"Dovlecei de sept-oct 2009 *95* 7 luni!"

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Merg si eu sa fac mancare,
dana bine ai revenit la noi. Pupam Ana care vrea sa se diversifice cu carnita de girafa. Stiu ce inseamna sperietura si te pup cu drag.

Techila, mie nu mi s-a deschis link-ul, ce melodie era ?

Uite las si eu una www.youtube.com/watch?v=C_A7Hu0uKNw&feature=related" target="_blank">tare la fete
Dar numai dupa ce va faceti si voi parul asa si va incaltati.
Have fun !

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Mangulico in primul rand te tare de tot si cu foc
In ceea ce priveste diversificarea...iau de capatai pe nenea Capraru...care zice asa: "La sugarul alimentat natural diversificarea nu e necesara decat dupa varsta de 5-6 luni. Pana atunci se va da doar suc si pulpa de fructe.
Ei, in mintea mea, diversificarea inseamna sa inlocuiesc o masa cu totul. Si tot nenea asta zice ca pana la a introduce o masa..se pot da cateva picaturi/lingurite pentru schimbarea gustului si a-l invata pe bebe cu noile arome.
In concluzie, o data la 2-3 zile mi-am propus sa-i dau cate-un pic de gust...asta inseamna cativa ml, nicidecum o masa intreaga.

Luto asta si este functia unui scaun de masa. Il pui acolo, trebuie sa pape, vrea jos, inseamna ca nu-i e foame. (experimentul Pavlov ) De-asta eu nu-s de acord cu scaunelele cu zdranganici, pentru ca pot distrage atentia de la scopul principal.
Sa-l stapaniti sanatosi!

uka mai las-o un pic sa "uite" si dup-aia ia-o de la capat cu cate-un aliment. Supica ai incercat cu cele 4 minunate legume?? Poate i se pare mai gustoasa decat asa..piureuas.

Lali eh, mai aveti de tras cu dintisorii astia. sa treceti usor peste dureri.

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

O doamne Dana cred si eu ca te-ai speriat...mititica,nu o doare nimic,doar s-a speriat?sa va treaca la amandoua sperietura.
Luto,,radeam pe infundate,sa nu trezesc sotz venit din tura de noapte si lasat sa doarma de bebic, abea pe la 11..Oare oamenii aia cum puteau canta cu bufonii aia in fata? Eu nu as fi reusit.
Dinutzu cum e la cura? Mami nu chinui copilasul,da-i sa pape sa ii tina de fomica,mai tarziu nu va mai pune asa mult pe el,va stagna cand o va lua la picioruse(a se citi mers in picioare)...
Eu inca mai caut poze.

Lali Lacra de
Paul-Iulian
Paul-Iulian
Paul si mamica lui

Nasterea lui Paul_Iulian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

buna fetelor,

eu nu mai pot de oboseala ... imi dau demisia!! dimineata amandoua zuzele s-au sculat la 7.30 .. si nu a mai fost chip sa le culc. eva vroia la olita, anna maraia de la dintoci. apoi, ne-am apucat de gatit cu curatenie .. vreau vacanta!

monica capul si-l tine. nu se intoarce de pe spate pe burta si abia acum a inceput sa apuce timid jucariile insa nu le tine in mana .. daca ai nr, da-mi-l te rog. pupiciu

angeli nu am facut niciodata coltunasi insa nu cred ca merg cu foi de cumparat .. poate doar sa-i bagi la cuptor, sa fie ca un foietaj cu carne ..

miha imi pare rau sa aud de mateias. poate ii trece repede daca zici ca a fost vioi dupa. da, am facut lapte de pasare. a iesit ok .. numai ca mi-ar fi trebuit o cupa din aia de luat inghetata ca sa iasa albusul ala ok. iti scriu si reteta.

400g lapte, 2 oua, 30g zahar, 5g faina, un plic zahar vanilat.

Laptele il dai in clocot. Separi galbesnusuile de albusuri. Albusurile le bati spuma tare tare sa se tina de el si apoi pui 5 g zahar si freci pana se topeste. Cu o lingurita iei albus si il pui in laptele care clocoteste. Lasi maxim 1 minut si scoti pe un platou. Dupa ce ai terminat cu albusul, strecori laptele. Galbenusurile le freci bine cu zaharul ramas, cu zahraul vanilat si cu faina. Subtiezi amestecul cu laptele strecurat turnat fir. Pui pe foc si amesteci continuu pana se ingroasa. Rastorni intr-un platou mai adanc crema si asezi deasupra galustele de albus.

aici sunt cam 2 portii. Eu am facut o cantitate si jumate ca sa iasa cat sa papam odata. daca voi mancati toti, cred ca ar trebui sa faci cam dintr-un litru de laptic.

andre sa fie sanatoasa printesa Chiara!

kinga felicitari pentru intoarcere! am rasfoit si pozutele tale .. ce ochisori superbi are victoras! si e baiatul lui mami, seamana tare cu tine!

liliana aha .. am inteles. dar a hapait piticu., nu? e de bine .. si eu sper sa fie anna mai mancacioasa caci cu eva mi-au iesit peri albi .. cat am cantat/jucat/descantat sa ia cateva lingurite ..

suede ce o roade andreiu pe sophie. si ce frumos sta el ca un ursulet la plimbarica.

uka mai mami .. legumele trebuie date cate una, pe rand .. la fiecare 3-4 zile mai adaugi cate una, sa vezi ce-i place printesei .. eu zic s-o iei de la capat .. nu te supara, dar pediatra ta a gresit aici ..

danutza ce sperietura .. bine ca ai auzit-o pe anita. imi pare rau ca s-a speriat micuta.





Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Vai, Danuta ce sperietura pe capul vostru. Imi inchipui ce-ai simtit
Te cu mare drag si pupam Anuta sa nu mai simta nimic.


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Stiam eu ca mai voiam sa-i spun ceva Ukai... mami eu am luat-o intai cu morcov si pastarnac fierte,mai mult morcov decat pastarnac,la inceput le-am pasat cu furculita si nu le-a vrut.Le-am bagat la blender si a lins castronelul,dupa aia am pus si dovlecel,cartof dulce,telina.Nu am asteptat cateva zile cu fiecare gust nou,maxim 2 zile.Cartof obisnuit am incercat sa ii dau dar nu il vrea nici simplu nici amestecat.Mi-a scuipat tot cand i-am dat.Incearca fara el,si cu mai mult morcov in compozitie decat restul legumelor,ca fiind dulce poate papa. sa treaca ziua nasoala.

liliac merci de pupic.

Lali Lacra de
Paul-Iulian
Paul-Iulian
Paul si mamica lui

Nasterea lui Paul_Iulian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Uite las si eu una www.youtube.com/watch?v=C_A7Hu0uKNw&feature=related" target="_blank">tare la fete
Dar numai dupa ce va faceti si voi parul asa si va incaltati.
Have fun !

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009


Vezi ca are o virgula...sau un punct ceva...la finalul linkului.
Uite-l www.youtube.com/watch?v=3JeaQpLz12Q" target="_blank">aici

Mai, superbe pieptanaturi, ma duc sa exersez...dar n-am naibii ochelari de soare de-aia de kgb-ista. Hmmmm, mi s-a naruit un vis. de dedicatie.

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliac1

uka mai las-o un pic sa "uite" si dup-aia ia-o de la capat cu cate-un aliment. Supica ai incercat cu cele 4 minunate legume?? Poate i se pare mai gustoasa decat asa..piureuas.



Mooa, da de unde stiaaaai? Azi supica a papat tot-tot ! Bine, nu chiar cu pofta, cu strambaturi din nas..Dar am avut un prieten de nadejde (un bebe mov care canta "old mcDonald had a farm.."
Asa m-am bucurat!!! Phiu

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta

uka mai mami .. legumele trebuie date cate una, pe rand .. la fiecare 3-4 zile mai adaugi cate una, sa vezi ce-i place printesei .. eu zic s-o iei de la capat .. nu te supara, dar pediatra ta a gresit aici ..


Asa ma gandeam si io mami, dar na..daca a zis femeia..
Cred ca a gresit sau a vazut-o mancacioasa de cereale si a dedus ca va accepta usor legumele, nush ce sa zic; oricum , ii sca d nota la purtare , vorba nu-stiu-cui.

Dana, uof, imi imaginez ce tare te-ai speriat ! E inuman sa se intample de-astea..



Uka, cea mai fericita mamica de C a r i n a - 14 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Uka cand repetam experienta cu intalneala? De Santorini ce mai stii,ca nu mi-a raspuns la tel [moaca trista]?

Lali Lacra de
Paul-Iulian
fetita,bucalata;despre .fetita.bucalata

Nasterea lui Paul_Iulian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Buna!

Nu am timp azi de mai mult, dar voiam sa zic de lapte pentru bebei; recomandat este sa bea minim 600ml pe zi, pe langa solide, astfel nu pierd mult din caloriile necesare.
Pupam, si o saptamana buna!

Mami de Amalia si Andrei

Mergi la inceput