"Dovlecei de sept-oct 2009 *95* 7 luni!"

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

ma duc si eu la
Somn usor fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

ellenuta - sunt super, super tari pozele. foarte ca lumea. mai, ati ajuns si pe luna .



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.




noapte buna!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Seara buna, fetelor!

Uite, Ralukule scriu acum special pentru tine !!!
prea tare raspunsul tau pentru vis-a vis de cine cu cine interfereaza

Sunt nerecuperata, incerc sa mai arunc cate-un ochi din cand in cand pe la voi sa vad care-i atmosfera, ma prind pe parcurs ce si cum stau lucrurile, imi propun sa scriu cateceva...dar ziua asta ar trebui sa mai aiba macar vreo 4-5 ore-n plus ca sa fac majoritatea lucrurilor pe care mi le propun. Nu exagerez si spun ca as vrea sa le fac pe toate.

Nici nu stiu ce sa spun mai intai si mai intai...

techilo am vazut ca tu esti tare necajita cu mancatul bb-ilor. Iti dau o veste proasta, din pacate : nici n-o sa fie papaciosi, poti tu sa te pui de-a in cap! Asa sunt unii copii. Eu am trecut prin multe plaje de vitamine, peritol, lasat nemancata, fructe tot timpul la indemana, in sertar pus tot felul de "gustarici"...Cand era mica...stiu ca faceam/pregateam cate min 5 feluri de papa in speranta ca ceva-ceva va papa la un moment dat. Toata viata de mama mi-am petrecut-o intre mesele copilului. Nu vreau sa te sperii ci doar sa te provoc sa iesi din starea de stres in care te afli si sa iei lucrurile mai cu lejeritate. Bucura-te de fiecare lingurita indesata in gurita lor...
Cand nu mai poti sa strigi sa-ti mai dau solutii pe sub masa, cu teatru de "maimute", cu povesti cu trenulete (lingura pe post de vagoane si se incarca cu marfa si merge la depou), cu modele de senvisuri, tot ce vrei sa stii in domeniu...
Oricum, te inteleg atat de bine si empatizez cu starea ta.
Eu nu mi-am inchipuit sa existe copil care sa reziste 3 zile si sa nu ceara de mancare...dar EXISTA!

Anomis de ce zici tu de Dinu ca e prea gras? Se rezolva prin alimentatie si mai tarziu prin sport. Trebuie sa ai grija sa nu pape porcarioare si apoi, cand mai ceste un pic...pai sa te tii tu in forma sa poti sa fugi dupa el. Daca va fi un copil mai putin agitat iti propui sa faci miscare zilnic, cu stabilit de obiective: hai sa vedem cine ajunge primul acolo, hai sa vedem cine face mai repede 10 sarituri, etc...

mada orice-ar fi, ii doresc multa, multa sanatate tatalui tau. Sunt convinsa ca este un om minunat.

Cu razatoarea de sticla...exact aia prezentata in link pe-aici o am si eu (si ea e 5 ron si io am dat 7,5 ) Azi i-am servit cavalerului un mar ras...de gust. Target: 5 lgt. Sa-mi smulga lingurita din mana!!!! Sorbea din varful buzelor atat de frumusel...si-a papat curat. 10 lingurite (adica doar vf de la lgt) dar ar mai fi vrut. Asta o sa pape si ce n-a papat sor'sa la viata ei. Doamne-ajuta!!!

Oh, ma duc sa ma delectez cu niscaiva pozici de pe mail...




Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



anomis mai bine ar fi sa nu-mi placa sa fac ... of .. ca uite unde am ajuns ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Anomis,uite aici.De cand a inceput sa mearga de-a busilea si apoi in picioare,se observa ca e mai inalt si mai slabut

Noapte buna celor care au plecat la somnic

Liliacule,

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Astept primavara...

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

CRISBEBE voi cum sunteti?
ALEX nici voi nu ati dat nici un semn azi?ce face Alessia?ati montat patutul?
IULIKA faci gratare mami?
AIDA si de la tine asteptam un semn,o poza ceva
BIAZ voi sunteti bine?
DANA voi la plimbarica sau si la voi a plouat?
MONIKUS sper ca la voi a fost o zi mai linistita
Am baiat de comitet ma lasa sa fac prezenta,of numai chiuluri pe ziua de astazi,o sa va scad nota la purtare....gata nu mai vrea singur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Dar asa cum si diversificarea nu se face din prima luna, si eu ma gandesc ca daca reusesc sa-i aman cu putin contactul cu chimicalele e cu atat mai bine.



Sunt in perfect acord cu tine. Si eu imi spun tot timpul ca macar acum cand nu cere ea ceva, macar acum cand depinde 100% de mine, macar acum sa o feresc de toate nenorocirile astea de chimicale.
Nu mai spun, cate presiuni sunt pe capu' meu din partea parintilor, rudelor: "da-i portocala", "da-i mar cu biscuite", "da-, da-i, da-i..." de parca copilu' asta tb sa termine toate gusturile si alimentele intr-o luna si de parca ar avea sistemul digestiv al unui adult. sunt socata de usurinta cu care spun ei "da-i" fara sa culeaga un minimum de info si bazandu-se pe celebra si de neclintit fraza "voi asa ati mancat si uite ce sanatosi sunteti acum" sau..."eee, doctorita asta nu stie draga...".
ba, mi-au trimis si un pachet de biscuiti d-astia de la alimentara "petit beurre". doooamne, n-am vazut un aliment cu mai multe e-uri. cred ca si caini mei l-ar refuza.

asa ca voi fi fooarte selectiva si riguroasa in alegerea alimentelor pentru maia. macar acum cand pot face ceva in sensul asta. nu o pot proteja o viata, dar acum pot. si poate este singura perioada din viata lor cand ii putem proteja cu adevarat de nenorocirile astea.


h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


frumos explicat . Eu n-am asa exprimari frumoase in vocabular .

In legatura cu rudele soacra mea ma tot ameninta, doar pentru ca eu nu pap carne si pentru ca ea e o mare carnivora (face ficat de porc la gratar la micul dejun...) ca un pic daca o sa-l prinda pe Alex fara mine ii da mici si carnati... Nici asta nu reusesc sa inteleg, dar mai ales nu inteleg de ce toti "binevoitorii" spun "hai da-i si lui putin tort, ca sigur ii e pofta" (de ceva ce nu stie, sigur , "hai, un pic de parizer nu are ce sa-i strice", "pune-i putina bere pe limba sa ne distram cum se stramba", etc. De ce avem impresia ca daca le dam si lor din slabiciunile noastre e mai bine? Asta e ca si soacra care nu reuseste sa inteleaga ca nu imi place carnea. Poate copilului chiar nu ii e pofta de ceva, dar ei considera ca daca lor le e pofta de dulce, se vor simti mai bine daca ii dau si copilului ceva nesanatos. Niciodata nu am auzit astfel de oameni spunand "hai da-i un pic de piersica"...

Si aia cu "si voi ati mancat la fel si uite ca sunteti bine" eu n-o inteleg... pai probleme digestive am si eu si sotul, probleme de metabolism si obezitate da, probleme hormonale care era sa ma coste fertilitatea da... deci atata ca sunt in viata si intreaga la corp (bine, fara apendice si colecist dupa doua operatii ) si la minte


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

Ioi ce grasunel a fost Alexandru si tot un ftumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

Vai cat s-a facut ceasul si fii-mio nu da nici un semn ca i-ar fi somn,mananca la pachetul de servetele umede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta


anomis poate il stie uka .. eu le-am facut si am uitat de pe ce site ..

daca vreti sa va uitati .. vedeta

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun


inca una inainte sa fuuuuggg la plangaciosul papacios

super pozicile!

Anomis vezi ca scrie la poze: photofunia

Noapte buna

of si ce ciuda imi e ca acum am vazut aci jos ca a intrat Lili si nu mai apuc sa citesc ce zice... pupiiiicciii ca ma decade din rolul de fulga imediat


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput