaptea doarme cate 5 ore legate. Doar ziua avem problema asta cu papatul des, adica la o ora jumate, maxim 2!
Nu este grasuta, eu zic ca e ok: 64cm si 6,650 kg.

Monis, si noi mai avem zile din astea de maraiala, dar trec... In special zile care tin pana la 3 noaptea cu maraieli. Se fac ei mari!

Pup fetele!

Mica mea minune: Natalia Oana
(16.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui dienutze

Dankutza, ma bucur pt mama ta, sanatate multa in continuare! Bafta la serviciu, nu ai de ce iti face griji cu reacomodarea, iti iubesti meseria si asta ajuta mult.

Ralu, interesanta chestia cu reglatul pe latime a scaunului. Poti sa imi zici ce model este, sau daca ai date de contact de la firma de la care ai luat, merci frumos

Lalu bafta cu lapticul!

Cosminik sanatate multa micutei si tie nervi tari!

Ali, si mie imi cade parul si mai noi transpir ff mult la cap! Cred ca am o lipsa de calciu in primul rand.

Fetelor care alaptati exclusiv, voi aveti program ca la carte la 3 ore??
Eu nu reusesc sa o fac sa manance la 3 ore!! Nu pot sa o las sa planga, pur si simplu nu reusesc. Si ma gandesc asa: daca mie imi e sete la mai putin de 3 ore...beau apa! Pai si ei poate ii e sete!
Norocul meu ca noaptea doarme cate 5 ore legate. Doar ziua avem problema asta cu papatul des, adica la o ora jumate, maxim 2!
Nu este grasuta, eu zic ca e ok: 64cm si 6,650 kg.

Monis, si noi mai avem zile din astea de maraiala, dar trec... In special zile care tin pana la 3 noaptea cu maraieli. Se fac ei mari!

Pup fetele!



si noi tot la 2 ore, maxim 2 ore jumate, diferit este la pranz cand doarme de la 14-17 si noaptea 21.30 pana dim la 6, doarme fara pauza, dar ziua baga azi chiar si mai des de 2 ore, plus ca odata a vrut ambii sani

Raluca, mamica de Remus alias Bubu(8 nov '09)

Poze BUBU
"Un optimist nu e decat un prost fericit. Pesimistul e doar un prost." - Louis Bernanos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosmynik

Seara buna, fetelor! S-a confruntat cineva pana acum cu rubeola? De azi-dimineata i-au aparut fetitei mele bubite mici rosii pe tot corpul.Am chemat doctorul si a zis ca e rubeola. Mi-a spus sa-i dau un supozitor de paracetamol dimineata si seara si sa nu o culc pe spate, ci intr-o parte. Insa nu am intrebat-o daca rubeola ii provoaca mancarimi...Eu cred ca da caci oricum as tine-o nu prea pot sa o linistesc, e foarte "maraita"...oare exista ceva sa-i amelioreze mancarimile? am citit ca rubeola poate duce si la complicatii, chiar la pneumonie. Daca cineva s-a confruntat cu asa ceva rog sa-mi impartaseasca si mie din experienta sa...
Cosmina, mami de Emma



Sanatate multa puiului mic!

Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmynik spune:

Diana, are si ganglioni dupa ceafa si am citit ca sunt specifici rubeolei...febra nu are...insa e foarte plangacioasa si refuza sanul. Cu facultatea merge bine si alaptez in continuare, incerc sa le "impac" pe toate...
Monis, nu am idee de unde ar fi putut sa o ia caci nu a venit niciun copilas pe la noi in vizita...
Sper sa treaca cat mai repede...
Cosmina, mami de Emma

Mergi la inceput