Regasiri (42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

lacramioara multam pt cafea.
Aelita tare dulce Sofia. stie fata cum sa-si indeplineasca dorintele.
De ce n-ai zis de martisor ca trimiteam noi.
Azi il opereaza pe tata asa ca am inima cat un purice.
pe toata lumea.

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Buna dragelor!
Aelita cred ca m-ai confundat cu bamboletta.
Ank pozele cica n-ar fi iesit bine, desi mie imi plac, ne-a chemat din nou, dar o sa va pun si ce am azi eventual.
Azi dimineata am dus-o pe Ana la analize, nu prea mananca, o doare burtica, ma gandesc acu si la giardia iar. A fost neasteptat de intelegatoare, m-a socat. Inca de acasa am discutat, i-am spus exact cums e recolteaza, acolo a tinut manuta nemiscata, a lasat putin buzita ca o cam durea si imi zicea "mami ma cam doare sa stii", dar atat. La ea nu se vad venele deloc si nu s-a putut cu vacuum ci cu seringa au incercat si e mai neplacut, dar ce mandra am fost ca a stat nemiscata. Apoi cand am iesit era trista, o intreb ce are "mami sunt trista pentru ca nu am putut sa rad si asa ti-am pomis". Doamne ce dulce e, o iubesc de numai pot, a crescut, dialogam altfel acum, fara cunoscutele crize de isterie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Am luat rezultatele la analize, am o mare nedumerire. I-a iesit sideremia 32, intervalul lor e de 49-168. Citind pe net, la 1-3 ani limita de jos e 29. Adik mai toate difera la cei mici. Hemoglobina in schimb o are buna. Eu ce fac in cazul asta? Ii dau sau nu fier? In rest toate-s bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Ank multa sanatate tatalui tau, speram c-ati trecut cu bine hop-ul asta. La ce l-au operat?

Offf, scumpa ana se preocupa ca nu s-a tinut de promisiune, ea era concentrata pe zambetul promis, draga de ea. Cu fierul nu ma pricep(si nici n-ar trebui sa faci caz raspunsurilor de pe forum, ci fuguta la pediatru). Limita aia 29 o fi la copii de 1 an ??

iulia stefy pan' la urma ce-ai facut cu muma aia a padurii? o reclami sau ba? (mie-mi vine s-o iau de guler darmite tie) o mai vezi?

aelita mie la seg social la 13 sapt + 5 zile mi-au zis sexul; depinde cum ii prinzi in chefuri, si cat sta fatul cu putza-n sus. Se citeste printre randuri ca-i al 3-lea copil si pan la 6 luni vei astepta linistita In iunie ai prima sedinta cu parintii la cole, iar in septembrie intrevedere cu doamna educatoare sa va cunoasca personal, cu detalii si alea-alea vezi cauta unul cu orar 9-14 ca alea 9-12 s-poi dupamasa iar, is tare nasoaleeee. te plimbi toata ziua cu copilul sau ii lasi la ei la cantina(spre bucuria lor!).

dayanara tu tre' sa reinscrii flacaul?

roxana n-a semnat condica azi?(m-am prins din prima ca guma e plomba, maaaai mai)

dastefa??

Eu am profitat ca azi n-a trebuit sa gatesc(miercurea vizitam socrelii) si-am facut un tortulet cu branza si capsuni maaaaaama ce bun! Chiar si Dani a halit! Maine oala cu fasole scrie pe noi.

Noapte buna

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Va ofer o fierbinte si aromata....

Ank, multa sanatate tatalui tau. Cum a fost ieri?

Maya, felicitari Anei.... E o adevarata domnisoara. Eu zic sa intrebi pediatra ce sa faci.... Noi am luat o luna cate 10 picaturi parca, dar era un pic sub limita....

Dbunny, nu mai zic.... ca nu mai da pe la cresa... Vin altii dupa pitic.... O reteta de tort? ca mi se pare tare fain.... pentru regimul la care am trecut de doua zile....

La noi e o nebunie totala... Sotului i-au iesit analizele rau... rau... si e pe regim.... deci de acum stau in bucatarie... si gatesc ce consider eu ca e ok.... nu mai intra in discutie prajeli si grasimi si .... si... si... Asa ca aseara am stat cu Stefy in bucatarie... Mai dar e atat de harnica.... M-a ajutat la vase, dar asta v-am mai spus, la curatat usturoi.... la ales soia.... Si in timpul asta repetam si poeziile de la cresa pentru 8 Martie.... Am avut o dupa amiaza.... super.... Doar noi doua si bucataria....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Buna dimineata, cafea nu va ofer ca nu mai beau, nu mai fumez, m-am facut cuminte.
Dbunny stiu sigur ca la copii e altfel decat la adulti, dar la noi in pitesti nu gasesti laborator cu valorile specifice varstei, in bucuresti stiu ca exista. Daca ar fi avut asa mare lipsa de fier trebuia sa fie si anemica, adik sa-i scada hemoglobina, ori la ea e f buna. Dar azi ajungem la pediatru, are program dupa amiaza, vedem ce ne zice. Eu am decis de ieri sa-i dau totusi o luna fier, am cumparat deja Fier Haussman.
Ank cum e tatal tau? A decurs bine operatia?
Iulia imi pare rau pt sotul tau, ce nu i-a iesit bine? In general barbatii au probleme cu colesterol, trigliceridele etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

pe toata lumea si multumesc pentru sustinere. Tata e bine, facuse o "buba" mare pe abdomen, dr nu stiau de ce natura e, nu ceda la nici un fel de tratament si supura si cocea. Se pare ca era foarte adanca si era produsa de un fir lasat de acum 3 ani de la operatia de fiere facuta de un celebru prof. dr . din Bucuresti, dar in noiembrie a aparut "buba". Slava domnului ca nu a fost cancer. Problema e ca tata e cardiac, a trebuit sa intrerupa pt asta tratam obisnuit, iar azi dimineata i-o luase tensiunea razna si de abia sambata poate reveni la tratam lui normal.
Maya tare curajoasa Ana si s-a purtat ca o adevarata domnisoara. Pe ea o preocupa zambetul. Cat despre valori...habar nu am, da cred ca e ok. Ne povestesti si noua ce si cum dupa ce vi de la pediatru.
felicitari pt tigari si cafea si iti tin pumnii. Motiv? Eu momentan nu am suficienta vointa pt treaba asta.
Dbunny arunca si inspre mine cu mancare ca nu mai am timp sa fac. Iar am inceput sa plec dupa 18.30 de la birou. Suna tare delicios tortul ala.
Lacramioara imi pare tare rau pt sot si felicitari pt printesa harnica. A mea dc nu are chef inclusiv ambalajul de la cioco il arunca pe jos.

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Fasolea-i pe foc, cum spuneam aseara cine mai pofteste?

Eu gatesc zilnic, saptamanal papa fasole sau linte(in stil ciorbita, cu carne), odata pe saptamana papam spanac cu lapte ca-n Romania, yammy, odata carne pane cu cartofi prajiti, de vreo 2 ori supa de pui(cu naut, taitei si carne), miercurea macaroane bolognese la soacra, iar duminica de obicei orez sti paella. Si seara gatesc(deci de-colo kilutele mele-n plus, da?), peste pane, orez chinezesc, ficatei inabusiti cu ceapa, crenvusti, mai rar dar ii dau destul... Si cand ramane cate-o portie de linte sau supa congelez pt zilele in care n-am chef/timp de gateala. Si se simte f mult mancarea home made. Dani de 2 ani n-a pus gurita pe antibiotic sau medicamente tari ceea ce va dorim si voua...

Tortul de ieri, inventie proprie, adica ma tot hlizesc la retete si ba imi lipseste un ingredient ba altul. Nu se coace nimic.

Ingrediente: juma de kil branza de vaci(eu am luat un quark mai gros, insa cea de vaci romaneasca ar fi ideala), 4 linguri de zahar, 250gr capsuni, gelatina in foite sau praf.

Blatul: o cana de biscuiti digestive sau Graham maruntiti + 1 lg zahar + 2 lg unt topit.

Apasati(batuciti) bine de tot biscuitii cu untul si zaharul intr-o forma (ca pt cheesecake). Iese cam de 1 cm de inalt, intr-o forma de 22 cm diametru. Eu am pus folie de plastic in tava ca sa pot sa scot tortul mai usor ridicand de margini. Bagati la frigider sau congelator in timp ce pregatiti crema.

Pt crema am blenduit branza cu capsunile taiate bucati, zaharul si gelatina desleita in putina apa calda.

Am turnat crema peste 'blat' si-am lasat la frigi 4-5 ore. Cu cat mai mult cu atat mai bine, sa se intareasca.

Are gust de petit suise crema asta insa mult mai aromat; capsunile au fost coapte bine. Ornati cu capsuni daca doriti, eu n-am ornat ca Dani nu mananca capsuni daca le vede...dar in branzica sau in petit suis-uri le haleste cu pofta.

pop

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Mamaaa ce vrednica e Dbunny, numai bunataturi face mereu! Ce pacat ca nu esti mai aproape, veneam mai des in vizita la tine.
Am vb cu pediatra, concluzia, un deficit de fier, trebuie refacut depozitul, dar care nu se manifesta inca, in sensul ca nu s-a instalat anemia. D-aia are hemoglobina buna. In schimb daca da peste ea o viroza sau o parazitoza, e nasol s-o prinda cu deficit de fier, asa ca o luna luam Fier Haussman, ceea ce am si inceput de ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Buna fetele

Dbunny-ce-mi faci tu mie...iau avionul si vin in spania
eu va servesc cu ciorba de perisoare,salata de vinete si budinca de macaroane cu branza de vaci si stafide

Antonia e bine...nu mai tuseste decat f rar...azi am dus-o la gradi...luni avem serbare pt 8 martie deja sunt emotionata...au invitat toate mamicile

Iulia-multa sanatate sotului, harnicuta
Ank-multa sanatate tatalui...

va


Bamboletta 14+ si Antonia-Gabriela(1 nov 2006)


Mergi la inceput