Sarcina si bolile autoimune (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

raluk16 pt fata sufletista care spune tot din casa

constat din ce scri ca multe din lucrurile pe care nu le faci, nu le mai fac nici eu de ceva vreme
treaba grea este cu laptele , si cu tot ce inseamna alimente bio pe piata romaneasca (caci de ex noi in bucuresti nu stiu de unde am putea cumpara lapte , oua , branza , ma tot chinui de vreo 2 ani si nu gasesc o sursa de incredere )

oricum daca zici ca reducerea cantitatii de lapte poate micsora ATPO , o incerc si pe asta , vorba aia cate n-am incercat ; oricum oua , smantana , branza mananc f rar, asa ca il reduc si pe asta , si fac economie si la bani


iepumic , te rog cand ai vreme ,trece-ma si pe mine in lista aspirantelor
am asa :
35 ani -nicio sarcina (inca) dar pe cale de a obtine una
1.tiroida autoimuna Hashimoto
2.MTHFR C677T genotip heterozigot
3.sclerodermie (?!) de care eu ma indoiesc f puternic
4.endometrioza


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein




MTHFR C677T genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Bag si eu nasucu un pic, ma scuzati daca deranjez
Raluk16... noi suntem cunostinte mai vechi, am fost la aceeasi odisee 5 luni, trebuia sa am baietelul nascut in aceeasi perioada cu al tau, dar asa a fost sa fie..., mersic mult ca mi-ai fost alaturi atunci si ca ai pus aici asa info pretioase. Sanatate multa lui Alexutz si mamicii lui care daruieste info utile si pt alte viitoare mamici

*************************************************
Madutz

o parte din mine e acolo cu tine, ingerash din ceruri, 28.05.2009
astept a doua binecuvantare, ai mila de noi www.pregnancy-layouts.com/tickers/miracle.jpg" target="_blank">www.surebaby.com/community/plugins/tickers/widget.swf?client_id=4aae592d5132a&wt=1%22%20type=%22application/x-shockwave-flash%22%20wmode=%22transparent%22%20alt=%22symptoms%20of%20pregnancy%22%20height=%22200px%22%20width=%22200px" target="_blank">
"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "
"Exista o lumina la capatul fiecarui tunel; soarele apare din nou dupa fiecare furtuna."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Iata ca mi-au raspuns si mie de la V. Babes la mail. I-am intrebat ce daca as putea sa iau prednison/intralipid pt nk, de la ce valori le putem considera marite si care e criteriul in funtie de care stabilesc valorile de referinta.

O crestere "moderata" a celulelor NK poate fi considerata cca. 25% sau 500 celule valoare absoluta.
Nu pot sa va dau nici o sugestie referitoare la tratament, deoarece noi nu avem competenta in acest sens. Pot doar sa va spun ca nu este sigur ca celulele NK sunt responsabile de infertilitate. Aceste celule ar putea fi incriminate numai daca s-au exclus celelalte cauze de infertilitate (organice, mecanice, hormonale, autoimune, de partener, etc.). Nu sunt sigur ca infertilitatea tubara ar putea fi determinata de cresterea NK.

In laboratorul nostru valorile de referinta sunt indicate in functie de varsta. Intervalele de valori normale pot sa difere in functie de varsta, de aceea noi am considerat ca este mai precisa aceasta delimitare.
>

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Neata.
georgia_c, erai deja in lista, am actualizat profilul tau cu datele suplimentare pe care mi le-ai dat.
Daca gasesti surse de incredere pt. alimente bio, spune-mi si mie, si eu tot in Bucuresti sunt si am aceeasi problema. Am auzit ca in fiecare weekend undeva prin Popesti-Leordeni (sper sa nu ma insel, oricum prin zona respectiva) este un targ la care vin producatori de la tara cu gaini, oua, lapte etc. Ma gandesc ca poate acolo ar fi rezolvarea, desi este cam bataie de cap. Dar poate merita. IMi spuneau socrii ca la Obor taranii au crescut pretul oualor pe motiv ca sunt bio, costa 1 leu/bucata.
Exista in hipermarketuri produse pe care scrie "ecologic" (oua, lapte LaDorna) dar ma indoiesc ca sunt ce scrie pe ele ca ar fi. Daca eram in Germania aveam toata increderea dar la noi nu exista un control strict in acest sens, poate sa scrie oricine ce vrea pe un produs si de fapt sa fie altceva.
Eu m-am apucat sa iau asa: Detox (Plantavorel) - 3/zi, MycoDefense - 2sau 3/zi, EPA-18 (omega 3 cu vit.E)- 2/zi, Vitex - 2/zi. Am de gand sa merg cu dozele astea 1 luna, apoi le modific. Iau in continuare Euthyrox, Seleniu- 1/zi, Vit. C 1g./zi. Sunt curioasa, mai mult decat de orice, daca o sa ma simt mai bine. Incerc sa modific si alimentatia cat pot de mult, dar asta e mai greu. .


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Fetelor ,
credeti ca Femibionul este contraindicat pt TPO pozitivi si Hashi????????????
Va rog ajutati-ma cu o parere , probabil luna viitoare voi incepe stimularea si nu stiu daca pot sa-l iau.
A mai fost cineva in aceeasi situatie care a luat?
Multumesc si o duminica placuta !!!!!!!!!

MTHFR - C677T genotip heterozigot , A1298C - genotip heterozigot ; antitrombina III sub limita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletel_80 spune:

Luck, eu am renuntat la Femibion la indicatile Dr Neamtu. Cu un TSH mai mare de 3 (am vrut sa il scad sub 2 pentru FIV), anti Tg pozitivi (de aprox 7 ori mai mari decat limita maxima) si cativa noduli micuti - diagnostic hipotiroidie subclinica, mi-a recomandat Euthyrox de 25 mcg.

Deoarece am si MTHFR C677T pozitiv, din proprie initiativa am luat Femibion de 800 - pt acidul folic natural. Dupa aprox o luna de Femibion, TSH-ul era mai mare de 5 - si asta sub tratament cu Euthyrox. Dr Neamtu s-a alarmat, mi-a crescut doza la 3,75. Atunci am intrebat-o daca Femibionul, care are si Iod in compozitie ar fi putut fi cauza cresterii TSH-ului. Mi-a raspuns ca Da, cu siguranta. In hipotiroidie, orice aport extern de Iod dauneaza, in sensul ca deregleaza si mai mult glanda. Mi-a mai spus ca pana si iodul folosit la investigatiile medicale (eu facusem recent HSG) poate perturba tiroida. Deci fara Femibion .... si fara alte suplimente care contin Iod.

Dar stii cum e, cel mai bine intreabi un doctor. Pareri pe forum sunt foarte multe ... sanatate multa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

sufletel
sa traiesti , multumesc frumos !!!!!!!!!!

MTHFR - C677T genotip heterozigot , A1298C - genotip heterozigot ; antitrombina III sub limita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Salutare.
Nu mai stiam daca am scris sau nu aici, dar am citit ceva foarte interesant de curand despre http://thyroid.about.com/cs/soyinfo/a/soy.htmsoia['url].
Am dat peste acest articol intamplator dar mi-a atras atentia pentru ca tocmai incerc sa tin post saptamana asta si am inlocuit produsele lactate cu produse din soia (lapte de soia cu care imi mananc muesli dimineata).
Dau cateva citate din articol:
[...]"
Nu mancati alimente din soia timp de 3 pana la 4 ore dupa ce ati luat medicamentul pt tiroida (Euthyrox sau similar) pentru a evita interferenta cu acesta.
Retineti ca soia este unul dintre cele mai comune alimente alergenice astfel incat, chiar daca nu afecteaza tiroida in mod specific, ar putea sa declanseze simptome alergice car pot include acnee, umflaturi, nas infundat, diaree, dureri de stomac, palpitatii, iritatii ale pielii, urticarii, umflaturi in zona gatului, oboseala si episoade de hipotensiune"

Informatii interesante am mai gasit si [url ="http://forum.lowcarber.org/archive/index.php/t-137302.htmlNoi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Eu tocmai m-am intors de la medicul dermatolog, caci mi-a aparut o iritatie pe maini, intr-o zona restransa. Eu m-am gandit ca mi se trage de la faptul ca am facut un aluat in care am pus otet - la 2 ore mi-a aparut iritatia asta, pe fondul faptului ca am mainile f uscate (de la prea mult gel dezinfectant pt maini).
mi-a spus sa ma spal mai rar si sa nu mai folosesc gel.
Faza e ca mi-a dat prednison 8/zi si alta crema cu metilprednison. Mie mi se pare exagerat, mai ales ca iritatia este pe trecute - eu am fost la consultatie pt a elimina ideea de ciuperca.
prednisonul asta nu am cum sa-l iau, ca eu incep fiv-ul acusica. Voi ce parere aveti?
Iar trebuie sa-i scriu lui K!
Mikisor, cu chitanta sau fara, iti astept parerea!
Edit: ca sa nu va mai zic ca trebuie sa elimin sarea 3 saptamanai daca iau prdnison.....pai si eu de paste?
incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Oops, ce nasol cu iritatia aia! Dar nu cred ca se impune totusi sa iei prednison. Eu zic ca "batrana" crema de galbenele sau cea de arnica de la Plafar vor face cat tot prednisonul. Eu am facut acum 5 ani Pitiriazis rozaceu si aveam niste mancarimi pe spate si pe trunchi de innebuneam. Mi-au dat dermatologii mama cremelor dar nimic, la fel de crunt. In disperare de cauza am cautat pe net remedii naturale si am ajuns sa-mi dau cu tinctura de "3 frati patati" pe corp...in 2 zile eram ca noua.

Sa va dau raportul apropo de ce am facut ieri la endocrinolog. In primul rand am luat-o de la capat cu povestea, a trebuit sa imi refaca fisa dar partea buna este ca fisa ii va ramane ei, o ia pe stick. Am stat 1 ora acolo cu totul si m-a luat din fir a par. Rezultatul este ca merg in continuare pe Euthyrox + Seleniu + Vit.C dar trebuie sa fac niste analize suplimentare: testul de toleranta la glucoza, hemoglobina glicozilata, repet TSH si ecografie de tiroida in luna mai. I-am spus si ca iau MycoDefense + Omega 3 + Antitox + Vitex si nu prea i-a placut dar nici nu a zis sa nu mai iau ci si-a notat numele si a zis ca o sa verifice sa vada exact ce sunt acele medicamente. Ba chiar mi-a dat adresa de email sa-i trimit rezultatele analizelor. Am intrebat-o si de alimentatie si de sarea iodata. Mi-a zis clar ca iod NU, sare aproape deloc (oricum nu prea mananc dar na, un pic de tot) iar referitor la alimentatie (apropo de toleranta la gluten & co.) mi-a zis ca, dat fiind istoricul bolilor autoimune din familia mea, Hashi la mine este legat de asta si alimentatia nu ma poate ajuta prea mult dar ca, desigur, ideal e sa am o alimentatie cat mai sanatoasa, mai ales ca am si probleme cu tranzitul intestinal.

raluk, am uitat sa te intreb ceva legat de tratamentul pe care l-ai facut tu: luai pastilele din plante inainte sau dupa masa? Sau nu are nici o importanta?

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput