M-am hotarat..........adoptie(69)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

http://ziarero.realitatea.net/1268601015-Parinti_straini_pentru_orfanii_respinsi_de_romani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

alexa ioana aveam o zi superba pina sa citesc articolul iar acum pac norii pe cer!ma supara tare cind stiu mamicute dornice si disperate asteapta minunea iar i-------ii astia pur si simplu isi bat joc de viata micutilor.cine este vinovat ca nu se ocupa mai din timp de situatia lor?cine sufera?dragelor am gasit o situatie in cautarea unei surioare!!!!!o micuta 3 ani sora ei 5 ani ooooooooooooo zic na doua surioare????????????????iubitelor mamica naturala inca era minora cind a nascut-o pe a2a!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!oare autoritatile nu trebuia sa le ia in grija pe toate 3?mamica este a strazii si nu vrea sa dea fetitele,ma bucur de intentia ei dar ce sanse are dragelor?cu aurelian andreescu-oameni ma pot linisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andas spune:

Buna seara,

Am citit si eu articolul de mai sus si am vazut declaratia dlui director Fleaca
"Toate aceste servicii î#351;i propun s#259; le ofere viitorilor p#259;rin#355;i o imagine realist#259; cu privire la copiii adoptabili #351;i la nevoile lor, precum #351;i s#259; determine o cre#351;tere a num#259;rului de copii adopta#355;i, inclusiv a celor cu vârsta mai mare de 5 ani #351;i a copiilor de etnie rom#259;. (...) În cadrul acestor programe, p#259;rin#355;ii #351;i-au exprimat a#351;tept#259;rile privind vârsta copiilor, constatându-se astfel preferin#355;e majoritare pentru copiii sub 3 ani”, a explicat, cu regret, directorul D#259;nu#355; Fleac#259;.

De ce nu precizeaza dl director, tot cu regret, ca din nepasarea dgasp-urilor fata de acesti copii au ajuns la varsta de 5 ani fara a avea o situatie juridica clara.
Of Doamne, daca acei functionari ar pricepe ca s-au dus la serviciu sa munceasca, nu sa treaca ziua, atunci situatia ar fi cu totul alta.
Stie dl director ca in perioada in care ei promovau de zor adoptia o functionara din subordinea dumnealui imi spunea de zor la telefonul dedicat si comunicat presei , ca nu am voie sa ma interesez la alte DGASP-uri decat la cel de domiciliu?

Concluzia mea este una singura : mint, mint si iar mint...cu vorbe frumoase , este drept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

draga adnas problema este suferinta copiilor.iubito la 5 ani tot ii mai doreste cineva uite la simona ,ea doreste un micut virsta mare poate fi rom deci ?si nu?mai oameni pacatul vine din lege.eu nu am tacut.mamicute la un sector am facut valuri am reusit sa schimbat conducerea si unele fam necunoscute mie acum au un pui acasa.daca,if,toti am fi hotariti ca mine viata ar fi mai frumoasa.adnas venim la mare curind cum da putin caldura venim mult la mare si sunt sigura ca ne vom prezenta puii si ei se vor recunoaste oricind cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Din pacate realitatea e asta copii sunt declarati adoptabili greu , si aici concura multe cauze printre care si lipsa tribunalului copiilor, dar si oamenii care adopta cauta copilul perfect si nu sunt deschisi la nimic.Inca in Romania sunt multe familii care vor copil mic sa nu ii spuna ca e adoptat.
In fine sunt prea multe probleme dar cel mai greu de schimbat e mentalitatea oamenilor nu sistemul.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redrose1976 spune:

Multumesc Maimutzak pt urari. Cred ca esti in toiul pregatirilor pt ca mai e putin si sarbatoriti si voi. La multi ani! fetitei tale, sa creasca mare si cuminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Am mai intrat o data, mai demult, dar erau niste conflicte pe aici si cum nu mi-a placut atmosfera am fugit repede.

Acum am intrat sa va spun ca am finalizat adoptia, astept hotararea acasa, deci as putea spune ca sunt oficial mamica. Am promis mai demult ca voi povesti in detaliu cum am ajuns eu sa fiu mamica Teodorei, dar avand in vedere ca nu a fost o treaba pe deplin in conformitate cu legea nu am putut scrie atunci. Oricum riscul si efortul au fost rasplatite din plin. Am o minune de copil, care de ieri a inceput sa paseasca singurica si ma bucur de ea inca din prima clipa de viata.
Voi scrie povestea la subiectul aferent (daca mai este).
Mai am o veste surprinzatoare... sunt . Recunosc ca nu imi doream, chiar ma feream, pentru ca Teo este totul pentru mine si nu stiu daca as putea sa iubesc alt copil asa cum o iubesc pe ea.

Nu stiu daca mai stiu cum se pun poze da' reusesc eu:
[b]POZE[b]


Cris mami de Teodora
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

crisis81 Sa-ti traiasca TEO si sarcina la termen, cand te astepti mai putin atunci se intampla, DD le aseaza asa cum trebuie si cand trebuie. Am o cunostinta care a patit la fel , diferenta ca la ea sa intamplat dupa 10 de la adoptie si credea ca sa instalat menopauza sau ca este "grav bolnava" pana ia spus medicul sa faca si un test iar "boala a fost cu ochisori" negri si frumosi.
A si nu conteaza cum ai obtinut fetita conteaza rezultatul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Crisis81, ce de vesti minunate.
M-am uitat la poze. Ai o minunatie de copil.
Felicitari pentru finalizarea procedurii si pentru burtica. flo]



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Felicitari Cris!Pentru Teo ,care e o minune, pentru finalizarea adoptiei si pentru bebe mic din burtica.
Sa stii ca e normal sa gandesti asa si sa ai gandurile astea.Nu o sa-i iubesti la fel, ci pe fiecare in felul lui insa nu mai mult pe unul sau pe altul..



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput