Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui arana_ar

buna fetelor!va scriu si eu UM si DPN daca ma trece si pe mine cineva in lista.deci UM:07.11.2009 si DPN:06.08.2010 sa aveti o zi frumoasa!

Raluca17+

Bine ai venit si sarcina usoara.
Si la fel iti doresc si tie, Didiloo

Paula, 18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Citat:
citat din mesajul lui arana_ar

buna fetelor!va scriu si eu UM si DPN daca ma trece si pe mine cineva in lista.deci UM:07.11.2009 si DPN:06.08.2010 sa aveti o zi frumoasa!

Raluca17+
Bine ai venit !

15+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui arana_ar

buna fetelor!va scriu si eu UM si DPN daca ma trece si pe mine cineva in lista.deci UM:07.11.2009 si DPN:06.08.2010 sa aveti o zi frumoasa!

Raluca17+


bine ai venit...ne inmultim...nu gluma.. foarte bine..

15+ cu o minune de
poze

[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

katalina, da, GH e un orasel f frumos

arana_ar, scrie te rog si data nasterii tale, ca sa nu modific lista de 2 ori. Bine ai venit!

Carmen, las cateva link-uri. tu cerceteaza daca trimit si in alte tari. Carti electronice pt cresterea copilului sunt si in contul comun

www.librariabucuresti.com/Carti-Mama-si-copilul-0-2091-6-.htm" target="_blank">Mama si copilul - Capraru
www.librariabucuresti.com/Carti-Cand-apare-copilul-O-psihanalista-da-sfaturi-parintilor-0-3012-6-.htm" target="_blank">Dolto - Cand apare copilul
www.librarie.net/index.php?niaad=libraria on line&nia=86&niaadgr=libarie_competitia&gclid=CJjklpbTj6ACFdUp3wodjk8Ieg" target="_blank">Librarie online 1
www.cartepremium.ro/produs/8538/GIMNASTICA-PILATES-PENTRU-GRAVIDE.html" target="_blank">Libr. ol 2
Noah, spor la rasfoit!

Cristina 14 s & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Buna burtici!

In sfarsit si-a anuntat prezenta si bebelusul meu, ieri seara, de fapt noaptea pe la 12 cand m-am culcat (probabil m-a certat ca am stat asa de tarziu) si azi dimineata pe la 06.30 (tot probabil sa ma certe ca i-am dat trezirea prea devreme). Daca stau bine sa ma gandesc, cred ca l-am simtit si mai devreme, dar miscarile au fost foarte timide si m-am gandit la altceva. Azi dimineata chiar m-a inghiontit bine in dreapta burticii. Cred ca are piciorusele acolo. Am pus si mana si a continuat sa ma "atentioneze". Sotul n-a avut onoarea.

Racusor si mie mi se intampla sa mi se faca rau din senin. Chiar in ultimele zile n-a fost zi sa nu mi se faca rau, dar intr-o forma mai usoara... in autobuz cand nu am aer, de la un miros care nu-mi place, etc. Dar il simt mai degraba ca un disconfort, asa.

Michelle, exact in genul acesta vreau sa-mi fac si eu rochitele.

Cris 19+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Buna dimineata!
Va urmaresc tare greu, imi este greu la servici sa stau pe net, am mult de lucru, dar ma straduiesc
Eu revin cu informatii despre odiseea mea cu cele doua dublu teste buclucase si foarte diferite. Ieri am fost la medicul meu gineco, reactia lui a fost un pic naucitoare pentru mine, dar acum judecand la rece cred ca a fost cel mai potrivit lucru
Pe scurt, i-am povestit ca am facut un al doilea test, care a iesit prost, m-a privit fix si mi-a zis sa nu i-l arat, pentru ca el daca citeste la concluzie "risc crescut" e obligat sa imi recomande amnio.
Mi s-a pus un nod in gat, l-am rugat ca macar sa asculte ce am discutat cu geneticiana,a ascultat 2-3 vorbe si a repetat ca nu se va uita pe test. A zis ca pentru el testul lui, cu rezultatul bun, e cel relevant ....si ca oricum sunt niste statistici. Si ca el simte ca acest copil e sanatos
Am fost un pic suparata pe el, dar cred ca daca nu avea incredere in testul lui nu ar fi stat pe ganduri sa ma puna sa faca amnio...
Eco a aratat din nou ca bebe arata foarte bine, s-a uitat foarte atent la anumite lucruri care ar putea duce cu gandul la SD si n-a gasit nimic.
Asa ca am de gand sa ard testul prost si sa trec mai departe.
Multumesc ca ati fost alaturi de mine cu sfaturi,
si va rog sa ma treceti la carucioare cu ....fetita ....se pare ca asta se ascunde la noi.

Va urez o zi frumoasa, si sa ne bucuram de primavara care se apropie!

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui enik83

Citat:
citat din mesajul lui iul_aug2010

Buna dimineata, burtici!
enik, ti-am schimbat DPN. Am si eu o curiozitate: de ce tii cu tot dinadinsul sa modifici DPN dupa ecograf? Eu zic ca sfant e DPN calculat dupa UM. Ecograful da niste inf. aprozimative (calculeaza DPN dupa masuratori care nici alea nu sunt 100% reale).

Va urez o zi buna!


pai daca ar fi sa pun dupa UM.. copilasul meu este mult prea mic la masuratori..si atunci doctorita a concluzionat ca am ramas insarcinata mai tarziu..de aceea este diferenta

15+ cu o minune de
poze

[url=http://lilypie.com][/url]


Parerea mea este DPN-ul cel mai exact este cel de la eco morfologica 18-23 de saptamani. Cel dupa UM la mine nu s-a potrivit la prima sarcina si acum e o abatere mica. La Ana in saptamana 13 la eco mi-a scris ca bb are 11s, atunci a fost diferenta mare.
Pe de alta parte de la 20s incolo bb se ingrasa/lungeste fiecare in ritmul lui si atunci ecograful va da un DPN cam eronat in functie de greutate nu de maturitatea sarcinii.


Eu m-as muta in lista cu DPN pe 8 august cum mi-a zis ultima data, dar acolo e o zona de carucioare roz

Asa ca dragi mamici: vladia1, danuta-bel, gabrielaene, 86cmm, luana081985, Raluk31, onuta_mirela, pufescu, romibo daca ati aflat culoarea caruciorului fie-va mila de mine si faceti-o publica sa-mi calculez si eu probabilitatile .

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Ce vesti bune!
Ma bucur pentru tine, Cris!
maurice ce bine ca te-a linistit dr! Felicitari pentru fetita! Sa fie sanatoasa, frumoasa si norocoasa!

Bun venit arana si didi!

*************************
Mihaela, www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxv24nho4ve.png" target="_blank">17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Otilia, poate e cuculet, totusi ceva se vede la echo ala, la tine se mai prelungeste misterul putin, dar sunt sigura ca DD a pus in "pachetel" ce trebuia.

Alina 17+ cu
gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Alina, mai am o saptamana si aflu dar normal ca ma ofticati ca voua in Ro vi se spune asa repede.

Stefania97, am intrat aseara pe blogul vostru si am citit ca si la voi copii mici care merg la gradi sunt pusi sa doarma afara in landou . Se calesc de mici mai.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008)

Mergi la inceput